ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.848 μέλη

    Λάδωνε ο Κραουνάκης για τη Σπείρα - Σπείρα

    ixthis
    26.07.2012, 02:35

    Χωρίς καμμιά υπερβολή και πιστεψέ με  αν θες , πολλές φορές νοιώθω τα γραφομενά σου σαν όαση.

    Σ ευχαριστω πολύ.


    jorge
    26.07.2012, 02:44

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 25-07-2012 στις 22:34 έγραψε...

    Jorge είχες ακούσει την συγκεκριμένη συνέντευξη;

    Όχι Ilio, δεν την άκουσα, όμως η είδηση δημοσιεύθηκε παντού χωρίς να διαψευστεί. Επομένως θεωρώ οτι τα είπε.

    Νομίζω οτι έχουμε να κάνουμε με ένα παρακλάδι του σάπιου συστήματος. Ο Κραουνάκης έγινε ένα από αυτά τα παρακλάδια. Λάδωσε και πήρε λεφτά. Τι πιο φυσιολογικό άλλωστε για την Ελλάδα των 3 τελευταίων δεκαετιών;

    Τα άλλα που διαβάζω από φίλους εδώ, περί ταλέντου ή αξίας, δεν νομίζω οτι έχουν νόημα.

    Διότι, αυτά τα χρήματα στερήθηκαν από άλλους, που κανείς δεν γνωρίζει αν ήταν οι επόμενοι Χατζιδάκιδες, Θεοδωράκηδες, Πλέσσες, Χατζηνάσιοι ή Μικρούτσικοι. Κι αυτό ναι, είναι ΕΓΚΛΗΜΑ, στο οποίο συμμετείχε ο Κραουνάκης.

    Και μην μου πείτε οτι αν δεν τα έπαιρνε ο Κραουνάκης, θα τα έπαιρνε κάποιος άλλος που θα λάδωνε. Διότι αν ο πολύς-Κραουνάκης, που μας έχει ζαλίσει με τις κορώνες του το τελευταίο διάστημα, ήθελε να καθαρίσει αυτό το σάπιο σύστημα, έστω στο χώρο μόνο του Πολιτισμού, τότε θα έκανε καταγγελία και θα συλλαμβάνανε τον υπάλληλο του Υπουργείου της ώρα του εγκλήματος. Εκεί θα έβλεπα τη μαγκιά. Δεν την είδα, επομένως όσα ακούω από αυτόν πλέον είναι τζάμπα μαγκιές και ανούσια λόγια.

    Τα τραγούδια του σπουδαία, αλλά αυτό δεν είναι άλλοθι.


    ixthis
    26.07.2012, 04:20

    Καθόλου δε πειράζει οι απόψεις του καθένα είναι και η ταυτότητα του .


    Hastaroth
    26.07.2012, 08:16

    Σοφία,εγώ θα διαφωνήσω.Ενας άνθρωπος που ομολογεί ότι διέφθειρε δημόσιους υπαλλήλους γιά να αποσπάση οφέλη απ'το κράτος,"ακυρώνει" τον ίδιο του τον εαυτό,όσο σπουδαία τραγούδια κι'άν έχη γράψει στο παρελθόν.

    Μέ τί "μούτρα" θα βγή στο εξής να στηλιτεύση την "γενικευμένη διαφθορά που υπάρχει στην Ελλάδα" ή να γράψη τραγούδι(α) γιά να καυτηριάση αυτό το φαινόμενο,όταν συμμετείχε και ο ίδιος σ'αυτό.

    Και το προκλητικώτερο όλων είναι ότι λέει πως:

    Και η γυναίκα, η οποία έκανε αυτή τη δουλειά μέσα στο υπουργείο Εργασίας, έχει πάθει εγκεφαλικό. Και άλλοι έχουν πεθάνει, δεν είναι όλοι καλά στην Υγεία τους αυτοί που φάγανε. Έρχεται κάποια στιγμή η τιμωρία και η τιμωρία δεν έχει όνομα (η έμφαση δική μου).

    Κι'όμως ο ίδιος αυτός που "λάδωσε" όχι μόνο παραμένει ατιμώρητος,αλλά εμφανίζεται και μιλάει ώς κατήγορος τών άλλων,σάν να μήν ήταν κι'αυτός συμμέτοχος στο αδίκημα!Αν αυτό δέν είναι θράσος,τί είναι τότε;

    (Και γιά να πώ την αλήθεια,μετά τά διάφορα "μπισκοτάκια" κλπ που έγραψε προσφάτως,δείχνει ότι και καλλιτεχνικά ίσως να έχη πλέον στερέψει-άν κι'αυτό είναι απλώς δική μου εντύπωση).

     


    NikosVy
    26.07.2012, 08:26

    Δηλαδή, στη σημερινή Ελλάδα, όποιος τολμήσει να επικρίνει μια παράσταση του Κραουνάκη, τονίζοντας ότι υπερέβη σε σχεδιασμό χυδαιότητας οτιδήποτε θα είχαμε προβλέψει στην καλή μέχρι σήμερα διαδρομή του, αμέσως θα χαρακτηριστεί αρνητικά ο ίδιος, από ορισμένους.

    Και αυτό επειδή ορισμένοι θεωρούν την εκδήλωση της Τέχνης σαν μία συνάντηση Παναθηναϊκού Ολυμπιακού, όπου όποιος διαφωνήσει με τον άλλο παίρνει τον χαρακτηρισμό του, έστω και αν πει απλά τη γνώμη του. Με το σκεπτικό αυτό, ακόμα και αν έχει πραγματοποιηθεί στη συγκεκριμένη εκδήλωσηαπλά και μόνο ένα ρεσιτάλ κακοφωνίας και διαγωνισμού "ποιος θα ουρλιάξει προς τον ουρανό πιο δυνατά από τον άλλο", δεν θα έπρεπει να τολμήσει κανείς να το εκφράσει το σχόλιό του, επειδή υπάρχει ένα καλό παρελθόν του Κραουνάκη, το οποίο εμποδίζει την κριτική στη συγκεκριμένη εκδήλωση, πολύ περισσότερο αφού ένα μέλος του φόρουμ που καταδιασκέδασε με τις χυδαιότητες που άκουσε, έχει το απόλυτο δικαίωμα να κρίνει αυτούς που διαφωνούν ως προς την ποιότητα της συγκεκριμένης κακοφωνικής εκδήλωσης.

    Τώρα ως προς το χοντρό αστείο της διανομής κομματιών της πίτσας στους θαμώνες, η ίδια η παραπάνω επικριτική προς τους σχολιαστές σχολιάστρια, το είχε θεωρήσει παραπάνω ως ενδιαφέρον στοιχείο έκπληξη της παράστασης, υπονοώντας παράλληλα ότι καλό είναι να πηγαίνει κανείς φαγωμένος ώστε να μην μείνει ατάϊστος με το 1/3 που δεν θα πάρει κομμάτι στη διανομή στα τραπεζάκια. Βασικός κανόνας καλής συμπεριφοράς είναι ότι αν δεν έχεις κομμάτια πίτσα να προσφέρεις σε όλους ή δεν είσαι βέβαιος ότι δεν θα τα μοιράσεις μόνο στους υπερβολικά επεφημούντες δεν τα διανέμεις καθόλου ή τα κρατάς για τον πρωταγωνιστή της παράστασης να τα φάει μόνος του χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα. Μία κακόφωνη παράσταση δεν παίρνει πόντους όσα κομμάτια πίτσας και αν μοιραστούν στα 2/3 των θαμώνων.

    Όσοι έχουν ζήσει και σε άλλες χώρες της Ευρώπης που διακρίνονται για τις απαιτήσεις που έχει το κοινό από μια μουσική παράσταση, θα έχουν διαπιστώσει ότι όταν το κοινό απογοητεύεται διαμαρτύρεται δυναμικά ακόμα και διακόπτοντας την παράσταση (πρβλ. στο Παρίσι, όπου καμμιά φορά ακούγεται το " L' orchestre est nulle"= η ορχήστρα είναι ένα μηδενικό). Εδώ βέβαια οι συνθήκες είναι διαφορετικές, κάπου διάβασα ότι ο ίδιος ο καλλιτέχνης πέταξε με τις κλωτσιές ένα θαμώνα που διαφώνησε σε μια περίπτωση. Πόσο μάλλον να βρίσκονταν ορισμένοι θαμώνες αντιμέτωποι με όσους θα έιχαν εκστασιαστεί με το πρωτάθλημα εκστόμισης χυδαιοτήτων με το οποίο εκστασιάστηκαν κάποιοι άλλοι και αν μιλούσαν εκείνη τη στιγμή αρνητικά θα τους την έσπαγαν.

    Καλό είναι λοιπόν ορισμένες παραστάσεις να τις παρακολουθούμε μόνο από σχόλια στο MusicHeaven.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 26-07-2012 08:36 ]


    faidonalkinoos
    26.07.2012, 09:31

    «Πήρε η Σπείρα-Σπείρα ένα κονδύλι γύρω στις 150.000 ευρώ και το οποίο ήταν απολύτως νόμιμο απολύτως φυσικό», δήλωσε ο γνωστός καλλιτέχνης, προσθέτοντας ότι «μπορώ να το πω πια άφοβα στον αέρα ότι εν γνώσει μας ο άνθρωπος που υπέγραφε γι' αυτά τα κονδύλια έπαιρνε μίζα». Από το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ...

    Τη σκέψη πως πρέπει να λαδώσεις για να εκδοθεί και το ένταλμα πληρωμής την έχετε κάνει;

    Υπογράφεται αρχικά η έγκριση επιδότησης, (λάδια, πορτοκάλια, ρούχα, σόου μπιζ, παντού το ίδιο γίνεται), έπειτα πρέπει η επιδότηση να προωθηθεί στο Δημόσιο Ταμείο για είσπραξη από τον επιδοτούμενο. Σε αυτή τη διαδικασία, μπαίνει μια υπογραφή έγκρισης του εντάλματος πληρωμής. Λαδώνουν οπι άνθρωποι για να πάρουν ήδη εγκεκριμένα κονδύλια... ΛΑΔΩΝΟΥΝ (και) ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΕΝΕΚΡΙΝΑΝ.

    Ο Κραουνάκης εισέπραξε για λογαριασμό Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας...

    .............................................

    ΕΧΟΥΝ ΔΟΘΕΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ...:

    Τα ονόματα των μη κυβερνητικών οργανώσεων που εντάχθηκαν σε προγράμματα επιδοτούμενης απασχόλησης την περίοδο διακυβέρνησης της χώρας από την Νέα Δημοκρατία έδωσε στη δημοσιότητα ο υπουργός Εργασίας κ. Γ. Κουτρουμάνης.

    Πρόκειται για 707 μη κυβερνητικές οργανώσεις, οι οποίες εντάχθηκαν σε προγράμματα επιδοτούμενης απασχόλησης και εισέπραξαν περίπου 39 εκατομμύρια ευρώ, δημιουργώντας 1.826 θέσεις εργασίας.

    ........................................................

    Ό,τι κάποιοι άνθρωποι, δουλεύουν και πληρώνονται, μέσω αυτών των χρημάτων, αυτών των επιδοτήσεων, που κάποιοι λαδώνονται, για να εκταμιευτούν το σκεφτήκατε;;;

    .........................................................

    ΑΠΟ ΤΗΝ Ε-ΝΕΤ.GR ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 13/9/2011

    Γιατί; Επειδή αναφερόταν στον κατάλογο με τις χρηματοδοτούμενες τη διετία 2007-2009 (επί πρωθυπουργίας Κώστα Καραμανλή), Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις και συλλόγους, τον οποίο δημοσιοποίησε ο υπουργός Εργασίας Γ. Κουτρουμάνης, επιλέγοντας ν' αντιδράσει έτσι στις επικρίσεις της Ν.Δ. για το προωθούμενο από τη σημερινή κυβέρνηση πρόγραμμα πεντάμηνης απασχόλησης 55.000 ανέργων, με τη διαμεσολάβηση κάποιων επιλεγμένων ΜΚΟ.

    Οσο, δηλαδή, «γαλάζιοι» και «πράσινοι» βουλευτές και στελέχη τσακώνονται για το ρόλο και τις χρηματοδοτήσεις των ΜΚΟ και για το ποιος ωφελήθηκε περισσότερο ή λιγότερο, οι υπόλοιποι γινόμαστε κοινωνοί καταλόγων, ονομάτων και δράσεων. Σε ό,τι αφορά αρκετούς πολιτιστικούς φορείς από τον κατάλογο που δημοσιοποίησε ο κ. Κουτρουμάνης, η δράση τους επιδοτήθηκε για την απασχόληση άνεργων καλλιτεχνών.

    Ανεργοι καλλιτέχνες

    Υπάρχουν ωστόσο δεκάδες θεατρικές και χορευτικές ομάδες, στελεχωμένες από άνεργους καλλιτέχνες -είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση και το ποιος καλλιτέχνης θεωρείται κανονικά εργαζόμενος σ' ένα επαγγελματικό πεδίο όπου ακόμη και καταξιωμένοι ηθοποιοί υπογράφουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου, μένουν συνεπώς άνεργοι τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο. Απλώς, αυτές οι ομάδες δεν είχαν ανακαλύψει ή δεν θέλησαν να εκμεταλλευτούν το παράθυρο των ΜΚΟ, που άνοιξε ειδικά μετά την κατάργηση του Ειδικού Λογαριασμού. Είναι το νόμιμο εξ ορισμού και ηθικό;

    Βάσει του καταλόγου που δημοσιοποίησε ο κ. Κουτρουμάνης, η «Σπείρα-Σπείρα» φέρεται να έλαβε το διάστημα 2007-2009, 250.000 ευρώ (150.000 και 100.000). Αλλά δεν είναι το μόνο γνωστό όνομα στο χώρο του πολιτισμού που αναφέρεται. Το Χοροθέατρο «Ροές» της Σοφίας Σπυράτου φέρεται επίσης να επιδοτήθηκε με 250.000 ευρώ, η «Ομάδα Καλλιτεχνών Ούγκα Κλάρα» με 30.000 ευρώ, ο «Φούρνος Πολυδύναμο Δίκτυο Επικοινωνίας» με 75.000 ευρώ, η διοργανώτρια του Μουσικού Φεστιβάλ Ναυπλίου Εταιρεία Συναυλιών Φόρμιγξ (58.192 ευρώ), τα Θεατρικά Δρώμενα Ιασμος (25.000 ευρώ) κ.ά.

    «Εγώ δεν είμαι Σπείρα-Σπείρα. Είμαι καλλιτεχνικός διευθυντής της ομάδας και όποτε χρειάστηκε χρηματοδότης της», είναι η πρώτη αντίδραση του Σταμάτη Κραουνάκη, όταν του ζητάμε να μας εξηγήσει την παρουσία της ομάδας στον κατάλογο. Διευκρινίζει, ωστόσο, πως πράγματι η «Σπείρα-Σπείρα», ως Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία, εντάχθηκε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα κατά της ανεργίας, «το οποίο είχε ξεκινήσει επί Κώστα Σημίτη το 2001, αντλώντας κονδύλια από το Γ' ΚΠΣ». Ηταν όμως το 2006, που προκηρύχθηκαν δύο κύκλοι προγραμμάτων στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Απασχόληση και Επαγγελματική Κατάρτιση». Αφορούσαν δράσεις ενίσχυσης της απασχόλησης των ανέργων, με τη διαμεσολάβηση των ΜΚΟ. Το πρόγραμμα άρχισε να το υλοποιεί η Ν.Δ. από το 2007.

    «Το σύνολο των χρημάτων που πήρε η "Σπείρα" με στόχο τη μισθοδοσία και ασφάλιση 9 άνεργων ηθοποιών, ήταν 160.000 ευρώ, σε έξι δόσεις. Με αυτά στήριξε όχι 9 αλλά 10 ανέργους για 4 χρόνια: Αυτό μεταφράζεται σε 400 ευρώ το μήνα για τον καθένα τους, ένα σαφές δηλαδή βοήθημα στον πενιχρότατο μισθό που τους εξασφαλίζουν τα εισιτήρια. Επιπλέον, η τελευταία δόση των 30.000 ευρώ δεν μας δόθηκε ποτέ», επιμένει ο Κραουνάκης, λέγοντας ευθέως πως η ομαλή ροή των δόσεων προϋπέθετε «λαδώματα ΠΑΣΟΚων υπαλλήλων». Αρνείται ωστόσο για την ώρα να διευκρινίσει τι εννοεί, αν και τον ίδιο υπαινιγμό αφήνει και στο σημείωμά του στο facebook, όταν γράφει πως «πάντως, για να ξέρουμε τι λέμε, οι άνθρωποι επί ΝουΔου που τσεπώνανε ποσοστό από τις επιδοτήσεις, ήταν ΠΑΣΟΚοι κι αυτό το ΠΑΣΟΚ, που κάνει τον αλώβητο, το γνωρίζει καλά».

    Επειδή την αποκάλυψη για την επιδότηση της «Σπείρα-Σπείρα» ως ΜΚΟ συνόδευσαν επώνυμα και ανώνυμα σχόλια στο Διαδίκτυο, περί της προσωπικής του φιλίας με τη σύζυγο του τέως πρωθυπουργού Νατάσσα Καραμανλή, στην τηλεφωνική μας επικοινωνία σχολιάζει εξοργισμένος: «Θα μ' αφήσουν ήσυχο για το ποιους έχω πολιτικούς ή απλούς φίλους; Οποιους θέλω έχω. Εχω φίλη τη Νατάσσα Καραμανλή, αλλά και τον Παύλο Γερουλάνο και την Αλέκα Παπαρήγα».

    Εκπρόσωπος και πρωταγωνιστής της «Σπείρα-Σπείρα» είναι ο Χρήστος Μουστάκας, στον οποίο μας παραπέμπει ο Κραουνάκης ως καθ' ύλην αρμόδιο. «Δεν ξέρω», λέει εκείνος, «αν πρέπει να απολογηθώ. Αυτά δεν είναι λεφτά που πήραμε κάτω από το τραπέζι, όπως κάνουν άλλοι. Τα πήραμε μέσω μιας νόμιμης διαδικασίας, προσκομίζοντας πριν και κατά τη διάρκεια της επιδότησης όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και αποδεικτικά: Εχουμε ελεγχθεί πλήρως κι από το ελληνικό κράτος κι από την Ευρωπαϊκή Ενωση. Σήμερα η "Σπείρα" έχει ξεπεράσει τις 40 παραστάσεις, διατηρώντας ταυτόχρονα τον εκπαιδευτικό της χαρακτήρα. Απλά, λόγω του ονόματος του Σταμάτη Κραουνάκη, η "Σπείρα" ήταν ο εύκολος στόχος μιας πολιτικής διαμάχης...».

    «Πολιτικές σκοπιμότητες»

    Στο ίδιο πρόγραμμα απασχόλησης και ενίσχυσης ανέργων, χορευτών και ηθοποιών εν προκειμένω, εντάχθηκε και το Χοροθεάτρο «Ροές» της Σοφίας Σπυράτου. «Οι "Ροές"», επισημαίνει η χορογράφος, «είναι μη κερδοσκοπικό σωματείο. Πληρούσαμε τις προϋποθέσεις, πήραμε νομίμως τα χρήματα και τα διαθέσαμε ως οφείλαμε, προσκομίζοντας όλες τις αποδείξεις».

    «Πολιτικές σκοπιμότητες» ανιχνεύει στη δημοσιοποίηση του καταλόγου ο σκηνοθέτης, ηθοποιός και εκπαιδευτής Δημήτρης Σακατζής της θεσσαλονικιώτικης «Ομάδας Καλλιτεχνών Ούγκα Κλάρα»: η ομάδα συνεργάζεται πολλά χρόνια τώρα με το Παπάφειο Ιδρυμα για την εκπαίδευση εμψυχωτών θέατρου υπέρ διαφορετικών κοινωνικών ομάδων που απειλούνται με αποκλεισμό. Γι' αυτό πήρε και τα 30.000 ευρώ. «Οσοι δεν μας ξέρουν», λέει ο κ. Σακατζής, «χρησιμοποίησαν το όνομά μας επειδή τους φάνηκε περίεργο. Κι έτσι καλούμαστε τώρα να απολογηθούμε αν είμαστε "γαλάζια" ή "πράσινη" ΜΚΟ. Εμείς πήραμε αυτά τα χρήματα για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα που το "τρέξαμε". Εχουμε χαρτιά, αποδείξεις και είμαστε απολύτως νομότυποι».

    ...............................................

    ...το δόλιο τα σαμάρι, κι ο γάιδαρος ο δόλιος, αλλού το ξύλο έπεφτε κι άλλος αλήθεια έφταιγε...

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ !!!


    tallos
    26.07.2012, 09:37
    ατομα σαν τον κραουνακη και την κανελη μοιαζουν να πασχουν απο σχιζοφρενεια.πες κατι αντιθετο στις αποψεις τους και θα σε δειρουν .κι αν δηλαδη ο κραουνακης εγραψε μερικα καλα τραγουδια πρεπει να ανεχομαστε τον χαρακτηρα του;αλοιως ειμαστε φασιστες οπως υπαινισωνται οι δυο υποστηρηκτες του;
    ilio
    26.07.2012, 09:50

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 26-07-2012 στις 02:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 25-07-2012 στις 22:34 έγραψε...

    Jorge είχες ακούσει την συγκεκριμένη συνέντευξη;

    Όχι Ilio, δεν την άκουσα, όμως η είδηση δημοσιεύθηκε παντού χωρίς να διαψευστεί. Επομένως θεωρώ οτι τα είπε.

    Νομίζω οτι έχουμε να κάνουμε με ένα παρακλάδι του σάπιου συστήματος. Ο Κραουνάκης έγινε ένα από αυτά τα παρακλάδια. Λάδωσε και πήρε λεφτά. Τι πιο φυσιολογικό άλλωστε για την Ελλάδα των 3 τελευταίων δεκαετιών;

    Τα άλλα που διαβάζω από φίλους εδώ, περί ταλέντου ή αξίας, δεν νομίζω οτι έχουν νόημα.

    Διότι, αυτά τα χρήματα στερήθηκαν από άλλους, που κανείς δεν γνωρίζει αν ήταν οι επόμενοι Χατζιδάκιδες, Θεοδωράκηδες, Πλέσσες, Χατζηνάσιοι ή Μικρούτσικοι. Κι αυτό ναι, είναι ΕΓΚΛΗΜΑ, στο οποίο συμμετείχε ο Κραουνάκης.

    Και μην μου πείτε οτι αν δεν τα έπαιρνε ο Κραουνάκης, θα τα έπαιρνε κάποιος άλλος που θα λάδωνε. Διότι αν ο πολύς-Κραουνάκης, που μας έχει ζαλίσει με τις κορώνες του το τελευταίο διάστημα, ήθελε να καθαρίσει αυτό το σάπιο σύστημα, έστω στο χώρο μόνο του Πολιτισμού, τότε θα έκανε καταγγελία και θα συλλαμβάνανε τον υπάλληλο του Υπουργείου της ώρα του εγκλήματος. Εκεί θα έβλεπα τη μαγκιά. Δεν την είδα, επομένως όσα ακούω από αυτόν πλέον είναι τζάμπα μαγκιές και ανούσια λόγια.

    Τα τραγούδια του σπουδαία, αλλά αυτό δεν είναι άλλοθι.



    Συμφωνώ πέρα για πέρα μαζί σου και δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα παρακλάδια αυτού του σάπιου συστήματος και ο κόσμος άθελα του τα συντηρεί γιατί δεν γνωρίζει πράγματα και καταστάσεις.

    Αλλά εμένα μου φαίνεται πως τα λόγια του είναι περισσότερο σαν παραδοχή,ομολογία - ναι και εγώ "λάδωσα" και είμαι μπλεγμένος στο σάπιο σύστημα - παρά σαν καταγγελία των άλλων.

    Γιατί μπορούμε να σκεφτούμε και το εξής:

    Πως από την στιγμή που άνοιξε η κουρτίνα μπροστά στα μάτια μας και φανερώθηκε η σαπίλα μιας ολόκληρης χώρας γίνεται ένας αλληλοσπαραγμός παντού,μεταξύ των βολεμένων και αυτών που δεν βολεύτηκαν ποτέ,αυτών που "φάγανε" με αυτούς που δεν "φάγανε" χωρίς να συνειδητοποιούμε πως αν δεν συνέβαινε αυτό,η χρεοκοπία,η κρίση,θα συνεχίζαμε στο ίδιο στυλ ... Στο να συντηρούμε και να ανεχόμαστε αυτό το σάπιο σύστημα.
    Όσο κι αν το βρίζουμε,ό,τι κι αν λέμε.

    Με όσα λέω δεν τον δικαιολογώ.Σε καμία περίπτωση.Απλώς προσπαθώ να "διαβάσω" τις πράξεις και τα λόγια κάποιου διαφορετικά ,χωρίς να "πνίγομαι" από οργή ή θυμό για αυτήν την πρακτική,που κατά κόρον χρησιμοποιείται σε όλους τους χώρους και το ανεχόμαστε για δεκαετίες.Τουλάχιστον αυτός βγήκε και παραδέχτηκε πως "λάδωσε" δημόσια και πως πάντα έρχεται αργά ή γρήγορα η τιμωρία.
    Αυτό για μένα σημαίνει συνειδητοποίηση και όχι χοντροπετσιά ( βλέπε Άκη και όλο το σύστημα ).


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 26-07-2012 09:51 ]


    sven
    26.07.2012, 10:05

    Αλβέρτο,

    αν ισχύουν αυτά που διαβάζουμε για το συγκεκριμένο θέμα, είναι, αναμφίβολα, ΑΠΟΛΥΤΑ κατακριτέα. Διαφέρει, όμως, κατά πολύ το να εστιάζεται κάποιος στη συγκεκριμένη πράξη από το να απορρίπτει συλλήβδην έναν καλλιτέχνη και άνθρωπο -όποιος και να είναι αυτός/ή- και μάλιστα με έναν εμπαθή, ακαλαίσθητο και υπεροπτικό/αδιάκριτο, δηλαδή, φασιστικό τρόπο...

     

    Αυτός ο τόπος, όπως κι εσύ πολύ καλά γνωρίζεις, βρίθει από "σοφούς", κριτές, "επαΐοντες" και "ανθρωποφάγους" των πάντων, που καραδοκούν κάθε φορά στην πρώτη γωνία για να ρίξουν στον Καιάδα, να σπιλώσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ ή να κατασπαράξουν κάποιον με τον οποίο διαφωνούν, αντιπαθούν εξ αποστάσεως ή που με κάποιον άδηλο τρόπο τους "ενοχλεί", δεν τους "βολεύει" ή δεν τους αρέσει η φάτσα του...

     

    Οι όχλοι της νοοτροπίας του "Σταύρωσον, σταύρωσον αυτόν" ή του "Αυτός είναι ο Αυτοκράτορας, Μεσσίας  ή Σωτήρας μας" γνωρίζουμε πολύ καλά ιστορικά σε τι οδύνες και καταστροφές έχουν οδηγήσει την Ανθρωπότητα...

     

     


    mixalis-kleanthis
    26.07.2012, 14:54

    ΑΥΤΑ ΕΓΡΑΨΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ … ΑΠΟ ΜΑΣ!!!

    -“Και έλεγα οτι δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο το βουβάλι για να μας δείξει το πόσο μεγάλο κάθαρμα είναι...”

    -“εγω δεν τον χωνευω απο τοτε που ειπε οτι δεν θεωρει τον σφακιανακη συναδελφο του”

    -“Φαινόταν από την αρχή τι κουμάσι είναι!”

    -“ποτε δεν τον συμπαθησα...ουτε αυτον...ουτε τους ομοιους του...παντα τους θεωρουσα(οχι λανθασμενα τελικως)οτι ειναι τα τρωκτικα της μουσικης στην ελλαδα...”

    -“Οταν τα ελεγα πριν καποια χρονακια για τους τους Νταλαρες, Παπανωνσταντινου, Σαββοπουλαιους, Κραουνακηδες κλπ κλπ ειχαν πεσει να με φανε (και εδω στο musicheaven) αλλα καλιο αργα παρα ποτε. Μουσικο κατεστημενο της συμφορας...”

    -“Και πρόσφερε βωμολοχίες, "και το μο@@@νιξ ξυρίζεται" "σου το…”

    -“μην ξεχνάμε πως και στις εμφανίσεις του ο Χίτλερ γινόταν αντικείμενο λατρείας…”

    -”αν δεν μας αρέσει η μουσική του και δε τον θεωρούμε μεγάλο συνθέτη πειράζει να λέμε ότι είναι ενας εκνευριστικός χοντρολίπαρος που επιπλέον σε όλες τις αηδίες που έχουμε ακούσει από το στόμα του όλα αυτά τα χρόνια τώρα μας ομολογεί ότι τα άρπαζε κι όλας και θέλει να του πούμε και μπράβο, το καθίκι? “

    -“ ένα ρεσιτάλ κακοφωνίας και διαγωνισμού "ποιος θα ουρλιάξει προς τον ουρανό πιο δυνατά από τον άλλο",

    -“ατομα σαν τον κραουνακη και την κανελη μοιαζουν να πασχουν απο σχιζοφρενεια.πες κατι αντιθετο στις αποψεις τους και θα σε δειρουν .κι αν δηλαδη ο κραουνακης εγραψε μερικα καλα τραγουδια πρεπει να ανεχομαστε τον χαρακτηρα του;αλοιως ειμαστε φασιστες οπως υπαινισωνται οι δυο υποστηρηκτες του»

    -ΑΥΤΑ  ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΣ….

    «Γεννήθηκε το 1955. Σπούδασε μουσική με την κυρία Κλέλια Τερζάκη και πολιτικές επιστήμες στην Πάντειο. Έχει γράψει 40 CDs και μουσική σε 50 έργα για το θέατρο.»


    ilio
    26.07.2012, 16:31

    Αν ισχύουν τα όσα παρέθεσε ο faidonalkinoos τότε επιβεβαίωνεται για άλλη μία φορά πως σε αυτή τη χώρα για να κινηθεί κάτι θα πρέπει να γίνεις και εσύ λίγο ή πολύ μέρος του σάπιου συστήματος.

    Και αυτό είναι μια τραγική διαπίστωση που την έχω κάνει καιρό τώρα και δεν ξέρω πως θα βγούμε από αυτό το λούκι.Ειλικρινά δεν ξέρω.Επίσης,αυτό που γίνεται στο διαδίκτυο,να απομονώνονται και να παραθέτονται δηλαδή αποσπάσματα συνεντεύξεων δημιουργεί πλείστες παρεξηγήσεις.
    Χρειάζεται περισσότερο προσοχή τελικά.


    NikosVy
    26.07.2012, 17:04

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 26-07-2012 στις 14:54 έγραψε...

    -ΑΥΤΑ  ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΣ….

    Kάπου διάβασα ότι ο ίδιος ο καλλιτέχνης, σε μια περίσταση, πέταξε βιαίως έξω από την παράστασή του ένα θαμώνα (ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ link) με τον οποίο διαφώνησε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 26-07-2012 17:07 ]


    faidonalkinoos
    26.07.2012, 18:25

    ... πότε άλλοτε, σε οποιοδήποτε διάλογο, τόσο πολλοί άνθρωποι, βρέθηκαν, τόσο πολύ, εκτός θέματος;
    ......................................

    ... πότε άλλοτε , τόσο πολλοί άνθρωποι, δε διάβασαν ούτε την είδηση κι επιδόθηκαν σε αγώνα, εκτός θέματος διαλόγου;

    .......................................

    πότε άλλοτε, οπουδήποτε σ' αυτήν την Πατρίδα, είχαν τόση μαζική άγνοια, για το θέμα του Λαδώματος, που τους εξέπληξε μία ομολογία...

    .....................................

    όλοι οι γιατροί που λαδώνονταν- νται, λαδώθηκαν από ΑΤΙΜΟΥΣ ΑΡΠΑΧΤΙΚΟΥΣ ΔΟΛΙΟΦΘΟΡΕΙΣ ΠΟΛΙΤΕΣ;

    ................................

    ανοίξτε ένα άλλο θέμα σχετικά με την δημιουργική - καλλιτεχνική - καλαισθητική αξία, του Κραουνάκη, αλλά σας παρακαλώ, εδώ, συζητήστε για το Λάδωμα.

    ........................................

    Καλέ μου φίλε δε διαφώνησαν, έβρισε την Ελλάδα ο θαμώνας...

    κι ο Στρος Καν το κανε θα μου πεις.

    ..........................................

    καλέ μου φίλε, ο Κραουνάκης και η Κανέλλη, δεν συμπολιτεύονται, δεν τραγουδάνε μαζί...

    κομμουνιστές και "κάπως", τους βάζουμε μαζί, θα μου πεις.

    ...........................................

    O Κραουνάκης στον Love Radio 97,5:

    ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ:

    "Πήρε η Σπείρα-Σπείρα ένα κονδύλι γύρω στις 150.000 ευρώ και το οποίο ήταν απολύτως νόμιμο απολύτως φυσικό. Μπορώ να το πω πια άφοβα στον αέρα ότι εν γνώσει μας ο άνθρωπος που υπέγραφε γι' αυτά τα κονδύλια έπαιρνε μίζα."

    Τον είχαμε πληρώσει.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΝΕΚΡΙΝΕ - ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ...


    ΕΝΝΟΕΙ: ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΝΤΑΛΜΑ ΠΡΟΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗ...

    ΕΝΝΟΕΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΕΚΒΙΑΣΜΟ... ΕΚΒΙΑΣΜΟ... ή ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ή ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΕΝΤ...

    ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙ - ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΓΗΣΗ;

    ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΚΑΤΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΚΒΙΑΣΜΩΝ - ΘΑΝΑΤΟΣ...

    ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΑΜΕΣΑ, ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΟΣΩΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΒΛΑΨΕΙ...

    ΕΜΜΕΣΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΛΕΠΕΙ ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ, ΟΧΙ ΓΙ ΑΥΤΟΝ...


    Και ήταν ΠΑΣΟΚ επί ΝΔ. Και η γυναίκα, η οποία έκανε αυτή τη δουλειά μέσα στο υπουργείο Εργασίας, έχει πάθει εγκεφαλικό. Και άλλοι έχουν πεθάνει, δεν είναι όλοι καλά στην Υγεία τους αυτοί που φάγανε. Έρχεται κάποια στιγμή η τιμωρία και η τιμωρία δεν έχει όνομα...


    ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΦΕΛΗ;;;


    ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ... ΔΕ ΔΙΝΩ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ, ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ...

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ: ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ... ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ... ΔΙΚΑΖΕΙ ΕΡΗΜΗΝ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΤΑΣΧΕΙ ...

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ: ΤΟ Σ.Ε.Η. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ... ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ... ΔΙΚΑΖΕΙ, ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΔΕ ΔΙΝΕΙ ΧΑΡΤΙ ΑΡΤΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΙΚΑ...

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ:... ΟΙ ΣΚΗΝΕΣ-ΧΩΡΟΙ, ΑΝ ΔΕ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΟΙΚΙΟ, ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ...

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ... - ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΙ...

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ: ... ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙ... Ο ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΠΟΥ ΛΑΔΩΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΗΣ;;;;;;;;;;

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΝ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ:... ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ: ΔΕ ΓΙΝΕΣΑΙ ΙΔΙΟΣ ΦΙΛΗ ΜΟΥ Μ' ΑΥΤΟΥΣ... ΟΧΙ ΔΕ ΛΑΔΩΝΕΙΣ... ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΛΑΔΩΣΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΠΝΙΓΕΣΑΙ...

    .........................................................

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ:... ΕΓΚΡΙΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΔΕ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ, ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΓΟ, ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΕΙΣ, ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΥΣΤΕΡΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΘΕΙΣ... ΑΦΟΥ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΘΕΙΣ ΔΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ... ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ... ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ...

    ..................................................
    Σημείωση δική μου: (του Jorge): Πως γίνεται να είναι νόμιμο ένα κονδύλι, από τη στιγμή που έχει δοθεί μίζα; Και τι απάντηση δίνει στις υπόλοιπες καλλιτεχνικές ομάδες που δεν πήραν επιδότηση επειδή δεν λάδωσαν;

    ................................

    Καταλαβαίνω την Ηθική του ερωτήματός σου Jorge: και σου λέω: είναι δεκάδες, εκατοντάδες, οι Αστικές μη Κερδοσκοπικές Εταιρείες, που επιχορηγούνται... άλλοι με λίγα άλλοι με πολλά... άλλοι με περισσότερα...

    ΔΕΚΑΔΕΣ, ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ... ΒΑΛΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙ ΚΥΚΛΟ-ΧΟΡΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΜΙΛΑΜΕ, ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΙΖΕΣ-ΛΑΔΩΜΑΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ... ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ... ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ...

    ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ, ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ...

    ΝΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ... ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ... ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΓΚΡΙΣΕΩΝ... ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ;;;

    Και πάλι παρακαλώ: ΕΔΩ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ... ΚΑΙ ΜΟΝΟ...

    Καλή Συνέχεια!!!


    -----------------
    ΦΑΙΔΩΝ ΑΛΚΙΝΟΟΣ - FAIDON ALKINOOS https://www.youtube.com/faidonalkinoos http://www.myspace.com/faidonalkinoos http://www.artspot.gr/faidonalkinoos http://blogs.musicheaven.gr/faidonalkinoos http://www.myspace.com/versongs http://www.facebook.com/faid

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faidonalkinoos στις 26-07-2012 19:04 ]


    NikosVy
    26.07.2012, 19:15


    Παράθεση:

    Διαφήμιση του Κραουνάκη στο
    https://www.youtube.com/watch?v=wVdyoa2ZgkELink> στις 26-07-2012 στις 00:14 έγραψε...  

    Το πιο θυμωμένο, το πιο απολαυστικό, το πιο αστείο, το πιο τρυφερό!

    Η πιο καλή παρέα στο δύσκολο καιρό!

    Όλοι στο προαύλιο![ 

    …… pizza* και parking δωρεάν!

    * αν είσαι σ’ αυτούς που θα πάρουν πίτσα, γιατί το 1/3 των θεατών στην παράσταση που πήγα, έμεινε χωρίς να του προσφέρουν πίτσα (ίσως δεν χειροκρότησε όσο ηχηρά περίμεναν ορισμένοι).

    Παράθεση:

    Το μέλος http://www.gossip-tv.gr/lifestyle/Exodos/story/197973/O-Stamatis-Kraoynakis-kernaei-pitsa στις 26-07-2012 στις 00:14 έγραψε... 

    Εκτός από την απόφασή του, τα εισιτήρια να είναι αρκετά φτηνά, αλλά και να δίνει στο κοινό του δωρεάν πάρκιν, έχει καθιερώσει και το δωρεάν φαγητό, καθώς κερνά τους θεατές που θα πάνε να τον δούνε, δωρεάν πίτσες.

    Καλά θα κάνει ο Κραουνάκης να ξεκαθαρίσει για ποιο λόγο την κάνει την παράσταση, α) για τραγούδι και επιτυχίες όπως παλιά, β) για διαγωνισμό ποιος θα ξελαρυγγιαστεί ξεφωνίζοντας όσο μπορεί πιο δυνατά με το μικρόφωνο και το πρόσωπο προς τον ουρανό σαν να θέλει να τον ακούσουν στο φεγγάρι, γ) να εκφράσει τη διαμαρτυρία του ελληνικού λαού προς την Άνγκελα Μέρκελ, δ) να ρωτήσει τον κόσμο "πως ο λαός ψήφισε Αριστερά και βγήκε Νέα Δημοκρατία;" ή ε) για να προσφέρει δωρεάν πίτσα στα 2/3 των θεατών του.

    Αφού τα ξεκαθαρίσει αυτά, το επόμενο βήμα είναι να διευκρινίσει στους θεατές του (πρόθυμους να επεφημίσουν ότι και αν πει), με το μικρόφωνό του και χωρίς γαϊδουροφωνάρες, ότι:

    a) Υπάρχουν άνθρωποι που μένουν ευχαριστημένοι και υπάρχουν άνθρωποι που φεύγουν δυσαρεστημένοι από τις παραστάσεις του, b) όπως ο ίδιος πέταξε βιαίως έξω ένα θαμώνα παράστασής του, κάποτε, (ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟ link) (και κέρδισε ακόμα περισσότερη εκτίμηση των φανατικών θαυμαστών του), έτσι και οι θαμώνες του μπορούν να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους επίσης δημόσια για μια κακοφωνία και ουρλιαχτά με μικρόφωνα που άκουσαν στην παράστασή του, χωρίς να θίγονται οι φανατικοί θαυμαστές του από τις λογικές αυτές επικρίσεις, c) ότι δεν είναι ούτε "αμάθεια" ούτε "φασισμός" το να κρίνεις την κακόφωνη παράσταση στην οποία έχεις φάει μερικές ώρες με φίλους και την οποία θα απέφευγες αν είχες διαβάσει και από άλλους αυτό που θα σε περίμενε (γι' αυτό υπάρχει κριτική, αν δεν σας αρέσει καλέστε μια χουντα σαν την 21η Απριλίου να αναλάβει την εξουσία ή τον Κασιδιάρη και τον Καιάδα να σας λένε "Εγέρθητο").

    Με το να ασκεί κανείς κριτική για μία παράσταση, δεν απαξιώνει τον καλλιτέχνη. Μόνο ένας κουτός καλλιτέχνης θα αισθανόταν απαξίωση με δύο γραμμές κριτικής. Αυτό που είναι τραγικό είναι ότι μαζεύονται ο ένας μετά τον άλλο όλοι που μας λένε για την ιστορία της ζωής του Κραουνάκη, για το έργο του ή ότι όλα τα δυσμενή στοιχεία της κριτικής είναι ... άσχετα με το θέμα. ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΑΟΥΝΑΚΗ ΜΙΛΑΜΕ, εεεεεεεεεεεεε! & Κατηγορία του Forum: "Μουσικές Συζητήσεις".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 26-07-2012 19:43 ]


    mary_omikron
    26.07.2012, 22:01

    Ο Φαίδων-Αλκίνοος κάνει μια σοβαρή επισήμανση που -ομολογώ- μου διέφυγε διαβάζοντας την δήλωση του Κραουνάκη και καταδεικνύεται η σωστή διάσταση σχετικά  με τις μίζες που δόθηκαν για την τελική εκταμίευση και ΟΧΙ για την έγκριση της επιχορήγησης...  δηλαδή κάτι σαν το φακελλάκι του γιατρού ή το γρηγορόσημο του δημόσιου υπάλληλου που οι περισσότεροι λίγο πολύ αναγκαστήκαμε - ίσως - να δώσουμε σε ώρα ανάγκης.

    Μετά απ΄αυτό μπορεί ο καθένας να βλέπει μόνο ασχήμιες και να ερμηνεύει όπως τον βολεύει...

    Εγώ παίδες "πήρα κόκκινα γυαλιά κι όλα γύρω σινεμά τα βλέπω" Smile και καλού-κακού παρήγγειλα και πίτσα απ΄ τη γειτονιά...


    NikosVy
    26.07.2012, 22:56

    Παράθεση:
    Απόφαση 543/2009 του Αρείου Πάγου: 

    Κατά το άρθρο 235 του ΠΚ, (όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του από το άρθρο δεύτερο του ν. 2802/2000, που ισχύει από 3-3-2000), "τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους ο υπάλληλος, ο οποίος κατά παράβαση των καθηκόντων του ζητεί ή λαμβάνει, άμεσα ή με τη μεσολάβηση τρίτου, για τον εαυτό του ή για τρίτο ωφελήματα οποιασδήποτε φύσης ή δέχεται υπόσχεση τούτων, προκειμένου να προβεί σε ενέργεια ή παράλειψη που ανάγεται στα καθήκοντά του ή αντίκειται σε αυτά". Από τη διάταξη αυτή προκύπτει, ότι για τη στοιχειοθέτηση του από αυτήν προβλεπόμενου εγκλήματος της (παθητικής) δωροδοκίας (δωροληψίας) απαιτείται όπως, εκτός από την ιδιότητα του δράστη ως υπαλλήλου, κατά την έννοια των άρθρων 13α'και 263Α' του ΠΚ, α) τα δώρα ή ανταλλάγματα που δεν αρμόζουν σ' αυτόν, να δίδονται ή και να υπάρχει υπόσχεση τούτων, για μελλοντική ενέργεια ή παράλειψή του, χωρίς να ενδιαφέρει αν πραγματοποιήθηκε ή όχι ή μέλλουσα ενέργεια ή αν αυτός σκοπούσε σπουδαίως να εκτελέσει την εν λόγω ενέργεια και β) η ενέργεια ή παράλειψή του να περιλαμβάνεται στον κύκλο της αρμοδιότητάς του και να ανάγεται στην υπηρεσία του ή να αντίκειται στα καθήκοντά του, όπως διαγράφονται ή προκύπτουν από το νόμο ή τους υπηρεσιακούς κανονισμούς ή τις διαταγές ή οδηγίες των προϊσταμένων του ή την υπηρεσιακή του σχέση ή τη φύση της υπηρεσίας (Ολ ΑΠ 6/1998, Ολ ΑΠ 1778/1993).

     

    Ο νόμος δεν κάνει διάκριση αν η δωροδοκία γίνεται για νόμιμη ή για παράνομη ενέργεια. Εξάλλου όσοι γιατροί παίρνουν φακελάκια, τα παίρνουν για «νόμιμη ενέργεια» που θα κάνουν, η εγχείρηση είναι «νόμιμη ενέργεια». Δεν είναι «παράνομη» (π.χ. νομιμοποίηση αυθαίρετου). Αλλά εδώ έχουν πέσει όλοι μονοί διπλοί να τον κάνουν και ήρωα, επειδή καυχήθηκε ότι έδωσε μίζα. 

    Παράθεση:
    Άρθρο 236 του Ποινικού Κώδικα:

    Με την ίδια ποινή του άρθρου 235 τιμωρείται όποιος δίνει, προσφέρει ή υπόσχεται τέτοια δώρα ή άλλα ανταλλάγματα

    Υ.Γ. "φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους", σημαίνει ότι "ξεκινάμε από τα 5 χρόνια που είναι το ανώτατο όριο φυλάκισης και αφαιρούμε με τυχόν ελαφρυντικά που υπάρχουν, αλλά σε καμία περίπτωση η ποινή δεν θα είναι κάτω από ένα χρόνο".


    noizreduction
    26.07.2012, 23:26

    Βλεπω εδω και καιρο να συγχεονται στη συζητηση 2 διαφορετικα πραγματα...ο καλλιτεχνης ως προσωπο κι ο καλλιτεχνης ως δημοσιο προσωπο...

    Ποτε δε συμπαθησα τον Κραουνακη, για πολλους λογους που δεν αφορουν το συγκεκριμενο θεμα ( αλλα κυριως σε καλλιτεχνικο επιπεδο βρισκεται η διαφωνια μου ), ομως δεν μπορω να αναιρεσω την παρουσια του στον ελληνικο χωρο, σε οποιο κοινο ( ποιοτικα και ποσοτικα ) τον ενεκρινε και στη δισκογραφικη ιστορια του τοπου.

    Απο εκει και περα, θα τονισω πως τα εισιτηρια ενος επιδοτουμενου θιασου ηταν πανακριβα κι εκει πλεον μπαινουμε στο ζητημα του εαν εξαρχης αξιζε με τετοιες τιμες να παρει επιδοτηση!

    Το εαν προσεφερε πνευματικο εργο ειναι αλλο θεμα και καλο θα ηταν να το διαχωρισουμε αυτη τη στιγμη!


    ( επι του λαδωματος να πω πως ΔΕΝ ειναι ο μονος )


    ChristosMoustakas
    27.07.2012, 04:45
    Ως μέλος της κοινότητας το θεωρώ απαράδεκτο να κωφεύσω σε ένα θέμα που με αφορά προσωπικά και να μη πω τη γνώμη μου σχετικά . Θέλω να σας πω λοιπόν ότι σας καταλαβαίνω όλους. Μπορώ να καταλάβω και τα θετικά αλλά και τα αρνητικά σχόλια που με έκπληξη διαβάζω. Το να απαντήσω επί του θέματος το θεωρώ μάλλον άσκοπο, μιας και οι απόψεις της ομάδας και του Σταμάτη έχουν ήδη αναφερθεί παραπάνω. Όμως αυτό που πραγματικά με λυπεί είναι το γεγονός ότι στεκόμαστε απέναντι στα πράγματα με διάθεση χείριστου κουτσομπολίστικου ύφους και μάλιστα έχοντας και μία επικάλυψη κουλτούρας πράγμα πρωτίστως επικίνδυνο. Οι απόψεις είναι όλες σεβαστές και με χαρά θα μπορούσα να συζητήσω τα πάντα στο πλαίσιο ενός φιλικού καφέ. Όμως, ξέρετε, το διαδίκτυο δίνει πολύ εύκολα την ευκαιρία, σε ανθρώπους βαθιά ελλειμματικούς , να καταθέτουν πράγματα πίσω από ένα ψευδώνυμο, τα οποία ανεξέλεγκτα εκθέτουν πρόσωπα και καταστάσεις. Θα μπορούσα πολύ εύκολα να δυναμιτίσω την κατάσταση, αλλά αυτό είναι καταρχήν ενάντια στην αισθητική μου. θα ήταν πολύ εύκολο να απαντήσω στα ινδιάνικα προσωνύμια που γράφτηκαν για τον Σταμάτη, ή για τις πίτσες και τα χειροκροτήματα, αλλά θέλω να πιστεύω πως αυτά δεν αφορούν παρά ελάχιστα από τα 122.416 μέλη της κοινότητας. Και αυτοί, πραγματικά δεν με αφορούν. Ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι δεν είναι θέμα σνομπισμού, αλλά θέμα επιλογών. Δυστυχώς δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους, όπως δεν γίνεται να μας αρέσουν και όλοι. Αυτό όμως δεν μας δίνει σε καμία περίπτωση το δικαίωμα να βυσσοδομούμε, πιστεύοντας ότι έτσι υπερασπίζουμε τη γνώμη μας. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    optiras
    27.07.2012, 13:09

    Ακόμα μια περίπτωση καλλιτέχνη όπου η καλή καλλιτεχνική του παραγωγή(οι παλιότερη και όχι οι τωρινές άναρθρες κραυγές) πρέπει να διαχωρίζεται από τονάνθρωπο-κατακριτέο/''μαζί τα φάγαμε'' κραουνάκη.

    Αυτό το περιστατικό ,όπως και άλλα παρόμοια-εξηγούν γιατί οι καλλιτέχνες έκαναν την πάπια κατά την εποχή του πάρτυ και δεν έλεγαν τίποτα,ενώ τώρα που το σύστημα δεν πληρώνει είτε γιατί λεφτά δεν υπάρχουν,είτε γιατί τα λεφτά κατευθύνονται αλλού-έγιναν λαλίστατοι...

    Δείχνει ακόμα τη βαθιά σηψη της ελληνικής κοινωνίας... 

    Ελάχιστοι αντιστάθηκαν και τους έφαγε η μαρμάγκα...Ε αυτούς που τώρα το παίζουν αντιστασιακοί(κραουνάκης κτλ)δεν τους εκτιμώ καθόλου και τους θεωρώ συνένοχους...Μπορεί η μουσική τους να μου αρέσει και να την ακούω...

    προτιμώ όμως κάποιους άλλους,η μουσική των οποίων μπορεί να μου αρέσει, αλλά τους θεωρώ Ανθρώπους,Κύριους και συνεπείς με την ιδεολογία τους.Και αυτό το πλήρωσαν...

    Δεν είναι τυχαίο ότι ο κραουνάκης υποστηρίζει σύριζα τώρα...

    Κατά τα άλλα φταίει η κακούργα η μέρκελ και οι τριςκατάρατοι γερμανοι...


    NikosVy
    27.07.2012, 15:06

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 26-07-2012 στις 23:26 έγραψε...

    Απο εκει και περα, θα τονισω πως τα εισιτηρια ενος επιδοτουμενου θιασου ηταν πανακριβα κι εκει πλεον μπαινουμε στο ζητημα του εαν εξαρχης αξιζε με τετοιες τιμες να παρει επιδοτηση!

    Έχει ενημερώσει κανείς τον κ. Ράιχενμπαχ σχετικά με το που πάνε οι κρατικές επιδοτήσεις;

    Επειδή ετοιμάζουν πλαφόν ιατρικών/νοσοκομειακών δαπανών μέχρι 1.500 ευρώ ετησίως ακόμα και για Έλληνες πολίτες που είναι καρκινοπαθείς.

    Ο κ. Ράιχενμπαχ ενημερώνεται μόνο από ότι του λέει ο κ. Στουρνάρας;

    Υ.Γ. Η παράθεση των όσων έγραψε το μέλος noizreduction αποδεικνύει ότι αυτά που έγραψα στο ποστ αυτό είναι σχετικά με το θέμα του νήματος (καιρός είναι να επέμβει κάποιος να σταματήσουν όλες οι επιχορηγήσεις προς όλους τη στιγμή που δεν μπορούν να καλυφθούν τα έξοδα ιατρικής/νοσοκομειακής περίθαλψης των απλών πολιτών, καρκινοπαθών ή μή).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 28-07-2012 08:48 ]