ελληνική μουσική
424 online   ·  204.533 μέλη

Το ροκ στην Ελλάδα

alpatman
Συγχορδία Μινόρε
Chat
25.06.2012, 07:47

Παράθεση:

Το μέλος aardvark στις 23-06-2012 στις 21:17 έγραψε...

Hastaroth ο ορισμός του τι είναι Jazz είναι πολύ πιο ελεύθερος από του Rock γιατί η Jazz είναι ζωντανή μουσική που βασίζεται στην δημιουργικότητα. Παρ'όλα αυτά το πρόβλημα δεν είναι οτι εφ'όσων είναι ελληνικό δεν είναι Rock. Απλά τυχαίνει αυτό που έχει γίνει στην Ελλάδα και ονομάζεται Rock να είναι μια μουσική έκφραση που λίγο θυμίζει κλασσικό Rock. Και οκ οταν έχεις καλλιτέχνες σαν τους Κατσιμίχες και τον Παπακωνσταντίνου που έχουν παίξει κάτι που θύμιζε Rock και μπαλάντες που χωρίς να ντραπούμε ονομάσαμε 'έντεχνα' και χαρακτηρίζουν την ελληνική 'Rock' σκηνή τότε είναι εύλογο για έναν εξωτερικό παρατηρητή να πεί οτι 'there is no Rock there'... Αντίθετα η ελληνική Metal σκηνή πιστεύω πως είναι αξιολογότατη χωρίς να αγαπώ ιδιαίτερα αυτό το είδος.

Και κάτι για την έννοια της Rock κουλτούρας. Όποιος πιστεύει πως ροκάς είναι ο αντισυμβατικός αλήτης που πάει κόντρα στο σύστημα 24/7 μάλλον ψάχνει για πάνκιδες. Ας μην ξεχνάμε τον όρο Rock Star που περιγράφει μπάντες σαν τους Rolling Stones και τους Led Zeppelin που γεμίζαν στάδια και βγάζαν λεφτά με το τσουβάλι και κάναν πάρτυ σαν μανιασμένοι σε ξενοδοχεία κατα τι διάρκεια των tours....

θα συμφωνησω επισης

τα ειδη Rock/hard Rock/Metal  μπορει να ξεκινησαν πριν δεκαετιες σαν αντισυμβατικα , τελικα ομως αναδειχτηκαν στον πιο δυνατο κρικο της μουσικης βιομηχανιας . Τα υπολοιπα ερχονται και παρερχονται με το ροκ μεχρι στιγμης να διατηρει το μεγαλυτερο μερος του κοινου του ειδικα στα live . Ειναι το πλεον κατεστημενο ειδος και το πλεον 'νορμαλ ' ειδος να ακουσει ενα παιδακι ξεκινωντας την ακροαση του στα διαφορα μουσικα ειδη .  Στην δεκαετια του 70 ενας γονιος πιθανων θα ανησυχουσε αν το παιδι του ακουγε hard Rock , σημερα μαλλον θα αισθανοταν ησυχος οτι 'ολα βαινουν καλως' .

σχετικα με κατι που ειπε καποιος φιλος πιο πανω , σαφως και το ροκ δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αγγλικο η αμερικανικο , π.χ οι Σουηδοι η οι Νορβηγοι  εχουν τεραστια αγαπη στη ροκ και εχουν βγαλει τεραστιους μουσικους στο ειδος . Η διαφορα ειναι οτι ακουγοντας τους, ακους γνησιο ροκ , και οχι την δικη τους εθνικη η 'εθνικη' μουσικη μετονομασμενη επειδη 'φορανε ενα φουλαρι'   . Μαλιστα στους δυσκολους καιρους αυτοι κρατησαν ζωντανα καποια ειδη .

100 φορες γνησιοτερο ροκ απο εμας για παραδειγμα εχουν οι Γιαπωνεζοι , οπως και πολλες χωρες της Απω Ανατολης .  Οποιος ψαξει εκει θα βρει πολυ υλικο , γιατι ως γνωστο το ροκ ειναι πολυ δημοφιλες εκει , και γκρουπ που στον υπολοιπο κοσμο ειναι καπως γνωστα , εκει ειναι πασιγνωστα . 

Ακομα και αν ρωτησετε τους καλλιτεχνες αυτους που στην Ελλαδα ονομαστηκαν καποτε 'ελληνικο ροκ' για τις επιροες τους , ειναι ζητημα αν θα πουν ενα ροκ ονομα , η θα εχουν κατι ροκ στα ακουσματα τους και αυτο φαινεται απο τον τροπο που γραφουν -ερμηνευουν-ενορχηστρωνουν .

inkve
Φθασμένος
Chat
25.06.2012, 15:04

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 23-06-2012 στις 20:34 έγραψε...

@inkve:Δηλαδή οι Σουηδοί,Νορβηγοί,Γερμανοί κλπ που παίζουν ρόκ παίζουν "σάν γνήσιοι Βορειοαμερικάνοι";Η μήπως ούτε αυτοί παίζουν ρόκ;Και γιατί πρέπει εδώ στην Ελλάδα να παίζουμε ρόκ "σάν γνήσιοι Βορειοαμερικάνοι",αφού ΔΕΝ είμαστε Βορειοαμερικάνοι;

Αν τα Ξύλινα Σπαθιά δέν παίζουν ρόκ,τότε τί παίζουν;Ρεμπέτικο;

Επίσης,αφού βάσει τού σκεπτικού μου το "πραγματικό ρόκ" γεννήθηκε στίς ΗΠΑ,δέν μπορούμε να μιλάμε ούτε γιά Αγγλικό ρόκ,ούτε γιά Αυστραλιανό ούτε γιά Ιρλανδικό ρόκ.Οπότε αυτομάτως ακυρώνονται και τά δικά σου λεγόμενα.Δέν είναι δυνατόν να δεχώμαστε ότι υπάρχει Αγγλικό,Ιρλανδικό κλπ ρόκ αλλά μόλις φτάνουμε στην Ελλάδα να λέμε ότι δέν υπάρχει Ελληνικό ρόκ.

Είτε λοιπόν εγώ κάνω λάθος λέγοντας ότι "πραγματικό ρόκ" υπάρχει μόνο στίς ΗΠΑ ή εσύ κάνεις λάθος δεχόμενος ότι ρόκ υπάρχει σε όλες τίς άλλες χώρες πλήν τής Ελλάδας....

ΥΓ.Να υποθέσουμε επίσης πως δέν υπάρχει "Ελληνική τζάζ",αφού η τζάζ δημιουργήθηκε από τους νέγρους τών ΗΠΑ;Αλλά τότε πως εξηγείται η ύπαρξη τόσο πολλών μουσικών τής τζάζ σε άλλες χώρες-εγώ έχω ακούσει από Ούγγρους (που τους έφερνε "με το κιλό" ο Γιώργος Μπαράκος στο Jazz Club κάτω απ'την Ακρόπολη) μέχρι Πολωνούς,Ιταλούς,Γερμανούς και πάει λέγοντας.Κι'όλοι αυτοί παρ'όλο που παίζουν τζάζ κάνουν "μπάμ" απ'το παίξιμό τους ότι δέν είναι ούτε κάν λευκοί Αμερικανοί.......

-----------------
Τίς πιό καλές σου στιγμές τίς είχες ζήσει στο χτές που δέν θυμόσουν

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 23-06-2012 20:42 ]

φιλε μου....ειτε σεβεσαι ενα ειδος που υποτιθεται παιζεις ειτε οχι,....αυτο στην ελλαδα δεν συμβαινει,,,οσα ονοματα ξενων γκρουπ αναφερθηκαν και το σεβαστηκαν αλλα και το πηγαν και λιιιιγο παρακατω...

εγω δεν εκανα λαθος....ειμαι ξεκαθαρος απο την αρχη....στην ελλαδα ροκ οπως των gallaher-rainbow-scorpions και πολλων αλλων ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ παραδειγματων δεν παιχτηκε ποτε ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ που επιβεβαιωνουν τον κανονα,,,,,και επειδη λοιπον δεν παιχτηκε ποτε για να μπορεσουμε να δικαιολογησουμε την ανημπορια αλλα και για να ειμαστε μεσα στην μοδα η στο στυλ  επιννοηθηκε ο ορος ελληνικο ροκ....

αμφιβαλλεις δηλαδη το πως τοσα γκρουπ εκτος ΗΠΑ παιξανε καραμπινατο ροκ???στην ελλαδα γιατι οχι?οποτε λογικο δεν ειναι να σκεφτει καποιος πως ειναι δυνατον να ονομαζεται κατι ροκ οταν δεν εχει ακολουθηθει τιποτα απο τα μουσικα στοιχεια που το χαρακτηριζουν?

δεν υπαρχει ιρλανδικο....σουηδικο...ταλιμπανεζικο....υπαρχει απλα το μουσικο ειδος που παιζεις και οταν το κανεις οφειλεις να το σεβαστεις...και οταν αυτο το καταφερνεις εκει σιγουρα μπορουν να μπουν και οι πινελιες...

στο μονο που μπορει να μπει ταμπελα εντοποιοτητας ειναι οταν θες να χαρακτηρισεις σε ποια χωρα παιζετε το καθε μουσικο ειδος....πχ η γερμανικη heavy σκηνη παντα χαρακτηριζοταν απο ενα πιο βαρυ ηχοχρωμα....η αμερικανικη σκηνη ειχε πολλα περισσοτερα Blues στοιχεια και ειναι λογικο αλλωστε....ομως ποτε και πουθενα δεν απεκλειναν απο τα βασικα στοιχεια του ειδους που εξυπηρετουσαν γιατι πολυ απλα δεν θα ηταν ροκ!!!

στην ελλαδα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων αυτο δεν συνεβη ποτε!!!!

εχω γραψει ενα κομματι το οποιο ειναι απευθειας εππηρεασμενο απο κλασσικη μουσικη!!ενα καιρο μελετουσα bach και paganini και οπως ηταν φυσιολογικο αυτο βγηκε σε ενα κομματι που κατευθειαν παραπεμπει σε κλασσικοτροπο ακουσμα......ομως δεν ονομαζομαι κλασσικος μουσικος ουτε θεωρω πως επειδη βγηκαν καποιες επιρροες εκεινον τον καιρο επαιξα η και ακομα περισσοτερο αγγιξα την κλασσικη μουσικη!!!

αν τωρα εδω στην ελλαδα μια κιθαρα με distortion και εναν αμπελοφιλοσοφιμενο στιχο μας κανει ροκ τοτε οι παλιοι να καψουν τα βινυλια τους και οι μεταγενεστεροι ας κρεμασουν τα cd στο μπαλκονι να μην τους ενοχλουν τα περιστερια!!!

-----------------
Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 25-06-2012 15:16 ]

dimoskon
Συγχορδία Μινόρε
Chat
25.06.2012, 16:47

Σωστός!Εφόσον υπάρχει ροκ στην Ελλάδα,τότε αυτό θα πρέπει να χαρακτηριστεί ελληνόφωνο και ΟΧΙ ελληνικό(δεν είναι ιδιοκτησία μας!)!!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimoskon στις 25-06-2012 16:49 ]

rockeLina07
Περαστική Νότα
Chat
26.06.2012, 22:40
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση απαξίωση για το μουσικό είδους που έχει αναπτυχθεί στην Ελλάδα με στοιχεία ροκ και την αρνηση σας να ονομαστεί ελληνικό ροκ. Υπάρχει ροκ στην Ελλάδα απλά λόγω των επιρροών που δέχονται οι διάφοροι Έλληνες καλλιτέχνες (οι πραγματικοί βέβαια,όχι οι δήθεν, παλαιότεροι και νεότεροι, έχουν τοποθετήσει στο πεντάγραμμο τις νότες με άλλο ρυθμό,άλλο τονισμό,διαφορετική αλληλουχία κι ίσως με έναν τρόπο πιο εύηχο για την πλειοψηφία των Ελλήνων ακροατων. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ροκ. Άλλωστε υπάρχουν και πάρα πολλά ξένα συγκροτήματα που παίζουν μουσική την οποία ονομάζουν ροκ, εφόσον παίζουν με ροκ πρότυπα, και την προσδιορίζουν, π.χ. progressive Rock, hard Rock, electro Rock, pop-Rock, new Rock κ.τ.λ. Ωστόσο εκαξολούθει η μουσική τους να είναι ροκ. Γιατι, λοιπον, είναι τοσο τραγικό το βαφτισμα ενός ροκ ακούσματος σε ελληνική ροκ; Σας ενοχλεί το επιθετο επειδή δηλώνει εθνικότητα και κάνει τον όρο πιο ειδικό;
inkve
Φθασμένος
Chat
26.06.2012, 23:57

Παράθεση:

Το μέλος RockeLina07 στις 26-06-2012 στις 22:40 έγραψε...

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση απαξίωση για το μουσικό είδους που έχει αναπτυχθεί στην Ελλάδα με στοιχεία ροκ και την αρνηση σας να ονομαστεί ελληνικό ροκ. Υπάρχει ροκ στην Ελλάδα απλά λόγω των επιρροών που δέχονται οι διάφοροι Έλληνες καλλιτέχνες (οι πραγματικοί βέβαια,όχι οι δήθεν, παλαιότεροι και νεότεροι, έχουν τοποθετήσει στο πεντάγραμμο τις νότες με άλλο ρυθμό,άλλο τονισμό,διαφορετική αλληλουχία κι ίσως με έναν τρόπο πιο εύηχο για την πλειοψηφία των Ελλήνων ακροατων. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ροκ. Άλλωστε υπάρχουν και πάρα πολλά ξένα συγκροτήματα που παίζουν μουσική την οποία ονομάζουν ροκ, εφόσον παίζουν με ροκ πρότυπα, και την προσδιορίζουν, π.χ. progressive Rock, hard Rock, electro Rock, pop-Rock, new Rock κ.τ.λ. Ωστόσο εκαξολούθει η μουσική τους να είναι ροκ. Γιατι, λοιπον, είναι τοσο τραγικό το βαφτισμα ενός ροκ ακούσματος σε ελληνική ροκ; Σας ενοχλεί το επιθετο επειδή δηλώνει εθνικότητα και κάνει τον όρο πιο ειδικό;

αναπτυχθηκε στην ελλαδα???το ροκ??προφανως αστειευεσαι...στην ελλαδα απλως του κανανε μια αποτυχημενη πλαστικη εγχειρηση και το πλασαρουν ως ροκ....

το προβλημα με το βαπτισμα ελληνικη ροκ ειναι οτι δεν ακολουθει τιποτα απο τα στοιχεια που χαρακτηριζουν αυτη την μουσικη....πες μου ενα ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟ ροκ συγκροτημα που να εχει εμφανη στοιχεια επιροης απο το Blues....διοτι μην ξεχναμε πως η ροκ παιδι της Blues ειναι,,,,,

οπως εγραψα και πριν δεν υπαρχει ιρλανδικο,σουηδικο η ταλιμπανεζικο...οποτε στο θεμα εθνικοτητας σε εχω καλυψει....αλλα απο την στιγμη που παιζεις ενα μουσικο ιδιωμα ε τι να κανουμε...εχει και αυτο τα δικα του ιδιαιτερα στοιχεια που του δωσανε και την ονομασια του!!!δεν γινετε να το γυρναμε τουμπα τρεις φορες μεχρι να ζαλιστει και να μην ξερει τι ειναι και μετα να το ονομαζουμε κατα βουλησην!!!

το ποπ-ροκ εχει αλλο χαρακτηρα με στοιχεια ροκ...με στοιχεια...οχι οτι ειναι,,,,και οι Tears for Fears εχουν ροκ στοιχεια ομως ειναι ποπ(και μαλιστα σοβαρη)...

ολα τα αλλα περι προτυπων που ειπες απλα ερχεσαι στα λογια μου....πες μου λοιπον καποια ελληνοφωνα γκρουπ και αναλυσε μου τα προτυπα που ακολουθησαν στην ροκ....η εστω εχουν εμφανεστατα στοιχεια απο καποιες ροκ επιροες τους.....

οι Queen για παραδειγμα βαλανε στο ροκ πολλα στοιχεια απο κλασσικη μουσικη λογω του freddie mercury και του Brian May....ομως δεν σταματησαν να ειναι ροκ ουτε μια στιγμη....

οι Jethro tull ειχαν τοσο ιδιαιτερο ακουσμα!!και ομως ακουγες ενα φλαουτο να παιζει Blues!!!

οι Kiss εκαναν θραυση με το i was made for loving you που προφανως ακολουθησαν την ντισκο φρενιτιδα της εποχης ομως το αποτελεσμα ηταν ροκ....

ο Santana εβαλε Latin και bossa στοιχεια ομως παρεμεινε ροκ...

τωρα αν εδω στην ελλαδα αρκουμαστε με τον τιτλο ρεμπετοροκαδες με συγχωρεις αλλα εγω δεν αγοραζω...

antonis777
Περαστική Νότα
Chat
27.06.2012, 19:25
απο το ΄60 που ξεκινησαν οι σωκρατες και η ντεμης ρουσος, μεχρι τωρα το ελληνικο ροκ ζει και αναπνεει! απλως αυτη τη περιοδο κρυβεται για να μη το φανε οι διαφορες δυσκογραφικες!
Mad4U
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
27.06.2012, 20:54

Αν και σχετικα μικρος, οτι εχω ακουσει το οποιο ηταν ελληνοφωνο "ροκ" μου φανηκε υπερβολικα απλουστευμενο κυριως ως προς το τραγουδι αλλα και στην κιθαρα με την οποια ασχολουμαι κιολας...Και εννοειται πως αν ημασταν σοβαροι θα μπορουσαμε να περασουμε στοιχεια ελληνικα στο Rock παιξιμο χωρις να ειναι ουτε σκυλαδικο ουτε απλουστευμενο.