ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Κυκλοφόρησε το νέο βιβλίο της Ρένας Τσόγκα Σινάνοβιτς

    AERAKIS
    10.07.2012, 22:38

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

     

    Ρένα Τσόγκα Σινάνοβιτς

    Της ψυχής αγγίγματα

    (Α.Μ.Α 337)

     

    Πίσω από κάθε ποίημα αυτής της ανθολογίας, κρύβεται  και μια εμπειρία  απ’ τη  ζωή μου. Μια εμπειρία  ή κάποιο  περιστατικό, σημαντικό ή λιγότερο σημαντικό,  που άγγιξε την καρδιά μου…  κι άφησε τ’ αχνάρι του στη ψυχή μου… 

    Τα αγγίγματα στην ψυχή μου άλλοτε πονούσαν… άλλοτε μου έδιναν χαρά… άλλοτε με γέμιζαν απελπισία… κι άλλοτε με ταξίδευαν στο όνειρο…

    Ωστόσο, σήμερα ξέρω ότι αποτελούν το θησαυρό της ζωής μου… 

    Μια χούφτα μαργαριτάρια!

    Γιατί μαργαριτάρια;

    Λένε ότι αν σε ένα όστρακο.. εισβάλλει  ένα ξένο σώμα, όπως ένα πετραδάκι, το όστρακο στην προσπάθεια του να το διώξει και να προστατευτεί, αρχίζει να εκκρίνει μια ουσία, το μάργαρο. Με το μάργαρο περιβάλλει τον ''εισβολέα'' κι ύστερα από μερικά χρόνια έχει δημιουργηθεί ένα πανέμορφο μαργαριτάρι...

    Δεν μοιάζει άραγε και η ψυχή μας σαν όστρακο στην οποία συχνά εισβάλλουν ''ξένα σώματα'', σαν πέτρες τραχιά, που την κάνουν να πονά, να δακρύζει, να αγωνιά;  Τα δάκρυα που χύνουμε… ο πόνος της καρδιάς μας… ο αγώνας…  τα ξενύχτια…  οι αγωνίες… αλλά και η αγάπη… ο έρωτας… οι φιλίες… η προδοσία… η θυσία…  όλα αυτά -μια ατελείωτη λίστα- γίνονται  τα πολύτιμα μαργαριτάρια μας, η εμπειρία μας, ο  θησαυρός της ζωής μας!

    Όλα αυτά τα αγγίγματα  της ψυχής…

    Ο μοναδικός πλούτος της…

    Ρένα Τσόγκα

     

    Η ζωή είναι απλή σαν άγγιγμα ψυχής και όμορφη σαν ετούτα τα ποιήματα που έχουν τη δύναμη να μας κάνουν να νιώθουμε ανυπεράσπιστα ευάλωτοι βαθιά μας...να μας κάνουν να δακρύζουμε και να  χαμογελάμε, να νιώθουμε την αξία της άλλης όχθης... αυτής που φιλοξενεί τα παιδικά όνειρά μας, τις προσδοκίες, την αναζήτηση και τη χαρά του έρωτα αλλά και τη λύπη, τη συντριβή, την απώλεια και πάντα την ουσία της αγάπης  και της αλήθειας στην καθαρή της μορφή.

    Ας αφήσουμε, λοιπόν, τους στίχους να μας αγγίξουν, να μας συγκινήσουν και να μας ταξιδέψουν, για να νιώσουμε μετά το ταξίδι αυτό, λίγο καλύτεροι απ' ό,τι είμαστε και λίγο περισσότερο ελεύθεροι απ' ό,τι αισθανόμαστε... 

     

    Φωτεινή Μ.  Γαλεράκη

    Φιλόλογος

     

     Λίγα λόγια για την συγγραφέα:

     

    Η Ρένα Τσόγκα γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Ηράκλειο της Κρήτης. Ταξίδεψε και έζησε σε Ελβετία, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Ασχολείται με τη συγγραφή διηγημάτων, ποιημάτων και μαντινάδων.

    Το ποίημα ''Μια ανεμώνα μια φορά'' που περιλαμβάνεται στην παρούσα έκδοση διακρίθηκε στο λογοτεχνικό διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών το 2010 και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό  Ελληνική Δημιουργία, ενώ το ποίημα ''Πριγκίπισσα''  που υπάρχει επίσης στην παρούσα έκδοση διακρίθηκε και δημοσιεύτηκε μαζί με το πρώτο διήγημά της ''Ο Κλήδονας'' στην ειδική έκδοση του περιοδικού Fortezza με τίτλο ''Γράμματα απ'την Fοrtezza''.

    Το διήγημα της ''Μια κούκλα για την Πριγκίπισσα''  επιλέχτηκε στη  Μικρή  Λίστα στο διεθνή διαγωνισμό που οργάνωσε το περιοδικό Eyelanders στο οποίο και δημοσιεύτηκε  τον Ιανουάριο του 2012.

    Η Ρένα ζει σήμερα με το σύζυγό της και τις δύο κόρες τους στο Μόναχο,  της  Γερμανίας, όπου εργάζεται ως Unit Manager σε διεθνή οργανισμό.

     

    Περιέχει μελοποιημένους στίχους από το βιβλίο σε cd

    Μουσική: Νίκος Μανδαράκης

    Τραγούδι: Ιωάννα Κόρδα

     

    Χαρακτηριστικά:

    Επιμέλεια κειμένων: Φωτεινή Μ. Γαλεράκη

    Σκίτσα: Μανώλης Φλουρής

    Εκτύπωση: Τυποκρέτα

    Σελίδες: 79

    Μαλακό εξώφυλλο

    Διαστάσεις: 14,5 cm Χ 21 cm

    Εκδόσεις Σείστρον 2012

     

     

     Κεντρική Διάθεση:

    Δισκοπωλείο «Αεράκης», Κοραή 14, Ηράκλειο Κρήτης, Τηλ./Fax: 2810 225758

    www.aerakis.net

     





    επισυναπτόμενα: tsogka-exofyllo.jpg