ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόβλημα με ήχο σε ερασιτεχνικό studio για πρόβες...

    ManosZks
    06.06.2012, 22:45

    Καλησπέρα σε όλους.

    Βασικά είμαι καινούριο μέλος στην κοινότητα σας και ελπίζω να έκανα post στην σωστή κατηγορία.

    Έχω ένα κλασικό, πιστεύω, πρόβλημα στο θέμα ήχου με τα μικρόφωνα. Ας το πάρω από την αρχή, ελπίζω να μη σας κουράσω...

    Ξεκινήσαμε σαν παρέα να φτιάξουμε ένα group για να παίζουμε έντεχνη και ροκ ελληνική μουσικούλα. Ο ντράμερ μας, είχε ένα δωματιάκι το οποίο το έχει ηχομονώσει με πετροβάμβακα και πάνω από τις γυψοσανίδες έχει βάλει ηχοαπορροφητικά. Βέβαια δεν έχει καλύψει όλους τους τοίχους με ηχοαπορροφητικά, αλλά τα 2/4 του δωματίου. Έχουμε (δυστυχώς) μόνο ένα ηχείο Behringer 2 δρόμων 400W, ένα μικρόφωνο που αγοράσαμε μεταχειρισμένο άγνωστης μάρκας (έχουν ξεθωριάσει τα γραμματάκια...), άλλο ένα μικρόφωνο Sennheiser Ε-825 S, μια κονσόλα  Behringer με 2 stereo κανάλια (για τα mic) και 4 mono. Κιθάρα, μπάσο και πλήκτρα τα αφήνουμε στους ενισχυτές τους. Με λίγα λόγια μόνο τα μικρόφωνα ακούγονται από το ηχείο. Να προσθέσω ότι το μεταχειρισμένο mic βγάζει πολύ καλύτερο ήχο από το sennheiser. 

    Το πρόβλημα μας είναι πως όταν κάνουμε πρόβα όλοι μαζί, η μουσική "σκεπάζει" τις φωνές και αν δυναμώσουμε το ηχείο (είτε από την κονσόλα είτε από το ηχείο) έχουμε μικροφωνισμούς και σφυρίγματα. Δεν είμαστε ειδικοί σε θέματα ήχου, απλά αφού παίζουμε που παίζουμε τουλάχιστον να παίζουμε με ικανοποιητικό ήχο. Χαμήλωσα τελείως τα μπάσα και από το ηχείο και από την κονσόλα, ώστε να μην έχουμε θέματα με τους κραδασμούς, αλλά δυστυχώς πάλι έχουμε τα ίδια αποτελέσματα μόλις δυναμώσουν. 

    Ψαχνόμαστε για κάποια αγορά που μπορεί να μας βοηθήσει, όμως δεν ξέρω τι θα ήταν πιο χρήσιμο. Ένα μικρόφωνο όπως το Shure beta58A που είναι από τα γνωστά; Ένα δεύτερο ηχείο για να έχουμε κανονικά στερεοφωνικό ήχο(τώρα χρησιμοποιούμε μόνο την αριστερή έξοδο από την κονσόλα); Κάποια καλύτερη κονσόλα; 

    Ελπίζω να μη σας κούρασα.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

    Μάνος.


    noizreduction
    08.06.2012, 00:36

    Για αρχη ειναι κατανοητο πως η ενισχυση της φωνης ειναι ελαχιστη μπροστα στην ενισχυση των υπολοιπων οργανων. Οποτε μεχρι να αποκτησετε το budget να κινηθειτε σε κατι καλυτερο, φροντιστε να αποκτησετε το σεβασμο του μουσικου ( κοινως: χαμηλες εντασεις παιξιματος, ακομα κι αν υπαρχει η αισθηση πως "ψοφαει" η προβα, γιατι στο τελος θα "ψοφησει" η φωνη του τραγουδιστη... ).


    Ενα 2ο ηχειο απαιτειται, οχι για λογους στερεοφωνιας, αλλα για λογους ενισχυσης του ηχου. Προτιμηστε να τοποθετησετε τα ηχεια σε καποια γωνια του δωματιου ( να κερδισετε εστω τα λιγα dB που δινει η γωνια 90 μοιρων ) κι οχι αντικρυστα, αλλα καλυτερα στις 2 γωνιες του ιδιου χωρου ( αλλιως στο κεντρο της αποστασης..θα εχετε προβληματα φασης ).

    Απο εκει και περα, εαν μπορειτε να απομονωσετε λιγο τα drums δημιουργωντας ενα υποτυπωδες drum booth, θα ηταν ιδανικο. Κυριως μποτα και ταμπουρο ( δηλαδη μεχρι το υψος αυτο ) που μεταφερουν αρκετη ενεργεια...


    ManosZks
    08.06.2012, 03:28

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Έχω μια τελευταία απορία.

    Αν τα ηχεία που θα χρησιμοποιήσουμε είναι διαφορετικά μοντέλα πειράζει? Έχω βρει ένα άλλο μοντέλο της Behringer το οποίο έχει 113 ευαισθησία ενώ αυτό που έχουμε έχει 120. Επίσης το πρώτο είναι 200W ενώ το δεύτερο 400W. 

    Πρέπει να είναι οπωσδήποτε ίδια ηχεία?


    noizreduction
    08.06.2012, 15:02

    Στην κατασταση που κανετε προβα δε θα εχει μεγαλη σημασια, αν και θα κοιταζα τα Ohm του ηχειου να "συμβαδιζουν" με τα ohms που αντεχει η κοσνολα ( υποθετω πως ειναι αυτο-ενισχυομενη ).

    Σε μια ιδανικοτερη κατασταση, θα ηταν σωστο να ειναι "ζυγισμενα" τα ηχεια ;)!


    ManosZks
    09.06.2012, 12:27
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!