ελληνική μουσική
    628 online   ·  210.827 μέλη
    Aiolos_m
    22.08.2005, 17:01
    Εγώ θα άλλαζα τον εαυτό μου με έναν ακόμη γλάρο...
    DavidDT
    22.08.2005, 17:16
    Πλανήτη...............

    EDdie_Pap
    30.08.2005, 22:25
    Την ηλικια μου....θα την αλλαζα καταλληλα για να πετυχω τους Iron Maiden στα νιατα τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    επισυναπτόμενα: Iron_Pic_800.jpg 
    JaNick
    30.08.2005, 22:39
    Στην φωτογραφία όμως δεν είναι τόσο στα νιάτα τους.....!!





    επισυναπτόμενα: lineup4.jpg 
    Trouble
    30.08.2005, 22:55
    Τίποτα απολύτως..
    steinway
    31.08.2005, 00:46
    Θα ήθελα να άλλαζα το μουτζούρικο πρόσωπο του κόσμου...
    12plus
    31.08.2005, 01:00
    μια φανέλα που μου πήρε ο αδερφός μου δώρο από την Αμερική και χωράμε 5-6 εγοί εκεί μέσα! Που να τρέχω τώρα...

    Υ.Γ. Εγχειρίδιον μεταφράσεως:
    Εγοί=πληθυντικός του ''εγώ''
    Cenio
    31.08.2005, 03:18
    Quote:

    Το μέλος dimi589 στις 10-04-2005 στις 14:21 έθεσε το εξής θέμα:

    Αν μπορούσατε να αλλάξετε κάτι στον κόσμο μας........ τι θα ήταν?????

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: dimi589 on 10-04-2005 14:23 ]





    Κανείς δεν μπορεί να αλλάξει τον κόσμο (ενν. προς το καλύτερο), αν προηγουμένως δεν αλλάξει τον εαυτό του (επίσης προς το καλύτερο), i think...

    Δεν ξέρω κατά πόσο χωρούν σοβαρές τοποθετήσεις σ' ένα topic που βρίθει από μπλαζέ απαντήσεις και... ροζ πάνθηρες!!!...(στην ακαταμάχητη έλξη του ροζ δεν ποντάρουν και οι έμποροι όχι των εθνών αλλά της λευκής σάρκας που... ομορφαίνει τον υπέροχο κόσμο μας;)

    Ωστόσο, με το θάρρος της γνώμης μου... αυτή είναι η άποψή μου, τεκμηριωμένη τόσο στην αρχαιοελληνική παρακαταθήκη μας ( ο Διογένης π.χ. δεν αναζητούσε με το φανάρι δικαιότερους νόμους ή καλύτερους πολιτικούς, αλλά άνθρωπο - ενν. της προκοπής... - όπως και ο Σωκράτης που ήπιε το κώνειο όχι από αυτάρεσκο καθωσπρεπισμό ενός νομιμοφανούς πολίτη, αλλά για το "carpe diem" της αρετής... αυτήν επεδίωκε σ'όλη τη ζωή του, αυτήν δίδασκε και αυτήν εγκολπώθηκε με την κορυφαία πράξη της ζωής του... κι αυτό ακριβώς είναι που δεν μπόρεσε να κατανοήσει ο Νίτσε για το Σωκράτη και σχεδόν τον αποκάλεσε ... ηλίθιο! ) όσο και στην ορθόδοξη ασκητική μας παράδοση που δεν πολεμάει με βόμβες και μολότωφ τους αστυνομικούς για ν' ανατρέψει το "κατεστημένο" και να φέρει ένα... άλλο κατεστημένο, το δικό τους φυσικά! ("κοινωνική δικαιοσύνη" το ονομάζουν κάποιοι "αναρχικοί"... αυτήν που είδαμε να κατερρέει στον υπαρκτό ή ανύπαρκτο σοσιαλισμό), αλλά αγωνίζεται να καθαρίσει το "έσωθεν του ποτηρίου" για να γίνει και το έξωθεν καθαρό! Δεν επαναστατεί κατά του οποιουδήποτε για να του αφαιρέσει τάχα το αγκάθι από το μάτι (αυτό θεωρώ πως κάνουν οι φίλοι μου οι "αναρχικοί"), αλλά επαναστατεί και πολεμά ακατάπαυστα για να γκρεμίσει τα εσωτερκά δοκάρια της ανθρώπινης ύπαρξης μέσα από την ήρεμη συντριβή της αυτοκριτικής και τη δύναμη της ελπίδας.

    Αφορμή για τις σκέψεις που διατυπώνω στάθηκε ένα άλλο άρθρο που διάβαζα νωρίτερα, πριν δω αυτό το topic. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να του ρίξει μια ματιά, όχι απλώς για να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει αλλά για δημιουργικό προβληματισμό, μπας και ταραχτούν λιγάκι τα λιμνάζοντα νερά του απύθμενου εφησυχασμού μας!


    Ο τίτλος του είναι : "ΜΠΛΑΖΕ" και "ΝΕΟΦΙΛΙΑ"

    Melinda
    05.12.2005, 17:40
    Tha allaza ta myala twn anthrwpwn.... Ksypnate reeeeeeeeeee....!!!
    Exartate
    05.12.2005, 19:20
    Την κάθε νύχτα δε μπορώ δεν την αντέχω
    όταν με φτάνει μου ματώνει την ψυχή
    κι οι αναμνήσεις μου καρφώνουν το μυαλό μου
    και με κρατάνε ώσπου να΄ρθει το πρωί

    αντε και γεια μας
    Jimi
    05.12.2005, 20:22
    Τίποτα. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο ...και εξάλλου βαριέμαι.
    Melinda
    06.12.2005, 00:09
    Quote:
    Το μέλος Jimi στις 05-12-2005 στις 20:22 έγραψε:
    Τίποτα. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο ...και εξάλλου βαριέμαι.



    To pistevw k egw afto all den nomizw pws exei sxesi....tespa!
    lianameladaki
    11.12.2005, 18:54
    θα αλλαζα αυτον τον βλακα και γενικα ολους εκεινους τους βλακες που ανοιγουν το παραθυρο του αυτοκινητου τους και πετανε εξω το τσιγαρο τους..... ΕΛΕΟΣ

    Trador
    11.12.2005, 19:25
    Τον τρόπο διακυβέρνησης της ουτοπίας !
    joepass
    12.12.2005, 02:55
    Θα αλλαζα τον εαυτο μου.
    Να γινομουν κατι, και να χανομουν στην θαλασσα,
    να ηταν εκει ο κοσμος μου.
    Να χανομουν στην απεραντοσυνη της..
    zw
    10.02.2006, 20:49
    Εγω αν μπορουσα θα αλλαζα ολον το κοσμο!Να μην υπαρχουν εγκληματιες,να μην υπαρχουν αυτοι που κυβερνανε το κρατος λες και ειναι δικο τους,λες και ειναι οι κυριαρχοι ολου του κοσμου!Να μην υπαρχουν πολεμοι και ολες αυτες οι αηδιες!!!
    Exartate
    10.02.2006, 20:52
    Τα παπουτσια μου....με εχουν πεθανει απο το πρωι....
    uNick
    10.02.2006, 22:02
    Θα άλλαζα το subwoofer του αυτοκινήτου μου...

    Το έκαψα ο μ....ας ! ! !
    sunwing
    10.02.2006, 22:46
    Το κοινωνικό status και τον οικολογικό κατήφορο...
    Other_side
    10.02.2006, 22:47
    Το άρωμα που πήρα πριν λίγη ώρα απο το Μπόντι Σόπ. Δηλαδή τί το ΄θελα το πίνκ πέπερ καλύτερο μου δείχνει το ίντιαν γκάρντεν....

    Γαμώτο....