ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Η αντίδραση του βιολιστή, όταν χτύπησε κινητό στη συναυλία του

    yiannisyiannis
    16.06.2012, 09:14


    kwstasagas
    16.06.2012, 10:02

    Αν δεν ήταν "στημένο" και η αντίδραση του μουσικού ήταν αυθόρμητη ... τότε ... ο τύπος είναι φοβερός, έχει χιούμορ πολύ υψηλού επιπέδου !!! Respeect {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}!!!


    sven
    16.06.2012, 10:17

    Κρίμα που δεν πρόφτασε να δει έγκαιρα το βιντεάκι αυτό ο...Κασιδιάρης...


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 16-06-2012 10:17 ]


    reteos
    17.06.2012, 12:34

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 16-06-2012 στις 10:02 έγραψε...

    Αν δεν ήταν "στημένο" και η αντίδραση του μουσικού ήταν αυθόρμητη ... τότε ... ο τύπος είναι φοβερός, έχει χιούμορ πολύ υψηλού επιπέδου !!! Respeect {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}!!!



    Για στημένο μου φαίνεται  Κώστα. Πάντως έστω κι έτσι είναι εντυπωσιακό. 


    Oraclas
    18.06.2012, 16:16
    Πολύ καλό (για να είναι αληθινό) !
    AuroraBorealis
    19.06.2012, 16:20
    Χαχαχα!! Απίστευτος!
    SonarNSonic
    21.06.2012, 14:30
    Ο καλλιτέχνης είναι απίθανος με χιούμορ και με πολύ σωστή αντίληψη! Δεν πτοήθηκε αλλά πήρε το θέμα του κινητού (ringtone) και το ανέπτυξε, λειτούργησε με μουσική αντίληψη και πολύ πολιτισμένα. Γιατί να το χαρακτηρίσουμε "στημένο", ίσως γιατί εμείς στη θέση του να αντιδρούσαμε με υπερβολή, κακότροπα σε σύγχυση και θιγμένοι ή απλά χωρίς καμιά αντίδραση (έχω ζήσει στο παρελθόν τέτοιες παριπτώσεις). Οι συνθήκες πάντως, δείχνουν ότι δεν είναι "στημένο"!
    Hastaroth
    21.06.2012, 20:15

    Ούτε εγώ πιστεύω ότι ήταν στημένο.Ο βιολιστής αντέδρασε σωστά και πολιτισμένα,"βάζοντας" ακόμα κι'αυτόν τον αστάθμητο παράγοντα μέσα στο κονσέρτο του.Και επίσης μ'αυτόν τον τρόπο "βούλωσε" και τον αναιδή ακροατή του που προφανώς δέν σεβόταν τον χώρο και τον καλλιτέχνη και δέν είχε την κατάλληλη ανατροφή ώστε να κλείση το κινητό του αφού βρισκόταν σε συναυλία κι'όχι στο σαλόνι τού σπιτιού του.

    Ο Κασιδιάρης δέν ξέρω άν είδε το βίντεο,πάντως βιολί είναι σίγουρο ότι δέν παίζει.Παίζει βέβαια κάτι άλλο που το όνομά του μοιάζει με την λέξη "βιολί".

    Edit:Ο καλλιτέχνης είναι ο Lukas Kmit και το όργανο που παίζει είναι βιόλα.Το στιγμιότυπο με το ringtone είναι αληθινό διότι στο link αυτό βλέπουμε όλο το βίντεο,από το κονσέρτο του στην ορθόδοξη Εβραϊκή συναγωγή τού Presov στην Σλοβακία:


    https://www.youtube.com/watch?v=TfLYXyrEiYk&feature=watch_responseLink

    >


    -----------------
    Τίς πιό καλές σου στιγμές τίς είχες ζήσει στο χτές που δέν θυμόσουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 21-06-2012 20:23 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 21-06-2012 20:27 ]


    reteos
    22.06.2012, 01:16

    Εγώ θα επιμείνω της απόψεώς μου ,ότι δηλ είναι στημένο κι αυτό για τον εξής λόγο : Ο βιολιστής σταματά να παίζει τη μελωδία στο 36-37΄΄  περίπου, ενώ το κινητό κτυπά στο 43-44΄΄. Πέρασαν δηλ 6-7 ΄΄, που εγώ το ερμηνεύω ότι περίμενε  το «κτύπημα».

    Φίλτατε Μάνθο ,γιατίνα αντιδρούσαμε με υπερβολή, κακότροπα σε σύγχυση και θιγμένοι; Δεν βλέπω τόσο σοβαρό λόγο που να δικαιολογεί τέτοια αντίδραση .

    Η μόνη ενέργειά μου (κρίνοντάς την αυστηρή) , αν  ήμουν στη θέση του βιολιστή ,θα ήταν- εφόσον τελείωνα το κομμάτι- στο να παρακαλέσω το κοινό να μην επαναληφθεί.

     


    Hastaroth
    22.06.2012, 08:28

    Γιάννη,άν δής το πλήρες βίντεο από το link που παρέθεσα,θα διαπιστώσης ότι και σε άλλο σημείο,νωρίτερα,ο Κμίτ κάνει μιά παύση λίγων δευτερολέπτων,χωρίς να χτυπά κανένα κινητό όμως.

    Εξ άλλου,το κινητό που χτυπά ανήκει σε ακροατή,που σημαίνει ότι δέχτηκε τηλεφώνημα ή μήνυμα από κάποιον-είτε άλλον ακροατή μέσα στην αίθουσα ή και εκτός τής αίθουσας.Είναι αδύνατον αυτός που έστειλε το μήνυμα να ήξερε πότε θα κάνη την παύση ο Κμίτ,εκτός άν είχε απομνημονεύσει νότα-νότα όλο το κομμάτι τού κοντσέρτου,ώστε ένα-δυό μέτρα πρίν να έχη ετοιμάσει το κινητό του.

    Αλλωστε,"γαϊδούρια" που δέν απενεργοποιούν την ηχητική ειδοποίηση στο κινητό τους όταν βρίσκωνται σε συναυλίες δέν είναι σπάνιο είδος.

    Επίσης,άν προσέξης το ύφος τού Κμίτ όταν ακούγεται το κινητό,θα διαπιστώσης ότι δέν ήταν και το πιό ευχάριστο.Φαίνεται καθαρά ότι ενοχλήθηκε.Είχε όμως την ετοιμότητα και το χιούμορ να "ξεμπροστιάση" τον ακροατή,δίνοντας ταυτόχρονα και ένα μικρό ρεσιτάλ αυτοσχεδιασμού.


    reteos
    22.06.2012, 13:52

    Αλμπέρτο μου , δεν είχα το δεί το video που παραθέτεις ,αλλά και τώρα που το είδα δεν αλλάζει η γνώμη μου.

    α)Η σύμπτωση να κτυπήσει το κινητό την ώρα της διακοπής μου φαίνεται κάπως τραβηγμένη ( όχι απίθανη)

    β) Το ότι  δεν φαίνεται καθόλου το κοινό στο video ,  ώστε να λάβουμε υπ’ όψη τις εκδοχές που λές, ενισχύει την υποψία μου .

    γ) Η  έκφραση του βιολιστή και η όλη του η στάση (όπως προείπα)  δείχνει  σαν να το περίμενε.

    Αλλά  νομίζω πως η διαφορά στις απόψεις μας ( ο καθένας έχει την δική του) δεν έχει  σημασία .Σημασία έχει ότι το video είναι  εντυπωσιακό .

     


    DIMITRIADOUELE
    26.06.2012, 20:23

    χαχαχαχα!τέλειο? στημένο ή όχι ο τύπος  ήταν φοβερός!{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DIMITRIADOUELE στις 26-06-2012 20:24 ]


    musicandria
    04.07.2012, 21:58
    χαχαχαχαχαχα θεός ... ! ! ! ό,τι είχε να πει το είπε με τον δικό του τρόπο !
    AlfaWolf
    05.07.2012, 12:07

    Πριν αρκετό καιρό (3-4 χρόνια) είχα δει ένα παρόμοιο βίντεο με το ίδιο σενάριο μόνο που αντί για έναν βιολιστή μόνο ήταν μεγαλύτερο μουσικό σύνολο .


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 05-07-2012 12:09 ]