ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη

    Κοντοζυγώνει η συναυλία του αγαπημένου μας Morrissey στο Λυκαβηττό

    axilleas23
    13.07.2012, 21:12

    από gbal - Περισσότερα άρθρα

    13/07/12 13:30

    Καλησπέρες σε όλους!

    Μόλις 3 μέρες πριν υποδεχτούμε για τέταρτη φορά τον μεγάλο Moz στην Αθήνα! Το θέατρο του Λυκαβηττού αναμένεται να είναι γεμάτο την ερχόμενη Δευτέρα. Αν δεν έχετε πάρει ακόμη το εισιτήριο σας, μάλλον θα πρέπει να βιαστείτε. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχουμε, αναμένεται sold out!

    Τα εισιτήρια κοστίζουν 35 Ευρώ και πωλούνται στο www.ticketarena.gr, στο Tickethouse και τα Public.

    Σχετικά με το setlist της συναυλίας, κάναμε μια έρευνα στα τραγούδια που έπαιξε ο Morrissey στις 5 τελευταίες συναυλίες του. Σε αυτές, το ξεκίνημα γίνεται με το "Shoplifters Of The World Unite" των Smiths ή το "You Have Killed Me". Το encore περιέχει ένα τραγούδι και συνήθως είναι το "How Soon Is Now?". Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα τραγούδια που έπαιξε σχεδόν σε όλες τις πρόσφατες εμφανίσεις του:

    Shoplifters Of The World Unite (The Smiths)
    You Have Killed Me
    I'm Throwing My Arms Around Paris
    When Last I Spoke To Carol
    Everyday Is Like Sunday
    Still Ill (The Smiths)
    Black Cloud
    Ouija Board, Ouija Board
    To Give (The Reason I Live)
    Meat Is Murder (The Smiths)
    Let Me Kiss You
    People Are The Same Everywhere
    I Will See You In Far-Off Places
    I Know It's Over (The Smiths)

    Encore:

    How Soon Is Now? 

    Μετά το πιθανό setlist, σας έχουμε και κάτι διαφορετικό για τον Moz. Δείτε παρακάτω τις εικόνες που δημιούργησε ο Brian Brooks, στις οποίες συνδυάζει τραγούδια του Morrissey με τη διαδικασία εύρεσης εργασίας. Έχουν πλάκα...

    Τις παρακάτω εικόνες τις βρήκαμε στο socomic.gr.












    Καλό, ξεκούραστο και δροσερό Σαββατοκύριακο να έχουμε παιδιά!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : axilleas23 στις 13-07-2012 21:14 ]


    kwstasagas
    17.07.2012, 03:05

    Σήμερα - μάλλον ... χθες - ήμουν στο Λυκαβηττό !!!

    Το ξεκαθαρίζω : Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για το έργο και τη σταδιοδρομια του Morrissey !!! Πέρα από 4-5 τραγούδια των Smiths δεν ξέρω άλλα τραγούδια, είτε της μπάντας, είτε του ίδιου του Morrisey !!! Κι αν γνωρίζω αυτά τα 4-5 άσματα των Smiths, οφείλεται στο ότι στις αρχές των 90ς, όταν ήμουν φοιτητής στη Θεσσαλονίκη, όποτε πήγαινα σε κάποιο σαλονικιώτικο μπαράκι σχεδόν πάντα άκουγα κάποιο ή κάποια απ' αυτά τα 4-5 άσματα !!! Στο Λυκαβηττό ήμουν περισσότερο "από περιέργεια' και για να διαμορφώσω μια κάποια άποψη "για το τι εστί Smiths και Morrissey στο χώρο της ποπ -ροκ" !!! Eτσι, θα εκφέρω άποψη καθαρά σαν "ουδέτερος ακροατής" που σχεδόν όλα τα τραγούδια τα άκουσε για πρώτη φορά !!!

    Λοιπόν, αυτό που είδα ήταν το εξής : Ενας καλλιτέχνης υπερ-ευαίσθητος, σχεδόν "εύθραυστος", που έδωσε την ψυχή του κάτω από αφόρητη ζέστη και λουσμένος ολόκληρος στον ιδρώτα .... Ένας απλός, πονεμένος άνθρωπος που τις αγωνίες του τις κάνει "κραυγές", εμποτισμένες, όμως, με το "βρετανικό φλέγμα" του ... ένας καλλιτεχνης με βαθιές μουσικές, και όχι μόνο, αναζητήσεις .... Τα τραγούδια που άκουσα ήταν αξιοθαύμαστα στη δομή τους, ιδίως τις στιγμές που ακροβατούσαν μεταξύ "αφήγησης" και "μελωδίας" ... Οι ενορχηστρώσεις του σε κάποια τραγούδια ευφάνταστες, με τους ήχους απ' τα πλήκτρα να κάνουν θαύματα .... Κι εκεί που έλεγες "ααα, αυτό που παίζει θυμίζει πανκ μουσική" ή "80ς νιου γουέηβ", τσουυυπ, σού "ξέφευγε" με "αριστοτεχνικές κινήσεις' και σε έκανε να μην ξέρεις "πού να τον κατατάξεις" .... Μού έδωσε, δηλαδή, την εντύπωση ότι ο τύπος τραβάει τον δικό του "μοναχικό δρόμο", κάνοντας πράγματα που δεν θυμίζουν κανέναν άλλον .... 

    Κι επαναλαμβάνω : Όλα αυτά τα γράφει ένας ουδέτερος ακροατής !!! Τα τραγούδια του σχεδόν ποτέ δεν τα συμπεριέλαβα στις "μουσικές μου αναζητήσεις" που είχα ως ακροατής [ενώ γνωρίζω πολλούς συνομήλικούς μου που πορώνονται άγρια με Smiths] !!!   

    Εγώ απλά τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γι' αυτήν την τόσο όμορφη και τόσο έντιμη / ειλικρινή βραδυά που μας χάρισε ....