ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    To ροκ της ξεφτίλας

    freak
    18.08.2012, 02:28

    Το πανκ θεωρειται παρακλαδι της ροκ μουσικης. Πανκ ροκ πολυ απλα.

    Και οπως βλεπουμε στην Μοσχα, φυλακιστηκαν τα μελη ενος πανκ συγκροτηματος που τολμησαν να θιξουν τον Πουτιν και την ορθοδοξη εκκλησια, το κατεστημενο δηλαδη. Αλλη μια αποδειξη πως το πανκ ειναι απο τις λιγες ανατρεπτικες μουσικες. Τουλαχιστον στην Αθηνα δεν συμβαινει αυτο. Παλι καλα. Προς το παρον δηλαδη διοτι με την τροπη που αρχιζουν να παιρνουν τα πραγματα, σε λιγο θα φοβομαστε να εκφραστουμε εναντια στο εδω κατεστημενο. Θυμαμαι πως οταν ειχα αναφερθει στον Χριστοδουλο και στους ελληναραδες πριν καποια χρονακια, μου την ειχαν πεσει καποιοι αλλα αυτο ηταν κατι αναμενομενο. Στο ελλαντα ζουμε εξαλλου.

    Και να ξαναγυρισω στα προηγουμενα, οπως ανεφερα και πιο πριν, το οτι υπαρχουν καποιοι ανεγκεφαλοι που κυρητουν το μισος, αυτο δεν σημαινει πως το πανκ στιγματιζεται.

    Εψαξα τον ορο "ρατσισμος" στο wiki. Μια χαρα τα λεει παιδια. Ριξτε μια ματια:

    http://el.wikipedia.org/wiki/Ρατσισμός

    Ιnkve και rodantho δεν χρειαζεται να χαλαμε τη ζαχαρενια μας. Κουβεντα κανουμε. Μου ειστε συμπαθεις και οι δυο εστω και απο αλλη αφετηρια ο καθενας. Ανακωχη? Μια προταση κανω.


    freak
    18.08.2012, 02:44

    Ναι μονο που καμια τετοια ανθρωπολογικη διαφορα σε κανει ανωτερο η κατωτερο οπως πιστευουν τα τετραποδα.

    Και για μια καλυτερη  ενημερωση:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Punk_Rock


    tug
    18.08.2012, 12:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Historian στις 18-08-2012 στις 01:31 έγραψε...

    Έχω μείνει με απορίες.

    1. Τελικά πρόκειται για ροκ ή πανκ τραγούδι;

    2. Ρατσισμός είναι ο φυλετισμός, προέρχεται από τη ράτσα δηλαδή τη φυλή. Οπότε εφ' όσον υπάρχουν ράτσες και φυλές, γιατί είναι κακός;

    3. Στη δημοκρατία δεν έχουν δικαίωμα όλες οι απόψεις; Ακόμα και οι πιο ακραίες; Γιατί δεν θυμάμαι να είναι το ίδιο η δημοκρατία και η ισότητα. ’λλο το ένα και άλλο το άλλο.

    4. Ο βίζενταλ δεν είναι εκείνος που κυνηγούσε κάτι ναζίδες παραβιάζοντας κάθε νόμο; Δηλαδή έγινε ο ίδιος και το γραφείο με τους πρακτόρους του παράνομος; Ή επειδή πρόκειται για Εβραίο έγινε αβαβά η όλη υπόθεση; Επειδή δεν ήξερα, άνοιξα τη wiki και διάβασα και έφριξα!!

    5. Από πότε η καλλιτεχνική έκφραση διώκεται; Ή θεωρείται ανήθικη; Μου θυμίζει τα επεισόδια στις συναυλίες του Νταλάρα, που επειδή δήλωνε υπέρ του μνημονίου, τον γιαουρτώσανε.

    Δεν ξέρω, απαντήστε μου οι πιο ειδικοί.



    Wow, είμαι από το 2005 μέλος στο site αλλά μόνο διάβαζα. Δεν μπορούσα να μην σχολιάσω όμως.

    1. Πανκ και ανήκει στο ροκ.

    2. Είναι κακός γιατί βασίζεται στην εξωπραγματική ανακάλυψη ότι κάποιοι λαοί είναι ανώτεροι από τους άλλους λόγο χρώματος και άλλων χαρακτηριστικών. Αυτονόητα πράγματα. 

    3. Καταρχάς η δημοκρατία δίνει δικαίωμα στις απόψεις και στην προσωπική ελευθερία και δικαιώματα του ανθρώπου, αλλιώς είναι αποτυχημένη δημοκρατία. Κατανοείς λοιπόν ότι η δημοκρατία είναι αδύνατο να μπορεί να εσωκλείει το αντίθετό της, δηλαδή κόμμα και ανθρώπους που καταπατούν τα δικαιώματα μειονοτήτων, τους κυνηγάνε, τους σκοτώνουν, τους τους τους. Αστείο είναι αυτό και όχι δημοκρατία , για αυτό και σε πολλά δημοκρατικά κράτη έχουν απαγορευτεί οι οργανώσεις και τα κόμματα που προωθούν φασισμό και με λίγα λόγια καταπάτηση Ανθρωπινων δικαιωμάτων. Αν θέλουμε με την καραμέλα της δημοκρατίας να εσωκλείσουμε και τον χάρο τον ίδιο τότε οκ. Όπως το βλέπει κανείς. Αλλά επαναλαμβάνω, η δημοκρατία ΔΕΝ εσωκλείει την καταπάτηση δικαιωμάτων. 

    4. Αν θες να αναλύσουμε με μια περίπτωση μόνο, το τεράστιο θέμα του βία στην βία και πόσο σωστό είναι, δεν μπορώ να βοηθήσω. Αλλά νομίζω πάλι με καραμέλες κολλάς. Και οι επαναστάσεις των Ελλήνων κάνανε τα ίδια με αυτούς που τους καταπιέζαν. Τι σημαίνει αυτό; Έχω άλλη οπτική λοιπόν στο βία στην βία.

    5. Κι αυτό μεγάλο θέμα. Τι να πούμε για τις pussy riot που από το πουθενά φάγαν 2 χρόνια φυλακή...


    inkve
    18.08.2012, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος rodantho στις 17-08-2012 στις 19:24 έγραψε...

    Αγοράκι; Έχω ζήσει 15 χρόνια σε ξένες χώρες και θα μου πεις εμένα για ρατσισμό; Έχεις ζήσει τον ρατσισμό, ξέρεις τι είναι; Ούτε που ξέρεις τι είναι, απο αυτα που γράφεις φαινέται ότι δεν έχεις καν ιδεα για τον ορισμό του. Τον ορισμό του ρατσισμού δεν τον δίνω εγώ. Ο ορισμός που δίνω είναι δημιουργημα της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας απο οργανώσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα κλπ κλπ. Αν θέλεις να είσαι ανεκτικός στον ρατσισμό δικαίωμά σου...μπορείς να είσα....αλλά δεν θα μου μάθεις εμένα τι είναι ρατσιμός. Αν εσύ θέλεις να τον αλλαξεις δικαωμά σου...αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ασχολούμαι με τις παιδικού επιπέδου αναζητήσεις του 3χρονου μυαλού σου. Βιβλία υπάρχουν, ιντερνετ υπάρχει, άνοιξε να διαβάσεις και να ξεστραβωθείς...τέρμα τα ιδιαίτερα στο ίντερνετ έχω και τους φοιτητές μου να κοιτάξω από το να ασχολούμαι με επίπεδο 1ης Δημοτικού του στυλ "υπάρχουν οι οπαδοί του πραγματικού ρατσισμού και τα καημένα παιδιά με μια ρατσιστιζουσα ακροδεξια ιδεολογια που δεν είναι πραγματικοί ρατσιστές...είναι οι λάιτ που παρασύρθηκαν γιατί ειναι οπισθοδρομικοι και μισο-απαιδευτοι". Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτόν τον κόσμο, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία....και υπόψιν δεν σε μισώ, αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο με την περίπτωσή σου...η επιστήμη σηκώνει τα χέρια. Πρώτα από όλα το επίπεδο της γλώσσας που χρησιμοποιείς δείχνει ότι δεν σέβεσαι τον συνομιλιτή σου, ρε συυυυυυυυυυυυυ....ντάξειιιιιιιιιιι...προσκυνωωωωω ... και όλα στα τέτοια σου. Αντε γειά....και καλό διάβασμα χαλάμε περισσότερο από κάθε άλλη χώρα για παιδεία στον κόσμο για ενισχύουμε την αυθεντεία της ηλιθιότητας. Να θυμάσαι πριν πεις ότιδήποτε για εμένα...ο αλλοδαπός δεν μπορεί να αλλάξει το χρώμα του δέρματός του...ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.....ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ.....ΠΑΡΑΔΙΝΟΜΑΙ....ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΝΙΚΗΣΕ Η ΒΛΑΚΕΙΑ....ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.....ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.

    ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΠΟΛΥΤΑΞΙΔΕΜΕΝΕ....

    ΑΦΟΥ ΕΖΗΣΕΣ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΩ ΤΟΤΕ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΑΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΩΝ "ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΤΗΣ ΧΡ.ΑΥΓΗΣ"..

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΟΜΩΤΗΤΑ ΤΩΝ ""ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ""ΟΠΟΤΕ ΑΡΑΞΕ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΑ!!


    aviectus
    18.08.2012, 18:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Historian στις 18-08-2012 στις 16:33 έγραψε...

    Τι σου είναι η προπαγάνδα πάντως! Εδώ αλωνίζουν τα τέρατα του ΚΚΕ στη βουλή και δε μιλάει κανείς και τους πείραξε η Χ.Α.

    Τα ίδια σκ@τ@ είναι.

    Καλό πράγμα να διαβάζεις ιστορία. Σου ανοίγει τα μάτια.... .



    την ιστορια την γραφουν οι Νικητες ( οπως θελουν ).


    tallos
    19.08.2012, 10:13

    Οι Έλληνες μοιάζουν μεταξύ τους, επειδή ακόμα δεν μάθανε να ανακατεύονται με άλλες φυλές. Είναι ακόμα ρατσιστές και θέλουν να διαιωνιστεί η δική τους φάτσα, ο δικός τους κώλος, κι ας είναι δυο επι δυο, δεν έχει σκεφτεί ποτέ ο Έλληνας πατέρας ''μακάρι την κόρη μου να τη γαμούσε ένας ωραίος μαύρος, να βγεί το εγγονάκι μου ωραίο.'' Όοοχι. Προτιμάει να διαιωνίσει την φάτσα, προτιμάει το εγγονάκι του να γίνει 1,50 μ. στο ύψος, αλλά να του μοιάζει. Στ' αρχίδια του αν το εγγονάκι δεν θα παίξει ποτέ στην ομάδα μπάσκετ του σχολείου, αρκεί να του μοιάζει. Να πάρει και το όνομά του. Δεν πα να τον λένε και Παπάρα. Δεν έχει σημασία. Και το εγγόνι θα λέγεται Παπάρας. Οι Παπάρηδες πρέπει να διαιωνίζονται.[...] ταδε εφη Ελενη Πουτσοπουλου η Κιτσοπουλοου δεν συγκρατησα το ονομα.η ΚΥΡΙΑ Δηλωνει συγραφεας.ελλαδα βλεπεις,οτι δηλωσεις εισε.


    aviectus
    19.08.2012, 12:38

    παω στοιχημα,πως μικρος ειχες παθος με το NBA.


    tallos
    20.08.2012, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 19-08-2012 στις 12:38 έγραψε...

    παω στοιχημα,πως μικρος ειχες παθος με το NBA.



    δεν συμφωνω με την εν λογω συγραφεα,εχω διαβασει και κατι αλλα απο αυτην,μεγαλο ψωνιο.


    TRAVELOGUE
    15.09.2012, 09:27

    Αν μαζέψουμε ανάποδα τα χιλιόμετρα της μουσικής ιστορίας από το Punk θα πάμε στο  Classic Rock, στο Rock ' n'roll, τη rhythm 'n' Blues, στα Blues που σημειωτέον προέκυψαν από τα τραγούδια των καταπιεσμένων μαύρων (έχω γράψει σχετικό άρθρο στο παρελθόν)

    Μουσικά είδη που το καθένα με τον τρόπο του εναντιωνόταν στο κοινωνικό κατεστημένο.

    Αν δεν είναι απλά τραγικό και λυπηρό, είναι τουλάχιστον κωμικοτραγικό, η ροκ μουσική να χρησιμοποιείται για να προωθεί ιδέες και θέσεις φιλοναζιστικές, δεδομένου ότι ο ναζισμός ήταν το πιο σκληρό και απάνθρωπο κατεστημένο που γνώρισε η υφήλιος;


    Mad4U
    16.09.2012, 01:27
    Το αρχικο video δεν ειναι καν μουσικη, 3 συγχωρδιες κ ενας τυπας που φωναζει συνθηματα. Τζαμπα ασχοληστε...
    inkve
    16.09.2012, 05:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 16-09-2012 στις 01:27 έγραψε...

    Το αρχικο video δεν ειναι καν μουσικη, 3 συγχωρδιες κ ενας τυπας που φωναζει συνθηματα. Τζαμπα ασχοληστε...

    για τα συνθηματα θα συμφωνησω...

    για τις συγχορδιες οχι...

    το lady in black των uriah heep εχει μολις 2 συγχορδιες....και ομως ειναι υπεροχη μπαλαντα...

    το διασημοτερο riff στο ροκ το smoke on the water αποτελειται απο 4...

    οι μεγαλυτερες επιτυχιες των ac/dc επισης με 3-4 συγχορδιες ειναι φτιαγμενες

    οι Ramones κανανε ολοκληρη καρριερα παιζωντας με εκνευριστικη επαναληψη 3 ακκορντα ακολουθωντας πιστα μεχρι και το pattern 1-4-5 απλως αλλαζανε τονικοτητα...

    Η Blues ΜΟΥΣΙΚΗ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΡΙΑ ΑΚΚΟΡΝΤΑ ΠΑΙΖΕΤΕ ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΔΩΔΕΚΑΜΕΤΡΟ...ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΡΟΚ Η ΤΟ ΠΑΝΚ Η Blues ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ...ΘΥΣΑΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ...

    μην αναγαγεις σε πανακεια την πολυπλοκοτητα καποιων συνθεσεων...

    μηπως η γνωμη σου περι συγχορδιων χρειαζεται αναβαθμιση φιλτατε mad4u?


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης