ελληνική μουσική
    469 online   ·  210.823 μέλη

    Βοήθεια για μικρόφωνο με software Cubase 5

    kimwnas
    12.07.2012, 18:59

    Αγόρασα πριν δύο μέρες το μικρόφωνο της Rode NT 1 - A και το χρησιμοποιώ για ηχογράφηση φωνής . Έχω μερικές απορίες και προβληματισμούς που θα παρακαλούσα εσάς , όσους είστε πιο έμπειροι από εμένα να με βοηθήσετε !!Το λογισμικό που χρησιμοποιώ ειναι το Cubase AI5!!!

    1) Πώς μπορώ να μειώσω τον θόρυβο κατά την ηχογράφηση ??

    2) Όταν ηχογραφώ και παίζει ταυτόχρονα το κομμάτι τα λόγια μου πηγαίνουν πιο αργά από τον ρυθμό της μουσικής και με συγχίζει κάπως .

    3) Και στο τέλος πώς μπόρω να βγάλω το τραγούδι με μορφή mp3 ?

    Ευχαριστώ πάρα πολύ...Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου γράφατε και τις πιο σημαντικές λειτουργείες του Cubase AI 5 που θα με βοηθήσουν  !!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-07-2012 12:40 ]


    noizreduction
    12.07.2012, 21:56

    1) Με τον ορο θορυβο, τι οριζεις ακριβως;

    Εξωγενη θορυβο ( πχ ο ανεμιστηρας του PC, το κλιματιστικο, καποιο αμαξι που περναει με δυνατη μουσικη ) ή εσωγενη ( πχ, καποιο ρευμα που ακουγεται μεσα στην ηχογραφηση, ενας μικρος θορυβος που εμφανιζεται οποτε σπιναρει ο σκληρος δισκος, κλπ );


    2) Εννοεις πως ακους τη φωνη σου με μια μικρη καθυστερηση ή εκει που τραγουδας αισθανεσαι πως η φωνη που ακους "πεφτει" σε ταχυτητα σιγα σιγα;

    3) Export as... κι εκει επιλεγεις αντι για wave, mp3. Αν και καλυτερα να το βγαλεις σε wave και με καποιο αλλο προγραμμα να το μετατρεψεις σε mp3.



    Καλο ειναι να αναφερεις επισης τι καρτα ηχου εχεις.


    kimwnas
    13.07.2012, 12:13

    1) Ενοώντας θόρυβο θέλω να πώ αυτά που μου προανάφερες .

    2) Ακούω την φωνή μου με μικρή καθηστέρηση !

    Έχω την κάρτα που μου πρότεινες την Yamaha Audiogram 3

    Επείσης θέλω να μου αναφέρεις τις πιο σημαντικές λειτουργείες του Cubase AI 5 που θα με βοηθήσουν  !!!!


    noizreduction
    13.07.2012, 12:37

    1) Για τους εξωγενεις θορυβους, μπορεις να αλλαξεις την τοποθετηση του μικροφωνου. Πχ, σε καποιο σημειο του δωματιου που ο θορυβος του laptop/PC δεν ειναι τοσο εντονος ή το παραθυρο ειναι κλειστο ( οπως και το κλιματιστικο εαν κανει παρα πολυ θορυβο ).

    Για τους εσωγενεις, δεν μπορεις να κανεις παρα πολλα. Το spin του σκληρου δισκου δε μπορεις να το "βγαλεις" κι αν ακουγεται τοσο εντονα, σημαινει πως κατι "υποφερει" μεσα στο PC. Συνηθως ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο θα σε γλυτωνε απο προβληματα με το ρευμα μεσα στην ηχογραφηση, αλλα για την ωρα, περιορισου με τους εξωγενεις θορυβους.

    2) Πρεπει να μειωσεις το latency. Θα πας στο Device Control->ASIO κι απο εκει θα πειραξεις οσο μπορεις πιο κατω το latency. Επισης, καλο ειναι να εχεις εγκαταστησει τους τελευταιους drivers της καρτας ( που μπορεις να βρεις απο το site της ).

    3) Το Cubase ειναι ενα περιπλοκο προγραμμα που δεν αρκει ενα forum για να στο περιγραψω. Η πιο σημαντικη λειτουργια, κατ' εμε, ειναι το manual του, το οποιο θα το βρεις στο HELP και θα σου λυσει τα χερια. Ειναι περιεκτικο, σωστα δομημενο και ξεκιναει απο το μηδεν!


    kimwnas
    14.07.2012, 12:33
    Το Latency το μείωσα γιατί έβαλα στα Device Settings το Υamaha Asio αλλά μου δημιουργόντε προβλήματα όσο αφορά την έξοδο του τραγουδιού που παίζει κατά την ηχογράφηση (παίζει με χιονάκια ) ... Και όταν τελείωνω την ηχογράφηση και παίζω στο Mixing για να μειώσω την ένταση του κομματιού και να αυξήσω την ένταση του μικροφώνουδεν ακούγομαι τίποτα σχεδόν .Και ούτε ακούω την φωνή μου όταν ηχογραφω μαζί με το κομμάτι ενώ παλιά όταν είχα το μικρόφωνο του λάπτοπ ακούγοταν καθαρά η φωνή μου .Επείσης εκεί που δεν ηχογραφω και παιζει το κομμάτι μέχρι να μπώ παρατηρούντε χιονάκια από τα μεγάφωνα . Αν μπορείτε να μου βρείτε μια λύση θα ήμουν ευγνώμων σε εσάς !!
    noizreduction
    14.07.2012, 14:21

    Νομιζω πως πρεπει να διαβασεις το Manual. Ψαξε για το τα "direct monitoring", "asio" και "latency" στο ευρετηριο του manual! 

    Τα χιονακια κι ολα αυτα που περιγραφεις ειναι προβλημα κακης ρυθμισης της καρτας σου. Εφοσον μπηκες στη ψηφιακη τεχνολογια, πρεπει να ψαξεις και λιγο μονος σου για το πως θα διορθωθει κατι τετοιο, ειτε απο το manual του προγραμματος ( που επαναλαμβανω πως ειναι αρκετα περιεκτικο και καλο ), ειτε απο καποιο manual που μπορει να βρεις στο διαδικτυο.


    kimwnas
    14.07.2012, 17:39

    Κάτι διάβασα στο μάνιουαλ για το Phantom Power ότι πρέπει να ενεργοποιηθεί μετά την σύνδεση του μικροφώνου αλλιώς υπάρχει περίπτωση να καεί η είσοδος της κάρτας ήχου .Μήπως αυτός είναι ο λόγος που δεν ακούγομαι δυνατά !!! Το τραγούδι πάντως ακούγετε δυνατά ενώ το monitoring στο track της ηχογράφησης δεν ξεπερνά ούτε καν το 1/4 της μπάρας . Αν κάηκε αφού έχει 2 χρόνια εγγύηση θα μππορώ να την αλλάξω ????

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kimwnas στις 14-07-2012 17:59 ]


    noizreduction
    14.07.2012, 19:50

    Προφανως στο RODE υπαρχει λογος να αναψεις το phantom power! Το πιο σωστο ειναι να το αναψεις, αφου συνδεσεις το μικροφωνο. Οχι γιατι θα καει η εισοδος της καρτας, αλλα γιατι πολλες φορες μπορει να εχει μεινει φορτιο μεσα στο μικροφωνο κι αν το συνδεσεις σε μια υποδοχη που ηδη εχει phantom power, μπορει να παθει ζημια.

    Βεβαια, αυτο που δε λενε οι καρτες και τα manual, ειναι πως οι μεγαλες κονσολες ( Neve, SSL , κλπ ) που χρησιμοποιουν στα studios, εχουν μονιμα ενεργοποιημενο το phantom power Smile.



    Διαβασε λιγο το manual του Cubase, γιατι ενδεχομενως μπορει να επιλεγεις κατι λαθος για το monitoring. Επισης να εχεις κατα νου πως δεν εχω δει καρτα να καιγεται απο ..... phantom power, οποτε δε νομιζω πως εχει παθει κατι τετοιο!


    kimwnas
    16.07.2012, 17:21

    Πήγα στις ρυθμίσεις του μικροφώνου στο Control Panel και ενεργοποίησα την επιλογή Allow Applications to take exclusive control of this device .Διάβασα το μανιουάλ του αλλά δεν κατάλαβα και τόσο πολύ !Για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω την επιλογή Direct Monitoring στο Device Setup ..Πως θα το ενεργοποιήσω ??Έχω επιλεγμένη την κάρτα ήχου μου !!

    Σας λέω και ένα ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να με βοηθήσετε !!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kimwnas στις 16-07-2012 17:22 ]


    noizreduction
    17.07.2012, 09:54

    Δεν ειναι θεμα διαχειρισης της καρτας απο τα windows. Πολλες καρτες δεν επιτρεπουν το Direct Monitoring, αφου ηδη παρεμβαινουν πανω στο Cubase ( ειναι μια αμφιδρομη σχεση αγαπης και μισους Smile ).

    Οταν αναφερομαι σε manual, εννοω το manual του Cubase κι οχι της καρτας! Πρεπει να ρυθμισεις καλυτερα το Cubase γιατι με τη συγκεκριμενη καρτα δεν εχω ακουσει ποτε αντιστοιχα προβληματα.

    Επισης ( αν και δεν ευθυνεται σε αυτη τη κατασταση ) τι λειτουργικο χρησιμοποιεις και ποια εκδοση του Cubase αγορασες?


    kimwnas
    17.07.2012, 11:56

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-07-2012 στις 09:54 έγραψε...

    Δεν ειναι θεμα διαχειρισης της καρτας απο τα windows. Πολλες καρτες δεν επιτρεπουν το Direct Monitoring, αφου ηδη παρεμβαινουν πανω στο Cubase ( ειναι μια αμφιδρομη σχεση αγαπης και μισους Smile ).

    Οταν αναφερομαι σε manual, εννοω το manual του Cubase κι οχι της καρτας! Πρεπει να ρυθμισεις καλυτερα το Cubase γιατι με τη συγκεκριμενη καρτα δεν εχω ακουσει ποτε αντιστοιχα προβληματα.

    Επισης ( αν και δεν ευθυνεται σε αυτη τη κατασταση ) τι λειτουργικο χρησιμοποιεις και ποια εκδοση του Cubase αγορασες?



    Το διάβασα το μάνιουαλ του Cubase αλλά δεν το πολυκατάλαβα Η έκδοsη του Cubase είναι το 5 και το λογισμικό του computer μου είναι το Windows 7 Service Pack 1 !!!Στην αρχή δούλευε το μικρόφωνο και όταν ηχογραφούσα ακούσα και την φωνή μου και το τραγουδι !!!


    noizreduction
    17.07.2012, 15:06

    Πρεπει να θυμηθεις εαν "πειραξες" τιποτα κατα τη διαρκεια της χρησης της καρτας ή να δοκιμασεις να αλλαξεις USB θυρα στη καρτα, ωστε να βεβαιωθεις πως σε επιπεδο hardware ολα ειναι καλα!


    kimwnas
    17.07.2012, 15:28
    nοiz έχεις κανένα ooVoo , Skype ή Msn ?
    noizreduction
    17.07.2012, 17:09

    Δεν ασχολουμαι με τα συγκεκριμενα ( πλεον ) Κιμωνα! Δοκιμασες να αλλαξεις τη θυρα USB για αρχη, μηπως η καρτα δεν παιρνει τη σωστη τιμη ρευματος, ωστε να "αναψει" το phantom power?


    kimwnas
    17.07.2012, 17:20

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-07-2012 στις 17:09 έγραψε...

    Δεν ασχολουμαι με τα συγκεκριμενα ( πλεον ) Κιμωνα! Δοκιμασες να αλλαξεις τη θυρα USB για αρχη, μηπως η καρτα δεν παιρνει τη σωστη τιμη ρευματος, ωστε να "αναψει" το phantom power?



    to email sou einai afto : infosales@noiz.gr>

    Επειδή σε κούρασα σου έστειλα ενα βιντεάκι 10 λεπτών με όλλες τις ρυθμίσεις των Sound Devices , Harwares κ.α και περιμένω την ετιμογορία σου κατά το βραδάκι !!!


    noizreduction
    17.07.2012, 17:25

    Αυτο το email δε ξερω ποιος το εχει, αλλα σιγουρα δεν ειναι δικο μου {#emotions_dlg.biggrin}. Απο που το βρηκες?!


    kimwnas
    17.07.2012, 18:35

    noiz.gr

    δεν το εστειλα ακόμη επειδή διαρκεί 12 λεπτά και το μέγιστο μέγεθος για αποστολή ειναι 25 mb !!Πώς μπορώ να στου το στείλω ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kimwnas στις 17-07-2012 18:49 ]


    noizreduction
    17.07.2012, 22:42

    Μπορεις να το ανεβασεις σε καποιο data site ( βλεπε rapidshare.com πχ ) και να το κατεβασω!


    kimwnas
    18.07.2012, 22:05

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kimwnas στις 18-07-2012 22:45 ]


    DimitrisPrasakis
    11.08.2012, 17:07

    Καλησπέρα φιλαράκο .

    1.Για τον "πίσω" θόρυβο το μόνο που μπορεις να κάνεις μέσα απο το cubase είναι να βάλεις στο audio track που θές να μειώσεις τον θόρυβο ένα gate .

    Βρίσκεται Inserts>Dynamics>Gate

    Η καλύτερη λύση είναι να μειώσεις τον θόρυβο στο δωμάτιο ή να τον απομονώσεις με κάποιον τρόπο , ή να κατεβάσεις το gain του μικροφώνου σου ( Επειδή είναι πυκνωτικό πιάνει ήχους απο όλο τον χώρο )!

    2. Εδώ θα σε γελάσω ίσως nα φταίει το latency ! Μηπως χρειάζεσαι μια καλύτερη κάρτα ήχου ? Η μήπως να αλλάξεις το buffer της καρτας ήχου που έχεις τώρα ? Όσο μικρότερο είναι το buffer τοσο μικρότερο και το latency . Απλά ανεβάζει το CPU usage του υπολογιστή σου , οποτε αμα δεν έχεις καλο pc το cubase μπορει να crasharei .

    Δοκίμασε όμως ! 

    Devices>Device Setup

    3.

    File>Export>Audio Mixdown 

    File format βαλε mp3

    Και σιγούρεψε οτι έχεις επιλέξει το High Quality Mode για καλύτερη ποιότητα !

    Τώρα , για καλύτερη ποιότητα κάποια tips . Βάλε το μικρόφωνο μπροστά σε μία επιφάνεια που δεν περνάει εύκολα ο ήχος , ώστε να αντανακλάται πίσω !

    Επίσης αν δεν έχεις φίλτο καλό θα ήταν να πάρεις ένα για να μην βαράει ο αέρας πάνω στο μικρόφωνο και κανει φασαρία ( Μεχρι να πάρω εγώ είχα ένα αυτοσχέδιο απο ... χαρτί κουζίνας )

    Τέλος κάποιες ρυθμίσεις που θα πρέπει να κάνεις ΣΙΓΟΥΡΑ για ηχογράφηση φωνή στο κανάλι σου είναι να βάλεις compressor και να ρυθμίσεις τα EQ . ( Αν δεν ξέρεις να τα ρυθμίζεις υπάρχει insert που λέγεται studio eq με έτοιμα presets ! )

    Τώρα ανάλογα το κομμάτι ίσως να θες να βάλεις λίγο reverb και delay ! 

    Ελπίζω να βοήθησα ,

    Δημήτρης


    -----------------

    Εν οίδα ότι ουδέν οίδα !

    https://www.youtube.com/DimitrisPrasakis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DimitrisPrasakis στις 11-08-2012 17:12 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DimitrisPrasakis στις 11-08-2012 17:14 ]