ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    κουρδισμα μπουζουκιου

    menelakosxiotis
    02.07.2012, 18:48

    πως να κουρδισω το τετραχορδο μπουζουκι μου ωστε να ακουγεται ωραια σαν αυτο του καραντινη ή του χιωτη 
    ευχαριστω απο τωρα κιολας για την βοηθεια σας! 


    akisimo
    03.07.2012, 15:36
    Αρχικα πρεπει να εχεις ενα κουρδιστηρι.Ξεκινας να σφιγγεις σιγα σιγα τις χορδες στην 1η χορδη ρε μεχρι να δειξει πρασινο το κουρδιστηρι και να λεει πανω D, μετα στην 2η χορδη επαναλαμβανεις το ιδιο αλλα στο κουρδιστηρι εδω πρεπει να δειχνει A, στην 3η χορδη παλι το ιδιο και να δειχνει F και στην 4η χορδη τ ιδιο και να δειχνει το κουρδιστηρι C. Ανεφερα και τι πρεπει να δειχνει το κουρδιστηρι γιατι αμα ειναι ενα μπουζουκι τελειως ξεκουρδιστο μπορει να σου δειχνει πρασινο και την βελονα σωστη σε αλλη νοτα, για αυτο ειναι σημαντικο να βλεπεις και τα ειδικα σηματα!
    menelakosxiotis
    16.07.2012, 03:11
    ευχαριστω για την εξυπηρετηση τωρα το κουρδισα και μπορω να συνεχισω την μελετη μου!
    alexalexs
    08.05.2013, 18:55

    Έχω ένα θέμα με το κούρδισμα και θα ήθελα βοήθεια ει δυνατόν. Έχω αγοράσει ένα κουρδιστηρι Cherub WST-650C. Έχει δύο πλήκτρα πάνω. Ένα Pitch και το άλλο Key. Το Pitch εχει ως επιλογη το 444 Hz και το Key έχει A key. Είναι σωστό για να ρυθμίσω; Δηλαδή εννοώ πως όταν το κουρδίζω ως προς αυτή την Α και πάω την χορδη ΡΕ μέχρι να γίνει το κουρδιστήρι πράσινο και να δειχνει D, αλλα δεν μου ακουγεται σαν Ρε... Καμία βοήθεια;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alexalexs, 08-05-2013 19:00 ]


    lixnos
    07.03.2014, 17:21

    γεια σασ εχω εναν μπαγλαμα 5 χορδο και δεν μπορω να το κουρδισω πως μπορω


    lixnos
    07.03.2014, 17:23

    μπορειτε να μου προτεινεται καποιο site


    STEFANOS604
    07.03.2014, 18:16

    Παράθεση:

    Το μέλος alexalexs στις 08.05.2013, 18:55 έγραψε...

    Έχω ένα θέμα με το κούρδισμα και θα ήθελα βοήθεια ει δυνατόν. Έχω αγοράσει ένα κουρδιστηρι Cherub WST-650C. Έχει δύο πλήκτρα πάνω. Ένα Pitch και το άλλο Key. Το Pitch εχει ως επιλογη το 444 Hz και το Key έχει A key. Είναι σωστό για να ρυθμίσω; Δηλαδή εννοώ πως όταν το κουρδίζω ως προς αυτή την Α και πάω την χορδη ΡΕ μέχρι να γίνει το κουρδιστήρι πράσινο και να δειχνει D, αλλα δεν μου ακουγεται σαν Ρε... Καμία βοήθεια;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alexalexs, 08-05-2013 19:00 ]



    Κάπου δεν έχεις κατανοήσει το κουρδιστήρι. Θα στο εξηγήσω με απλά λόγια (το ίδιο ισχύει σχεδόν για όλα τα κουρδιστήρια CLIP)

    Το κουρδιστήρι σου είναι και με μικρόφωνο –MIC (συλλαμβάνει από μακριά τη νότα της χορδής που χτυπάς) και CLIP (συλλαμβάνει τη δόνηση της χορδής) αυτόματα όαταν χτυπάς μια χορδή οποιουδήποτε εγχόρδου (κιθάρα, μπουζούκι, μπαγλαμάς…)

    Με το KEY θέτεις χειροκίνητα τον τόνο που θέλεις – ανάλογα με το ποια χορδή θέλεις να κουρδίσεις.

    Το key μπορεί να είναι:  C – C# - D – D# - E – F –F# - G – G# - A – A# - B

    Με το Pitch αλλάζεις τον τόνο αναφοράς Α4 = 440 Hz σε μια περιοχή από 410 – 490 Hz

    ( Στα 1939,σε ένα παγκόσμιο συνέδριο στο Λονδίνο, αποφασίστηκε ομόφωνα η επιλογή της συχνότητας των 440Hz ως επίσημη για τη νότα Α4). Είναι ζωτικής σημασίας όλα τα όργανα που πρόκειται να παίξουν μαζί να κουρδίζονται στην ίδια συχνότητα αναφοράς. Αλλιώς, θα ακούγονται δυσάρεστα , ακόμα κι αν παίζουν την ίδια νότα.

    Εσύ , όπως και οι περισσότεροι παίχτες , θα κουρδίζεις στο Α4 = 440 Hz  (Εγώ που παίζω φυσαρμόνικα και κιθάρα , την κιθάρα μου την κουρδίζω στο Α4 και τη φυσαρμόνικα μέχρι 3 Hz πάνω πχ 442Hz γιατί συνήθως με το πολύ φύσημα ‘’πέφτει’’).

    Ένδειξη στο ΠΡΑΣΙΝΟ είσαι επακριβώς κουρδισμένος

    Συνήθως χρώμα ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ βαίνεις αριστερά προς ύφεση και άρα σφίγγεις τη χορδή και δεξιά σε δίεση και άρα ξεσφίγγεις τη χορδή


    STEFANOS604
    07.03.2014, 20:43

    Παράθεση:

    Το μέλος lixnos στις 07.03.2014, 17:21 έγραψε...
    γεια σασ εχω εναν μπαγλαμα 5 χορδο και δεν μπορω να το κουρδισω πως μπορω

    Ο μπαγλαμάς κατά κανόνα έχει 3 διπλές χορδές.  Βλέπε ΕΔΩ :

    Τον λες 5χορδο γιατί μάλλον θα λείπει η d4

    Το συνηθισμένο κούρδισμα στον μπαγλαμά είναι το ίδιο με αυτό του τρίχορδου μπουζουκιού:

    D (ρε) – A (λα) – D (ρε) , αλλά  μια οκτάβα ψηλότερα.

    Δηλαδή κάθε χορδή του κουρδίζεται μία οκτάβα υψηλότερα από την αντίστοιχη στο μπουζούκι.