ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.822 μέλη

    Ποιό ξύλο είναι καλύτερο για την κιθάρα ??

    STEFANOS604
    20.07.2012, 18:59

    Είναι υποκειμενικό ή αντικειμενικό θέμα ο ήχος που παράγεται από κάθε διαφορετικό ξύλο του σκάφους και καπακιού της κιθάρας ?? (φυσικά δεν αναφέρομαι στις κιθάρες κόστους μέχρι 100 ευρώ..)

    Έχω διαβάσει ότι το σκάφος φτιάχνεται κυρίως  από : Σφένδαμο, σαπέλι - ένα είδος μαονιού- Καρυδιά, Τριανταφυλλιά ή κάτι άλλο…

    Καλόν θα είναι  η συζήτηση να παραμείνει στα πλαίσια του ήχου που αποδίδεται από διαφορετικά ξύλα σκαφών, αλλά και αν έχετε άλλες εμπειρίες (αν διατηρείται, αν υπόκειται εύκολα σε σπασίματα από μικρο- χτυπήματα, ή αν  αντέχει σε χτυπήματα…) και τελικά το πόσο ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος καθένας σας από τη δικιά του κιθάρα αν φυσικά ξέρει  με τι συγκεκριμένο ξύλο κατασκευάστηκε!!

    Επίσης το καπάκι, όσον αφορά τον ήχο διάβασα ότι είναι πολύ πιο σημαντικό από ότι το σκάφος!!!

    Στη Σύρο που έχουμε μερικές εποχές με μεγάλη υγρασία ή μεγάλη ξηρασία όλες οι χορδές κουρδίζονται –σχεδόν ομοιόμορφα-προς τα κάτω ή προς τα πάνω ο δε ήχος μου ‘’ακούγεται’’ διαφορετικός –έχω κάνει και χρήση της μεγάλης βίδας του μπράτσου για να αποφευχθεί το σκεύρωμα .

     

    Θα ήθελα να ακούσω δικές σας εμπειρίες

     


    killbill2
    20.07.2012, 20:33
    αναφέρεσαι σε ακουστική ή κλασσική; γιατί πιστεύω έχει διαφορά στις δύο περιπτώσεις
    STEFANOS604
    21.07.2012, 09:35

    Αναφέρομαι σε ακουστικές, ηλεκτρο ακουστικές , κλασσικές και ηλεκτροκλασσικές , όχι στις ηλεκτρικές.

    Σχολίασε αυτή που γνωρίζεις καλώς


    Mad4U
    21.07.2012, 11:57
    Καλυτερο ειναι αυτο που καιγεται καλυτερα :P
    killbill2
    21.07.2012, 12:18
    αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις κάποια ακριβά μοντέλα στο ιντερνετ και να δει από τι ξύλοείναι φτιαγμένα. πχ μια Alhabra κλασσική κιθάρα που είδα που κοστίζει 1.450€ έχει στα χαρακτηριστικά της: Σώμα: Solid Indian Rosewood Καπάκι: Solid Red Cedar Μπράτσο: Cedar Ταστιέρα: Ebony τώρα στα Ελληνικά ψάξτο σε λεξικό να δεις τι ξύλο είναι!
    guitarlife
    22.07.2012, 11:34
    Αν και έχω μία δωδεκάχορδη γιατί είμαι της ηλεκτρικής και στις δύο περιπτώσεις εφόσον βάζεις μαγνήτι καλό δεν έχεις θέμα με το ξύλο...φυσικά κάθε ξύλο έχει το μαγνήτι του.
    Ner0
    22.07.2012, 20:00

    Στεφανε,αν καταλαβα καλα ζητας τις ιδιοτητες του καθε ξυλου.Σαφως και το καπακι ειναι σημαντικοτερο απο το υπολοιπο σωμα στον ηχο.Προσωπικα σαν ηχος μου αρεσει το καπακι απο Κεδρο(cedar)και απο ελατο sitca(sitca spruce).
    Το ελατo sitca δινει ενα σκαστο γεματο ηχο και παραγει ευρυ δυναμικο ευρος συχνοτητων ενω ο Κεδρος δινει ενα πιο αμεσο και ζεστο ηχο απο το ελατο.
    Πλεονεκτημα βεβαια του ελατου θεωρειται οτι ωριμαζει με τον χρονο και μαζι με αυτο και ο ηχος της κιθαρας.Και ο κεδρος ωριμαζει αλλα η αλλαγη στην ποιοτητα του ηχου ειναι ελαχιστη.
    Στο πισω καπακι και στα πλαινα τα πιο συνηθισμενα ξυλα ειναι το μαονι(mahogany)που δινει εναν πολυ ισορροπημενο ηχο με καθαρες μεσαιες,η τριανταφυλλια(Rosewood) που δινει γεματο ηχο με πολυ σταθερα μπασα,και το σφενδαμι(maple) που δινει πολυ καθαρα πριμα αλλα η αποκριση του στα μπασα δεν ειναι τοσο καλη.
    Για την ταστιερα χρησιμοποιειτε η τριανταφυλλια και σε ακριβοτερα οργανα ο εβενος(Ebony)


    akis-pan
    29.07.2012, 11:18

     Καλύτερο δεν ξέρω,εμένα πάντως μου αρέσει σε καπάκι περισσότερο ο έλατος και πίσω καπάκι και πλαινά μαόνι,στα ακουστικά όργανα βέβαια ,γιατί στα ηλεκτρικά τον κύριο λόγο παίζουν οι εκάτοτε μαγνήτες.

    Τώρα ταστιέρα,σε ακουστικά όργανα rosewood,στα ηλεκτρικά δεν έχω πρόβλημα,παίζω με όλες.{#emotions_dlg.biggrin}


    rodantho
    29.07.2012, 13:10
    Στα ακουστικά όργανα τα πράγματα είναι παγιωμένα εδώ και αιώνες μιας και ο στόχος είναι η ενίσχυση του ήχου και όχι τόσο ο χαρακτήρας του ήχου. Για το καπάκι που είναι ουσιαστικά και το πιο σημαντικό μέρος του οργάνου ένα είναι το ξύλο που χρησιμποποιέιται. Sitka spruce, Κέδρος, ερυθρελάτη. Η ταστιέρα συνήθως είναι έβενος η τριανταφυλλιά. Όσον αφορά τα άλλα κομμάτια ότι μπορείς να φανταστείς μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανάλογα το βαλάντιο. Συνήθως είναι τριανταφυλλιά, μαόνι κλπ κλπ. Πάντως θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σου σε θέματα όπου η μερική μικροβιακή καταστροφή του ξύλου έχει απίστευτα ευεργετικές ιδιότητες στην ποιότητα του ήχου. Αυτό ήταν άλλωστε και το μυστικό του Στραντιβάρι όπως έχει αποδειχθεί επιστημονικά.
    gskouras
    28.10.2012, 14:30

    Ρίξε μια ματιά εδώ στην ενότητα με τα ξύλα

    Οδηγός Αγοράς Ηλεκτρικής Κιθάρας (Ξύλα,Μαγνήτες κτλ.)

    http://guitar-addicts.blogspot.gr/2012/10/blog-post_19.html?spref=fb


    cobal
    28.10.2012, 14:45

    Εδω και ενα χρονο ασχολουμαι με την κατασκευη τυμπανων. Εχω ανεβασει και ενα βιντεο στα κρουστα εδω.

    Την εψαξα και ακομη την ψαχνω με το θεμα τι ηχο να περιμενω απο το καθε ξυλο και αυτο που συμπερανα ειναι να πειραματιστω μονος μου και να δω (ακουσω) τα αποτελεσματα του καθενος. Επισης να αναφερω οτι ασχολουμαι μονο με ντοπια ξυλεια λαμβανοντας υποψιν την σκληροτητα του καθε ξυλου σε σχεση με τα ξυλα που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστες.

    Καποτε στο ψαξιμο βρηκα αυτο...http://www.wfdt.teilar.gr/papers/ptyxiakes/Sardis_Papachristopoulou.pdf      Και προσπαθησα να επικοινωνησω με τον καθηγητη αλλα δεν μου εδωσε και πολυ σημασια....Υπαρχει και φορουμ με Ελληνες κατασκευαστες εγχορδων που θα μπορουσες να παρεις συμβουλες


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Mad4U
    29.10.2012, 03:13

    Παιζει καθολου ρολο αν το μπρατσο ειναι one-piece ή 2 κομματια κολλημενα? Παραδειγμα το δικο μου ειναι μονοκοματο maple, και δεν το βλεπω συχνα. Συνηθως οι Fender ειναι 2 κομματια maple neck - rosewood fretboard (RWBK)


    vvasilios
    07.12.2012, 11:38
    Μια ερώτηση : Rosewood= Τρυανταφυλλιά η :Rosewood = Παλλίσανδρος ?? :)
    likaon
    03.06.2020, 19:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Ner0 στις 22.07.2012, 20:00 έγραψε...

    Στεφανε,αν καταλαβα καλα ζητας τις ιδιοτητες του καθε ξυλου.Σαφως και το καπακι ειναι σημαντικοτερο απο το υπολοιπο σωμα στον ηχο.Προσωπικα σαν ηχος μου αρεσει το καπακι απο Κεδρο(cedar)και απο ελατο sitca(sitca spruce).
    Το ελατo sitca δινει ενα σκαστο γεματο ηχο και παραγει ευρυ δυναμικο ευρος συχνοτητων ενω ο Κεδρος δινει ενα πιο αμεσο και ζεστο ηχο απο το ελατο.
    Πλεονεκτημα βεβαια του ελατου θεωρειται οτι ωριμαζει με τον χρονο και μαζι με αυτο και ο ηχος της κιθαρας.Και ο κεδρος ωριμαζει αλλα η αλλαγη στην ποιοτητα του ηχου ειναι ελαχιστη.
    Στο πισω καπακι και στα πλαινα τα πιο συνηθισμενα ξυλα ειναι το μαονι(mahogany)που δινει εναν πολυ ισορροπημενο ηχο με καθαρες μεσαιες,η τριανταφυλλια(Rosewood) που δινει γεματο ηχο με πολυ σταθερα μπασα,και το σφενδαμι(maple) που δινει πολυ καθαρα πριμα αλλα η αποκριση του στα μπασα δεν ειναι τοσο καλη.
    Για την ταστιερα χρησιμοποιειτε η τριανταφυλλια και σε ακριβοτερα οργανα ο εβενος(Ebony)



      ΣΤΕΦΑΝΕ  ΚΑΙ ΛΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΕΙΜΑΙ  ΝΕΟΣ ΣΤΟΝ  ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ .ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ  ΓΙΑ  ΞΥΛΑ  ΚΙΘΑΡΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΣ  ΒΡΗΚΑ  ΚΑΙ  ΑΚΟΥΩ  ΤΙΣ  ΑΠΟΨΕΙΣ  ΣΑΣ .ΠΑΙΖΩ  ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ  ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ .ΚΥΡΙΩΣ  ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ  ΚΑΙ  ΑΠΟ  ΜΕΘΟΔΟ . ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΕ  ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ  ΑΠΟΨΕΙΣ  ΣΑΣ .ΟΣΟ  ΕΜΕΝΑ  ΣΤΗΝ  ΑΘΗΝΑ  Η  ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΧΕ  ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ ΤΟΝ  ΧΡΟΝΟ  ΗΧΟ  .ΟΤΑΝ  ΕΔΩ  ΚΑΙ  10  ΕΤΗ  ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ  ΜΟΝΙΜΑ  ΣΤΗΝ  ΕΠΑΡΧΕΙΑ    Ο  ΗΧΟΣ  ΚΑΙ  Ο  ΤΟΝΟΣ  ΑΛΛΑΞΕ .ΑΡΧΙΣΑ  ΝΑ  ΑΛΛΑΖΩ  ΧΟΡΔΕΣ   ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΛΠ.  Η  ΚΙΘΑΡΑ  ΕΧΕΙ  ΑΡΚΕΤΑ  ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ  ΧΡΩΜΑ  ΣΤΟΥΣ  ΤΟΝΟΥΣ .ΕΚΕΙΝΟ  ΠΟΥ  ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ  ΟΤΙ  ΣΙΓΟΥΡΑ  Η  ΙΣΠΑΝΙΚΗ  ΜΟΥ  ΚΙΘΑΡΑ ΔΕΝΝΤΗΣ  ΑΡΕΣΕΙ  Η  ΥΓΡΑΣΙΑ  .  ΤΩΡΑ  ΜΕΛΕΤΩ  ΝΑ   ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ  ΜΙΑ  ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ  [ΟΜ] ΚΑΙ  ΑΚΟΥΩ  ΓΝΩΜΕΣ  ΓΙΑ  ΤΑ  ΚΑΛΑ ΞΥΛΑ .ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΞΕΡΕΙ  ΑΣ  ΜΕ  ΦΩΤΙΣΕΙ  ΜΕ  ΤΙΣ  ΓΝΩΣΕΙΣ  ΤΟΥ. ΓΙΑ  ΗΧΟ  ΚΑΟΥΤΡΙ  ΡΟΚ ΚΑΙ  ΜΠΑΛΑΝΤΑΣ  !! ΕΥΧΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΥ .!!