ελληνική μουσική
    391 online   ·  210.816 μέλη

    Πως μεγαλώνει και εξαπλώνεται το τέρας...

    mary_omikron
    21.06.2012, 12:34

    Το διάβασα και το άκουσα πριν λίγο στο enikos.gr

    Δεν ξέρω ποιός το δημιούργησε και ψάχνοντας στα σχόλια του video που αναρτήσανε στο youtube διαπίστωσα οτι βρήκε μεγάλη αποδοχή μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

    Μερικοί το βρίσκουν αστείο και απλά γελάνε, κάποιοι άλλοι το βρίσκουν εξαιρετικό και γ@μάτο, μερικοί το προορίζουν για ήχο στο κινητό τους, άλλοι προβλέπουν οτι θα γίνει το hit του καλοκαιριού, οι περισσότεροι το επιβραβεύουν και οι ελάχιστες φωνές που το καταδικάζουν και αναφέρονται στην ουσία του φαινομένου λοιδωρούνται και εξυβρίζονται...

    Θλιβερό φαινόμενο εξ αρχής που η ανακύκλωση και οι συνεχείς αναφορές από τα ΜΜΕ το έκαναν τόσο οικείο με αποτέλεσμα να αποκτά περισσότερους "συμπαθούντες" και τώρα διακωμωδείται μέσω της μουσικής -και σύμφωνα μ΄αυτά που γράφονται στα σχόλια- επεκτείνεται διασκεδαστικά στην καθημερινότητα χάνοντας την αποτρόπαια ουσία του....

    Νεολαία, του νου σας... ΔΕΝ είναι καθόλου αστείο ούτε ακίνδυνο!!!


    Hastaroth
    21.06.2012, 20:50

    Ετσι ακριβώς είναι.Αποδυναμώνεται η ουσία τού γεγονότος-δηλαδή η έλλειψη πολιτισμού και αγωγής που διακρίνει τά δημόσια πρόσωπα τής χώρας (καί όχι μόνο αυτά)- και γίνεται ένα ακόμα happening,ένα ακόμα hitάκι που θα "παίζη" στά παραλιακά μπαράκια το καλοκαίρι.

    Ποιός ξέρει,ίσως κάποια στιγμή ακούσουμε loopαρισμένη και την κραυγή κάποιου βουλευτή ή υπουργού ή άλλου που θα τον μαχαιρώνουν μπροστά στίς τηλεοπτικές κάμερες επειδή τόλμησε να εκφράση την άποψή του και κάποιος θα το κάνη κι'αυτό γ#μ#το hitάκι γιά τίς παραλίες τής Μυκόνου..........

    Κρίμα....


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    21.06.2012, 21:07
    Όχι μόνο είναι κακή η μουσική που ακούγεται αλλά όπως λέμε στη δουλειά ειρωνικά, όταν κάτι πάει στραβά: "Το επίπεδο ανεβαίνει!". Ε.Σ.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    21.06.2012, 23:13

    @ Νίκο σε ένα θέμα δεν κάνουμε παραθέσεις με γραφόμενα συνομιλητών μας από άλλα θέματα, και φροντίζουμε κάθε φορά να είμαστε εντός θέματος.


    NikosVy
    22.06.2012, 11:00

    Αφαίρεσα κάτι, που ίσως να έθιγε, κάτι που ήταν έξω από τις προθέσεις μου. Ελπίζω τώρα να διατηρηθεί κάτι από την έμφαση που έδωσα στο "διάφωνο", που εξηγεί αυτή την υψηλή τηλεθέαση των φαινομένων βίας ή συνεχών καυγάδων κλπ που αναπαράγονται ηθελημένα στην τηλεόραση. Φαντάζομαι πως δεν θα πρέπει να αναμορφώσω και όλο το κείμενό μου, διότι τότε δεν θα έχει κανένα νόημα δεν θα είναι εξήγηση και έτσι θα παραξενευόμαστε για όλα αυτά τα ..."περίεργα" φαινόμενα, που δεν έχουν επιστημονική εξήγηση. Έχουμε μάθει από παιδιά να μην ερμηνεύουμε όλα αυτά τα "περίεργα" που τα γνωρίζουν όλοι αυτοί οι δεξιοτέχνες της αύξησης της τηλεθέασης των καναλιών.

    Επομένως, δίνω στο παραπάνω "post αρνητικής αξιολόγησης" και μια επιστημονική εξήγηση στον παρακάτω φίλο μας:

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 21-06-2012 στις 20:50 έγραψε...

    Ποιός ξέρει,ίσως κάποια στιγμή ακούσουμε loopαρισμένη και την κραυγή κάποιου βουλευτή ή υπουργού ή άλλου που θα τον μαχαιρώνουν μπροστά στίς τηλεοπτικές κάμερες επειδή τόλμησε να εκφράση την άποψή του και κάποιος θα το κάνη κι'αυτό γ#μ#το hitάκι γιά τίς παραλίες τής Μυκόνου..........

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 22-06-2012 17:28 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    NikosVy
    23.06.2012, 09:16

     

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 21-06-2012 στις 12:34 έγραψε...

    Δεν ξέρω ποιός το δημιούργησε και ψάχνοντας στα σχόλια του video που αναρτήσανε στο youtube διαπίστωσα οτι βρήκε μεγάλη αποδοχή μέσα σε ελάχιστο χρόνο.Μερικοί το βρίσκουν αστείο και απλά γελάνε, κάποιοι άλλοι το βρίσκουν εξαιρετικό και γ@μάτο, μερικοί το προορίζουν για ήχο στο κινητό τους, άλλοι προβλέπουν οτι θα γίνει το hit του καλοκαιριού, οι περισσότεροι το επιβραβεύουν και οι ελάχιστες φωνές που το καταδικάζουν και αναφέρονται στην ουσία του φαινομένου λοιδωρούνται και εξυβρίζονται...Θλιβερό φαινόμενο εξ αρχής που η ανακύκλωση και οι συνεχείς αναφορές από τα ΜΜΕ το έκαναν τόσο οικείο με αποτέλεσμα να αποκτά περισσότερους "συμπαθούντες" και τώρα διακωμωδείται μέσω της μουσικής -και σύμφωνα μ΄αυτά που γράφονται στα σχόλια- επεκτείνεται διασκεδαστικά στην καθημερινότητα χάνοντας την αποτρόπαια ουσία του....

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 21-06-2012 στις 21:07 έγραψε...

    Όχι μόνο είναι κακή η μουσική που ακούγεται αλλά όπως λέμε στη δουλειά ειρωνικά, όταν κάτι πάει στραβά: "Το επίπεδο ανεβαίνει!". Ε.Σ.

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 22-06-2012 στις 22:32 έγραψε...

    Kαλησπέρα. Νίκο μιά παράκληση σου υποβάλλω. Αν νομίζεις ότι αυτό που αφαίρεσες θα με έθιγε, σε παρακαλώ να το στείλεις σε μένα με προσωπικό μήνυμα. Είμαι της άποψης ότι τα πάντα επιλύονται μέσα από τον διάλογο είτε σε προσωπικό είτε σε δημόσιο επίπεδο. Επιπλέον έχω την πεποίθηση ότι μέσα από την αντιπαράθεση γεννιούνται οι καλύτερες φιλίες. Σε ευχαριστώ και περιμένω την απάντηση σου. Με εκτίμηση, Ε.Σ.

    Δεν έχω κρατήσει το κομμάτι που έκοψα. Αναφέρεται σ’ αυτά που είχες γράψει εσύ σε μια άλλη ευκαιρία, ότι δηλαδή «είναι καλό να διαβάζω και άλλα βιβλία εκτός από εκείνα που με ενδιαφέρουν». Στο σύνολο του ποστ που είχα κάνει έβγαινε συμπέρασμα στο «γιατί το συγκεκριμένο θλιβερό γεγονός, όπως και άλλα παρόμοια, αναπαράχθηκαν τόσο πολύ στα μέσα ενημέρωσης». Πολλές επιστήμες, όπως ανέφερα – και δεν θα επαναλάβω – ανάμεσα στις οποίες η «Αρμονία» (Μουσική) η Ψυχολογία κλπ εξηγούν και χρησιμοποιούν τους κανόνες που κάνουν ορισμένα κομμάτια να μας αρέσουν, έστω και αν προκαλούν ένταση ή αναμονή ή κάτι απροσδόκητο, για ένα διάστημα, όπως επίσης «διάφωνα διαστήματα» τα οποία ο ανυποψίαστος ακροατής/θεατής, περιμένει να λυθούν (και είναι προγραμματισμένα «να μη λυθούν») για να κρατούν υψηλή τηλεθέαση.


    mary_omikron
    23.06.2012, 09:41

    Νίκο η εκ των υστέρων επεξεργασία και διαγραφή τμήματος των μηνυμάτων είναι αντιδεοντολογική, παραποιεί την ροή της συζήτησης  και εν προκειμένω αφήνει μετέωρη την παρέμβασή μου και το junk. 

    Ας κάνουμε τοποθετήσεις εντός θέματος έχοντας όλοι υπ΄όψιν μας οτι οι συζητήσεις διαβάζονται από πολύ κόσμο και μέσω αναζητήσεων (όχι μόνο από τα μέλη του ΜΗ) τους οποίους δεν αφορούν οι μεταξύ μας εξηγήσεις, που άλλωστε μπορούν να γίνουν με προσωπικά μηνύματα και όχι ενδιάμεσα στο θέμα.

    Συνεχίστε εντός θέματος.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    25.06.2012, 08:59

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 23-06-2012 στις 09:41 έγραψε...
    η εκ των υστέρων επεξεργασία και διαγραφή τμήματος των μηνυμάτων είναι αντιδεοντολογική,παραποιεί την ροή της συζήτησης  και εν προκειμένω αφήνει μετέωρη την παρέμβασή μου και το junk. 

    Λύση σε αυτό το κοινό πρόβλημα:κάνουμε παράθεση στην απάντηση του μέλους ακόμα και όταν είμαστε αμέσως μετά όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε ''δύσκολη'' απάντηση....


    optiras
    25.06.2012, 09:03

    μια παρατήρηση:όταν βάζουμε τίτλο σε κάποιο θέμα γίνεται να είμαστε λίγο σαφείς ώστε όταν κάποιος διαβάζει τον τίτλο να καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται;