ελληνική μουσική
    418 online   ·  210.819 μέλη

    Χρειάζομαι μαθήματα πιάνου ή όχι?

    bechuffed
    03.08.2012, 01:44

    Γειά σε όλους σας,είμαι ο Χρήστος και είμαι μουσικός παραγωγός.Έχω σπουδάσει ηχοληψία και μουσική τεχνολογία και πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με την μουσική παραγωγή περίπου από τα 16 μου.Σήμερα,στα 23 μου αρκετά χρόνια μετά και αφού έχω αρκέτες κυκλοφορίες αποφάσισα πως δεν είμαι ικανοποιημένος από το επίπεδο της δουλείας μου και εξηγώ.Από τα εφηβικά μου χρόνια ακούω ηλεκτρονική μουσική σε όλα τα φάσματα της από Electronica μέχρι trance και αποφάσισα να ασχοληθώ επαγγελματικά την παραγωγή(όπως και κάνω)αφού το μόνο που χρειάζεσαι στις μέρες μας πραγματικά είναι ένας υπολογιστής και τίποτα παραπάνω.

    Το θέμα είναι πως δεν έχω απολύτος καμία μουσική εκπαίδευση ούτε από πράξη,ούτε απο θεωρία.Για να καταλάβαιτε το πόσο τραγικό είναι το επίπεδο μου δεν αναγνωρίζω καν τις νότες πάνω σε ένα πεντάγραμμο παρ'όλα αυτά είμαι μουσικός παραγωγός,παράδοξο έτσι?Στη μουσική μου(ηλεκρονική/dance/house/edm πείτε την όπως θέλετε)πράγματι γνωρίζω πως τουλάχιστον το 50% των παραγωγών δεν έχω καμία γνώση σε θέμα μουσικής απλά γνωρίζουν απ'έξω την διαδικασία παραγωγής με ένα DAW.

    Ακόμα και σήμερα που ζω από αυτή τη δουλειά όταν έχω μια ιδέα που σε κάποιον που ξέρει να παίζει το πίανο για παράδειγμα θα έπαιρνε κάποια δευτερόλεπτα για να την γράψει εμένα μου παίρνει ακόμα και μέρες καθώς πηγαίνω στα τυφλά πάνω στο midi keyboard που έχω και όπως καταλαβαίνετε το επίπεδο της δημιουργικότητας μου είναι πραγματικά 0.Πολλές φορές συνεργάζομαι με μουσικούς όπου όσο τραγικό και αν ακούγεται κυριολεκτικά τους λέω τη μελωδία που έχω στο μυαλό μου τραγουδώντας ταν ταν ταν τανταν ταν ταααααννν για να την γράψουν και να δουλέψω με αυτή στη συνέχεια.Όσοι όμως εκτός από το να πάιζετε,γράφετε κίολας μουσική ξέρετε πως η έμπνευση έρχετε και φεύγει μέσα σε δευτερόλεπτα γι'αυτό και για να μην σας κουράσω άλλο φτάνω στο ερώτημα μου:

    Για να μπορέσω να γράφω μια μελωδία,μια ιδέα οτιδήποτε έχω στο μυαλό μου πιστεύετε ότι πρέπει να ξεκινήσω μαθήματα πιάνου?θεωρίας της μουσικής?και τα δύο ταυτόχρονα?επειδή το ψάχνω αρκετά τελευταία θέλω να τονίσω ότι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η προοπτική να πάω σε ωδείο καθώς θέλω "ταχύρυθμα" μαθήματα εννοώντας όχι πως θέλω σε μια μήνα να μάθω να παίζω αλλά πως μπορώ να αφιερώσω το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μου πάνω σε αυτό καθώς αφορά τη δουλειά μου και δεν έχω άλλες υποχρεώσεις που να με εμποδίζουν.

    Θα ήθελα τις απόψεις σας και τη βοήθεια σας,

    συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    ymc
    03.08.2012, 08:48
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΜΠΗΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΩΔΕΙΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛ.6936799876 Η 210-4002586 ΟΝΟΜΑΖΟΜΕ ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    jorge
    03.08.2012, 10:09
    Κυρία Μιχαλοπούλου, το μέλος ζητάει γραπτές πληροφορίες, επομένως παρακαλούμε γράψτε τις συμβουλές σας στο forum.
    ymc
    03.08.2012, 13:16
    ΓΙΑ ΣΑΣ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ{ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΘΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΙΑΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΚΑΤΩΤΕΡΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΠΑΡΑΛΗΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΤΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΑΡΜΟΝΙΑΣ -ΕΣΤΩ ΟΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ-}ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑΜΗΣΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΕΤΗΤ Η ΠΡΟΙΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΕΛΕΤΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.