ελληνική μουσική
    492 online   ·  210.826 μέλη

    Νέοι καλλιτέχνες - Νέα συγκροτήματα

    entexnorokas
    11.06.2012, 19:21

    Γνωρίζει κανείς κάποιο νέο Ελληνικό συγκρότημα ή γενικά κάποιον νέο Έλληνα καλλιτέχνη, που δραστηριοποιείται σε ροκ ήχους του τύπου της δεκαετίας του '70; Μήπως οι νέοι παίζουν μόνο τρεντοροκ(αν μου επιτρέπεται ο όρος), διότι δεν έχουν τα κατάλληλα μουσικά ακούσματα - ερεθίσματα και φυσικά στερούνται και μουσικής παιδείας από τα ωδεια που πηγαίνουν να μάθουν κάποιο μουσικό όργανο;


    kwstasagas
    12.06.2012, 10:36

    Κάνε μια προσπάθεια να ανακαλύψεις τους ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ Purple Overdose !!! Αυτοί δραστηριοποιήθηκαν κυρίως στα 90ς και έπαιξαν ψυχεδέλεια .... που λες και ήρθε κατευθείαν από τα τέλη των 60ς και από τα 70ς [χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να ακούγεται ξεθυμασμένη] !!! Το 1999 έβγαλαν το πολύ όμορφο cd με τίτλο Reborn, αλλά από τότε δεν ξανάκουσα γι' αυτούς !!! Να ένα δείγμα από το τελευταίο άλμπουμ τους :
    Link

    ">  

     

    Μετά τους Ρ.Ο. δεν υπέπεσε ξανά στην αντίληψή μου συγκρότημα που να κινείται με τόσο μεράκι και τόση "πειστικότητα" στα "μονοπάτια" της μουσικής των 70ς .... Άλλωστε, όπως σωστά επισημαίνεις, η ελληνική ροκ σκηνή τα επόμενα χρόνια εκπροσωπήθηκε κυρίως από "τρέντι" συγκροτήματα και καλλιτέχνες .... Πάντως, τα Γυμνά Καλώδια - στα οποία ανιχνεύονται πολλες επιρροές από 70ς ήχο - έχουν κερδίσει και το σεβασμό μου και τον θαυμασμό μου !!! Ιδίως το παρακάτω τραγούδι τους :
    Link

    ">


    entexnorokas
    22.06.2012, 03:18

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 12-06-2012 στις 10:36 έγραψε...

    Κάνε μια προσπάθεια να ανακαλύψεις τους ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ Purple Overdose !!! Αυτοί δραστηριοποιήθηκαν κυρίως στα 90ς και έπαιξαν ψυχεδέλεια .... που λες και ήρθε κατευθείαν από τα τέλη των 60ς και από τα 70ς [χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να ακούγεται ξεθυμασμένη] !!! Το 1999 έβγαλαν το πολύ όμορφο cd με τίτλο Reborn, αλλά από τότε δεν ξανάκουσα γι' αυτούς !!! Να ένα δείγμα από το τελευταίο άλμπουμ τους :
    Link">

      

     

    Μετά τους Ρ.Ο. δεν υπέπεσε ξανά στην αντίληψή μου συγκρότημα που να κινείται με τόσο μεράκι και τόση "πειστικότητα" στα "μονοπάτια" της μουσικής των 70ς .... Άλλωστε, όπως σωστά επισημαίνεις, η ελληνική ροκ σκηνή τα επόμενα χρόνια εκπροσωπήθηκε κυρίως από "τρέντι" συγκροτήματα και καλλιτέχνες .... Πάντως, τα Γυμνά Καλώδια - στα οποία ανιχνεύονται πολλες επιρροές από 70ς ήχο - έχουν κερδίσει και το σεβασμό μου και τον θαυμασμό μου !!! Ιδίως το παρακάτω τραγούδι τους :
    Link">



    Ax, τι θα απογίνουμε εμείς που γουστάρουμε ψυχεδέλεια, πολύ λίγοι μείναμε... Όπως και τα νέα συγκροτήματα που δεν είναι πολλά ακόμα και στο εξωτερικό απ' όσο γνωρίζω

     


    BadLuckLuke
    23.06.2012, 14:42
    >


    https://www.youtube.com/watch?v=14y5a4AXsZILink

    >

    THE neXt Saturdays - Thessaloniki, GR


    entexnorokas
    26.06.2012, 03:05

    Παράθεση:

    Το μέλος BadLuckLuke στις 23-06-2012 στις 14:42 έγραψε...


    https://www.youtube.com/watch?v=syiV8OienEkLink>


    https://www.youtube.com/watch?v=14y5a4AXsZILink>

    THE neXt Saturdays - Thessaloniki, GR



    Ενδιαφέρον συγκρότημα.


    fanulone
    27.06.2012, 13:54
    Πάρτε μια γεύση από 2 πολύ μεγάλα group της εποχής μας σε δύο καταπληκτικά live.Να βρείτε βέβαια και τα studio albums που έχουν κάνει τα παιδιά. >


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία