ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    Γνώμες Για korgMicrokorg

    doug2006
    13.06.2012, 18:35

    Καλησπέρα ποια είναι η γνώμη σας για το korgMicrokorg? εχω ενα ροκ συγκρότημα και σκέφτομαι να το αγοράσω. Έχει καλούς ήχους για ένα ροκ συγκρότημα?Είδα οτι και ο πληκράς του παυλου παυλίδη παίζει μ ένα microkorg και βγάζει καταπληκτικούς ήχους. Το θεμα είναι οτι δν έχω ιδεά απο synthesizers και πως πειράζεις ήχους κ ολα αυτα . . θα μπορέσω να ανταποκριθώ με ένα τετοιο μηχάνημα η τσαμπα θα το αγοράσω...Παρακαλώ οποιος μπορεί να με βοηθησει ευχαριστω!!


    GALOIS
    14.06.2012, 10:48

    Κοίτα, αν κάτσεις σοβαρά να ασχοληθείς δεν υπάρχει περίπτωση να μην το μάθεις.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτό το synth, αλλά τυχαίνει να γνωρίζω τον πληκτρά του Παυλίδη. Αυτός σαν πρώτο όργανο έχει το nord stage(για πιάνα και άλλους ήχους),το microkorg και όλα αυτά που του μοιάζουν έχoυν synth ήχους (για ένα σόλο ας πούμε.Εξαρτάτε βέβαια και από το στυλ που παίζετε με την μπάντα σου.Αν έχετε πιο πολύ Ιndie Rock επιρροές (και γενικά τέτοια στυλ), είναι καλή επιλογή πιστεύω.Κάτσε να δούμε τι θα πούνε και οι αλλοι..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GALOIS στις 14-06-2012 10:48 ]


    doug2006
    14.06.2012, 19:10

    γενικά εμεις παίζουμε πολύ ξύλινα σπαθιά και παυλίδη. θέλω να βγάλω τον ίδιο ήχο με αύτο π έχει στο ρομπότ-ξύλινα σπαθια, τελευταία φορα-ξύλινα, στοιχειωμένο σπιτι-παυλίδης.Στα live που πήγα στον παυλίδη βλέπω οτι τους ήχους σ αυτά τα κομμάτια και σε άλλα πολλά τους παίζει με το microkorg οποτε πιστεύω οτι θα είναι καλή επιλογή. αλλα αν γνωρίζει καποιός να μ αναφερει και άλλες επιλογές αυτου του μηχανήματος οπως ποσους εργοστασιακούς ήχους έχει αν είναι εύχρηστό και διάφορα αλλα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 14-06-2012 19:12 ]


    killbill2
    14.06.2012, 21:50

    και γιατί να πάρεις αυτό το μικροσκοπικό αρμόνιο με μόλις 3 οκτάβες, και δεν παίρνεις ένα κανονικό με 5 οκτάβες πχ triton extreme κλπ; ώστε να μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος και έχεις και synth ταυτόχρονα


    doug2006
    15.06.2012, 04:40

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 14-06-2012 στις 21:50 έγραψε...

    και γιατί να πάρεις αυτό το μικροσκοπικό αρμόνιο με μόλις 3 οκτάβες, και δεν παίρνεις ένα κανονικό με 5 οκτάβες πχ triton extreme κλπ; ώστε να μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος και έχεις και synth ταυτόχρονα



    για οικονομικούς λόγους