ελληνική μουσική
    376 online   ·  210.814 μέλη

    Βοήθεια σχετικά με Αρμονία και Dictee για Μουσικές Σπουδές

    Strawberry97
    30.06.2012, 15:59

    Γεια σας. Βλεποντας οτι σε αυτο το site υπαρχουν πολλοι επαγγελματιες και ειδικοι, αποφασισα να απευθεινθω σε εσας.

    Καταρχας, ειμαι 15 χρονων(θα μπω πρωτη λυκειου) και στο πιανο μολις μπηκα στην 1η μεση. Οσον αφορα την θεωρια εχω κανει μονο εναν χρονο θεωριας και το 1ο Solfege. Συζητησα τελευταια με την δασκαλα μου οτι θα ηθελα να εισαχθω στην μουσικων σπουδων και μου ειπε πως θα προλαβω ανετα να μαθω καλα την αρμονια και να εξασκηθω στο Dictee. Παρολα αυτα, επειδη εγω δεν γνωριζω(καθως δεν μου το επιτρεπει το επιπεδο μου) ακουσα προσφατα για το μεγεθος δυσκολιας του Dictee και για την Αρμονια απο αλλη καθηγητρια.

    (Συμπληρωνω οτι η καθηγητρια μου δεν μου εμπνεει και πολυ εμπιστοσυνη για να με προετοιμασει, και ισως αλλαξω απο του χρονου..)

    Απο εσας θα ηθελα αν μπορειτε να με διαφωτισετε σχετικα με το μεγεθος της υλης των ειδικα εξεταζομενων μαθηματων για την μουσικων σπουδων και αν το χρονικο διαστημα των 3 χρονων μεχρι τις πανελλαδικες μου επιτρεπει να φερω την υλη εις περας

    Ευχαριστω πολυ Smile


    akisimo
    01.07.2012, 08:57

    Εχω μια φιλη που εκεινη παιζει τρομπετα και ειναι στην αρμονια σαν ταξη.Μου εχει πει οτι ειναι αρκετα δυσκολα ειδικα το dictee και οτι στις εξετασεις φετος πηρε 7 στα 10 αν και ηταν καλα προετοιμασμενη!

    καλη σου τυχη σε οτι κανεις!


    Agatha-L
    01.07.2012, 11:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Strawberry97 στις 30-06-2012 στις 15:59 έγραψε...

    Γεια σας. Βλεποντας οτι σε αυτο το site υπαρχουν πολλοι επαγγελματιες και ειδικοι, αποφασισα να απευθεινθω σε εσας.

    Καταρχας, ειμαι 15 χρονων(θα μπω πρωτη λυκειου) και στο πιανο μολις μπηκα στην 1η μεση. Οσον αφορα την θεωρια εχω κανει μονο εναν χρονο θεωριας και το 1ο Solfege. Συζητησα τελευταια με την δασκαλα μου οτι θα ηθελα να εισαχθω στην μουσικων σπουδων και μου ειπε πως θα προλαβω ανετα να μαθω καλα την αρμονια και να εξασκηθω στο Dictee. Παρολα αυτα, επειδη εγω δεν γνωριζω(καθως δεν μου το επιτρεπει το επιπεδο μου) ακουσα προσφατα για το μεγεθος δυσκολιας του Dictee και για την Αρμονια απο αλλη καθηγητρια.

    (Συμπληρωνω οτι η καθηγητρια μου δεν μου εμπνεει και πολυ εμπιστοσυνη για να με προετοιμασει, και ισως αλλαξω απο του χρονου..)

    Απο εσας θα ηθελα αν μπορειτε να με διαφωτισετε σχετικα με το μεγεθος της υλης των ειδικα εξεταζομενων μαθηματων για την μουσικων σπουδων και αν το χρονικο διαστημα των 3 χρονων μεχρι τις πανελλαδικες μου επιτρεπει να φερω την υλη εις περας

    Ευχαριστω πολυ Smile



    Καλημέρα Strawberry97

    Καταρχήν μπορείς να προλάβεις τις πανελλήνιες, αρκεί να δουλέψεις σοβαρά και μεθοδικά! Δεν ξέρω γιατί εφόσον είσαι στη "Μέση" έχεις κάνει ΜΟΝΟ ένα χρόνο θεωρίας. Το σίγουρο είναι πως για να κάνεις Αρμονία και να βγάλεις την Ύλη που απαιτείται για τις Πανελλήνιες -δηλαδή ΟΛΗ- θα πρέπει να κατέχεις καλά τη θεωρία. Εκτός των άλλων, ΚΛΙΜΑΚΕΣ, ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ. Αυτό μπορεί να γίνει αλλά μάλλον θα πρέπει να δουλέψεις ιδιαίτερα ή σε μικρό τμήμα που προετοιμάζεται για τον ίδιο σκοπό.

    Για το Dictee τώρα...(Δεν είναι πια το ντικτέ που έδίναν παλιά, δηλαδή απόλυτη ρυθμική και μελωδική καταγραφή ενός μουσικού αποσπάσματος που ακούς από το πιάνο). Το εξεταζόμενο μάθημα όνομάζεται:Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων και περιλαμβάνει 5 Ομάδες: α) Αναγνώριση μελωδικών διαστημάτων, β) Αναγνώριση συγχορδιών, γ) Αναγνώριση διαδοχής συγχορδιών, δ) Αναγνώριση μέτρου και ρυθμικών σχημάτων και ε) Αναγνώριση-Ταύτιση μελωδιών. Ειναι multiple choice

    Αν το θέλεις πολύ να περάσεις σε κάποιο μουσικό τμήμα, αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις. Αν θες τη γνώμη μου, ψάξε καλά να βρεις έναν καθηγητή έμπειρο στο συγκεκριμένο θέμα, με επιτυχίες στις πανελλήνιες αν είναι δυνατόν, που θα μπορεί να σε καθοδηγήσει σωστά.  Οι εξετάσεις χρειάζονται ΓΝΩΣΕΙΣ και ΜΕΘΟΔΙΚΟΤΗΤΑ!

    Καλή επιτυχία!


    Strawberry97
    02.07.2012, 02:25
    Να είστε καλά. Ευχαριστώ πολύ. Βρήκαμε πρόσφατα μια πολύ καλή και έμπειρη καθηγήτρια που θα με αναλάβει στα θεωρητικά. Οσο για την δασκάλα του πιάνου μου πραγματικά πέρισι ενημερώθηκα για την θεωρία, την αρμονία και το Dictee. Τουλάχιστον είμαι ικανοποιημένη με την καθηγήτρια που θα με αναλάβει από εδώ και πέρα..και πάλι ευχαριστώ!
    Agatha-L
    02.07.2012, 09:31
    Χαίρομαι που τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους! Καλή πρόοδο από δω και πέρα!
    ymc
    03.08.2012, 13:36
    ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕΘΟΔΙΚΑ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!