ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.826 μέλη

    ''Ποιανού το μαντήλι είναι λερωμένο'' ????

    STEFANOS604
    27.07.2012, 17:42

    Αυτή ήταν η δύσκολη ερώτηση σήμερα στην εκπομπή του Αντένα ''Super Game'' με 1,85 ευρώ/κλήση για να κερδίσετε 500 Ευρώ (δηλαδή έναν μηνιαίο μισθό...)

    Η πλάκα είναι ότι ο παρουσιαστής , μας βοηθεί κιόλας, φαντάσου τι βλάκες είμαστε, ότι δηλαδή μπορεί να λέγεται Πλούταρχος και αραδιάζει και άλλα ονόματα.

    Στη συνέχεια βγαίνει μια τηλεθεάτρια και λέει : Μήπως είναι η Μαρία?? .και απαντά ο παρουσιαστής: δυστυχώς χάσατε είναι ο Γιάννης.

    Αχ Γιάννη μου δεν θα επεμβει κανένας εισαγγελέας!!


    costaspanag
    27.07.2012, 20:12

    'Αν η ερώτηση αφορούσε κάποιο μοντέρνο "hit", κάποια συμμετοχή στην Eurovision,  κάποιο σκυλάδικο, ή έστω κάποιο επεισόδιο Τούρκικου σήριαλ, απ'αυτά που παίζουν συνεχώς τα κανάλια, τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα.

    Αχ, Γιάννη μου, το μαντήλι σου, γιατί είναι λερωμένο; Γιατί;


    reteos
    28.07.2012, 08:25

    Παράθεση:

    Το μέλος costaspanag στις 27-07-2012 στις 20:12 έγραψε...

    'Αν η ερώτηση αφορούσε κάποιο μοντέρνο "hit", κάποια συμμετοχή στην Eurovision,  κάποιο σκυλάδικο, ή έστω κάποιο επεισόδιο Τούρκικου σήριαλ, απ'αυτά που παίζουν συνεχώς τα κανάλια, τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα.

    Αχ, Γιάννη μου, το μαντήλι σου, γιατί είναι λερωμένο; Γιατί;



    Εχω και εγώ την ίδια απορία . Γιατί είναι λερωμένο το μαντήλι του Γιάννη;

    Το μόνο σίγουρο  είναι πως δεν το λέρωσε η ξενητιά   όπως λέει στο παραδοσιακό Ηπειρώτικο τραγούδι και η Γλυκερία :


    https://www.youtube.com/watch?v=rRObMxvb1hc

    Link
    >
    STEFANOS604
    28.07.2012, 09:02

    Φίλοι

    Εγώ άλλο ήθελα να πω. Δεν είναι ότι δεν το ξέρανε ότι είναι του Γιάννη. Είναι σαν να ρωτάς τι κάνει νιάου-νιάου. Απλώς τηλεφωνούν οι ίδιοι και λένε άλλα αντί  άλλων ώστε να υπάρχουν αναμονές κλήσεων τηλεθεατών.

    Θυμάστε πριν 5 χρόνια το παιχνίδι ‘’Βρείτε τη διαφορά!!’’ όπου πχ σου δείχνανε 2 σπίτια όπου το ένα είχε παράθυρο με παντζούρια και το άλλο χωρίς  και οι επιτήδειοι δικοί τους λέγανε πχ το μουστάκι του ενός άνδρα στη μια φωτογραφία έχει περισσότερες τρίχες απ’ την άλλη και τα κορόϊδα τηλεφωνούσαν και ‘’αναμείνατε στο ακουστικό σας είστε σε γραμμή προτεραιότητας’’ και μετά φουσκωμένος λογαριασμός…......

    Έτσι όμως λειτούργησαν για πάνω από 1 έτος και μαζέψανε εκατομμύρια.

    Να γιατί είπα εισαγγελέας…

     

    Τώρα ο πόνος της ξενιτιάς εκφράστηκε μέσα από τα τραγούδια που ήταν γεμάτα πόνο και γι' αυτούς που έφευγαν και γι' αυτούς που έμεναν.

    Ένα από απ’ αυτά πιστεύω είναι κι αυτό.


    costaspanag
    28.07.2012, 10:16

    Γιάννη μου το μαντήλι σου τί τό'χεις λερωμένο

    βρε Γιαννή, Γιαννάκη μου

    ώχ λεβέντη μου

    Το λέρωσεν η ξενητιά, τα έρημα τα ξένα.

    Για δεν το πλένεις με νερό, για δεν το σαπουνίζεις;

    Δώσ 'μου το μένα, Γιάννη μου, να σου το μοσχοπλύνω.

    Πέντε ποτάμια τό 'πλεναν και βάψαν και τα πέντε

    εκεί περνά κι ένα πουλί και βάψαν τα φτερά του

    Κι εχάθη ο ήλιος ο μισός και το φεγγάρι ακέριο.

     

    Παραδοσιακό Ηπειρώτικο πολυφωνικό πεντατονικό τραγούδι της ξενητιάς-δεκαπεντασύλλαβος.


    Link

    ">Γιάννη μου το μαντήλι σου ~ Το Πολυφωνικό της Ηπείρου - YouTube


    Link

    ">Γιαννη μου το μαντήλι σου: Δόμνα Σαμίου 1973 - YouTube




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία