ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Ηλεκτρονική μάθηση (e-learning) στη μουσική εκπαίδευση - Η γνώμη σας

    honesttouch
    24.06.2012, 09:23

    Μακρόχρονες έρευνες έχουν δείξει, ειδικά τα τελευταία χρόνια, ότι η ηλεκτρονική μάθηση (αποκλειστικά μέσω του διαδικτύου) είναι εξίσου ευέλικτη και αποτελεσματική με την παραδοσιακή μάθηση στην τάξη. Τι γνώμη έχετε για την παρακολούθηση μουσικών σπουδών μέσω του διαδικτύου:

    1. Έχω κάποιες επιφυλάξεις, αλλά θα σπούδαζα μουσική μέσω του διαδικτύου.
    2. Απόλυτα θετικός, θα σπούδαζα μουσική μέσω του διαδικτύου.
    3. Είμαι αρνητικός, δεν θα σπούδαζα μουσική μέσω του διαδικτύου.
    4. Δεν μπορώ να σχολιάσω, δεν ξέρω τι είναι η ηλεκτρονική μάθηση.

    Ευχαριστώ πολύ όσους εκφράσουν τη γνώμη τους. Το αποτέλεσμα της δημοσκόπηση θα χρησιμοποιηθεί σε μια προσωπική μεταπτυχιακή έρευνα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : honesttouch στις 24-06-2012 09:23 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-06-2012 10:50 ]


    mary_omikron
    24.06.2012, 09:47

    Υπάρχει ειδικός τομέας για δημοσκοπήσεις στην αρχική σελίδα αριστερά, όπου θα βρεις ήδη υπάρχουσες αλλά και την δυνατότητα να προτείνεις κι εσύ την δική σου..... ρίξε μια ματιά στο link  http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Surveys&op=results&pollID=355


    axilleas23
    24.06.2012, 09:55

    Εγώ πάντως από την μεριά μου το δεύτερο στηρίζω!!!!!!


    honesttouch
    24.06.2012, 09:59

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 24-06-2012 στις 09:47 έγραψε...

    Υπάρχει ειδικός τομέας για δημοσκοπήσεις στην αρχική σελίδα αριστερά, όπου θα βρεις ήδη υπάρχουσες αλλά και την δυνατότητα να προτείνεις κι εσύ την δική σου..... ρίξε μια ματιά στο link  http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Surveys&op=results&pollID=355



    Καλημέρα Μαίρη, σ’ ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    24.06.2012, 10:14

    Καλημέρα. Η δική μου άποψη είναι κάπου ανάμεσα στις 4 προτάσεις της έρευνας σου. Ναι θα ξεκινούσα να μάθω μουσική μέσω διαδικτύου, αλλά εάν έφτανα σε κάποιο επίπεδο γνώσεων θα ήθελα να είχα μια άμεση-προσωπική επαφή με τον/την δάσκαλο-δασκάλα για να επιλύσω τις απορίες μου και τα τυχόν προβλήματα που θα αντιμετώπιζα. Ε.Σ.

    Υ.Γ.: Κατά την γνώμη μου, στην έρευνα σας θα πρέπει να λάβετε υπόψη σας την ηλικία των συμμετεχόντων και κατά πόσο είναι εξοικειωμένοι είναι με τη τεχνολογία.


    jorge
    24.06.2012, 10:50

    Μπήκε στις δημοσκοπήσεις, αριστερά κατω στην αρχική.

    Κρατάμε το θέμα που δημιουργήθηκε για σχετική συζήτηση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-06-2012 10:51 ]


    honesttouch
    24.06.2012, 19:50

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 24-06-2012 στις 10:14 έγραψε...

    Καλημέρα. Η δική μου άποψη είναι κάπου ανάμεσα στις 4 προτάσεις της έρευνας σου. Ναι θα ξεκινούσα να μάθω μουσική μέσω διαδικτύου, αλλά εάν έφτανα σε κάποιο επίπεδο γνώσεων θα ήθελα να είχα μια άμεση-προσωπική επαφή με τον/την δάσκαλο-δασκάλα για να επιλύσω τις απορίες μου και τα τυχόν προβλήματα που θα αντιμετώπιζα. Ε.Σ.

    Υ.Γ.: Κατά την γνώμη μου, στην έρευνα σας θα πρέπει να λάβετε υπόψη σας την ηλικία των συμμετεχόντων και κατά πόσο είναι εξοικειωμένοι είναι με τη τεχνολογία.



    Σ’ ευχαριστώ Ευαγγελία την απάντησή σου. Έχεις απόλυτα δίκιο, από ένα επίπεδο και μετά είναι σημαντική η προσωπική επαφή με τον δάσκαλο-δασκάλα. Γι αυτό μέρος της ηλεκτρονικής μάθησης είναι και το ζωντανό μάθημα μέσω εξειδικευμένο πρόγραμμα παρόμοιο με το Skype, αλλά για εκπαιδευτική χρήση. Συμφωνώ μαζί σου, θα λάβω υπόψιν μου την ηλικία και την τεχνολογική κατάρτιση του μαθητή σε επόμενο στάδιο της μελέτης μου.


    honesttouch
    24.06.2012, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-06-2012 στις 10:50 έγραψε...

    Μπήκε στις δημοσκοπήσεις, αριστερά κατω στην αρχική.

    Κρατάμε το θέμα που δημιουργήθηκε για σχετική συζήτηση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-06-2012 10:51 ]



    Σ’ ευχαριστώ πολύ Jorge. Εκτιμώ αφάνταστα την υποστήριξη του MusicHeaven στην ερευνά μου.


    STEFANOS604
    09.07.2012, 19:59

    honesttouch

    Εννοείς μόνο τη μάθηση από  άρθρα , κείμενα κλπ ή μέσω κάποιου ωδείου με καθηγητές που σου θέτουν ασκήσεις και θα στέλνεις τις απαντήσεις ή εννοείς μάθηση κάποιου οργάνου on line??

    Διότι πιστεύω ότι τα άρθρα και φόρουμ πράγματι σου δίνουν τα βασικά και μπορούν να σου λύσουν πολλές απορίες αλλά δεν είσαι πάντα σίγουρος- ειδικότερα από τα φόρουμ -ότι η πληροφορία είναι ακριβής.Το βιβλίο ή καλύτερα ο δάσκαλος είναι αναντικατάστατα.

    Όσον αφορά τα μαθήματα on Line πράγματι πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμα αλλά όχι σ' αυτούς που έχουν στην πόλη τους Μουσικά ΣΧολεία και Ωδεία αλλά στα χωριά και ειδικά στους έλληνες που ζουν στο εξωτερικό . (ειδικά τα αρχικά μαθήματα- πχ δακτυλοθεσία , αρπεζ ... που αν μαθευτούν απ' την αρχή λάθος μετά είναι δύσκολο ο εγκέφαλος να προσαρμοστεί ...)


    honesttouch
    13.07.2012, 19:14
    Σ’ ευχαριστώ Στέφανε για το σχόλιο. Ο σκοπός της δημοσκόπησης είναι να ερευνήσω κατά πόσο η αναγνώστες του MusicHeaven θα τους ενδιέφερε να μάθουν εξολοκλήρου ένα μουσικό όργανο και τα θεωρητικά μαθήματα μέσω ίντερνετ. Η ηλεκτρονική μάθηση έχει πολλαπλά εργαλεία που διευκολύνουν τη μάθηση της μουσικής. Ο μαθητής δεν χάνει τη επαφή του με τον καθηγητή αφού θα βλέπει βιντεοσκοπημένα μαθήματα αλλά και συμμετέχει σε ζωντανά μαθήματα. Επίσης ο μαθητής θα έχει την ευκαιρία να συνεργαστεί με τους συμμαθητές του σε διάφορες εργασίες Χωρής να αισθάνεται αποκλεισμένος από τους άλλους μαθητές. Η επιτυχία της ηλεκτρονικής μάθησης εξαρτάται από πόσο καλά είναι εκπαιδευμένος ο καθηγητής στην νέα αυτή εκπαίδευση και να χρησιμοποιήσει τους κατάλληλους μεθόδους για να διδάξει αποτελεσματικά.
    AMPHIMALA
    17.07.2012, 16:36

    Θελω να πιστευω οτι ο καθηγητης δεν ειναι κατι τεχνοκρατικο αλλα προσπαθει η τουλαχιστον πρεπει να προσπαθει να σου περασει και ενα τροπο σκεψης πανω στο αντικειμενο που σε διδασκει.Σιγουρα το ποια νοτα παιζεται που μπορει να στο μαθει το διαδικτυο αλλα ως εκει. Ενας ευσυνηδειτος και οχι μονο για βιοπορισμο καθηγητης ειναι αναντικαταστατος.


    mariakour
    20.07.2012, 11:35
    Σίγουρα είναι τέλείως διαφορετικό το μάθημα με τον καθηγητή και το μάθημα από τον υπολογιστή αλλά ο κάθε τρόπος έχει τα υπέρ και τα κατά του... εγώ υποστηρίζω το 1