ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Τι είναι τα ακκομπανιαμέντα και πού χρησιμευουν;

    alexscorpions
    16.07.2012, 10:46

    Τα εχω συναντησει πολλες φορες σε συζητησεις μα δεν εχω καταλαβει ακομα. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!{#emotions_dlg.confused1}


    costaspanag
    16.07.2012, 13:02

    Ακκομπανιαμέντα είναι οι συγχορδίες (ακόρντα) με τα οποία συνοδεύεται μια μελωδία. Ακκομπανιάρω= συνοδεύω.


    STEFANOS604
    16.07.2012, 13:44

    Ακομπανιαμέντο ή συγχορδία ή ακόρντο ή chords είναι συνδυασμός 3 ή περισσότερων φθόγγων που ηχούν αρμονικά ταυτόχρονα ή και σε αρπέζ (οι 3 φθόγγοι ηχούν διαδοχικά – εφαρμογή κυρίως σε κιθάρα , φυσαρμόνικα…)

    Συνήθως χρησιμοποιούνται στη μουσική (Δυτική κυρίως) για τη συνοδεία μιας μελωδίας ενώ σε άλλα μέρη του κόσμου λείπουν παντελώς.

    Μια σειρά από τέτοια ακόρντα (το λεγόμενο chord progression) απαιτούνται για κάθε τονικότητα.

    Πχ αν η τονικότητα μιας μελωδίας είναι σε D τότε πχ μια σειρά από ελάχιστα απαιτούμενα ακόρντα είναι τα:

      D – G – A7 ή πιο πολλά ακόρντα πχ D – G – A7 – Em-B .

    Υπάρχουν κάμποσοι τρόποι να παίξει κάποιος μια συγχορδία με μια κιθάρα και συνήθως επιλέγει αυτό το πιάσιμο που θέλει ανάλογα με το πώς τον βολεύει στο χέρι αλλά και τον παραγόμενο ήχο. (Δεν ακούγονται όλα τα πιασίματα της ΙΔΙΑΣ συγχορδίας το ίδιο, υπάρχουν μικρές διαφορές- πχ barre -capotastro..).

    Είναι καθαρά θέμα εξάσκησης. Στην αρχή θα ακούγονται λίγο άσχημα, αλλά με τον καιρό θα φαίνονται όλο και πιο εύκολα.

    Όμως θα πρέπει να μάθεις τα βασικά της μουσικής θεωρίας για να μπορέσεις να τα κατανοήσεις πληρέστερα.

    Πάντως ρίξε και μια μελέτη στην παρακάτω φωτογραφία:

    https://www.box.com/s/25755dce8e1cb46166b7

    Παλιά είχα γράψει ένα άρθρο : ‘’Στοιχειώδεις γνώσεις μουσικής θεωρίας γραμμένες από μη μουσικό’’  με πολλές φωτογραφίες , που ίσως σε βοηθήσει ΕΔΩ:

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83568.msg663339#msg663339

     

     

     

     


    alexscorpions
    16.07.2012, 15:41
    Παιδια ευχαριστω ξερω να παιζω συγχορδιες απλα οπου εχω δει site με συγχορδιες δεν εχω συναντησει αυτον τον ορο. Τον ειχα συναντησει σε καποιες συζητησεις απλως. Και παλι ευχαριστω πολυ
    bb-king
    12.09.2013, 23:28
    συνηθως τα ακκομπανιαμεντα τα χρησιμοποιουμε στην παραδοσιακη μουσικη.. π.χ σε ενα σχημα με χαλκινα πνευστα δεν παιζουν ολοι την ιδια μελωδια! τις περισσοτερες φορες οι τρομπετες κρατανε ακκοπανιαμεντα! παραδειγμα σε ενα κομματι 7/8 οπως το μηλο μου κοκκινο, παιζει το κλαρινο τη μελωδια και οι τρομπετες κανουν απο πισω μπουμ πα-πα-πα μπουμ πα-πα-πα-πα
    costaspanag
    13.09.2013, 00:07

    Συνήθως η κιθάρα (ή το πιάνο κλπ. "όργανα συνοδείας") ακομπανιάρει (συνοδεύει με ακομπανιαμέντα) τη φωνή που τραγουδά ή κάποιο όργανο που παίζει τη μελωδία (πχ.βιολί).

    Όπως λέει και το τραγούδι:

    "..ένας νέος να ακομπανιάρει

    και μια νέα να τραγουδεί..."

    Τα ακομπανιαμέντα δεν γίνονται μόνο με συγχορδίες (ακόρντα), αλλά και με αρπισμούς συγχορδιών.

    Στο ακορντεόν συνήθως το δεξί χέρι παίζει τη μελωδία, ενώ το αριστερό τα ακομπανιαμέντα.