ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Λυσιστράτη, «σε μορφή καμπαρέ», στο ΜΜΑ

    vouliakis
    13.04.2005, 00:21
    Για τρεις παραστάσεις "ανεβαίνει" η Λυσιστράτη του Μιχάλη Κακογιάννη, στην Αίθουσα Δημήτρη Μητρόπουλου του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, από τις 21, 22 και 23 Απριλίου 2005.

    Το πρόγραμμα παρουσίασαν τη Δευτέρα 11 Απριλίου, σε συνέντευξη Τύπου στο Μέγαρο Μουσικής, οι συντελεστές της παράστασης, Μιχάλης Κακογιάννης (σκηνοθεσία-διασκευή, αγγλικά κείμενα, στίχοι), οι ηθοποιοί Μάγια Μόργκενστερν και Βλαντιμίρ Ιβανόφ και ο 'Αλκης Κόλλιας (μουσική επιμέλεια).
    Οι παραστάσεις "Λυσιστράτη-'Ερως θάνατος, έρως αθάνατος" αποτελεί συμπαραγωγή του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών με το Ελληνικό Φεστιβάλ και την εταιρία ΑΛΕΚΤΟΝ, πραγματοποιείται με την υποστήριξη της UBS. Χορηγός επικοινωνίας είναι η ΕΡΤ Α.Ε.

    Η παράσταση θα παρουσιαστεί και το καλοκαίρι στη μικρή Επίδαυρο.

    Σε μορφή καμπαρέ

    Η Μάγια Μόργκενστερν-Λυσιστράτη θα καλύψει όλους τους γυναικείους ρόλους, ενώ ο πολυβραβευμένος συμπατριώτης της Βλαντιμίρ Ιβανόφ θα ερμηνεύσει όλους τους ανδρικούς. "Η σύγχρονη Λυσιστράτη είναι στηριγμένη σε μια διαφορετική φιλοσοφία, είναι παρουσιασμένη σε μορφή καμπαρέ. Η ιδέα του σχήματος ξεκίνησε από την ίδια τη Μάγια, η οποία προσέλκυσε το θαυμασμό των Αθηναίων από τις δύο προηγούμενες δουλειές της" ("Λόλα" και "Κυρία με τις καμέλιες"), δήλωσε ο Μιχάλης Κακογιάννης. "Έχω ανεβάσει στο παρελθόν (1972) τη Λυσιστράτη, όταν ήμουν εξόριστος, με τη Μελίνα Μερκούρη σε μια μεγάλη παραγωγή στο Μπρόντγουεϊ και λάβαμε άσχημες κριτικές, το αμερικανικό κοινό δεν ήταν έτοιμο να δεχτεί την παρουσιασμένη, ωμή σχέση των δύο φύλων. Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά, οι θεατές δεν σοκάρονται", συνέχισε ο Μιχάλης Κακογιάννης.

    "Είμαι συγκινημένη για τη συνεργασία μου με τον Μιχάλη Κακογιάννη, καθώς είναι τιμή να συνεργάζομαι μαζί του - είναι σαν να συνεργάζεσαι με έναν έφηβο, είναι πάντα γεμάτος χαρά, χιούμορ, και έχει τη δυνατότητα να βγάζει από τον ηθοποιό όλη την αλήθεια του", δήλωσε η Μάγια Μόργκενστερν.

    "Είναι μεγάλη στιγμή για τη θεατρική μου καριέρα που συνεργάζομαι με τον Μιχάλη Κακογιάννη, αγαπάει τους ηθοποιούς και αναδεικνύει τον εσωτερικό τους κόσμο. Ο Μιχάλης Κακογιάννης εκτός από μεγάλος σκηνοθέτης έχει και μεγάλη καρδιά", δήλωσε ο Βλαντιμίρ Ιβανόφ.

    Ο Μιχάλης Κακογιάννης, αλλά και οι δύο ηθοποιοί ευχαρίστησαν τον 'Αλκη Κόλλια, ο οποίος ανέδειξε τη μουσική του Πίτερ Λινκ και ανέλαβε τη μουσική επιμέλεια της παράστασης.

    Πηγή: news.pathfinder.gr, THEATRO.ERT.GR (A. Κούρτη)