ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για τις κλασσικές κιθάρες;

    alexscorpions
    14.07.2012, 15:36

    Εγώ πάντος πιστεύω οτι η κλασσική κιθάρα δεν είναι απαραίτητα για την κλασσική μουσική. Έχω δει πολλά ροκ κομμάτια τα οποία στην κλασσική ακούγοντα πανέμορφα και σου λένε πάρε ηλεκτρική που είναι για ροκ. Όλλα τα ίδια είναι με εξαίρεση τον ηχο που βγάζουν ορισμένα πράγματα. Εσείς τι πιστεύετε γι'αυτο;


    costaspanag
    15.07.2012, 09:18

    Δεν είμαι κιθαρίστας, θαυμάζω όμως την ακουστική και κλασσική κιθάρα και πιστεύω ότι τα ακουστικά (φυσικά) όργανα είναι πολύ προτιμότερα από τα ηλεκτρικά. Είναι γεγονός ότι η ηλεκτρική κιθάρα και γενικότερα ο ηλεκτρονικός ήχος έφερε "επανάσταση'" στη Δυτική "ποπ" μουσική από τη δεκαετία του 1960 και ξετρελαίνει τη νεολαία. Ήδη όμως ο θόρυβος έχει αρχίσει να καταλαγιάζει και αυξάνονται οι οπαδοί του φυσικού ήχου. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί που γράφονται σε Ωδεία για ηλεκτρική κιθάρα δεν συνεχίζουν.


    Mendrix
    15.07.2012, 22:40
    1+
    Mendrix
    15.07.2012, 22:42

    Και εγω εχω κλασσικη κιθαρα μπορεις να παιξεις ροκ μουσικη μια χαρα και θα ακουγεται και ωραια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 15-07-2012 22:44 ]


    delta66
    21.07.2012, 13:02

    Παράθεση:

    Το μέλος alexscorpions στις 14-07-2012 στις 15:36 έγραψε...

    Εγώ πάντος πιστεύω οτι η κλασσική κιθάρα δεν είναι απαραίτητα για την κλασσική μουσική. Έχω δει πολλά ροκ κομμάτια τα οποία στην κλασσική ακούγοντα πανέμορφα και σου λένε πάρε ηλεκτρική που είναι για ροκ. Όλλα τα ίδια είναι με εξαίρεση τον ηχο που βγάζουν ορισμένα πράγματα. Εσείς τι πιστεύετε γι'αυτο;



    Συμφωνω.

    Οπως και με ολα τα μουσικα οργανα μπορεις να παιξεις οτι ειδος μουσικης θελεις.

    Απλα καποια μουσικα οργανα ειναι πιο εξειδικευμενα σε καποιο ειδος μουσικης, περισσοτερο λογω του ηχοχρωματος τους, αλλα και λογω της κατασκευης τους αφου τα περισσοτερα των μουσικων εργων που εχουν γραφτει ειδικα για αυτα τα οργανα, μπορουν να εκτελεστουν πιο ευκολα (μηχανικα και ηχητικα) απο αυτα τα μουσικα οργανα.

    Καλο θα ηταν ομως να προσπαθησετε πρωτα με το πιο καταλληλο οργανο για τη μουσικη που θελετε να παιξετε. (πχ στη ροκ, απο κιθαρες,  ηλεκτρικη και ακουστικη, ενω στην κλασικη μουσικη, κλασικη κιθαρα)

    Ενα tip: πρασπαθηστε να μελετησετε μουσικες που εχουν γραφτει και εκτελεστει απο αλλα μουσικα οργανα εκτος του δικου σας. Οταν θα τα καταφερετε να ακουγονται καλα, θα εκπλαγειτε απο την προσφορα της μελετης αυτης στην τεχνικη σας και στο "ανοιγμα του μυαλου" γενικοτερα της αντιληψης του οργανου που παιζατε μεχρι τοτε. (εξαιρουνται καποιες περιπτωσεις οπου καποιος δεν θελει να ακουστει πρωτοτυπα/διαφορετικα απο το συνηθες, και θεωρει οτι το κατι διαφορετικο στο προσωπικο στυλ, θα του καταστρεψει τους στοχους του)

    Χρησιμοποιω επανειλημενα στη δισκογραφια την κλασικη κιθαρα για μελωδιες σε ροκ, μπαλαντες, ελληνικα.

    Μεχρι και dobro (που ο ηχος της ειναι για blues-country) χρησιμοποιησα στο νεο δισκο του Νταλαρα, στη θεση μαντολινου και απλης ακουστικης.

    Σε δικους μου πειραματισμους, παιζω στην ηλεκτρικη κιθαρα, κλασικη μουσικη (για strings κλπ), ηπειρωτικα (για κλαρινο, βιολι, λαουτο) ροκ (για σαξοφωνο πχ απο pink floyd), μπασο (απο weather report), keyboards ειδικοτερα moog (για Jazz Rock και Rock πχ  Jan Hammer και chick corea - αυτο εχει καθορισει και επηρεασει κατα μεγαλο ποσοστο το στυλ του jeff Beck ή του Frank Gambale)  κλπ

    Τα κανω αυτα απο παιδακι, οταν ηθελα να παιξω Zeppelin και δεν ειχα ακομα κιθαρα και το μοναδικο μουσικο οργανο στο σπιτι ηταν μπουζουκι και μαλιστα τριχορδο D - A - D, (ουτε καν τετραχορδο που μοιαζει στο κουρδισμα του με τις 4 κατω χορδες της κιθαρας και κατι μπορει να γινει.


    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 21-07-2012 13:33 ]


    anastasiajazzguitar
    30.08.2012, 18:10

    με την κλασσικη κιθαρα μπορεις να παιξεις τα παντα!κυριολεκτικα,ειναι η αρχη για καθε μουσικο ξεκινημα!κανω κιθαρα κ εχω ξετρελαθει,εδω κ 2 μηνες!


    Xenaki100
    15.09.2012, 00:08
    Βασικά η κλασσική κιθάρα σε μαγεύει. Είναι απίστευτος ο ήχος της και σίγουρα για εμένα δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης με τον ηλεκτρικό. Γενικά και στο παίξιμο είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα, το να παίζεις τις διπλές να κάνεις αρπίσματα. Η κλασσική κιθάρα είναι ξανα λέω απλά μαγεία!
    Kaikikikou
    19.09.2012, 15:18
    Γνώμη μου πάντα,είναι πως η κλασσική κιθάρα,η ακουστική,και η ηλεκτρική είναι εντελώς διαφορετικά όργανα. Η τεχνική είναι τελείως διαφορετική, και χρειάζονται δεκαετίες για να καταφέρεις ουσιαστικά να μάθεις κάποια από αυτές. Βέβαια πιστεύω πως η κλασσική κιθάρα, με τον γλυκό ζεστό ήχο, είναι η πιο δύσκολη επιλογή αν θες να μπεις στο ρεπερτόριο της,και σε αποζημιώνει μάλιστα και με το παραπάνω. Μπορεί να σε κάνει έναν ολοκληρωμένο μουσικό, με βάσεις κλασσικής μουσικής,και να επεκταθείς σε άλλα είδη με τα καλύτερα θεμέλια. Βέβαια πιστεύω πως σε θέματα πειραματισμού,η ηλεκτρική κιθάρα υπερτερεί,και βρίσκεται μίλια μπροστά... :) Κώστας
    inkve
    19.09.2012, 17:14

    παντα μαρεσε και οσο περνανε τα χρονια μαρεσει ολο και πιο πολυ ο φυσικος ηχος...

    ομως το ιδιο ισχυει και για την ηλεκτρικη κιθαρα...ο ηλεκτρισμος εχει αλλη χαρη

    μην βιαζεστε(και μην ειστε απολυτοι) τοσο μερικοι να κρινετε τον ηλεκτρικο ηχο...καθως θελει χρονια ενασχολησης και τριβης εξαιρουμενου του παιξιματος....ενας αρχαριος βγαζει ευκολα ωραιο ηχο με μια κλασσικη....με μια ηλεκτρικη ομως οχι...ακομα και αν παιξει με τον καλυτερο εξοπλισμο...

    και επισης οι περισσοτεροι μπερδευουν(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΤΩΝ ΩΔΕΙΩΝ)την κλασσικη με την ηλεκτρικη οσων αφορα το παιξιμο...

    ειναι ομοια οργανα...αλλα εντελως διαφορετικα...σε ολα....εξαιρουνται καποιες λεπτομερεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα...


    JimmisK-7
    04.10.2012, 11:15

    Λοιπον παιδια μιας και εσεις αγαπατε τοσο την κλασσικη κιθαρα, εμενα απλα δεν μου αρκει για αυτο που θελω, δεν με γεμιζει ο ηχος της. Αμα ενδοιαφερεστε πουλαω αυτη εδω. Η κιθαρα απο οσο μπορειτε να δειτε ειναι σε πολυ καλη κατασταση, εχει χρησιμοποιηθει μονο ελαχιστους μηνες. Ειναι αδικο να μενει αχρησιμοποιητη. Ευχαριστω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JimmisK-7 στις 04-10-2012 11:17 ]