ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.833 μέλη

    Πού περάσαμε φέτος όμορφα και που όχι και γιατί ;

    ianos
    11.04.2005, 12:28
    Να μοιραστούμε με λίγες κουβέντες τα + και - των φετινών νυχτερινών εξοδων μας ;
    Να δούμε που και με ποιούς περάσαμε όμορφες βραδιές, και που απογοητευτήκαμε και γιατί ;
    Ποιές ήταν οι εκπλήξεις του φετινού χειμώνα, ποιά τα σχήματα που μας ξάφνιασαν ευχάριστα ή δυσάρεστα ;


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ianos on 11-04-2005 12:32 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ianos on 11-04-2005 18:50 ]
    jorge
    11.04.2005, 12:42
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    DeLaSane
    11.04.2005, 13:24
    Ta arnhtika htan oti den htan polles. Ta thetika htan oti htan poly kales apo mousikh aPopsh. Eidika ta unsigned sygkrothmata pou parakolouthisa sthn tyxh dixws na ta gnwrizw.Oi anakalypseis tis xronias: Dead Eyes of Youth kai Tim Poland.

    Emptiness, emptiness how do I search for you
    Empty everything and strip the walls
    make them colorless, invisible


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: DeLaSane on 11-04-2005 13:25 ]
    linaios
    11.04.2005, 13:44
    Αν και δεν παρακολούθησα πολλά σχήματα φέτος, μπορώ να πω πως ευχάριστα με ξάφνιασαν τα δρώμενα στο cine Κεραμεικός φέτος στις εμφανίσεις Κότσιρα, Φάμελλου, Ασλανίδου, Ραλλίας.
    Φρεσκάδα, κέφι, και αυθεντική επικοινωνία με τον κόσμο ο οποίος έδειχνε να χαίρεται και να συμμετέχει στην βραδιά.
    Λογικές τιμές, αρκετά καλή εξυπηρέτηση, όμορφος φιλικός χώρος, και μια παράσταση από φρέσκους εκπροσώπους της γενιάς των 30.
    Από την άλλη, δεν μπορώ να μην μοιραστώ με εσάς μια ελαφριά απογοήτευση που μου άφησε η επισκεψή μου στο Αθηνών Αρένα με τους Νταλάρα, Ρέμο.
    Τεράστιος χώρος, με μέτρια εξυπηρέτηση (μάλλον αντιμετώπιση), και μια παράσταση, Dr. Τζέκυλ και Mr. Χάιντ. Αξιόλογοι καλλιτέχνες και οι δύο, μα κάπου εισπράττεις μαι ασυνέχεια και μια δυσκολία σύνδεσής τους κατά την διάρκεια της βραδιάς. Ούτε ο Γ. Ντάλάρας εκπέμπει την λάμψη του παραλθόντος, μα νομίζω πως ούτε ο Ρέμος νιώθει απόλυτα μέσα στα νερά του, και το πιό άσχημο είναι πως υπάρχουν στιγμές που αυτό μετεφέρεται στο κοινό.
    ianos
    11.04.2005, 13:53
    linaios θα συμφώνησω μαζί σου για το σχήμα Γ. Νταλάρα- Α. Ρέμου. Κάτι, (που δεν έχω ακόμα εντοπίσει), με ''χάλαγε'' στην ατμόσφαιρα. Όσο για τον Κεραμεικό, είναι στα σχέδιά μου να τον επισκεφτώ σύντομα, και τότε θα σου πώ.
    jorge
    11.04.2005, 14:17
    Η τελευταία παράσταση Πρωτοψάλτη - Γαλάνη προχθές ήταν οτι καλύτερο είδα-άκουσα φέτος. Ζωντάνια, κέφι και μια δουλεμένη παράσταση σε όλα της. Από ρεπερτόριο καλύφθηκα πλήρως, ενώ η Αλκηστις κέρδισε έναν ακόμα θαυμαστή, έστω και λίγο αργά :)

    Για Νταλάρα-Ρέμο συμφωνώ πως ότι είδαμε δεν είχε "ζεστασιά". Προσωπικά πέρασα καλά, μου άρεσε ο ήχος, ο χώρος, το service και τα τραγούδια. Όμως δε φτάνουν μόνο αυτά για μια αξέχαστη βραδιά...

    ¶ξιο αναφοράς είναι και το πρώτο live των Ξένων Τόπων στη Σκιά Του Φεγγαριού. Ο Πάνος Ράπτης έκανε ένα ιδιαίτερα αξιόλογο ντεμπούτο.


    MariannaP
    11.04.2005, 14:27
    Quote:

    Το μέλος linaios στις 11-04-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Τεράστιος χώρος, με μέτρια εξυπηρέτηση (μάλλον αντιμετώπιση), και μια παράσταση, Dr. Τζέκυλ και Mr. Χάιντ.




    Τι ακριβώς θες να πεις;;; Οτι ο Ρέμος ήταν ο κακός εαυτός του Νταλάρα ή το αντίθετο;;;
    Giorgos
    11.04.2005, 14:40
    Δε θέλω να αναφέρω για τα πλην των νυχτερινών μου εξόδων, είναι πάρα πολλά. Θα αρκεστώ στις πολύ καλές βραδιές που πέρασα.

    To εξαιρετικό αφιέρωμα της Έλλης Πασπαλά στο Μάνο Χατζιδάκι με ενορχηστρώσεις του David Lynch στο Zoom ήταν με διαφορά ό,τι καλύτερο παρουσιάστηκε τον φετινό χειμώνα. Ιδιαίτερα τα 4ήμερα με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη και τους Human Touch έκλεψαν την παράσταση. Ο χώρος δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλος (εννοείται sold out κάθε βράδυ), και σίγουρα είχαμε τα γνωστά προβλήματα με τον καπνό και το στρίμωγμα. Όμως όταν απολαμβάνεις τόσους φανταστικούς μουσικούς ακούγοντας τις ανεπανάληπτες μελωδίες του Μάνου, δεμένες με τις τζαζ ενορχηστρώσεις του Lynch και την φωνή της Πασπαλά, δε σε νοιάζουνε τα υπόλοιπα. Επίσης, οφείλω να τονίσω τη σεμνότητα, την απλότητα και την καλοσύνη που απέπνεαν όλοι οι μουσικοί και οι τραγουδιστές που συμμετείχαν, κάτι που για μένα πλέον μετρά πάρα πολύ. 5 αστέρια.

    Εξίσου μοναδικές ήταν οι βραδιές για 2 πιάνα και φωνή που έγιναν στο Νάκα. Ξεχωρίζω εκείνες με τον Ιωαννίδη (στην οποία πήγα) και τον Θηβαίο (που δυστυχώς έχασα, αλλά την άκουσα ολόκληρη από το ραδιόφωνο). Και πάλι την παράσταση έκλεψαν οι ενορχηστρώσεις (τι πιο όμορφο να ακούς 2 πιάνα μαζί...για μένα τουλάχιστον...) αλλά και οι playlists, που περιλάμβαναν κομμάτια που δεν ακούς σε μουσικές σκηνές. Για μένα, ήταν το ιδανικό πρόγραμμα, ακριβώς επειδή ήταν συναυλία, σε αμιγώς συναυλιακό χώρο, χωρίς τσιγάρα, θόρυβο και τραγούδια για χαβαλέ...Σβήνουν τα φώτα κι εσύ αφήνεσαι στις νότες 2 πιάνων και μιας φωνής και το μυαλό σου ταξιδεύει ελεύθερο...Μακάρι να γέμιζε η Αθήνα (κι όχι μόνο η Αθήνα δηλαδή...ολόκληρη η χώρα) από τέτοιους συναυλιακούς χώρους με ανάλογα προγράμματα, τα έχουμε πραγματικά τόσο πολύ ανάγκη με τόσα σκουπίδια που είναι στη μόδα πλέον...

    Τέλος, ορισμένες βραδιές στο "Μεθυσμενάκι" ήταν πραγματικά πανέμορφες, ιδιαίτερα η τελευταία βραδιά...αριστούργημα...(για να μην αναφέρω για το 2ο Live του Μ/Η μας, που ήταν μια αξέχαστη βραδιά).
    linaios
    11.04.2005, 15:30
    νομιζω ημουν σαφης.
    η ατμοσφαιρα γενικα σαν να μυριζε αμμωνια, σας ολοι να ηταν ψαρωμενοι και να φοβοντουσαν μην υπερβουν καποια ορια, ορια που αλλα ηταν για τον Νταλαρα και αλλα για τον Ρεμο. και σε αυτες τις εναλλαγες ο κοσμος δειχνει φανερα μαγκωμενος. τακτ και ευλαβεια στον Νταλαρα, ξεφαντωμα (αλλα με προσοχη) στον Ρεμο. και τελικα μετα το ασπρο-μαυρο, εχεις δει 2 μετρια προσωπα που εχουν κανει κατι που κανουν καλα, τελικα πολυ μετρια...
    ianos
    11.04.2005, 15:40
    ειναι γεγονος πως στο Αθηνων Αρενα υπηρχε μια αγωνια και μια παραξενη αισθηση στην ατμοσφαιρα (τουλαχιστον τις 2 βραδιες που εγω πηγα), λες και ο κοσμος φοβοταν μην κανει κατι λαθος και του γινει καποια παρατηρηση...
    και αυτο δεν εκανε τους πιστους φιλους του Ρεμου τελικα να νιωθουν ανετα (σε αντιθεση με αλλες χρονιες του, που γινοταν ''τραπεζι και λουλουδι παρτι'')...
    υπερμετρος σεβασμος στον Νταλαρα;
    ποιος ξερει;
    ισως τελικα να μην εχουν τοσο μεγαλο κοινο οριζοντα οι δυο τους και απλα η συνεργασια αυτη να το απεδειξε...
    posa
    11.04.2005, 20:52
    Απο τα καλυτερα προγραμματα που εχω δει φετος (και δεν ειναι λιγα), ξεχωριζω αυτο στον ΚΕΡΑΜΕΙΚΟ με τους Γ.Κοτσιρα, Μ.Φαμελλο, Μ.Ασλανιδου και Ρ.Χρηστιδου, ενα φρεσκο προγραμμα που απευθυνεται στην γενια των τριανταρηδων και οχι μονο.Ένα προγραμμα ολοκληρωμενο δυνατο με πολύ κεφι και αφθονο χιουμορ. Οι συντελεστες του αξιοι συνεχιστες της γενιας μας μεσα από τις εμπειριες τους και την ωριμοτητα τους επικοινωνουν απολυτα μαζι μας σε ένα ζεστο και φιλικο κλιμα. Ο χωρος πολυ ανετος με καλο εξαερισμο και καλο σερβις. Πραγματικα σε κανει να ξαναπας και δευτερη και τριτη φορα. Σας το συνιστω ανεπιφυλακτα!
    Επειδη πιο πανω αναφερθηκε η Αρενα η αποψη μου και εμενα είναι πανω κατω η ιδια αν και εγω δεν αντεξα να παραμεινω μεχρι το τελος…….


    ianos
    12.04.2005, 09:47
    σεβαστες οι αποψεις ολων, μα δεν νομιζω πως πρεπει να επιμενουμε μοναχα σε συγκεκριμενα σχηματα η χωρους...
    μην αναλωθουμε μοναχα μεταξυ Αρενας-Κεραμεικου...
    MariannaP
    12.04.2005, 11:15
    Φέτος ο Κακέπης εμφανίζοταν μαζί με ένα νέο σχήμα σε ένα πολύ μικρό μαγαζάκι, το Diana Live...
    Μπορεί συγκριτικά με τις μεγάλες σκηνές να μην ήταν ότι καλύτερο από άποψη τεχνικής, όμως η ζεστασιά και το κέφι που έβγαζε αυτή η καλλιτεχνική μίξη ήταν αρκετά για να με κάνουν να βρεθώ εκεί παραπάνω από μία φορά...
    Καλή η Πρωτοψάλτη, δε λέω, αλλά αυτά τα μεγάλα μαγαζιά είναι πολύ απρόσωπα... πας μια φορά, αλλά δε θα το σκεφτείς να πας και δεύτερη!
    posa
    12.04.2005, 12:54
    Τη γνωμη μας ειπαμε...
    Αυτα μας αρεσαν...
    και τα αλλα δεν μας αρεσαν... !!!
    Quote:

    Το μέλος ianos στις 12-04-2005 στις 09:47 έγραψε:

    σεβαστες οι αποψεις ολων, μα δεν νομιζω πως πρεπει να επιμενουμε μοναχα σε συγκεκριμενα σχηματα η χωρους...
    μην αναλωθουμε μοναχα μεταξυ Αρενας-Κεραμεικου...




    XeniaRodo
    12.04.2005, 15:03
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 11-04-2005 στις 14:40 έγραψε:
    [I]
    ξίσου μοναδικές ήταν οι βραδιές για 2 πιάνα και φωνή που έγιναν στο Νάκα. Ξεχωρίζω εκείνες με τον Ιωαννίδη (στην οποία πήγα) και τον Θηβαίο (που δυστυχώς έχασα, αλλά την άκουσα ολόκληρη από το ραδιόφωνο). Και πάλι την παράσταση έκλεψαν οι ενορχηστρώσεις (τι πιο όμορφο να ακούς 2 πιάνα μαζί...για μένα τουλάχιστον...) αλλά και οι playlists, που περιλάμβαναν κομμάτια που δεν ακούς σε μουσικές σκηνές. Για μένα, ήταν το ιδανικό πρόγραμμα, ακριβώς επειδή ήταν συναυλία, σε αμιγώς συναυλιακό χώρο, χωρίς τσιγάρα, θόρυβο και τραγούδια για χαβαλέ...Σβήνουν τα φώτα κι εσύ αφήνεσαι στις νότες 2 πιάνων και μιας φωνής και το μυαλό σου ταξιδεύει ελεύθερο...Μακάρι να γέμιζε η Αθήνα (κι όχι μόνο η Αθήνα δηλαδή...ολόκληρη η χώρα) από τέτοιους συναυλιακούς χώρους με ανάλογα προγράμματα, τα έχουμε πραγματικά τόσο πολύ ανάγκη με τόσα σκουπίδια που είναι στη μόδα πλέον...



    Aγαπητε Giorgo κι εγώ ήμουν στο Nάκα εκείνο το βράδυ. Πραγματικά είναι ίσως το καλύτερό μου για φέτος... Δεν είχα ξανανιώσει έτσι όπως ένιωσα εκείνο το βράδυ. Δεν είχα ξαναδεί τον Aλκίνοο όπως τον είδα & τον άκουσα εκείνο το βράδυ. Φοβερή ατμόσφαιρα. Kι εγώ άκουσα -και έγραψα- τη συναυλία με το Θηβαίο από το ράδιο. ¶κουσα και την Kαλημέρη και μετάνοιωσα που δεν πήγα...

    Πολύ ωραία πέρασα Tρίτη στην Aρχιτεκτονική με τον Kώστα Tουρνα.
    Φοβερή μπάντα, φοβερή ενέργεια.

    Δεν πήγα σε μεγάλο μαγαζί φετος.. Δεν ξέρω αν έχασα ...
    Eπίσης ωραία πέρασα και σε ένα μεζεδοπωλείο που παίζει ο φίλος μου ο Aποστόλης :)




    nightowl
    12.04.2005, 18:23
    Τάνια Τσανακλίδου Δευτερότριτα στο ΜΕΤΡΟ με Παπαζαχαριάκη-κιθάρα, Καραντίνη-μπουζούκι και Τσεβά-ακορντεόν. Η πρώτη και καλύτερη παράσταση που παρακολούθησα φέτος, με μεγάλη απόσταση από τη δεύτερη. Γιατί όπως είπε ένα βράδυ και η ίδια, μπορεί να μην έχει λαϊκή φωνή, αλλά έχει την ψυχή γι' αυτά τα τραγούδια. Και για ένα ακόμα σημαντικό λόγο : σ' αυτή την παράσταση οι μουσικοί δεν είναι κομπάρσοι πίσω απ' τον τραγουδιστή-τραγουδίστρια-πρώτο όνομα, ο ρόλος τους είναι σημαντικός. Με αποτέλεσμα και οι ίδιοι να το χαίρονται, και εμείς οι ακροατές ακόμα περισσότερο!
    Για όσους δεν πήγατε ακόμα, τελευταία ευκαιρία 18 και 19 Απριλίου. Μετά θα περιμένουμε όλοι μαζί το cd που θα κυκλοφορήσει με τραγούδια από την περσινή -ηλεκτρική- παράσταση και την -λαϊκή- φετινή.




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: nightowl on 12-04-2005 18:26 ]
    SteliosG
    12.04.2005, 20:41
    Περασα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ με το Τριφωνο και τον Θαλασσινο!!!

    Περασα ομως και ΤΕΛΕΙΑ στο 2ο live του MH και στη συναντηση που καναμε στη Πλακα!!!
    KIT_KAT
    14.04.2005, 13:20
    Αν και δεν είχα ποτέ αδυναμία στα "μεγάλα σχήματα" και στους χώρους που αυτά εμφανίζονται, θα συμφωνήσω με το Jorge για την τελευταία βραδιά Γαλάνη-Πρωτοψάλτη... ελπίζω να μην "έφταιγε" το ότι ήταν τελευταία τους βραδιά... Αν και στημένο σ'ένα χώρο μη ιδανικό (Vox), ένα πανέμορφο πάρτυ που σε ξεσήκωνε, με κομφετί, χορό, με πολλά "άσχετα" μέσα που σου έφτιαχναν το κέφι (μέχρι και το I will survive και το oh carol, i'm but a fool ακούσαμε... και ακόμα "χειρότερα" ;)) και τις δύο τραγουδίστριες σε μεγάλη φόρμα φωνητικά αλλά και... χορευτικά, παρακινώντας μας κι εμάς να ακολουθήσουμε το ρυθμό τους... κι αν μετά από μία μέρα περπάτημα στην Αθήνα οι 4 ώρες ορθοστασία και χορού μας φάνηκαν... λεπτά (ήθελα κι άλλο!!), το σίγουρο είναι πως οι προσδοκίες μου δεν διαψεύστηκαν (την περίμενα καιρό αυτή τη μέρα)... ραντεβού στη Θεσσαλονίκη!!

    Και κάτι που καιρόοοοο να το ακούσω!!
    Γυρίζει το γρανάζι
    χωρίς να λογαριάζει
    γυρίζει κι η ζωή σου
    κι εγώ μαζί σου
    ακολουθώ...

    antreas_dr
    14.04.2005, 16:18
    περάσαμε καλά τις Τετάρτες στο Cafe Αλάβαστρον με τους Human Touch επι σκηνής.
    περάσαμε καλά Δίπλα στο ποτάμι με την Έλένη Βιτάλη και τον Νίκο Ξύδη.
    περάσαμε τέλεια στην Αρχιτεκτονική με την απίστευτη μπάντα του Κώστα Τουρνά με τις υπέροχες διασκευές.

    Δεν περάσαμε καλά ενα βράδυ στο Cafe Αλάβαστρον με τη Μάρθα Φριτζίλα (μας πήρε ο ύπνος και κλαίμε τα λεφτά μας)


    mephisto
    01.05.2005, 01:07
    Οι παρακάτω 2 κριτικές αφορούν το σχήμα Κότσιρας-Φάμελλος-Ασλανίδου-Ραλλία:

    1) e-go.gr 19/3/05, Γ.Λαιμού

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: Και μου το είχαν πει οι 10 φίλοι που είχαν πάει στην αθηναϊκή πρεμιέρα του Κοτσιρο-προγράμματος, αλλά εγώ εκεί, επέμενα να πάω -μη χάσω. Καλά να πάθω λοιπόν εκείνο το βράδυ που εγκατέλειψα το ωραίο κουβερτάκι μου και πήγα ψάχνοντας μπερδέματα μέσ’ στα σεντόνια του Κότσιρα και του Φάμελλου. Τα άστρωτα, τσαλακωμένα και ατάκτως ερριμμένα για την ακρίβεια, τραγούδια-σεντόνια. Ένα πρόγραμμα που αν δεν υπήρχε και η Μελίνα Ασλανίδου να τραγουδάει και να χαμογελάει ωραία που και που, θα με είχε αφήσει με τρεις σελίδες σημειώσεις για τα άνευρα αστεία του και τα άσκοπα πήγαιν’ έλα του. Και πώς να γράψω πάλι τα ίδια μου λες;

    Ημουν κι εγώ εκεί...
    Να ‘μαι πάλι, για τρίτη φορά φέτος, στο Σινέ Κεραμεικός να κάθομαι μόνη σε μία γωνιά, να περιμένω να αρχίσει το πρόγραμμα (άλλη μιάμιση ώρα χαμένη από τη ζωή μου) και να αναρωτιέμαι πόσες φορές θα αντέξω ακόμα να ξανακούσω το «Σεντόνι» (το οποίο πωλείται με το κιλό σε πίστες και μουσικές σκηνές αυτή τη σεζόν).

    Και να ‘μαι πάλι σήμερα, για 40η φορά φέτος, μπροστά στην οθόνη μου να πρέπει να εφεύρω κάποιον «διαφορετικό» τρόπο για να περιγράψω το ΙΔΙΟ πρόγραμμα που έχω δει και ακούσει περί τις 300 φορές.

    Παρένθεση: Πάνω που πήγαινα να κάνω πέτρα την καρδιά μου και να το παλέψω το πράγμα μάντεψε τι άρχισε να παίζει το ραδιόφωνο μόλις τώρα; «Έχω το σεντόνι σου...»
    Κλείνει η παρένθεση, πάν’ τα νεύρα μου.

    Παράτησα το γράψιμο και έπιασα τις σημειώσεις μου μήπως και περιέχουν καμία «καλή ιδέα».
    Με κίνδυνο να μη βγάλεις κανένα απολύτως νόημα από τις λέξεις που ακολουθούν θα επιχειρήσω να περιγράψω το σχήμα «Κότσιρας-Φάμελλος-Ασλανίδου-Χρηστίδου» με αποσπάσματα από τις προαναφερθείσες σημειώσεις.
    Καλό κουράγιο.

    «Συμπαθές πιανάκι intro»,
    Κότσιρας: «Βάλε κι άλλο πιάτο στο τραπέζι»,
    «ΚΡΥΟ!!!» (από τον κλιματισμό),
    Φάμελλος: «Τον έρωτά μας να κάνουμε Θεό και βασιλιά»,
    Ραλλία: «Σε καρτερώ τόσον καιρό/ σε καρτερώ πικρό νερό»,
    Ασλανίδου: «Σε καρτερώ τόσον καιρό»,
    όλοι μαζί:
    «¶λλα ονειρεύτηκα εδώ όμως βρέθηκα
    συγχωρείστε με τα λόγια μου είν’ πικρά
    κι αν ερωτεύτηκα με λόγια ψεύτικα
    στα τραγούδια βγαίνουν αληθινά»
    Απορία: «Τι είν’ τούτο πάλι;»,
    Κότσιρας-Φάμμελος: «Βιαστικό πουλί του Νότου»,
    «ΚΡΡΥΟ!!» (από τα «αστεία» που ξεκίνησαν να ακούγονται),
    «00:09, βαριέμαι»,
    «Το χιόνι έπεφτε», & «Κάτω απ’ το χιόνι μια καρδιά χτυπάει»,
    «Σαματά κάνει η ορχήστρα ?τζάμπα θόρυβος»,
    Κότσιρας: «Εσύ με βλέπεις σαν τα μικρόβια», τέλος η πρώτη σελίδα.

    Κατάλαβες τίποτα; Σιγά την είδηση.
    Να συνεχίσω με τη δεύτερη σελίδα ή δεν αντέχεις άλλο;
    Οκ. σταματάω. ¶λλωστε έξυπνο παιδί είσαι το ‘πιασες το υπονοούμενο.
    Ακόμη ένα πρόγραμμα που ξεκινάει με τους τέσσερις πρωταγωνιστές επί σκηνής να λένε «έντεχνα» (για όσους δεν κατάλαβαν ότι αυτή η παρέα τραγουδάει μόνο σε «Μουσικές Σκηνές» και όχι σε «Πίστες») και μετά να εμφανίζονται ένας-ένας με τη σειρά προτεραιότητάς τους στα.. τσαρτς.. (ανέκδοτο) και μετά να βγαίνουν ανά δύο ή τρεις και πάλι όλοι μαζί και πάλι ο Κότσιρας να μας λέει για δεύτερη φορά «Ευχαριστώ» που πήγαμε απόψε να τον ακούσουμε και πήγε κι η ώρα μία παρά 25 μέχρι να ακούσουμε το «Σεντόνι» και να σηκωθούν τα (λίγα) κινητά από τα τραπέζια για να παρθούν οι πρώτες πόζες, και να ακουστεί το πρώτο «Δικό σας» από το στόμα του Γιάννη, έλεος.

    «Πως θα πεθάνω εγώ για σένα δε σκέφτηκα ποτέ» τραγούδησα κι εγώ από μέσα μου όταν ήρθε η ώρα του κι εκείνη τη στιγμή αποφάσισα ότι μπορώ «να ζήσω χωρίς αυτόν» (μια χαρά) και χωρίς κανέναν άλλον που «Λέει, λέει, λέει» τα ίδια, ίδια, ίδια από κατάστημα σε κατάστημα.

    Οι μεγάλες «Εκπλήξεις» με περίμεναν λίγο αργότερα όταν ο Κότσιρας τραγούδησε το «Θεός αν είναι» μετά από μελοδραματική εισαγωγή πλήρη με ορίτζιναλ «Enderlezi» και μετά η Ραλλία και η Μελίνα είπαν τη Μισιρλού (στη heavy beat version του Pulp Fiction) και μετά ο Κοτς. είπε τη «Ζιγκουάλα» σε φλαμένκο mix (κόλαση) και μετά έγιναν μερικά ακόμη «αστεία» και «ευφάνταστες χιουμοριστικές» διασκευές και μετά είχε πάει δύο η ώρα και μπήκαμε στο «πρωτότυπο» λαϊκό β’ μέρος του προγράμμτος.
    Για να ακούσουμε τα κάτωθι:
    «Να ραγίσει το γυαλί» (μια φορά μονάχα φτάνει), και «Δαχτυλίδια» (μου ‘φαγες όλα τα), και «Φαντάρε» (έλα στην παρέα μας) και «Όχι μη με παρατάς" (όχι, όχι) και «κι εξηγήσου» (για κοίτα με στα μάτια λοιπόν) και «Όταν τα βλέπω με ζαλίζουνε» (τα μαύρα μάτια σου) και:
    Σίδερα μασάει ο Κουταλιανός, (την ώρα που) στου γιαλού τα βοτσαλάκια κάθονται δυο καβουράκια, (κι εσύ) επιπόλαιο με λες που γυρνάω με πολλές, (και πάρε επιτέλους) ναυτάκι συριανό και καπετάνιο Χιώτη (να τελειώνουμε).

    Τα κεφάλια πάλι μέσα για φινάλε με τα σουξέ του Κότσιρα (που φέτος δεν κυκλοφορεί με το καλάμι του επί σκηνής αλλά είναι καλό και σεμνό παιδί που έχει απλώς ένα αμελητέο «τέντωμα» στο περπάτημα) και τα «μάτια σου στα μάτια μου» ή το αντίθετο αλλά κι ένα «Ανάθεμά σε δε με λυπάσαι» του οποίου η ερμηνεία με έκανε να αναφωνήσω ένα «Ελα ντε» και να βάλω γρήγορα το στυλό στην τσάντα.

    Τελικά αξίζει να πάω;
    Ερώτημα 1ον: Το «Σεντόνι» έχει σκοπό κανείς να το τραγουδάει και την επόμενη σεζόν, για να ξέρω αν είναι να παραιτηθώ από φέτος.
    Ερώτημα 2ον: Αυτά τα «αστεία» που άκουσα εκείνο το βράδυ, με τα οποία δεν είδα κανέναν να γελάει, όποιος τα βρίσκει αστεία μπορεί να μου στείλει ένα mail παρακαλώ για να μου τα εξηγήσει κι εμένα;
    Ερώτημα καίριο (και υπαρξιακό): εγώ είμαι κακιά και στριμμένη ή αυτό που έζησα επί τρίωρο στον «Κεραμεικό» ήταν ανερμάτιστο μπουρδουκλοσυνοθύλευμα και τρικυμία εν κρανίω;
    Ερώτημα τελευταίο: (εμού προς τον σερβιτόρο) «Πώς πάτε; Κόσμο έχετε;» Απάντηση: «Το Σάββατο είχαμε».