ελληνική μουσική
    233 online   ·  210.815 μέλη

    Είναι αργα να ασχοληθώ με το τραγούδι;

    mary22
    07.08.2012, 23:26

    Πιστευετε πως υπαρχει ημερομηνια ληξης για ν ασχοληθει κανεις με το τραγουδι; Η τελος παντων αν ποτε ειναι αργα η νωρις για να ξεκινησεις μαθηματα φωνητικης;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-08-2012 01:23 ]


    Ner0
    08.08.2012, 00:40
    Οσο δεν το κανεις,τοσο πιο "αργα" γινεται..
    mary22
    08.08.2012, 01:28
    Καλησπερα, ναι ισχυει απλα ακουω απο μερικους οτι πρεπει να ξεκινας απο νωρις εγω πχ ειμαι 22 και αρχισα περσι αλλα ευτυχως ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο απ οσο λεει η δασκαλα μου τουλαχιστον. Στα 16 ωστοσο που ειχα ρωτησει σε καποιο ωδειο μου ειχαν πει πως πρεπει ν ασχοληθεις μετα τα 20 δεν ξερω κατα ποσον αληθευει γιατι εμενα μου ακουστηκε κουλο.
    rodantho
    08.08.2012, 15:54

    Οι άνδρες πρέπει να ξεκινάν λίγο μετά τα 20 και οι κοπέλες από 17. Έχει να κάνει με το ότι σε μικρότερες ηλικίες δεν έχουν πάρει το τελικό τους σχήμα όλα τα όργανα που σχετίζονται με την παραγωγή της φωνής. Μιλάμε πάντα για κλασικό τραγούδι και ασκήσεις που σχετίζονται με αυτό. Τώρα όσον αφορά τα άλλα είδη τραγουδιού δεν πειράζει αν κάποιος θέλει να τραγουδά από τα 5 που λέει ο λόγος.


    mary22
    09.08.2012, 00:47
    ευχαριστω πολυ παντως..
    MichalisPat
    25.08.2012, 06:47

    Αγαπητή Mary22,

    όλοι οι προλαλήσαντες έχουν κάποιο δίκιο. Ας τα βάλουμε σε μια σειρά:

    Το τραγούδι είναι μια φυσική ανθρώπινη δραστηριότητα, την οποία ξεκινάμε πριν καν αρχίσουμε να μιλάμε.
    Όσο τραγουδάμε φυσικά κι αβίαστα στην παιδική και νεανική μας ηλικία, όλα πηγαίνουν καλά. Η συμμετοχή μας σε καλές χορωδίες, είναι η καλύτερη επιλογή για την καλλιέργεια της φωνής μας, χωρίς εξάρσεις και έξοδα.

    Αν όμως θέλουμε κάτι παραπάνω, αν θέλουμε να καλλιεργήσουμε τη φωνή μας για να τραγουδάμε "μόνοι" μας μπροστά σε οποιοδήποτε κοινό, τότε οι σπουδές μονωδίας - τραγουδιού είναι μάλλον επιβεβλημένες.

    Ο ισχύων νόμος αναφέρει ότι για να γίνει κανείς δεκτός στην σχολή Μονωδίας (κάποιου ωδείου) πρέπει να είναι τουλάχιστον 16 (κορίτσια) ή 17 (αγόρια) ετών. Η διάταξη αυτή μπήκε για την προστασία της ευαίσθητης παιδικής και εφηβικής φωνής. Αν το Ωδείο που επιλέξαμε έχει καθηγητή μονωδίας με γνώσεις και εμπειρία στην παιδική και την εφηβική φωνή, τότε θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε και σε λίγο μικρότερη ηλικία.

    Τα 18-22 είναι η πιο συνηθισμένη ηλικία κατά την οποία ξεκινούν οι νέοι της Ελλάδας σπουδές μονωδίας - τραγουδιού. Αφού εσείς ξεκινήσατε στα 21 σας, δεν έχετε λόγο να ανησυχείτε. Τώρα, ανάλογα με το πόσο σας ενδιαφέρει το τραγούδι, αν αισθάνεστε πως προχωράτε καλά και έχετε κάποιες σοβαρότερες βλέψεις γι αυτό, και αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σας, συννενοηθείτε με την καθηγήτριά σας και τον διευθυντή του ωδείου σας ώστε να ξεκινήσετε και μαθήματα μουσικής ανάγνωσης (σολφέζ), θεωρίας της μουσικής και κάποιου όργανου: πιάνο (υποχρεωτικό για το κλασικό τραγούδι) ή κιθάρα (εναλλακτικό για το μοντέρνο τραγούδι).

    Για να ολοκληρώσω τον προβληματισμό σας: ποτέ δεν είναι αργά για να ξεκινήσει κανείς σπουδές τραγουδιού. Το τραγούδι είναι χαρά και ευλογία και είναι μια ικανότητα που όλοι μας μπορούμε να καλλιεργήσουμε.

    Καλή τύχη.

    Μιχάλης Πατσέας

    Μαέστρος, Μουσικολόγος, Μουσικοπαιδαγωγός
    Πρόεδρος: International Kodaly Society
    Διευθυντής: Ωδείο Κόνταλυ – Ελληνικό Ινστιτούτο Kodaly
    Κύπρου 61, 15233, Χαλάνδρι — e-mail: info@kodaly.gr
    ΤΗΛ: 210 6824940 — FAX: 210 6811708 — www.kodaly.gr


    -----------------
    MichalisPat

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MichalisPat στις 25-08-2012 06:52 ]