ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    οι λεχριτες οι πολιτικοι

    noizreduction
    16.02.2013, 11:46

    Το ψευδωνυμο μου ειναι noizreduction και το ονομα μου Θανασης. Θα παρακαλουσα, για χαρη της αρχης της ευγενειας, να μην αναφερομαι ως "αλλος". Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Στο θεμα της τρομοκρατιας, επαναλαμβανω πως ειναι αδυνατον να στοχοποιουμε τα παιδια που αρπαζουν τα οπλα, οταν το ιδιο το κρατος επι χρονια ( και με τις ευλογιες μας προφανως ), τρομοκρατει τους πολιτες. Δεν μπορω να δικαιολογησω τη βια, ομως μπορω να δικαιολογησω αυτη τη βουβη οργη των νεων που ερχεται και σκαει σιγα σιγα!


    Εαν τωρα φοβομαστε μην γινουμε Παλαιστινη ( ????? ), ας κοιταξουμε καλυτερα ποιοι ειναι αυτοι που προωθουν πρωτοι τη βια, ποιοι κτυπανε πολιτες, ποιοι απαγορευουν το δικαιωμα της συναθροισης, ποιοι μας αφαιρουν το δικαιωμα της ζωης.

    Κι οταν βρουμε τους υπαιτιους, θα βρουμε και την δραση που προκαλεσε την αντιδραση. Μεχρι τοτε, τα ευχολογια και οι καταρες ειναι ο,τι πιο ευκολο για οποιον δεν θελει να αποδεκτει την κρατικη βια. Και ναι, οποιος δεν θελει να αποδεκτει τη βια των ΥΕΜΕΤ και του παρακρατους, μαλλον εχει δεξιες τασεις.

    ....οι ιδιες τασεις που υπαρχουν και μεσα στα εν λογω σωματα της ΕΛ.ΑΣ και του υπουργειου...


    Κι αν σε ενοχλει αυτου του ειδους η επανασταση, να σκεφτεις τι εκανες εσυ για να μην φτασουμε εκει που φτασαμε. Γιατι σημερα ειναι αυτα τα παιδια που ειδαν ( ορισμενα απο αυτα ) τους γονεις τους ανεργους, ενω εσυ να εισαι βολεμενος και να κρινεις με την ασφαλεια των 300€.

    Αυριο ομως που θα σου κοψουν κι αυτα τα 300€ και κανεις μας δεν θα εχει καμια κατσικα να ψοφησει, τοτε να δουμε πως θα εκφραστει η οργη σου....
    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 16-02-2013 11:49 ]


    tallos
    16.02.2013, 12:10
    την δεξια την ειχα μισησει απο πιτσιρικι επειδη οι δεξιοι ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟΙ στο χωριο μου ηταν η ελιτ.δεν τολμουσες να τους μιλησεις,οσον αφορα το αν ειμαι βολεμενος εγω εφυγα απο την ελλαδα επειδη δεν εβρισκα μεροκαματο.η κρατικη βια υπηρξε και θα υπαρχει και δεν νομιζω οτι μπορει να αντιμετωπιστει με ερασιτεχνικες μεθοδους στυλ πηρυνες της φωτιας κ.τ.λ.εγω οταν ημουν στην ελλαδα ειχα ψηφησει μια φορα πασοκ,για να γλιτωσουμε απο την δεξια οπως με ειχε συμβουλεψει η μανα μου,και δυο φορες ΚΚΕ.
    noizreduction
    16.02.2013, 14:09

    Νομιζω πως απο τη στιγμη που υπαρχει αυτη η προταση:

    Παράθεση:
    η κρατικη βια υπηρξε και θα υπαρχει..


    ο,τι και να συζητησουμε απλως θα προσκρουει σε μια τετοια θεση.

    Η κρατικη βια υπαρχει γιατι εμεις της επιτρεπουμε να υπαρχει. Η αποδοχη της βιας και η καθιερωση της στο κοινωνικο συνολο αντικατοπτριζει εναν λαο που εχει αποδεχθει ο,τι μισει περισσοτερο και δεν κανει κατι γι' αυτο.

    Μετα απο τοσες καλπες, ειναι αποδεδειγμενα σιγουρο πως απλως θα συνεχισουμε να θεωρουμε τρομοκρατια οτιδηποτε δεν ταιριαζει με το status που θετει το κρατος. Το status του ηρεμου, παραδομενου και πειθηνιου πολιτη!

    Καλημερα!


    Hastaroth
    16.02.2013, 20:13

    Την πρώτη Οκτωβρίου τού 2011,στίς 5 τα χαράματα,καθώς κατέβαινα την Χεϋδεν πρός στον σταθμό Λαρίσης να πάρω τον προαστιακό γιά να πάω στην δουλειά μου,ένιωσα ξαφνικά κάτι να με πνίγη-ένα χέρι που μού έσφιγγε τον λαιμό.Προσπάθησα ν'αντισταθώ αλλά δέν μπορούσα,είχα σχεδόν παραλύσει.Επειτα από δυό-τρία λεπτά-που μού φάνηκαν αιώνες-βρέθηκα πεσμένος στο πεζοδρόμιο,ανήμπορος να σηκωθώ.Και δίπλα μου ήταν το λουρί από το τσαντάκι μου,κομμένο.Το τσαντάκι προφανώς είχε εξαφανιστεί.

    Αν,εκείνη την στιγμή,είχε επέμβει ένας ή περισσότεροι αστυνομικοί,θα έπρεπε-γιά να μήν κατηγορηθούν ότι ασκούν κρατική βία-να κάνουν το εξής:να πλησιάσουν σιγά-σιγά τον/τους κακοποιούς που,προκειμένου να μού αρπάξουν το τσαντάκι δέν νοιαζόντουσαν άν θα πέθαινα από το σφίξιμο που μού έκαναν στον λαιμό και να τους ρωτήσουν με ευγενικό τρόπο "συγγνώμην,κύριοι κλέπται,μήπως πρέπει να καθήσουμε να συζητήσουμε τί είναι αυτό που σάς ώθησε να επιτεθήτε στον κύριο από εδώ και να διερευνήσουμε τα αίτια τής τοιαύτης συμπεριφοράς σας,ώστε να τα εξαλείψουμε;"

    Ασφαλώς κι'εγώ,όπως όλοι μας,θέλω να μήν υπάρχη βία γενικώς.Ομως δέν αρκεί να το θέλω μόνο εγώ,έπρεπε να το ήθελαν κι'αυτοί που μού άρπαξαν το τσαντάκι,καθώς και αυτοί που πιθανόν στο μέλλον να θελήσουν να μού αρπάξουν κάποιο άλλο τσαντάκι,πορτοφόλι ή ο,τιδήποτε-ακόμα και να με απαγάγουν γιά να ζητήσουν λύτρα απ'τους συγγενείς μου.......

    Οπως θα έπρεπε να το θέλουν κι'αυτοί που πήραν τα καλάσνικωφ και πήγαν σε μιά τράπεζα,αποφασισμένοι να την ληστέψουν και αδιαφορώντας άν θα σκοτωνόταν αθώος κόσμος.Γιατί άν ήθελαν πάση θυσία να μήν υπάρξουν θύματα,δέν θα πήγαιναν με όπλα,αλλά με γλαδιόλες,όπως ο γνωστός Θεόδωρος Βενάρδος.....

    Μέχρι,λοιπόν,να αποκτήσουν ΟΟΟΟΛΟΙ οι άνθρωποι τής Γής την παιδεία εκείνη που θα τους επιτρέπη να συζητούν και να λύνουν με ήρεμο τρόπο οποιοδήποτε πρόβλημα τους προκύπτει,αναγκαστικά τα διάφορα κράτη θα πρέπη να αναθέτουν σε κάποιους να εμποδίζουν αυτούς που θέλουν να διαπράξουν εγκλήματα,ακόμη και αν χρειαστή να ασκήσουν βία επάνω τους.

    Ασφαλώς ΚΑΙ οι αστυνομικοί αρκετές φορές παραφέρονται και ασφαλώς πρέπει να τιμωρούνται όταν συμβαίνη αυτό.Αλλά μέχρι να έρθη εκείνη η ουτοπική στιγμή που όλη η Γή θα κατοικήται από ανθρώπους "καλούς καγαθούς",είμαστε αναγκασμένοι να "συμβιώνουμε" με το γεγονός ότι το κράτος έχει-υπό προϋποθέσεις-το δικαίωμα να ασκή βία επάνω σε όσους θεωρεί ότι είναι επικίνδυνοι γιά το κοινωνικό σύνολο-όπως ήταν αυτοί οι ληστές με τα καλάσνικωφ στο Βελβεντό.....


    noizreduction
    17.02.2013, 11:53

    Hastaroth, με εχουν κλεψει 2 φορες. Μια ως ατομο ( κι απο Ελληνες μαλιστα ) και μια ως ιδιοκτησια ( αμαξι ). Και τις δυο φορες η αστυνομια δεν ηταν εκει, ομως το θεωρω κατι σχετικα φυσιολογικο και στις δυο περιπτωσεις γιατι δεν γινεται να ειναι παντου. Ουτε θεωρω πως ολοι οι αστυνομικοι ειναι ιδιοι, μιας κι εχω και φιλους αστυνομικους ( απο αξιωματικο της ΕΛ.ΑΣ μεχρι απλο ειδικο φρουρο ) και σε συζητησεις κατ'ιδιαν καταλαβαινω πως υπαρχουν 2 τελειως αντιθετες τασεις μεσα στα σωματα ασφαλειας.

    Το προβλημα ειναι πως σαν κοινωνια δεχομαστε την κλοπη του μισθου μας ( απο το κρατος ή απο τον εργοδοτη ), την υπερφορολογηση οποιασδηποτε εργασιας μας ( εαν ειμαστε ελευθεροι επαγγελματιας ), την αξιοποιηση πορων για τη συντηρηση του επισημου τοκογλυφικου συστηματος ( τραπεζες ), κλπ.

    Κι επειδη δεν περιμενω να αλλαξει η Παιδεια μας αμεσα ( γιατι συντηρειται απο τις παλιες γενεες ακομα ), θα προτεινα να αλλαξει η μιζερια και η μικροτητα μας ως ατομα κι ως λαος. Αντι να επιδοτουμε ολες τις παραπανω αλλαγες ως φουκαραδες, καλυτερα να ξυπνησουμε και να αντιληφθουμε πως μας ληστευουν πιο τρομοκρατικα κι απο τους τρομοκρατες.


    Και η γενια σου Hastaroth εχει αυτη τη μικροτητα, τη μιζερια, την μικροπρεπεια και την οπισθοδρομικη αποψη που ειναι και μετα-εμφυλιακο συνδρομο. Δεν σας κατηγορω, αλλα επειδη πλεον δεν μπορειτε να κερδισετε το σεβασμο των νεοτερων γενιων, καλο θα ηταν να αντιληφθειτε ποσο λαθος κανετε κατηγορωντας ως τρομοκρατες τα παιδια που δεν εχουν μελλον, ζωη, ελπιδες, ονειρα, εργασια, σπουδες εξαιτιας σας.

    Δεν ειναι πολεμος γενεων πλεον. Η παλια γενια εχει πεθανει στα ματια των παιδιων και για να ειμαι ειλικρινης, ως προτελευταια γενια, απορω πως κι εμεις καθομαστε απραγοι και κοιταμε ακομα τις παλιες γενιες να μας διοικουν και να δημιουργουν στερεοτυπα και "τρομοκρατες".

    Πριν λαβω καμια flame απαντηση απο καποιον της παλιας γενιας, προτεινω να κατσετε παρα πολυ σοβαρα καιν α σκεφτειτε τι παρακαταθηκη αφηνετε στις νεοτερες. Ποιους αγωνες και ποια μαχητικοτητα, οταν με μια γραβατα απο το πρωι εως το βραδυ λετε ναι σε ολα...

    Καλημερα κι ελπιζω να κατανοησετε πως οι φουκαραδες ειναι καταδικασμενοι εξ'ορισμου.


    Hastaroth
    17.02.2013, 20:24

    Και πώς προτείνεις να αντιμετωπιστούν από την κοινωνία τέσσερις νεαροί που πήγαν με καλάσνικωφ-δηλαδή φονικά όπλα-να ληστέψουν το υποκατάστημα μιάς τράπεζας σε μιά επαρχιακή πόλη-τής οποίας προφανώς οι κάτοικοι,που συναλλάσσονται με την τράπεζα αυτή δέν είναι άπαντες μεγιστάνες τού πλούτου,αλλά ώς επί το πλείστον απλοί άνθρωποι που καταθέτουν εκεί τίς οικονομίες τους-και πήραν μαζί τους φεύγοντας έναν άθώο πολίτη τον οποίο σκόπευαν να σκοτώσουν άν "το κράτος" δέν ικανοποιούσε τίς απαιτήσεις τους;Ως σοβαρούς και ώριμους και υπεύθυνους ανθρώπους;

    Κατανοώ την οργή σου αλλά,πίστεψέ με,και η δική μου γενιά (εντάξει,όχι απαραιτήτως όλη,αλλά ένα μεγάλο μέρος της),που δούλεψε πολλά χρόνια σκληρά γιά ν'αποκτήση όσα απέκτησε,νιώθει προδομένη απ'τους πολιτικούς.Προδομένη γιατί επί τόσα χρόνια πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές γιά να έχη στα γεράματά της μιά αξιοπρεπή σύνταξη και τώρα βλέπει αυτούς τους πολιτικούς να την ληστεύουν αυτήν την σύνταξη,αφήνοντάς τους να πεινάνε.Προδομένη γιατί δούλεψε σκληρά κι'έκανε οικονομίες γιά ν'αγοράση ένα σπιτάκι να έχη στα γεράματά της ένα κεραμίδι πάνω απ'το κεφάλι της και τώρα βλέπει αυτούς τους πολιτικούς να τής το παίρνουν αυτό το σπιτάκι,είτε με φόρους και χαράτσια είτε με κατασχέσεις.Η μήπως νομίζεις πως δέν είναι εξ ίσου σκληρό με το να μήν έχης μέλλον,το να νιώθης ότι έχασες αδίκως το παρελθόν σου;Ομως εμείς δέν πήραμε τα καλάσνικωφ να ληστέψουμε τράπεζες με το πρόσχημα,μάλιστα,ότι "παλεύουμε ενάντια στην σάπια κοινωνία".....

    Θα το κατανοούσα άν αυτά τα παιδιά πήγαιναν με τα καλάσνικωφ στο σπίτι τού Στουρνάρα,π.χ. να τον μπουζουριάσουν σε ένα ανήλιαγο υπόγειο και να τον αφήσουν να πεθάνη δεμένος χεροπόδαρα.Η τον Βενιζέλο,που την μιά μάς έλεγε πως δέν είναι σωστό να κόβης το "κοινωνικό αγαθό" τού ηλεκτρικού ρεύματος σε κάποιον και την άλλη μάς κοπάνησε το χαράτσι του.....

    Και σε πληροφορώ πως ούτε κι'εμείς είμαστε όλοι με μιά γραβάτα όλη μέρα και λέμε "ναί σε όλα"......

     

     

     

      


    noizreduction
    17.02.2013, 21:02

    1) Οι τραπεζες εχουν τα χρηματα τους ασφαλισμενα, οποτε το επιχειρημα πως οι "φτωχοι πολιτες μιας μικρης κοινωνιας θα υποστουν τις συνεπειες" δεν στεκει! Δεν ειναι ολα Lucky Luck, οπου οι ληστες εκλεβαν την τραπεζα και ο τραπεζιτης ετρεχε ( κατα τον Μορις  και τους εκαστοτε σεναριογραφους ) εντρομος εξω "εκλεψαν την τραπεζα". Θεωρω την αγνοια σου πραγματικη κι οχι απλως τροπο για να θεσεις επιχειρημα για τις "φουκαριαρικες" τις τραπεζες, που αποτελουν τον επισημο τοκογλυφο του συστηματος!

    2) Το γεγονος πως τα παιδια αντιμετωπιστηκαν ως δολοφονοι αστυνομικων ( ενω ουτε δολοφονησαν αστυνομικο, ουτε κτυπησαν τον ομηρο, ουτε απλους πολιτες ), ενω ο Κουλουρης που κτυπησε αστυνομικο δεχθηκε και τη συγνωμη της ΕΛ.ΑΣ, κατι πρεπει να μου λεει, ετσι;


    Και δεν περιμενω να καταννοησεις ποσο κοινα ειναι και τα 2 γεγονοτα, γιατι οταν επι χρονια μεγαλωνεις με την ανοχη της κρατικης βιας ως κατι "υποχρεωτικο", ειναι δυσκολο να αντιληφθεις τις παρωπιδες που σου φορεσε το συστημα τους.

    3)

    Παράθεση:
    Κατανοώ την οργή σου αλλά,πίστεψέ με,και η δική μου γενιά (εντάξει,όχι απαραιτήτως όλη,αλλά ένα μεγάλο μέρος της),που δούλεψε πολλά χρόνια σκληρά γιά ν'αποκτήση όσα απέκτησε,νιώθει προδομένη απ'τους πολιτικούς.Προδομένη γιατί επί τόσα χρόνια πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές γιά να έχη στα γεράματά της μιά αξιοπρεπή σύνταξη και τώρα βλέπει αυτούς τους πολιτικούς να την ληστεύουν αυτήν την σύνταξη,αφήνοντάς τους να πεινάνε.Προδομένη γιατί δούλεψε σκληρά κι'έκανε οικονομίες γιά ν'αγοράση ένα σπιτάκι να έχη στα γεράματά της ένα κεραμίδι πάνω απ'το κεφάλι της και τώρα βλέπει αυτούς τους πολιτικούς να τής το παίρνουν αυτό το σπιτάκι,είτε με φόρους και χαράτσια είτε με κατασχέσεις.Η μήπως νομίζεις πως δέν είναι εξ ίσου σκληρό με το να μήν έχης μέλλον,το να νιώθης ότι έχασες αδίκως το παρελθόν σου;Ομως εμείς δέν πήραμε τα καλάσνικωφ να ληστέψουμε τράπεζες με το πρόσχημα,μάλιστα,ότι "παλεύουμε ενάντια στην σάπια κοινωνία".....

    Λυπαμαι που θα το πω τοσο ωμα, ομως εσεις τους ψηφιζατε για να βολευτειτε ή να βολεψετε ατομα. Ενα "λαμογιο" που "βολευει" κοσμο, θα εχει την ηθικη να σταματησει σε κατι τοσο απλο;


    Δεν μπορω να συγχωρησω τα κορκοδειλια κλαματα κανενος της παλιας γενιας. Κυριως γιατι ο μεγαλυτερος ογκος της εζησε με τη φημη του "επαναστατη της Χουντας" ( με το κλασσικο "ξερεις τι εκανα εγω στη χουντα ρεε;" ), ομως δεν αξιοποιησε την αγωνιστικοτητα του εναντιον σε κατι συνθηματακια τυπου "ΟΝΕ ΚΑΙ ΝΑΤΟ, το ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ" γιατι ικανοποιηθηκε με το "Βαλε οσους μπορεις στο Δημοσιο..."

    Κι επειδη εσεις δεν πηρατε καμια αποφαση μεχρι τωρα, φτασαμε στο σημειο να οπλιζονται ατομα της νεας γενιας για να διορθωσουν ( με λαθος τροπο, ναι ) τα χαλια της αποδοχης και του ωχαδερφισμου...

    4)

    Παράθεση:
    Και σε πληροφορώ πως ούτε κι'εμείς είμαστε όλοι με μιά γραβάτα όλη μέρα και λέμε "ναί σε όλα"......

    Μπορω να αμφιβαλλω χιλιες φορες γι' αυτο, αν κρινω απο την αποδοχη της αστυνομικης βιας και την ευκολη θεωρηση καποιου ως τρομοκρατη, μην αναγνωριζοντας τα βαθυτερα αιτια που οδηγει εναν νεο εκει!

    5)

    Παράθεση:
    Θα το κατανοούσα άν αυτά τα παιδιά πήγαιναν με τα καλάσνικωφ στο σπίτι τού Στουρνάρα,π.χ. να τον μπουζουριάσουν σε ένα ανήλιαγο υπόγειο και να τον αφήσουν να πεθάνη δεμένος χεροπόδαρα.Η τον Βενιζέλο,που την μιά μάς έλεγε πως δέν είναι σωστό να κόβης το "κοινωνικό αγαθό" τού ηλεκτρικού ρεύματος σε κάποιον και την άλλη μάς κοπάνησε το χαράτσι του.....


    Kαι το αφησα τελευταιο, γιατι αν κρινω απο το "δεν λεμε ναι σε ολα" και απο το παραπανω.....τελικα...καποιος αλλος θελετε να βγαλει το φιδι απο την τρυπα! Εαν τον πιασουν, ειναι τρομοκρατης, εαν δεν τον πιασουν, κανει καλο στο συστημα; {#emotions_dlg.thumbdown}


    mary_omikron
    17.02.2013, 22:13

    Αν τους πιάσουν και χάσουν είναι τρομοκράτες. Αν ξεφύγουν είναι επαναστάτες και "νίκησαν"....

    Γιατί έτσι μας βολεύει....................


    Hastaroth
    18.02.2013, 08:30

    Ώραία λοιπόν,Θανάση και Μαίρη,σάς θέτω το ερώτημα:

    Είστε στην τράπεζα γιά να πληρώσετε έναν λογαριασμό.Ξαφνικά εισβάλλουν τέσσερεις εικοσάρηδες με καλάσνικωφ,ουρλιάζοντας:"ληστεία!όλοι κάτω!".Πιάνουν με βίαιο τρόπο την Μαίρη,την τραβούν παράμερα κι'ένας απ'αυτούς της κολλάει την κάννη τού όπλου του στο κεφάλι.

    Τί θα σκεφτήτε και τί θα κάνετε;

    Μήπως διαλογική συζήτηση με τα "παιδιά";

    Ανά πάσα στιγμή κινδυνεύετε να πεθάνετε απ'αυτά τα "παιδιά"........


    Hastaroth
    18.02.2013, 09:35

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 21:02 έγραψε...

    1) Οι τραπεζες εχουν τα χρηματα τους ασφαλισμενα, οποτε το επιχειρημα πως οι "φτωχοι πολιτες μιας μικρης κοινωνιας θα υποστουν τις συνεπειες" δεν στεκει! Δεν ειναι ολα Lucky Luck, οπου οι ληστες εκλεβαν την τραπεζα και ο τραπεζιτης ετρεχε ( κατα τον Μορις  και τους εκαστοτε σεναριογραφους ) εντρομος εξω "εκλεψαν την τραπεζα". Θεωρω την αγνοια σου πραγματικη κι οχι απλως τροπο για να θεσεις επιχειρημα για τις "φουκαριαρικες" τις τραπεζες, που αποτελουν τον επισημο τοκογλυφο του συστηματος!

    Το επιχείρημα δέν είναι γιά τίς "φουκαριάρικες τίς τράπεζες",αλλά γιά τα χρήματα που είναι τών φουκαριάρηδων τών συναλλασσομένων.Και δέν είμαι απολύτως βέβαιος ότι οι συναλλασσόμενοι αυτοί δέν θα υποστούν τίς συνέπειες μιάς ληστείας.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 21:02 έγραψε...
    2) Το γεγονος πως τα παιδια αντιμετωπιστηκαν ως δολοφονοι αστυνομικων ( ενω ουτε δολοφονησαν αστυνομικο, ουτε κτυπησαν τον ομηρο, ουτε απλους πολιτες ), ενω ο Κουλουρης που κτυπησε αστυνομικο δεχθηκε και τη συγνωμη της ΕΛ.ΑΣ, κατι πρεπει να μου λεει, ετσι;

    Και δεν περιμενω να καταννοησεις ποσο κοινα ειναι και τα 2 γεγονοτα, γιατι οταν επι χρονια μεγαλωνεις με την ανοχη της κρατικης βιας ως κατι "υποχρεωτικο", ειναι δυσκολο να αντιληφθεις τις παρωπιδες που σου φορεσε το συστημα τους.

    Δέν αντιμετωπίστηκαν ώς δολοφόνοι,αλλά αυτό δέν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν κακοποιοί-έκαναν δηλαδή μιά κακή πράξη.Και ναί μέν δέν χτύπησαν τον όμηρο,αλλά αυτό δέν αναιρεί το γεγονός ότι είχαν την ΠΡΟΘΕΣΗ να το κάνουν,άν κάτι δέν πήγαινε καλά στην ληστεία.Δέν τού είπαν "ρε φίλε,δέν μπαίνεις κι'εσύ στο κόλπο,να το παίξης και καλά όμηρος;μήν ανησυχής,δέν πρόκειται να πάθης τίποτε,είμαστε καλά παιδιά κι'άν πετύχη η δουλειά θα πάρης κι'εσύ μερίδιο".....

    Κι'εμένα κάτι μού λέει το γεγονός ότι τον Κουλούρη που χτύπησε αστυνομικό τον άφησε η αστυνομία άθικτο αντί να τον χώση στην στενή,αλλά αυτό δέν σημαίνει ότι όποιος χτυπήση αστυνομικό δέν διαπράττει παρανομία.

    Δέν μού απάντησες όμως στο ερώτημα που είχα θέσει πιό πρίν:δηλαδή άν,το πρωί εκείνο που κάποιος προσπαθούσε να με πνίξη γιά να μού αρπάξη το τσαντάκι,είχαν επέμβει οι αστυνομικοί,πώς θα έπρεπε να τού φερθούν ώστε εσύ να μήν τους κατηγορήσης γιά "άσκηση κρατικής βίας";

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 21:02 έγραψε...

    3)

    Παράθεση:
    Κατανοώ την οργή σου αλλά,πίστεψέ με,και η δική μου γενιά (εντάξει,όχι απαραιτήτως όλη,αλλά ένα μεγάλο μέρος της),που δούλεψε πολλά χρόνια σκληρά γιά ν'αποκτήση όσα απέκτησε,νιώθει προδομένη απ'τους πολιτικούς.Προδομένη γιατί επί τόσα χρόνια πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές γιά να έχη στα γεράματά της μιά αξιοπρεπή σύνταξη και τώρα βλέπει αυτούς τους πολιτικούς να την ληστεύουν αυτήν την σύνταξη,αφήνοντάς τους να πεινάνε.Προδομένη γιατί δούλεψε σκληρά κι'έκανε οικονομίες γιά ν'αγοράση ένα σπιτάκι να έχη στα γεράματά της ένα κεραμίδι πάνω απ'το κεφάλι της και τώρα βλέπει αυτούς τους πολιτικούς να τής το παίρνουν αυτό το σπιτάκι,είτε με φόρους και χαράτσια είτε με κατασχέσεις.Η μήπως νομίζεις πως δέν είναι εξ ίσου σκληρό με το να μήν έχης μέλλον,το να νιώθης ότι έχασες αδίκως το παρελθόν σου;Ομως εμείς δέν πήραμε τα καλάσνικωφ να ληστέψουμε τράπεζες με το πρόσχημα,μάλιστα,ότι "παλεύουμε ενάντια στην σάπια κοινωνία".....

    Λυπαμαι που θα το πω τοσο ωμα, ομως εσεις τους ψηφιζατε για να βολευτειτε ή να βολεψετε ατομα. Ενα "λαμογιο" που "βολευει" κοσμο, θα εχει την ηθικη να σταματησει σε κατι τοσο απλο;

    ΕΓΩ,Θανάση,δέν ψήφισα κανέναν γιά να βολευτώ.Στόν ιδιωτικό τομέα εργάζομαι "εξαπανέκαθεν".Και δέν είμαι ο μόνος.Μήν γενικεύης λοιπόν τα πράγματα.Ναί,πολύς κόσμος τους ψήφιζε γιά να βολευτή ή να βολέψη άτομα,αλλά υπήρχε και κόσμος που ΔΕΝ τους ψήφιζε,ακριβώς επειδή δέν ήθελε να βολευτή ή να βολέψη άλλους,θεωρώντας ότι αυτός ο τρόπος διαβίωσης ήταν ανέντιμος.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 21:02 έγραψε...

    Δεν μπορω να συγχωρησω τα κορκοδειλια κλαματα κανενος της παλιας γενιας. Κυριως γιατι ο μεγαλυτερος ογκος της εζησε με τη φημη του "επαναστατη της Χουντας" ( με το κλασσικο "ξερεις τι εκανα εγω στη χουντα ρεε;" ), ομως δεν αξιοποιησε την αγωνιστικοτητα του εναντιον σε κατι συνθηματακια τυπου "ΟΝΕ ΚΑΙ ΝΑΤΟ, το ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ" γιατι ικανοποιηθηκε με το "Βαλε οσους μπορεις στο Δημοσιο..."

    Δέν νομίζω ότι ο μεγαλύτερος όγκος τής παλιάς γενιάς (αλήθεια,ποιά "παλιά γενιά εννοείς;) έζησε με την φήμη τού "αντιστασιακού τής χούντας".Ο περισσότερος κόσμος επί χούντας φοβόταν ακόμη και να προφέρη το όνομα τής μάνας του άν την έλεγαν Ελευθερία.Κοίταζε απλώς πώς να κάνη την δουλειά του και να μήν έχη μπλεξίματα με τίς αρχές.Τίποτε άλλο.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 21:02 έγραψε...

    Κι επειδη εσεις δεν πηρατε καμια αποφαση μεχρι τωρα, φτασαμε στο σημειο να οπλιζονται ατομα της νεας γενιας για να διορθωσουν ( με λαθος τροπο, ναι ) τα χαλια της αποδοχης και του ωχαδερφισμου...

    Κι'αυτό σημαίνει πως όποιος "ντύνει" μιά ληστεία και απαγωγή με τον μανδύα τού "ιδεολόγου αγωνιστή" πρέπει να γίνη δεκτός ώς ήρωας;

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 21:02 έγραψε...

    4)

    Παράθεση:
    Και σε πληροφορώ πως ούτε κι'εμείς είμαστε όλοι με μιά γραβάτα όλη μέρα και λέμε "ναί σε όλα"......

    Μπορω να αμφιβαλλω χιλιες φορες γι' αυτο, αν κρινω απο την αποδοχη της αστυνομικης βιας και την ευκολη θεωρηση καποιου ως τρομοκρατη, μην αναγνωριζοντας τα βαθυτερα αιτια που οδηγει εναν νεο εκει!

    Εσύ δηλαδή,άν κάποιος σού βάλη το όπλο στον κρόταφο και σε απειλή να σού τινάξη τα μυαλά στον αέρα άν δέν τού δώσης τα λεφτά σου και ό,τι άλλο έχεις,θα τού απαντήσης "κάτσε βρέ αδερφέ να το συζητήσουμε,να το αναλύσουμε το θέμα,να δούμε γιά ποιόν λόγο μού'βαλες το όπλο στον κρόταφο";

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17.02.2013, 21:02 έγραψε...

    5)

    Παράθεση:
    Θα το κατανοούσα άν αυτά τα παιδιά πήγαιναν με τα καλάσνικωφ στο σπίτι τού Στουρνάρα,π.χ. να τον μπουζουριάσουν σε ένα ανήλιαγο υπόγειο και να τον αφήσουν να πεθάνη δεμένος χεροπόδαρα.Η τον Βενιζέλο,που την μιά μάς έλεγε πως δέν είναι σωστό να κόβης το "κοινωνικό αγαθό" τού ηλεκτρικού ρεύματος σε κάποιον και την άλλη μάς κοπάνησε το χαράτσι του.....


    Kαι το αφησα τελευταιο, γιατι αν κρινω απο το "δεν λεμε ναι σε ολα" και απο το παραπανω.....τελικα...καποιος αλλος θελετε να βγαλει το φιδι απο την τρυπα! Εαν τον πιασουν, ειναι τρομοκρατης, εαν δεν τον πιασουν, κανει καλο στο συστημα; {#emotions_dlg.thumbdown}

    Από πού προκύπτει αυτό;Είδες εσύ κανέναν απ'αυτούς τους "ιδεολόγους αγωνιστές" να πηγαίνη στο σπίτι κάποιου πολιτικού απ'αυτούς που ψήφισαν τα μνημόνια και τούς φοροεπιδρομικούς νόμους και να τού τινάζη τα μυαλά στον αέρα και ο κόσμος να τον θεωρή τρομοκράτη;Εγώ δέν είδα κανέναν.Ακόμη και αυτοί τής "17Ν" που πιαστήκανε,δέν επιτέθηκαν ποτέ στους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ένοχους πολιτικούς................



     


    mary_omikron
    18.02.2013, 10:07

    Aπάντηση Νο 1

    - Θα τους ζητήσω ευγενικά να μου επιτρέψουν να τηλεφωνήσω στον Hastaroth και να τον ρωτήσω τι έχει κάνει (ή τι ΔΕΝ έχει κάνει) ώστε να φθάσουν στο σημείο 4 εικοσάρηδες να πάρουν καλάσνικωφ και να στραφούν κατά του συστήματος. 

    Απάντηση Νο 2

    - Επειδή δεν είμαι ούτε ηρωίδα ούτε έχω τα ανάλογα "κότσια" να γίνω τώρα, πρώτα απ΄όλα εύχομαι να μην μου συμβεί, αν όμως συμβεί, γιατί τίποτα δεν συμβαίνει στον διπλανό που να μην είναι δυνατόν να συμβεί στον καθένα μας, τότε θα έπεφτα στο πάτωμα θα υπάκουα στις εντολές προσπαθώντας να τους διευκολύνω παθητικά χωρίς αντίσταση και θα συνεργαζόμουν απόλυτα. Αν στο τέλος γλίτωνα θα είχα όλο τον χρόνο μπροστά μου να σκέφτομαι οτι έκανα -έστω και αναγκαστικά με το πιστόλι στον κρόταφο- μια πράξη αντίστασης κατά του συστήματος, εφόσον  επέτρεψα εγώ η ίδια από τον δερμάτινο καναπέ μου και τις δικές μου επιλογές σ΄ αυτό το σύστημα να δώσει καλάσνικωφ στα παιδιά μου..... 

    Κι όλα αυτά τα ηρωικά ωραία και βαρύγδουπα Αλβέρτο, γραμμένα σήμερα Δευτέρα πρωί πρωί (?) στις 10:00 με δεύτερη κούπα καφέ, αυγόφετες με μέλι και τέσσερα μαξιλάρια που έχουν βουλιάξει........... Εκ του ασφαλούς.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 18-02-2013 10:37 ]


    noizreduction
    18.02.2013, 11:49

    Hastaroth, οπως ειπα πιο πανω, απο τη δικη σας γενια ειναι λιγο δυσκολο να περιμενω αλλη αντιμετωπιση. Αυτος ο φοβος και ο τρομος που εχει πλασει η εκαστοτε κυβερνηση μεσα σας, εχει φτασει αρκετα βαθια για να ξεριζωθει.

    Το γεγονος πως προσπαθεις με οποιοδηποτε τροπο να μετατρεψεις σε τρομοκρατες αυτους που κλεβουν τραπεζες, αλλα θεωρεις λογικο να σε κλεβουν εσενα ( ειτε το μελλον σου, ειτε το παρον ) ανθρωποι με γραβατες μεσα σε ενα κοινοβουλιο, ειναι η τρανη αποδειξη πως οι παρωπιδες εχουν γινει build in μιας γενιας που δικαστηκε και κριθηκε ανικανη να διαχειριστει οποιαδηποτε κατασταση ( κοινωνικη, οικονομικη, πολιτικη ).



    Επειδη με τα "αν" και τα "σεναρια" Hollywood που προσπαθεις να πλασεις, δεν μπορει να γινει συζητηση, νομιζω πως καλο θα ηταν να ανατρεξεις στις εικονες που δημοσιευσα. Σημερα ηταν αυτα τα παιδια, αυριο μπορει να εισαι εσυ στη θεση τους.

    Λυπαμαι, αλλα η μιζερη, μοιρολατρικη γενια του 40-50-60 ειναι τελειωμενη στο συνολο της. Θα μουρμουραει στις σειρες της Εφοριας, της ΔΕΗ, της ΕΥΔΑΠ, κλπ ομως καθε 4 χρονια θα ριχνει οπως πρεπει τη ψηφο της για να διατηρησει την "εννομη" ταξη που της επεβαλαν απο το 74 και μετα!

    Παράθεση:
    Δέν μού απάντησες όμως στο ερώτημα που είχα θέσει πιό πρίν:δηλαδή άν,το πρωί εκείνο που κάποιος προσπαθούσε να με πνίξη γιά να μού αρπάξη το τσαντάκι,είχαν επέμβει οι αστυνομικοί,πώς θα έπρεπε να τού φερθούν ώστε εσύ να μήν τους κατηγορήσης γιά "άσκηση κρατικής βίας";

    Σου απαντησα, αναφερομενος σε 2 δικες μου αντιστοιχες ιστοριες κλοπης. Ομως το να συνδεεις ασχετα πραγματα για να πεισεις τον εαυτο σου ( γιατι δεν με πειθεις Hastaroth, μονο ελεος μπορεις να κερδισεις ) πως η κρατικη βια ειναι κατι απαραιτητο, αδιαφορωντας για τις εικονες που σου παρεθεσα ( που δεν ειναι καν για την συλληψη καποιου κακοποιου ), ειναι τελειως δικανικη λογικη και δεν θα πεσω στη παγιδα αυτου του διαλογου.

    Σε αφηνω λοιπον στο δικο σου τρομοκρατημενο μικροκοσμο, της ιδιωτικης πρωτοβουλιας, των μειωσεων μισθων και ωραριων, της ελλειψης υγειονομικης ασφαλειας ( λογω πρωην ΙΚΑ υποθετω ), να σηκωνεις πινακιδες και σεναρια για να αντεξεις την μικροτητα των πραξεων για χαρη της "νομιμοτητας" κι επιλεγω να συνταχθω με αυτη τη νεολαια ( που ειμαι κοντα, ως προηγουμενη γενια ) που αντι να κλαιει και να περιμενει την ελεημοσυνη των κυβερνωντων, καθεται και παλευει στα σχολεια και στις πλατειες ( γιατι λεφτα για καφε δεν εχουν πια ) με ιδεες που μπορει τωρα να μας φανταζουν "τρομοκρατικες", αλλα καποια μερα θα πεσουν στο κεφαλι μας και θα μας αφησουν εκπληκτους απο τη βιαιοτητα τους.

    Οπως λεει ο λαος "Ο,τι σπειρεις, θα θερισεις"....Και για την ωρα, η μιζερια και η αποδοχη σπερνει καταιγιδες...

    Να ελπιζεις μονο μη βρεθεις απο αναγκη στο δρομο, φωναζοντας για αυτα που σου εκοβαν τοσα χρονια, και βρεθεις απεναντι στην κρατικη νομιμοτητα, με τη μορφη γκλομπ ή οπλου. Γιατι τοτε θα ειναι αργα να σκεφτεις τι εχασες τοσα χρονια ευκαιριων για να αλλαξεις ενα συστημα που εσυ ψηφιζες!

    Καλημερα Μαιρη, με βρισκεις απολυτα συμφωνο!


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 18-02-2013 11:52 ]


    noizreduction
    18.02.2013, 12:02

    Και για να ειμαι διπλα ξεκαθαρος, δεν υποστηριζω τις τακτικες των συλληφθεντων στη Κοζανη, ουτε πιστευω πως με το να πολιτικοποιηθουν κατω απο ιδεολογικες ομπρελες κομματων οι νεοι ειναι λυση! Κι αν ηταν κατι να αλλαζα αμεσα με εξουσια στην κοινωνια, θα ηταν οι κομματικες νεολαιες μεσα στις Σχολες Ανωτατης Εκπαιδευσης, οπου πολτοποιουν την ελευθερια των νεων και τους μετατρεπουν σε εκτρωματα αλλων εποχων...

    Και το παραπανω το τονιζω για να αποταχθω απο οποιαδηποτε κομματικη ταυτοτητα που μπορει να μου προσαψει καποιος ( κοινως, λιγο νεφτι, φωτια και να καουν οι 300 της Βουλης {#emotions_dlg.happycrazy} )


    tallos
    18.02.2013, 12:21
    εγω που ειμαι μια γενια πριν απο σενα Θαναση θα προσπαθησω να σου εξηγησω γιατι δεν αντισταθηκαμε,γιατι δεν υπηρχε λογος.την δεκαετια του 90 ολοι ειχαμε φραγκα,κανενας δεν πεινουσε,κανενας δεν ζητιανευε,το μεροκαματο εφτανε μεχρι και να πηγαινεις καθε βραδυ στα μπουζουκια,η τηλεοραση ειχε δημηουργησει την εντυπωση οτι ζουσαμε στον παραδεισο και λυπομασταν τους φουκαραδες τους ευρωπαιους που ζουσαν στη μιζερια.ηταν η εποχη της χλιδης του ΚΛΙΚ του κωστοπουλου,της ρουλας κορομηλα και του μοδιστρου,δεν θυμαμαι πως τον λεν,τωρα ειναι φυλακη.που να αντιστεκομασταν λοιπον και γιατι.;
    noizreduction
    18.02.2013, 13:50

    Μα τα οπλα του "συστηματος" ειναι απλα! Αρτος και θεαμα! Ακομα και τωρα που μας λειπει ο αρτος, το θεαμα ειναι πρωτιστη προτεραιοτητα ( πλεονασμος υπαρξιακος ) του μεσου Ελληνα! Περισσοτερο μας στεναχωρει που η Digea δεν στελνει κανονικα το σημα, παρα το εαν στη Βουλη μαλωνουν σαν ζωα μεταξυ τους, με τις δικες μας τσεπες κι ελπιδες...


    Hastaroth
    18.02.2013, 14:14

    Θανάση,

    Εγώ δέν θεωρώ λογικό να με κλέβη κανένας,είτε εντός είτε εκτός Βουλής,είτε φορά γραβάτα είτε φορά σώβρακο.

    Από εκεί και πέρα:

    1.Είτε μπουκάρω μέσα στην Βουλή σε ημέρα που βρίσκονται εκεί άπαντες-κυβέρνηση,βουλευτές και λοιποί-μ'ένα οπλοπολυβόλο και τους "καθαρίζω" ΟΛΟΥΣ,χωρίς να μείνη ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ή,όταν έρθη η ώρα τών εκλογών,ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ κανένα από τα υπάρχοντα στην Βουλή κόμματα και κομματίδια,αλλά φροντίζω εκ τών προτέρων να έχω βρεί νέους πολιτικούς σχηματισμούς,με σωστές ιδέες,ανθρώπους δοκιμασμένους στην βιοπάλη και όχι στους κομματικούς "σωλήνες" και ψηφίζω αυτούς-ή ακόμη και δραστηριοποιούμαι μ'αυτούς.

    Στην πρώτη περίπτωση,έχω απαλλάξει την χώρα στο πί και φί από έναν εσμό ανίκανων και ουσιαστικά άχρηστων ανθρώπων-αλλά μετά τί γίνεται;

    Στην δεύτερη περίπτωση,συμμετέχω σε μιά αλλαγή που θα χρειαστή κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να ολοκληρωθή αλλά όταν συμβή αυτό,η χώρα θα έχη γίνει ένα πραγματικό πολιτισμένο κράτος.

    Εσύ λοιπόν,ποιά εκδοχή προτιμάς;

    2.Δηλώνεις ότι συντάσσεσαι με την νεολαία αυτή που "παλεύει στα σχολεία και στίς πλατείες" κλπ,αλλά με ποιόν τρόπο παλεύει;Πετώντας βόμβες μολότωφ,καίγοντας μαγαζιά και αυτοκίνητα ανθρώπων που δέν τής έφταιξαν σε τίποτε;

    3.Λές πως δέν υποστηρίζεις τίς τακτικές τών συλληφθέντων στην Κοζάνη,όμως τόση ώρα η κουβέντα γίνεται γιά να με πείσης πως αυτοί οι συλληφθέντες δέν ήταν κοινοί κακοποιοί αλλά "οργισμένοι επαναστάτες".Ε,λοιπόν,δέν είναι έτσι.Οι συλληφθέντες στην Κοζάνη,εκτός από ληστές ήταν και τρομοκράτες-γιατί προφανώς δέν πλησίασαν με ευγενικό τρόπο τούς πελάτες και τους υπαλλήλους τής τράπεζας ρωτώντας τους "θέλετε να συμμετάσχετε στην ληστεία μας;Εμείς θα κάνουμε τους ληστές κι'εσείς τα θύματα",ούτε οι πελάτες και υπάλληλοι βρήκαν την εμπειρία απολαυστική....

    4.Με ενοχλεί το γεγονός ότι αφορίζεις ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ μιά ολόκληρη γενιά,αδιαφορώντας άν μέσα σ'αυτήν υπάρχουν ή υπήρξαν άνθρωποι που έδρασαν και επέδρασαν ευεργετικά γιά την χώρα και σε κάποιο βαθμό γιά όλη την ανθρωπότητα.Προσωπικά,λοιπόν,θα περιμένω να δώ πώς θα διαχειριστή οποιαδηποτε κατασταση ( κοινωνικη, οικονομικη, πολιτικη ) η δική σου γενιά και η επόμενη απ'αυτήν-γιατί μέσα στην δική μου "μίζερη και μοιρολατρική" γενιά υπήρξαν κι'αυτοί που έβαλαν τίς βάσεις γιά να γίνουν κάποιες κοινωνικές αλλαγές χάρις στίς οποίες εσείς μπορείτε να ζήτε και να εκφράζεστε με τον τρόπο που εκφράζεστε...

    Μόνο πρόσεξε,γιατί όπως τότε,το 1973,οι Poll τραγουδούσαν "στην γενιά μας ό,τι άδικο τ'αλλάζουμε" και βρίσκεται τώρα "κατηγορούμενη" αυτή η γενιά,έτσι αύριο μπορεί εσείς που τώρα "τραγουδάτε" το ίδιο πράγμα να βρεθήτε "κατηγορούμενοι" από την επόμενη γενιά που θα σάς κρίνη "ανίκανους" να διαχειριστήτε οποιαδήποτε κατάσταση........

    ΥΓ.Σού προξενεί απέχθεια,βλέπω,ο όρος "ιδιωτική πρωτοβουλία".Ομως απ'ότι ξέρω,δέν είσαι δημόσιος υπάλληλος,έτσι;Ηταν επιλογή σου αυτό ή ήθελες/προσπάθησες να διοριστής κάπου στο δημόσιο και δέν το πέτυχες;


    noizreduction
    18.02.2013, 14:36

    Hastaroth, με το υπαρχον πολιτικο συστημα και τους παρατρεχαμενους του ειναι αδυνατον να μιλαμε για δημοκρατια, γιατι στην ουσια ζουμε τη δημοκρατια των λιγων κι οχι τη δημοκρατια των πολλων. Εαν αυτο γινει κατανοητο, τοτε θα αντιληφθεις πως το να ψηφιζεις ενα συνδυασμο πολιτικων προσωπων ( ο οποιος τελικα εγινε αυτοδημιουργητα μεσα στη Βουλη για λογους...ευκολιας ) δεν ειναι λυση, ουτε προκειται να αλλαξει κατι!

    Προφανως και το να καθαρισεις 300 ατομα δεν λυνει το προβλημα μιας χωρας που απεκτησε αυτη τη κουλτουρα σκεψης που μας οδηγησε εδω. Μια κοινωνια αλλαζει μεσω της Παιδειας, οταν ομως η Παιδεια ελεγχεται απο το συστημα και δημιουργει ανεγκεφαλα οντα, ικανα μονο για τα βασικα των παραγωγικων διαδικασιων, δινοντας τους κι ενα "φοβο" της "τρομοκρατιας" της διαφορετικοτητας, δεν μπορεις να εχεις πολλες ελπιδες!

    Αυτο που φοβασαι δεν ειναι εαν οι νεοι με τα καλασνικωφ θα ερθουν να σε κτυπησουν, αλλα εαν τελικα το συστημα των νεων θα ερθει να φαει τους παλιους! Κι αυτο τον φοβο πολυ καλα κανεις και τον εχεις, γιατι ακομα κι αν ησουν ενας απο αυτους που εφερε την Ελλαδα στα χαλια μας, η απαθεια σου ηταν εξισου συμμετοχη στο εγκλημα!

    Το συστημα φοβαται τους νεους με τις επαναστατικες ιδεες, οχι γιατι θα προκαλεσουν ζημια ( αληθεια, το συστημα κινδυνευει απο τις καμμενες τραπεζες και τις κλοπες; Τοσο καιρο το παρακρατος τα κανει αυτα και ολα πηγαινουν μια χαρα ), αλλα γιατι δεν ειναι ελεγχομενοι στο βαθμο που ηταν οι παλιοι "τρομοκρατες" ( βλεπε την κρατικοδιαιτη 17 Νοεμβρη και την παρωδια των ανθρωπων που συλληφθηκαν και παραδοθηκαν ). Κι οτιδηποτε ειναι εκτος ελεγχου του συστηματος, ειναι επικινδυνο να προκαλεσει το φαινομενο "ντομινο", στο οποιο θα επικρατησει οντως αναρχια και χαος!

    Επειδη μαλλον στο μυαλο σου ο τρομοκρατης ειναι μονο οποιος σε κλεβει με οπλο, ευχομαι την επομενη φορα που θα ερθει ο λογαριασμος της ΔΕΗ ή η μειωση του μισθου σου, να σκεφτεις ποιος πραγματικα σε εκλεψε και ποιος απειλει τη ζωη σου αφηνοντας να πεθανεις χωρις τους τομεις της Υγειας και της Προνοιας!

    Μερικες φορες το να φτυνεις το χερι που σε ταϊζει ειναι η απαντηση στον κατοχο του χεριου που σε μετατρεπει σε ζητιανο ελπιδας και τροφης! Το να προσκυνας ομως και να αποδεχεσαι τη δικη του τρομοκρατια, επειδη σου δινει το ξεροκοματο για να "ζεις δουλευοντας", ειναι πραγματικο λυπηρο!

    Λυπαμαι, αλλα στο συνολο της η δικη σου γενια εχει τη δικη σου λογικη. Ο δερματινος καναπες βαθουλωσε, η Κορομηλα κουνησε τα οπισθια της, ο εργοδοτης εδωσε ενα βασικο μισθο και κερδισε τα 4πλασια απο τον καθενα σας και ο βουλευτης της συνοικιας/περιφερειας/νομαρχιας μετατραπηκε σε ειδωλο αναγκης! Και βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις, αλιμονο! Ουτε και η νεα γενια ειναι στο συνολο της ακομα "τρομοκρατης".

    Ομως το να κατηγορεις τη νεα γενια ως τρομοκρατη, επειδη εσυ ( ως γενια ) δεν τολμησες να κανεις ο,τι επρεπε οσο ηταν νωρις, ειναι αν μη τι αλλο ειρωνικο!

    Και το επαναλαμβανω. Οταν σκασει η νεα γενια απο την οργη, καλο ειναι να την φοβασαι αντι να την κατηγορεις. Γιατι αλλο ειναι να μην μπορεις να φας, αλλο να μην μπορεις να ελπιζεις. Οταν καποιος δεν ελπιζει σε τιποτα, δεν εχει και τιποτα να φοβηθει!

    Ειναι κακο να καθαριζει η νεα γενια τα χαλια της παλιας. Αλλα μερικες φορες μια κοινωνια πρεπει να καψει τις παλιες τις συνηθειες για κατι νεο! Δυσκολο σιγουρα, αλλα οχι κι αδυνατο!

    ΥΓ1: Πολλοι νεοι φευγουν στο εξωτερικο, μειωνοντας το εργατικο δυναμικο αυτης της χωρας. Κι αυτο ειναι τιμωρια προς τις παλιες γενιες, γιατι οταν το ισοζυγιο εργασιας-συνταξης θα ειναι προς την 2η κατηγορια, να δω ποιος θα ταϊζει το συστημα. Και τοτε πραγματικα θα μουχλιασει η παλια γενια, μην πω πως θα φτασει σε κανιβαλικες τασεις για να επιβιωσει.

    ΥΓ2: Ελευθερος επαγγελματιας ειμαι, ποτε δεν θελησα να μπλεξω με το δημοσιο κι ουτε το επιδιωκω. Η ιδιωτικη πρωτοβουλια δεν με στεναχωρει, αλλα με στεναχωρει ο δουλος υπαλληλος που αποδεχεται τον αφεντη με το μαστιγιο επειδη του δινει 3.60€ για να ζει καθημερινα!

    Μην προσπαθεις να φορτωσεις πανω μου τα συνδρομα της δικης σου γενιας και των ορεξεων της για το Δημοσιο. Οταν το "Βαλε κοσμο μεσα" ηταν το συνθημα ολων!


    noizreduction
    18.02.2013, 14:44

    Και για να διακρινεις τη διαφορα της "τρομοκρατιας" της δικης σου γενιας ( που κυριαρχουσαν οι μυστικες υπηρεσιες και το παρακρατος ).

    Απο τη συλληψη των μελων της 17Ν:

    Απο τη συλληψη των "τρομοκρατων με τα καλασνικωφ":

    Η 17Ν ειχε τις εξης κατηγοριες:

    "Οι συλληφθέντες κατηγορούνταν για τη διάπραξη σωρείας εγκλημάτων, μεταξύ άλλων και σύστασης, συμμορίας, κατοχής εκρηκτικών υλών, ανθρωποκτονιών, ληστειών κ.λπ., τα οποία κατά την κρίση του δικαστηρίου δεν έτειναν στην ανατροπή του πολιτεύματος[6]" ( πηγη )

    Οι τρομοκρατες με τα καλασνικωφ:

    Τα αδικήματα που αντιμετωπίζουν είναι σύσταση εγκληματικής οργάνωσης, ληστεία από κοινού και κατά συρροή, αρπαγή από κοινού, διακεκριμένη περίπτωση οπλοφορίας, διακεκριμένη περίπτωση φθοράς, παράνομη οπλοφορία και οπλοκατοχή, αντίσταση κατά της αρχής από άτομα που οπλοφορούν, διατάραξη ασφάλειας συγκοινωνιών και απλή σωματική βλάβη.
    ( πηγη )

    Το κρατος μια χαρα επιχορηγει τα "δικα" του παιδια, παρολο που ειχαν σκοτωσει τοοοοοσο κοσμο ( αληθεια, εκεινη η υποθεση με τον αξιωματκο του ΝΑΤΟ που εκτελεστηκε απο μηχανη με οδηγο κι αναβατη; Να θυμισω πως οι μαρτυρες μιλαγαν για μαυρο αναβατη κι οχι λευκο; ), ενω οσα παιδια πανε κοντρα στο συστημα και δεν μπορει να τα ελεγξει, τα τσακιζει στο ξυλο!

    Να χαιρεστε τη γενια σας Hastaroth. Οι εικονες ειναι πιο δυνατες απο καθε επιχειρημα...


    Δεν βρισκω λογο να συνεχισω τη συζητηση που αποπνεει δουλικη μιζερια. Λυπαμαι που ειμαι τοσο ωμος, ας κλεισουν το post οι mods, αλλα ετσι το βλεπω, ετσι το αισθανομαι και προσπαθω να κρατησω τη μυτη μου μακρια, τοσο σε διαδικτυακο επιπεδο, οσο και σε προσωπικο με φιλους και εργοδοτες αντιστοιχης ηλικιας που ειχα κατα καιρους!
    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 18-02-2013 14:46 ]


    hp
    18.02.2013, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 18.02.2013, 08:30 έγραψε...

    Ώραία λοιπόν,Θανάση και Μαίρη,σάς θέτω το ερώτημα:

    Είστε στην τράπεζα γιά να πληρώσετε έναν λογαριασμό.Ξαφνικά εισβάλλουν τέσσερεις εικοσάρηδες με καλάσνικωφ,ουρλιάζοντας:"ληστεία!όλοι κάτω!".Πιάνουν με βίαιο τρόπο την Μαίρη,την τραβούν παράμερα κι'ένας απ'αυτούς της κολλάει την κάννη τού όπλου του στο κεφάλι.

    Τί θα σκεφτήτε και τί θα κάνετε;

    Μήπως διαλογική συζήτηση με τα "παιδιά";

    Ανά πάσα στιγμή κινδυνεύετε να πεθάνετε απ'αυτά τα "παιδιά"........



    1) το ξέρω οτι πάει καρφί για junk το ποστ-no hard feelings-, αλλά πάντα θα επιμένω να συνομιλώ ''μουσικά'' σε τέτοια θέματα..{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}

    2)Το αφισάκι της Μαίρης και το ποστ του tallos 18.02.2013, 12:21 και η παράγραφος: Περισσοτερο μας στεναχωρει που η Digea δεν στελνει κανονικα το σημα, παρα το εαν στη Βουλη μαλωνουν σαν ζωα μεταξυ τους, με τις δικες μας τσεπες κι ελπιδες... νομίζω οτι τα λένε όλα...

    Αν δε δημιουργώ προβλήματα θα συνεχίσω μεσα απο τραγούδια να συμμετέχω στη κουβέντα σας..


    STEFANOS604
    18.02.2013, 15:59

    Θανάση σε παρακολουθώ και θαυμάζω το πάθος σου και λέω μέσα μου: ‘’να τέτοιους , έστω και λίγους , χρειάζεται η Ελλάδα’’ ειδικά σ' αυτή τη δύσκολη περίοδο.

    Η καλύτερη κρίση όμως γίνεται από το χώρο εργασίας του καθενός και όχι γενικόλογα γι αυτό θα πω λίγα πράγματα σε κάτι που διαφωνώ.

    Υπηρέτησα για 33 χρόνια στο πιο άγονο μέρος της Ελλάδας , τα Κυκλαδονήσια , αν και βουνίσιος (Μακεδόνας) προσαρμόσθηκα από την διαφορετική κουλτούρα και τη φιλοξενία αυτών των ανθρώπων (ειδικά πριν την μεγάλη άνθιση του τουρισμού).

    Βοήθησα (όπως πολλοί άλλοι) όσο μπορούσαμε – με κίνδυνο της ζωής (ή έστω με απαγορευτικά να πηγαίνουμε με καϊκια- εκατοντάδες φορές) για να άρουμε μια γενική βλάβη για να έχουν τηλεπικοινωνίες τα νησιά.

    Τέτοια πύρινα λόγια – που ειλικρινά πιστεύω ότι τα πιστεύεις – τα λέγαν , τα ίδια, δεκάδες συνδικαλιστές , μέλη του πολυπληθούς συνδικάτου , υψηλόβαθμοι , άλλοι που δεν είχαν καρέκλα να κάτσουν στο ‘’Μέγαρο’’ , όταν όμως τους έλεγες ‘’άντε να βοηθήσετε – πάτε ένα εκτός έδρας στη….Δονούσα’’ . ΠΟΤΕ!!  Μόνο λόγια-λόγια – λόγια..

    Επειδή σε θεωρώ , εκτός από διαδικτυακό φίλο και πραγματικό φίλο και πιστεύω κάποια στιγμή θα τα πούμε από κοντά (να σε φιλοξενήσω) , θα σου δείξω το αρχείο μου να δεις τι μπορεί να κάνει έστω και ένας (με είχαν ανάγκη αλλιώς θα είχα ή μετατεθεί ή απολυθεί άμεσα)….

    Πιστεύω ότι αν πράγματι τα πιστεύεις αυτά που λες  , να ενταχθείς σε κάποια πολιτική ομάδα ή αν είσαι ενταγμένος , αν θέλεις να μας την πεις,  γιατί αλλιώς δεν μπορείς μόνος να πραγματοποιήσεις τίποτε. Θα τα λες , θα ξεσπάς κι όπως λέει κι ο λαός : ‘’κι ο Παντελής ο Ρεμπελιάς έλιωσε μεσ’ το χώμα κι ο κόσμος γύρω κι ο ντουνιάς δεν άλλαξε ακόμα’’.

    Μπράβο (σ’ όποια παράταξη κι αν ανήκεις)

    Στέφανος