ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.826 μέλη

    καλώδιο γία αρμόνιο σε σύνδεση με pc

    laikos123
    21.05.2012, 17:12

    παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω αν γίνεται...Μπορώ να αγοράσω ένα καλώδιο και να συνδέσω το αρμόνιο μου(Roland GR-1) με το pc και μετά ότι παίζω στο αρμόνιο να ηχογραφείται στον υπολογιστή; ή το μόνο που μπορει να κάνει το καλώδιο είναι να γράφει οτι παίζω σε παρτιτούρα (μέσο προγραμμάτων sibelius κλπ.) όπως ένα midi keyboard;


    ευχαριστώ εκ των προτέρων 


    GALOIS
    21.05.2012, 17:16
    Μωρέ γίνεται αυτό που λες..αλλά χρειάζεσαι κάρτα ήχου (εξωτερική)..
    jorge
    21.05.2012, 17:25

    Το έχω κάνει αυτό που λες, απλά δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο για την κάρτα μου. Ως τώρα δεν είχα πρόβλημα. Έχω πάρει ένα καλώδιο καρφί μεγαλο - καρφί μικρό και έχω συνδέσει την έξοδο των ακουστικών του Roland μου στο Line-in του PC. Στερεοφωνικό προφανώς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-05-2012 01:05 ]


    laikos123
    21.05.2012, 17:40
    οχ οπότε πρέπει να σκάσω και 100 για κάρτα...
    GALOIS
    21.05.2012, 19:17
    Αμα μπορούσες, καλό θα ήταν πιστεύω..
    noizreduction
    21.05.2012, 21:45

    Εαν θελεις απλως να γραφεις μουσικη μεσω ενος προγραμματος notation ( οπως το Sibelius ), χρειαζεσαι ενα απλο midi to USB καλωδιο, το οποιο δεν προυποθετει καποια ιδιαιτερη καρτα ηχου αφου συνδεεται με USB πανω στον υπολογιστη.

    Ενδεικτικα ενα τετοιο καλωδιο ειναι καπως ετσι:



    Εαν θελεις να μεταφερεις ηχο σε ενα προγραμμα ηχογραφησης ( οπως το Reaper, το Cubase, κλπ ) κι εχεις απλως την onboard καρτα ηχου, μπορεις να προμηθευτεις ενα καλωδιο με TS jack 1/4" stereo προς mini Jack stereo.

    Ειναι καπως ετσι:



    μονο που το ενα βυσμα ειναι μικρο jack ( οπως αυτο των ακουστικων που εχουν τα mp3 players ).

    Απο το phones 1/2 out του αρμονιου θα βαλεις το μεγαλο βυσμα ( το TS 1/4 stereo jack ) και στο LINE IN της καρτας, θα βαλεις το mini jack!

    Εαν δεν βρεις αντιστοιχο καλωδιο, παρε ενα οπως το παραπανω, μονο που θα αγορασεις κι εναν μετατροπεα απο TS stereo jack σε stereo mini jack.

    Ειναι καπως ετσι:





    Σε οποιοδηποτε ενημερωμενο ηλεκτρολογικο καταστημα θα σε βοηθησουν, εαν τους πεις τα χαρακτηριστικα που αναφερω πιο πανω!


    Τελος να προσθεσω πως τα line σηματα εχουν την ιδια σταθμη εισοδου-εξοδου, οποτε δεν κινδυνευει η καρτα με μια αντιστοιχη συνδεση. Κινδυνευει μονο εαν σε MIC IN βαλει καποιος ενα line σημα, διοτι σε καποιες φτηνες καρτες on board μπορει να οδηγησει μεχρι και σε "καψιμο" του κυκλωματος προενισχυσης του σηματος, καθιστωντας αχρηστη πλεον την εισοδο!

    Γι' αυτο μεγαλη προσοχη στις συνδεσεις σε onboard καρτες!


    laikos123
    21.05.2012, 22:15

    1) η ποιότητα με την onboard θα είναι καλή;

    2) το καλώδιο είναι ίδιο με της ηλ.κιθάρας απλά θα αγοράσω ένα μετατροπέα  TS stereo jack σε stereo mini jack ;

    3)είπαμε το μεγάλο βύσμα στο αρμονιο και το μικρό στην onboard;

    4) δεν κατάλαβα ποιος είναι ο κίνδυνος /το πως μπορεί να καεί υπάρχον κάρτα.....

    sorry για τις πολλές ερωτήσεις(βγήκα λίγο ζαβός και δεν τα έπιασα με την μία) thanks για τις απαντήσεις


    noizreduction
    21.05.2012, 22:22

    Απανταω αντιστοιχα:


    1) Οχι, η ποιοτητα της onboard καρτας δεν θα ειναι ιδια με μια καρτα που προοριζεται αποκλειστικα για τη δουλεια της ηχογραφησης. Ομως θα σου δωσει την ευκαιρια να δοκιμασεις τις βασικες εννοιες της ηχογραφησης κι οταν δεις πως θα εξαντλησεις τις δυνατοτητες της, θα προχωρησεις στην αγορα μιας καλυτερης καρτας!


    2) Το καλωδιο της κιθαρας ειναι μονοφωνικο, διοτι η κιθαρα ειναι μονοφωνικο οργανο.

    Εσυ χρειαζεσαι στερεοφωνικο καλωδιο, γιατι το αρμονιο που εχεις ειναι στερεοφωνικο οργανο. Και με το μονοφωνικο θα κανεις τη δουλεια σου, ομως οι ηχοι θα ειναι μονοφωνικοι κι ενδεχομενως να χασουν τον ογκο και τον χαρακτηρα τους ( εξαρταται το σχεδιασμο τους και το ποσο καλα λειτουργει η μονοφωνικη φαση του οργανου ).


    3) Το μεγαλο βυσμα θα ειναι στο αρμονιο, το μικρο βυσμα στην onboard καρτα. ΚΑι να θελεις να το κανεις λαθος, δε γινεται!

    4) Η εισοδος MIC IN απαιτει συγκεκριμενη σταθμη σηματος, ωστε να την ενισχυσει μεσω του προενισχυτη που εχει μεσα στο κυκλωμα του. Εαν λαβει υψηλοτερης σταθμης σημα, τοτε κινδυνευει το κυκλωμα να καει, οποτε θα αχρηστευτει η συγκεκριμενη εισοδος.

    Εσυ δεν πρεπει να ανησυχεις εαν ακολουθεις τους κανονες συνδεσης. Ενα line σημα ( οπως ενα synth/αρμονιο ) θα παει σε μια line in εισοδο!


    laikos123
    21.05.2012, 22:41

    ωραία ευχαριστώ πολύ που απαντάς γρήγορα και κατανοητά.οπότε το μόνο που θα κάνω για αρχή είναι να αγοράσω αυτό το καλώδιο που λέγεται: TS jack 1/4" stereo προς mini Jack stereo. Λογικά τα καταστήματα μουσικής θα έχουν ε; Νακας,Στόλλας κλπ.


    noizreduction
    22.05.2012, 00:56

    Λογικα ολα τα καταστηματα εχουν τετοια καλωδια! Θα ζητησεις καλωδιο TS stereo 1/4" Jack σε mini stereo jack.


    laikos123
    22.05.2012, 15:59
    ξες ποσο κοστήζει;
    laikos123
    22.05.2012, 20:27
    ο Στόλας δεν έχει...Μπορώ να το βρώ και σε ηλεκτρολογικό κατάστημα ή κατάστημα υπολογιστών;
    noizreduction
    22.05.2012, 21:26

    Πιο πιθανο σε ηλεκτρολογικο καταστημα ( ενημερωμενο ομως, οχι κανενα γωνιακο που εχει αραχνες στα ραφια )!


    laikos123
    22.05.2012, 22:06
    οκ και εγω απλά θα πω είπαμε TS stereo 1/4 jack σε mini stereo jack και πιστεύω θα καταλάβει; Γιατί ο υπάλληλος του Στόλλα μου είπε πως για το αρμόνιο μου χρειάζομε καρτα ήχου(noobas) :D
    laikos123
    22.05.2012, 22:09
    ενοοώ εξωτερική... tecpa στη Θεσσαλονίκη έχουμε έναν στο κέντρο που είναι πολύ καλός εδω και πολλά χρόνια
    noizreduction
    22.05.2012, 22:09

    Εξαρταται τι του ειπες! Κανονικα επρεπε να του πεις αυτα τα χαρακτηριστικα του καλωδιου και να τον ρωτησεις εαν το εχει. Ολα τα υπολοιπα ειναι περιττες κουβεντες, εκτος εαν οντως θελεις να αγορασεις μια καρτα ηχου, οποτε αλλαζει η συζητηση!


    laikos123
    22.05.2012, 22:12
    κάτι ακόμα sorry σε έπριξα. Σε λάπτοπ μπαίνει;η υποδοχή της onboard είναι αυτη των ακουστικών και του μικροφώνου σωστα;και αυτό που θα πάρω τον μετατροπέα αν δεν βρω τελικά θα το κάνει σαν το βύσμα των ακουστικών;
    noizreduction
    22.05.2012, 22:18

    Τα laptop συνηθως δεν εχουν line in, αλλα καλο ειναι να μου πεις το μοντελο του laptop πριν πας να αγορασεις το καλωδιο!

    Απο το ιδιο καταστημα ηλεκτρονικων θα βρεις και τον μετατροπεα!


    laikos123
    22.05.2012, 22:24
    μωρε δεν χρειάζετε έχω και σταθερο...
    laikos123
    22.05.2012, 22:25
    αα η μπλε είναι η line in ok είμαι πολυ άχρηστος τελικά