ελληνική μουσική
    632 online   ·  210.830 μέλη

    Προβληματισμός για μουσικές σπουδές!

    ApaleftoS
    04.07.2012, 18:36

    Καλησπέρα. Ειμαι απόφοιτος ΤΕΙ Αθήνας. Είμαι 25 ετών και ασχολούμαι με κιθάρα (ακουστική και μετά ηλεκτρική) αρκετά χρόνια.Είμαι αυτοδίδακτος και αγαπάω πολύ τη μουσική αλλά δεν μου έχει δοθεί οικονομικά η ευκαρία εδώ στη χώρα μας να το σπουδάσω παράλληλα . Θέλω εντέλη και έχω πάρει την απόφαση να ασχοληθώ με αυτό από εδώ και πέρα. Να σπουδάσω κιθάρα και μουσική και το προχωρήσω. 

    Οπότε μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε στο εξωτερικό τι υπάρχει απόσο γνωρίζετε προφανώς σε ποιές χώρες και με τι δίδακτρα. Δεν ενδιαφέρομαι για ΗΠΑ γιατι είναι πανάκριβα και έχω ψάξει αρκετά.
    Έχω ακούσει πολλά καλά για Δανία Σουηδία Ολλανδία αλλά δεν ξέρω και πάρα πολλά. Μακάρι να έβρισκα δωρεάν!

    Αν μπορείτε πείτε μου μερικά πράγματα.

    Ευχαριστώ Πολύ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-07-2012 21:40 ]


    faiyev
    12.07.2012, 16:20

    καλησπερα, απο οσο γνωρίζω υπάρχει ένα ερευνητικό κέντρο μουσικής στην θεσσαλονικη που έχει τομέα συμβουλευτικής. Αυτοί λογικά θα είναι σε θέση να σε ενημερώσουν σωστα και οργανωμενα.... γιατι δεν το δικιμαζεις?? απο που εισαι?? νομιζω οτι αυτοι κινουνται πανελληνια...

    www.mredg.com kai www.musiclessons.com για δοκίμασε και ενημερωσε μας για να ξερουμε και τι κανουν   {#emotions_dlg.rockon}


    amadeuswebern
    12.07.2012, 16:52

    To ζήτημα είναι τι ψάχνεις. Γιατί αν μιλάμε για εξωτερικό, μιλάμε φυσικά για εντελώς διαφορετικά δεδομένα, οικονομικά κλπ που ποικίλλουν από χώρα σε χώρα. Το πρώτο πράγμα που μού ήρθε στο μυαλό είναι το ξακουστό Morley College στο (πανάκριβο) Λονδίνο που απευθύνεται αποκλειστικά σε εργαζόμενους ενήλικες και έχει ένα πολύ καλό και παλιό τμήμα μουσικής. Καλύπτει σχεδόν τα πάντα (όργανα, θεωρία, εφαρμογές) και έχει πολύ καλές τιμές. Εδώ έχει μια περιγραφή του τμήματος της μουσικής (http://www.morleycollege.ac.uk/courses/music?sub_department=guitar).


    whiterabbit
    12.07.2012, 17:58
    καλησπέρα σας!!!!εγω που ψαχνομαι στην ελλαδα και εχω ψιλοχαθει μηπως μπορειτε να με βοηθισετε????ειμαι 25 επισης εχω σπουδασει 3 χρονια κλασικη κιθαρα και 5 χρονακια ηλεκτρικη.θελω να συνεχισω στην λεκτρικη αλλα εχω πολι λιγα χρηματα... εχω απελπιστει.τοσα χρονια εχω περασει απο διαφορα ωδεια.εχω ολοκληρωσει και τις σπουδες θεωριας και αρμονιας.ξερετε μήπως καλα ωδεια σε λογικες τιμες?
    amadeuswebern
    12.07.2012, 18:04
    Το Κοινωνικό Ωδείο το έχετε υπόψη; http://koinwnikowdeio.blogspot.gr/
    iwpat
    12.07.2012, 18:14
    Εγω σου συστηνω το ωδειο μουσικη δημιουργια δες εδω http://www.mousiki-dimiourgia.gr
    whiterabbit
    12.07.2012, 19:26
    ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντήσατε!!να στε καλα!θα ψαξω και τα 2!οποιος αλλος εχει και αλλο να μου προτεινει τον ευχαριστω εκ των προτερων!οσο περισσοτερα τοσο το καλητερο....μεχρι να καταλήξω!
    faiyev
    12.07.2012, 21:35

    se poia poli briskesai?? gia na kseroume kai ti na proteinoume :)


    whiterabbit
    13.07.2012, 14:31
    Αθήνα κεντρο και γυρω περιοχές με ενδιαφερει!!θα ηθελα να βρω ενα Ωδειο που έκτως του να εχει χαμηλά δίδακτρα να ειναι και κοντα σε σταση μετρο η λεωφορειου γιατι δεν διαθετω καποιο μεταφορικό μεσο..ζηταω πολλα ε?
    epo20
    13.07.2012, 16:59

    Για μουσικές ωδειακές σπουδές στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές προσφορές, αλλά και υποτροφίες με εισοδηματικά κριτήρια. 


    whiterabbit
    13.07.2012, 21:14
    δηλαδη??? :)