ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.826 μέλη

    οι λεχριτες οι πολιτικοι

    noizreduction
    18.02.2013, 16:13

    Στεφανε, εχω ξεκαθαρισει τη θεση μου για τις πολιτικες μου πεποιηθησεις. Δεν ανηκω σε καμια παραταξη κι αν κατι απεχθανομουν απο τα φοιτητικα μου χρονια ηταν η στειρα οποδαποιηση που δεχονταν οι συναδελφοι και φιλοι φοιτητες.

    Εαν η κοινωνια πρεπει να αλλαξει, προτιμω ελευθερους ανθρωπους, παρα απομειναρια του μεταπολιτευτικου συστηματος που κρατησε τα ηνια της παρακμης μας ( με την ανοχη μας, γιατι μπορει να αναφερομαι για γενιες, ομως δεν γινεται να κυνηγαμε μαγισσες τωρα που θα βιωσουμε ενα νεο εμφυλιακο συνδρομο δεξιας-αριστερας ).

    Οσο για τον συνδικαλισμο, επειδη δεν ειναι και η καταλληλη συζητηση, θα ελεγα περιληπτικα πως ειναι το μεγαλυτερο αποκουμπι του καθε αποτυχημενου εν δυναμει πολιτικου ( ειτε βουλευτη, ειτε μελλοντικου βουλευτη ) με ο,τι αυτο συνεπαγεται για το "δυναμισμο" και τα "συμφεροντα" της. Εξαλλου, δημιουργημα της μεταπολιτευσης δεν ειναι κι αυτη;

    Δυστυχως, μπορει αυτη η χωρα να κυβερναται απο αθλιους και προδοτες ( με ολη την εννοια ομως, οχι για τα εθνικα ζητηματα ), ομως ενα κομματι του λαου εχει το απαραιτητο φιλοτιμο για να μπαλωνει τις τρυπες που αφηνουν οι πρωτοι ( και οι παρατρεχαμενοι τους ).

    Και δεν θεωρω αυτα που λεω πυρινα λογια, γιατι εαν κρινω απο ορισμενους μαθητες που εχω ( μουσικης ), διαπιστωνω πως αυτη η απελπισια που υπηρχε 2 χρονια τωρα, μετατρεπεται σε μια βουβη οργη. Και συνηθως μια οργη που σκαει αποτομα, ειναι αυτη που προκαλει εντονες κοινωνικες αναταραχες. Μεταφερω απλως αυτα που δεν λενε τα παιδια και κανεις δεν τα ρωτησε τι θελουν!

    Δεν αμφισβητω το εργο κανενος και ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν κρυφα διαμαντια σε καθε γενια, αλλα αυτη τη στιγμη υποφερει η κοινωνια μας, ο καλλιτεχνικος κοσμος προδιδει τον απλο πολιτη, οι "φιλοσοφοι" κατεντησαν σουργελα στα τηλεπαραθυρα κι απομενει ενα χαος που κανεις δεν ελεγχει...


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 18-02-2013 16:15 ]


    Hastaroth
    18.02.2013, 21:06

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 18.02.2013, 14:36 έγραψε...

    Hastaroth, με το υπαρχον πολιτικο συστημα και τους παρατρεχαμενους του ειναι αδυνατον να μιλαμε για δημοκρατια, γιατι στην ουσια ζουμε τη δημοκρατια των λιγων κι οχι τη δημοκρατια των πολλων. Εαν αυτο γινει κατανοητο, τοτε θα αντιληφθεις πως το να ψηφιζεις ενα συνδυασμο πολιτικων προσωπων ( ο οποιος τελικα εγινε αυτοδημιουργητα μεσα στη Βουλη για λογους...ευκολιας ) δεν ειναι λυση, ουτε προκειται να αλλαξει κατι!

    Προφανως και το να καθαρισεις 300 ατομα δεν λυνει το προβλημα μιας χωρας που απεκτησε αυτη τη κουλτουρα σκεψης που μας οδηγησε εδω. Μια κοινωνια αλλαζει μεσω της Παιδειας, οταν ομως η Παιδεια ελεγχεται απο το συστημα και δημιουργει ανεγκεφαλα οντα, ικανα μονο για τα βασικα των παραγωγικων διαδικασιων, δινοντας τους κι ενα "φοβο" της "τρομοκρατιας" της διαφορετικοτητας, δεν μπορεις να εχεις πολλες ελπιδες!

    Αυτο που φοβασαι δεν ειναι εαν οι νεοι με τα καλασνικωφ θα ερθουν να σε κτυπησουν, αλλα εαν τελικα το συστημα των νεων θα ερθει να φαει τους παλιους! Κι αυτο τον φοβο πολυ καλα κανεις και τον εχεις, γιατι ακομα κι αν ησουν ενας απο αυτους που εφερε την Ελλαδα στα χαλια μας, η απαθεια σου ηταν εξισου συμμετοχη στο εγκλημα!

    Το συστημα φοβαται τους νεους με τις επαναστατικες ιδεες, οχι γιατι θα προκαλεσουν ζημια ( αληθεια, το συστημα κινδυνευει απο τις καμμενες τραπεζες και τις κλοπες; Τοσο καιρο το παρακρατος τα κανει αυτα και ολα πηγαινουν μια χαρα ), αλλα γιατι δεν ειναι ελεγχομενοι στο βαθμο που ηταν οι παλιοι "τρομοκρατες" ( βλεπε την κρατικοδιαιτη 17 Νοεμβρη και την παρωδια των ανθρωπων που συλληφθηκαν και παραδοθηκαν ). Κι οτιδηποτε ειναι εκτος ελεγχου του συστηματος, ειναι επικινδυνο να προκαλεσει το φαινομενο "ντομινο", στο οποιο θα επικρατησει οντως αναρχια και χαος!

    Επειδη μαλλον στο μυαλο σου ο τρομοκρατης ειναι μονο οποιος σε κλεβει με οπλο, ευχομαι την επομενη φορα που θα ερθει ο λογαριασμος της ΔΕΗ ή η μειωση του μισθου σου, να σκεφτεις ποιος πραγματικα σε εκλεψε και ποιος απειλει τη ζωη σου αφηνοντας να πεθανεις χωρις τους τομεις της Υγειας και της Προνοιας!

    Μερικες φορες το να φτυνεις το χερι που σε ταϊζει ειναι η απαντηση στον κατοχο του χεριου που σε μετατρεπει σε ζητιανο ελπιδας και τροφης! Το να προσκυνας ομως και να αποδεχεσαι τη δικη του τρομοκρατια, επειδη σου δινει το ξεροκοματο για να "ζεις δουλευοντας", ειναι πραγματικο λυπηρο!

    Λυπαμαι, αλλα στο συνολο της η δικη σου γενια εχει τη δικη σου λογικη. Ο δερματινος καναπες βαθουλωσε, η Κορομηλα κουνησε τα οπισθια της, ο εργοδοτης εδωσε ενα βασικο μισθο και κερδισε τα 4πλασια απο τον καθενα σας και ο βουλευτης της συνοικιας/περιφερειας/νομαρχιας μετατραπηκε σε ειδωλο αναγκης! Και βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις, αλιμονο! Ουτε και η νεα γενια ειναι στο συνολο της ακομα "τρομοκρατης".

    Ομως το να κατηγορεις τη νεα γενια ως τρομοκρατη, επειδη εσυ ( ως γενια ) δεν τολμησες να κανεις ο,τι επρεπε οσο ηταν νωρις, ειναι αν μη τι αλλο ειρωνικο!

    Και το επαναλαμβανω. Οταν σκασει η νεα γενια απο την οργη, καλο ειναι να την φοβασαι αντι να την κατηγορεις. Γιατι αλλο ειναι να μην μπορεις να φας, αλλο να μην μπορεις να ελπιζεις. Οταν καποιος δεν ελπιζει σε τιποτα, δεν εχει και τιποτα να φοβηθει!

    Ειναι κακο να καθαριζει η νεα γενια τα χαλια της παλιας. Αλλα μερικες φορες μια κοινωνια πρεπει να καψει τις παλιες τις συνηθειες για κατι νεο! Δυσκολο σιγουρα, αλλα οχι κι αδυνατο!

    ΥΓ1: Πολλοι νεοι φευγουν στο εξωτερικο, μειωνοντας το εργατικο δυναμικο αυτης της χωρας. Κι αυτο ειναι τιμωρια προς τις παλιες γενιες, γιατι οταν το ισοζυγιο εργασιας-συνταξης θα ειναι προς την 2η κατηγορια, να δω ποιος θα ταϊζει το συστημα. Και τοτε πραγματικα θα μουχλιασει η παλια γενια, μην πω πως θα φτασει σε κανιβαλικες τασεις για να επιβιωσει.

    ΥΓ2: Ελευθερος επαγγελματιας ειμαι, ποτε δεν θελησα να μπλεξω με το δημοσιο κι ουτε το επιδιωκω. Η ιδιωτικη πρωτοβουλια δεν με στεναχωρει, αλλα με στεναχωρει ο δουλος υπαλληλος που αποδεχεται τον αφεντη με το μαστιγιο επειδη του δινει 3.60€ για να ζει καθημερινα!

    Μην προσπαθεις να φορτωσεις πανω μου τα συνδρομα της δικης σου γενιας και των ορεξεων της για το Δημοσιο. Οταν το "Βαλε κοσμο μεσα" ηταν το συνθημα ολων!

    Ούτε εγώ πιστεύω ότι έχουμε πραγματική δημοκρατία.

    Ούτε εγώ ισχυρίζομαι ότι η μείωση τού μισθού μου-που ήδη την έφαγα "στην μάπα"-και τα χαράτσια που καλούμαι να πληρώσω δέν είναι κλοπή "με την βούλα τού κράτους".Είναι και παραείναι.

    Και όχι,δέν "βαθούλωσε" απο μένα ο δερμάτινος καναπές,δέν ξημεροβραδυαζόμουν να βλέπω την Κορομηλά και την κάθε Κορομηλά.Αλλά όταν εγώ και κάποιοι άλλοι λέγαμε από τότε αυτά που ο περισσότερος κόσμος λέει σήμερα,δέν μάς άκουγε κανείς.Οταν βλέπαμε από τότε τα σκάνδαλα με τον Κοσκωτά και τον "κουτσονόμο" και τα σχολιάζαμε στίς παρέες μας-γιατί τότε δέν υπήρχε το Internet ώστε να τα πούμε παραέξω,οι παρέες μας,οι συνάδελφοί μας στην δουλειά,όλοι μάς έβλεπαν ώς "γραφικούς".Δέν ήμασταν απαθείς,αλλά λίγοι και άρα αναποτελεσματικοί.Οι υπόλοιποι-όπως πολύ σωστά έγραψε ο tallos-ασχολιόντουσαν με το ΚΛΙΚ και τον Κωστέτσο (τον μόδιστρο που είναι τώρα στην φυλακή) και με το ΝΙΤΡΟ και όλα αυτά τα πράγματα. 

    Ωραία,να μήν αποδεχώμαστε την κρατική βία-αλλά πώς θ'αντιμετωπίζουμε τους ληστές,τους διαρήκτες,τους διακινητές ναρκωτικών και εν γένει τους πάσης φύσεως κακοποιούς;Με το σείς και με το σάς;θα καθώμαστε να συζητάμε με τον καθένα να δούμε πώς και γιατί έφτασε να γίνη κακοποιός;Δώσε μου μιά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ απάντηση στο ερώτημα αυτό.

    Και ούτε διαπνέομαι από "δουλική μιζέρια",όπως νομίζεις.Δραστηριοποιούμαι-ακόμη και τώρα,στα σχεδόν 60 μου-συμμετέχοντας σε κινήσεις "εκτός πολιτικής" που θέλουν ν'αλλάξουν αυτήν την κατάσταση γιά κάτι καλύτερο,όπως το έκανα και στο παρελθόν.Αλλά το κάνουμε με θετικό τρόπο κι'όχι ληστεύοντας τράπεζες,καίγοντας ξένες περιουσίες και ανθρώπους.Μονάχα που αυτό θέλει χρόνο,μεθοδική προσπάθεια και υπομονή.Δέν γίνονται αυτά τα πράγματα απ'την μιά μέρα στην άλλη-δυστυχώς,γιατί κι'εγώ πολύ θα το ήθελα να γίνωνται....... 

    Τέλος,να πώ ότι γιά τα υπόλοιπα που έγραψες στο μήνυμά σου πρός τον Στέφανο,συμφωνώ απολύτως,αλλά θα πρέπη πλέον να κοιτάξουμε όλοι μας τί μπορούμε να κάνουμε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ από εδώ και πέρα.

    ΥΓ.Α,και κάτι άλλο:δέν είμαι διορισμένος εκπρόσωπος τής γενιάς μου.........

     


    noizreduction
    18.02.2013, 22:28

    Hastaroth, μπορει να μην θελεις να οριστεις εκπροσωπος της γενιας σου, ομως η γενια σου μας εφερε εδω που ειμαστε.

    Οσο για την κρατικη βια, οι φωτογραφιες και οι διαφορες μεταξυ 17Ν και "παιδιων με τα Καλασνικωφ" εξηγουν πληρως ποσο διαφορετικη ειναι η γενικη κρατικη βια απο την επιλεκτικη κρατικη βια.

    Μιλαμε για τρομοκρατια, αναφερεσαι σε κλοπη. Μιλαμε για κλοπη νομικου προσωπου ( τραπεζα ), τη συνδεεις ( επιλεκτικα ) με την κλοπη φυσικου προσωπου.

    Συνγωμη εαν η νεολαια δεν μπορει να σεβαστει τους ρυθμους χελωνα της αλλαγης που θελατε να φερετε. Βλεπεις, δεν εχει το προνομιο να εχει μισθο και αφεντικο, γιατι δεν υπαρχει ουτε εργασια, ουτε χρημα, ουτε μελλον.

    Και πιστεψε με...Δεν θα σεβαστει κανεναν, ακομα κι αυτον που σηκωνει τη σημαια της αργης επαναστασης των 60s...


    hp
    19.02.2013, 18:01

    Hastaroth και λοιποί άνω των 25 χρόνων που δε καταλαβαίνετε  τους νέους και την οργή τους, ένα διαφωτιστικό τραγουδάκι-βιντεάκι

    για τους μικρότερους, και γενικά για αυτούς που είναι τυφλωμένοι απο την οργή, προτείνω ολόκληρη ταινία, πάλι απο τη Γαλλία

    Και κάτι για όλους μας


    Hastaroth
    20.02.2013, 15:45

    "Δέν θα γίνουμε Βουλγαρία",έλεγε πρό καιρού ο πολυαθλητής και αποθηκάριος που παρίστανε τον πρωθυπουργό μας.

    Μακάρι να'μασταν Βουλγαρία,λέω εγώ

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_20/02/2013_483715

    @hp:Καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά τους νέους και την οργή τους.Ομως με το να ληστεύουν τράπεζες και να καίνε μαγαζιά και επιχειρήσεις και με το να πιάνουν ομήρους απλούς πολίτες,δέν θ'αλλάξουν τον κόσμο.....