ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.851 μέλη

    Πως να στήσουμε τον εξοπλισμό μας για ζωντανη μουσικη;

    astralation
    09.07.2012, 18:32

    φιλες-φιλοι οποιοι γνωριζουν αριστα απαντουν....

    ειμαι ηλεκτρικος κιθαριστας  με ενα ενιχυτη μιουζικ μαν 100w λαμπατο και ενα αρμονιακι γιαμαχα που με συνοδευη με ρυθμους και καμια συγχορδια...παιζουμε μπλουζ ροκ ρεγγε και αυτοσχεδια τζαμ,ενα μπαρακι θελει να παιζουμε ζωντανα και ζητω γνωση πως να το στησουμε οσο γινεται πιο σωστα απο πλευρας ηχου.Υπαρχη μια κονσολιτσα 2καναλη του ντιτζευ να παρω ενα μικροφωνο για φωνη και ολα στον ενισχυτη μου;Ti αλλη επιλογη εχω ;Μεσω κονσολας;Ακουω γνωμες για την καλυτερη δυνατη επιλογη....ευχαριστω εκ των προτερων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-07-2012 23:57 ]


    noizreduction
    09.07.2012, 22:05

    Το να δωσω απαντηση σε κατι που δεν εχω δει ως χωρο, ως εξοπλισμο κι ως ακουστικη, ειναι λιγο επικινδυνο...

    Εφοσον ειναι μικρο το σχημα, θα μπορουσατε απλως να παιξετε με δικους σας ενισχυτες ( δηλαδη να αοκτησει και το αρμονιο ενα ενισχυτη, λιγων watt ) και να κανετε μονοι σας τη διαχειριση του ηχου μεταξυ σας.

    Απο την αλλη, η φωνη μπορει να οδηγηθει στη κονσολα που ανεφερες, ομως γενικοτερα αυτες οι κονσολες δεν εχουν τετοιο σκοπο και το αποτελεσμα δε ξερω εαν θα σας ενθουσιασει!


    bagelakis
    16.07.2012, 19:00
    Εγω θα σου πρωτηνα το απλουστερο ολων να βρειτε (δανιστειτε) μια κονσολιτσα με 4-6 καναλια να βελεται εκει τα οργανα σας και να το στειλεται στον μικτη του μαγαζιου απο το κονσολακι θα κανεις Xρειες και Mix παντα στο 0 και στο καναλη και στο Master και απο το μηκτι θα εχεις τη εντασει ;)
    STEFANOS604
    16.07.2012, 19:14

    Προσοχή στα μικρόφωνα και τα καλώδια

    Ρίξε μια ματια στο:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3418#24807

     


    guitarlife
    22.07.2012, 11:51
    θα συμφωνήσω με τον φίλο noizreduction είναι καθαρά θέμα χώρου και ακουστικής.
    noizreduction
    22.07.2012, 18:58

    Παράθεση:

    Το μέλος bagelakis στις 16-07-2012 στις 19:00 έγραψε...

    Εγω θα σου πρωτηνα το απλουστερο ολων να βρειτε (δανιστειτε) μια κονσολιτσα με 4-6 καναλια να βελεται εκει τα οργανα σας και να το στειλεται στον μικτη του μαγαζιου απο το κονσολακι θα κανεις Xρειες και Mix παντα στο 0 και στο καναλη και στο Master και απο το μηκτι θα εχεις τη εντασει ;)




    Να επισημανω πως αυτος ο τροπος συνδεσης περα απο ερασιτεχνικος, εγκυμονει και κινδυνους λογω ασυμβατοτητας συσκευων.

    Απο τη μια εχεις μια κονσολα προορισμενη για live ( αρα με καλο δυναμικο ευρος ) κι απο την αλλη ενα "μηχανημα" που σκοπο εχει την αναπαραγωγη μουσικης μεσω ενος line σηματος ( CD player ), αρα με ενα περιορισμενο δυναμικο ευρος.

    Στην καλυτερη περιπτωση το σημα θα φευγει απο την κονσολα ομορφο κι ωραιο και μολις μπαινει στο μικτη να "κοκκινιζει" ( αρα να ακουγεται παραμορφωμενο, ενω ο ιδιος ο μικτης δεν θα εχει περιθωριο να δωσει τιποτα παραπανω απο ενταση ), ενω στη χειροτερη, η υπεροδηγηση καναλιου του μικτη να οδηγησει και στο καψιμο του ( μηχανημα ειναι, οχι ο supeman με fader ).

    Γι' αυτο το λογο ενα μηχανημα ονομαζεται κονσολα και ακολουθει τα +4dBu ως pro "format" και το αλλο μηχανημα ονομαζεται "μικτης" κι ακολουθει το semi pro format των -10dBV. 

    Εαν συνεδεες το μικτη ( -10dBV ) με τη κονσολα ( +4dBu ) δεν θα ειχες κανενα προβλημα...Το αντιθετο ομως δημιουργει προβληματα!