ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.833 μέλη

    Multimedia μουσικά κουίζ στο MusicHeaven!

    jorge
    19.07.2012, 14:18

    Είμαι πολύ χαρούμενος που σήμερα βγάζουμε online τα νέα μουσικά κουίζ. Ο Orfeus έκανε το θαύμα του και έτσι έχουμε έτοιμα αρκετά. Μια φορά το μήνα θα βγαίνει νέο κουίζ :)

    Τα νέα κουίζ έχουν νέα εμφάνιση, αλλά κυρίως οπτικοακουστικό υλικό!

    Πλέον δίπλα σε κάθε ερώτηση, θα βλέπετε είτε εικόνα, είτε κάποιο βίντεο, είτε κάποιο ηχητικό, το οποίο θα σας βοηθάει να δώσετε απάντηση.

    Το πρώτο multimedia μουσικό κουίζ είναι το Γνώσεις Ελληνικής Μουσικής ΙIΙ.

    Καλή επιτυχία και περιμένουμε τις εντυπώσεις σας για τα νέα μουσικά κουίζ!




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-07-2012 14:21 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-07-2012 15:47 ]


    επισυναπτόμενα: mm.jpg 
    ilio
    19.07.2012, 16:21

    Μόλις το δοκίμασα jorge και όντως είναι πολύ βοηθητικό το υλικό που υπάρχει δίπλα σε κάθε ερώτηση.

    Μου άρεσε και οι ερωτήσεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες και σε ιντριγκάρουν για να τις απαντήσεις.

    Μπράβο στον Orfeus!{#emotions_dlg.thumbup}Μπράβο σας γενικότερα για την ιδέα και την προσπάθεια!Smile


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 19-07-2012 16:22 ]


    mary_omikron
    19.07.2012, 21:41

    Ολο φρεσκαδούρες είμαστε... είδατε τι συμβαίνει όταν ο admin έχει κέφια ??? 


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 19-07-2012 21:42 ]


    dimitris1965
    20.07.2012, 00:38
    αν και απαντησα σωστα νομιζω οτι η επιλογες στην ερωτηση για τον ζούδιαρη ειναι λαθος
    Orfeus
    20.07.2012, 01:34

    1) Όταν λες "οι επιλογές" εννοείς τις ερωτήσεις που έχω βάλει;

    Poster
    Νερό κι’ Αλάτι
    Ένας Κύκνος Κλαίει
    Όπως Μυστικά και Ήσυχα


    2) Οι 3 από τις 4, ΠΡΕΠΕΙ να είναι λάθος, για να είναι το quiz σωστό!

    3) Και πώς γίνεται να απάντησες εσύ σωστά, αφού λες ότι είναι λάθος;
    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 20-07-2012 07:27 ]


    dimitris1965
    21.07.2012, 00:41
    nai alla i sosti apanthsh omos eprepe na einai o diskos to afilio,tritos tou diskos sti seira.kai den yparxi stis epiloges,ayto einai to lathos orfeus.apanthsa sosta apla giati dialeksa tin pio sosth apo tis epiloges pou exei.ektos an kano lathos ego opote zito sygnomi :)
    Merarxos
    31.07.2012, 17:15
    Πολύ καλό αν και δεν ήξερα αρκετά
    jorge
    28.08.2012, 01:22

    Νέο multimedia μουσικό κουίζ με τίτλο:

    Δύσκολο Κουίζ Ελληνικής Μουσικής

    Καλή επιτυχία!


    jorge
    07.11.2012, 10:30

    Νέο κουίζ με θέμα το Ξένο Ροκ!

    Καλή επιτυχία! Ευχαριστούμε Orfeus :)

    Μουσικά Κουίζ


    Orfeus
    07.11.2012, 11:06

    Παίζω κι εγώ, αλλά σταματάω στο 9. Απλά, για να βλέπω τις ερωτήσεις!

    {#emotions_dlg.beer}


    jorge
    10.01.2013, 21:25

    Και στο 10 να σταματήσεις Orfeitto, απλά μην πατήσεις το κουμπι ΤΕΛΟΣ :)

    Λοιπον, εχουμε ενα νέο μουσικό κουίζ! Αυτή τη φορά έχει και λίγη ξένη ποπ των 80's - 90's!

    Καλή διασκέδαση!


    CHE
    12.01.2013, 09:09
    Δυστυχώς ΚΑΙ αυτό το κουίζ έχει λάθη. Τώρα τί να κάνω; Αν τα επισημάνω θα "μαρτυρήσω" τη θεωρητικά σωστή απάντηση. Μάλλον θα το κάνω... έμμεσα. Ας υποθέσουμε, λοιπόν, ότι κάποιος σας ρωτάει τι εθνικότητας ήταν ο Όμηρος. Θα απαντούσατε Τούρκος; Όχι βέβαια. Κι όμως. Η σωστή απάντηση, όπως δίδεται στο κουίζ, θα ήταν αυτή! Πάμε παρακάτω. Το όνομα Aerosmith. Δεν θα μαρτυρήσω την απάντηση αλλά αυτή που δίδεται ως σωστή είναι λάθος. Αρκεί μία ματιά στο λήμμα της αγγλόφωνης Wikipedia, όπου γράφει αναλυτικά πως προέκυψε το όνομα του συγκροτήματος. Εμ, το άλμπουμ των Beatles; Συγνώμη, αλλά σε όλες τις απαντήσεις-άλμπουμ υπάρχει τουλάχιστον ένα τραγούδι του George Harrison. Εν ολίγοις, δεν υπάρχει καμία σωστή απάντηση στη συγκεκριμένη ερώτηση (ασχέτως αν αυτή που απάντησα εγώ υπολογίστηκε ως σωστή). Επίσης, τα μέρη όπου γεννήθηκαν οι Van Halen... κανένα δεν είναι σωστό! Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Οφείλω, βέβαια, να πω ότι πριν ποστάρω τις παρατηρήσεις μου έκανα την έρευνά μου ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω κάποιο λάθος. Πάντως το απόλαυσα το κουίζ γιατί σε ορισμένες ερωτήσεις (όπως π.χ. η εθνικότητα του Mercury) "έξυσα" πολύ το κεφάλι μου.
    jorge
    12.01.2013, 12:19

    Ευχαριστούμε CHE. Για την ερώτηση των Aerosmith το λάθος είναι δικό μου, καθώς δεν το πέρασα σωστά. Για τα υπόλοιπα να μας πει και ο Orfeus τη γνώμη του, ωστε αν πραγματι υπαρχουν τα λαθη που επισημανεις, να τα διορθωσουμε.

    Edit:

    Δόθηκε +1 πόντος σε όσους είχαν απαντήσει σωστά στην ερώτηση των Aerosmith.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 12-01-2013 12:22 ]


    dimitris1965
    13.01.2013, 01:01
    oso afora tous beatles i erotisi einai sosti.exo kapoia amfivolia gia thn erotisi pou afora ton mercury.eno simfono oti den yparxi akrivos i sosti epilogi gia tous Van Halen...
    CHE
    13.01.2013, 09:18
    Όσον αφορά τον Mercury, του αποδίδεται η εθνικότητα ενός κράτους που τότε δεν υπήρχε! Για τους Beatles απλά ρίξτε μια ματιά στα λήμματα της αγγλικής Wikipedia για κάθε άλμπουμ ξεχωριστά. Θα δείτε ότι δεν υπάρχει κανένας από τους δίσκους αυτούς που να έχει μόνο τραγούδια των Lennon/McCartney. Κρατάω μόνο μια επιφύλαξη διότι μπορεί να κυκλοφορήσανε διαφορετικές εκδόσεις.
    jorge
    23.03.2013, 01:06
    Orfeus
    23.03.2013, 19:14

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 12.01.2013, 09:09 έγραψε...

    Εμ, το άλμπουμ των Beatles; Συγνώμη, αλλά σε όλες τις απαντήσεις-άλμπουμ υπάρχει τουλάχιστον ένα τραγούδι του George Harrison. Εν ολίγοις, δεν υπάρχει καμία σωστή απάντηση στη συγκεκριμένη ερώτηση (ασχέτως αν αυτή που απάντησα εγώ υπολογίστηκε ως σωστή). 



    Δεν θα το μαρτυρήσω βέβαια, αλλά στο συγκεκριμένο σωστό άλμπουμ, ο Harrison δεν έχει γράψει κανένα τραγούδι, άσχετα με το εάν τραγουδάει σε ένα από αυτά. Όλα τα τραγούδια είναι συνθέσεις των Lennon/McCartney.


    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 12.01.2013, 09:09 έγραψε...

    Πάντως το απόλαυσα το κουίζ γιατί σε ορισμένες ερωτήσεις (όπως π.χ. η εθνικότητα του Mercury) "έξυσα" πολύ το κεφάλι μου.



    Ο τόπος γέννησης του Mercury, είναι μέρος της χώρας που δίνω ως εθνικότητα. 

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 12.01.2013, 09:09 έγραψε...

    Επίσης, τα μέρη όπου γεννήθηκαν οι Van Halen... κανένα δεν είναι σωστό! 



    Για τους Van Halen ναι, ομολογώ πως μου διέφυγε η σωστή απάντηση. Ήθελα να σας μπερδέψω και ξέχασα να περάσω τη σωστή απάντηση. Ζητώ συγγνώμη, αν και δεν μπορώ να διορθώσω τώρα όσους έπαιξαν και έχασαν εξ αιτίας μου.


    -----------------

    Everybody must something to give, for something they get...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 23-03-2013 19:19 ]


    jorge
    19.05.2013, 23:00

    Στην αρχική σελίδα θα βρείτε ένα νέο κουίζ που έστειλε ο blogarismenos-enge-falos.

    Τίτλος: Χρήστος Δάντης

    :)


    jorge
    19.06.2013, 11:20

    Νέο μουσικό κουίζ από τον Orfeus, με θέμα την ελληνική μουσική. Θα βρείτε μέχρι και διάσημες παιδικές φάτσες :)

    Ας παίξουμε!


    jorge
    14.09.2013, 00:04

    Νέο κουίζ από τον Ορφέα, με θέμα πάλι την ελληνική μουσική. Πολύ ενδιαφέρον, με βίντεο και φωτογραφίες.

    Ξεκινήστε το μουσικό κουίζ

    Καλή επιτυχία!