ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    Aυτη την περιοδο η μουσικη ακμαζει?

    mary22
    10.08.2012, 02:35

    Θεωρειτε πως η μουσικη σε τετοιες δυσκολες περιοδους οπως αυτη που ζουμε σημερα εμεις στην ελλαδα με την οικονομικη και πολιτικη κριση ακμαζει το ''καλο'' τραγουδι? Θυμαμαι απο τους παπουδες μου και λιγο απο τους γονεις μου  πως εκεινη την εποχη που δεν ειχαν λεφτα και ηταν καταπιεσμενοι λογω χουντας, το τραγουδι και ο χωρος του θεαματος οπως ολοι ξερουμε ηταν στο πικ τους. Με τραγουδια και ταινιες που εχουν μεινει μεχρι και σημερα στην ιστορια. Σε αντιθεση με την εποχη που ειχαμε λεφτα (η νομιζαμε πως ειχαμε) ακμαζε το σκυλαδικο (και εννοω σκυλαδικο και οχι λαικο οπως συνηθιζουν να μπερδευουν)  Εσεις τι λετε..?


    costaspanag
    10.08.2012, 21:46

    Πιστεύω ότι "ουδέν κακόν αμιγές καλού". Η  κρίση θα  δράσει σαν γερό "ταρακούνημα" που θα ταράξει τα λιμνάζοντα νερά και θα οδηγήσει σε αναθεώρηση του ευδαιμονιστικού και καταναλωτικού τρόπου ζωής στον οποίο είχαμε φτάσει. Θα δημιουργήσει νέα πρότυπα, ανάγκες και  αισθητική αντίληψη. Και αυτό δεν μπορεί παρά να ισχύει και για το τραγούδι.


    NikosVy
    11.08.2012, 00:26

     

     

    Ακολουθεί ποστ αρνητικής αξιολόγησης. Προβολή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 15-08-2012 00:29 ]


    mary22
    11.08.2012, 02:20
    Νικο στα περισσοτερα εχεις δικιο ωστοσο θελω να πιστευω πως ο ελληνας λογω αυτης της κρισης να προτιμησει το καλο τραγουδι γιατι εχει αναγκη απο ποιοητητα και ετσι κ αλλιως, οι συναυλιες , οι ουσικες σκηνες ειναι φθηνοτερα :Ρ
    akis-pan
    11.08.2012, 03:39

       Το "ακμάζει" είναι πολύ βαριά λέξη.Οτι σε κάποιες περιπτώσεις η κρίση θα λειτουργήσει αφυπνιστικά είναι γεγονός.Τώρα κατά πόσο ήκμασε ακόμη και στις περιόδους που ανέφερες είναι συζητήσιμο.

       Προσωπικά σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το Nikos.


    mary22
    11.08.2012, 03:42
    Στις περιοδους που αναφερω δηλαδη δεν θεωρεις πως η μουσικη ειχε καποια ποιοτητα?
    akis-pan
    11.08.2012, 03:56

       Σίγουρα κάποια πράγματα είχαν ποιότητα αλλά και σήμερα κάποια άλλα ακόμη έχουν.Η προώθηση τους πάσχει.

        Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί το 70 ο Μικρουτσικος π.χ.να έγραφε το Σταυρό του Νότου ταυτόχρονα όμως ο Γιάννης Φλωρινιώτης τραγουδούσε "τακα τακα τακα τακα τακα ταα".Τώρα στο ότι η κουλτούρα του σκυλάδικου μας επισκίασε έχεις απόλυτο δίκιο.Αλλά δυστυχώς είναι αυτό που λέμε "Νεοέλληνας" και πάει πολύ πιο μακριά από τη μουσική.

       Απο αυτή τη σκοπιά το γράφω.


    mary22
    11.08.2012, 05:03
    Καλα χαζοτραγουδα παντα θα υπαρχουν απλα ελπιζουμε στο οτι εχουμε αναγκη οι ελληνες απο λιγη ποιοτητα στη ζωη μας. (Το τακα τακα ο τερι χρυσος το λεγε:Ρ)
    akis-pan
    11.08.2012, 05:13

        Sorry για το Φλωρινιώτης,κεκτημένη ταχύτητα:).corrected...{#emotions_dlg.oops}

       


    Xenaki100
    15.03.2013, 20:54
    Γενικά η ζωή των περισσότερων Ελλήνων είναι αρκετά ποιοτική και πιστεύω ότι όλοι μπορούν να ξεχωρίσουν την ποιότητα! Απλώς γενικά , προβάλλεται συνεχώς , σε όλους του καλλιτεχνικούς χώρους η "μη ποιότητα". Σε όλες τις εποχές όμως οι καλές τέχνες ακμάζουν αλλά και παρακμάζουν, αναλόγως την οπτική γωνία που το βλέπει ο καθένας.
    tallos
    15.03.2013, 21:52
    τουλαχιστον να μην ξανακουσουμε εκτρωματα του στυλ ,μπες μες το καμπριολε παμε για κακα καφε........
    freak
    16.03.2013, 17:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 15.03.2013, 20:54 έγραψε...

    Γενικά η ζωή των περισσότερων Ελλήνων είναι αρκετά ποιοτική και πιστεύω ότι όλοι μπορούν να ξεχωρίσουν την ποιότητα! Απλώς γενικά , προβάλλεται συνεχώς , σε όλους του καλλιτεχνικούς χώρους η "μη ποιότητα". Σε όλες τις εποχές όμως οι καλές τέχνες ακμάζουν αλλά και παρακμάζουν, αναλόγως την οπτική γωνία που το βλέπει ο καθένας.

    Δικαιολογησε την πρωτη φραση σου γιατι νομιζω πως μαλλον ζω σε αλλον πλανητη.

    Που αναφερεσαι οταν λες "καλλιτεχνικοι χωροι"? Μεγαρο μουσικης, Σταυρος του νοτου, θεατρα κλπ κλπ?

    Καλες τεχνες....Εγω δεν βλεπω καμια τεχνη (με απειροελαχιστες εξαιρεσεις).  Η οπτικη γωνια μου sucks?

    Και ποιο ειναι το καλο τραγουδι? Αυτη κι αν ειναι απορια για την δημιουργο του thread...


    tallos
    17.03.2013, 02:31
    καλο τραγουδι στην ελλαδα θεωρειται το ΕΝΤΕΧΝΟ.για πολλους και διαφορους λογους.
    Xenaki100
    20.03.2013, 16:54

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 16.03.2013, 17:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 15.03.2013, 20:54 έγραψε...

    Γενικά η ζωή των περισσότερων Ελλήνων είναι αρκετά ποιοτική και πιστεύω ότι όλοι μπορούν να ξεχωρίσουν την ποιότητα! Απλώς γενικά , προβάλλεται συνεχώς , σε όλους του καλλιτεχνικούς χώρους η "μη ποιότητα". Σε όλες τις εποχές όμως οι καλές τέχνες ακμάζουν αλλά και παρακμάζουν, αναλόγως την οπτική γωνία που το βλέπει ο καθένας.

    Δικαιολογησε την πρωτη φραση σου γιατι νομιζω πως μαλλον ζω σε αλλον πλανητη.

    Που αναφερεσαι οταν λες "καλλιτεχνικοι χωροι"? Μεγαρο μουσικης, Σταυρος του νοτου, θεατρα κλπ κλπ?

    Καλες τεχνες....Εγω δεν βλεπω καμια τεχνη (με απειροελαχιστες εξαιρεσεις).  Η οπτικη γωνια μου sucks?

    Και ποιο ειναι το καλο τραγουδι? Αυτη κι αν ειναι απορια για την δημιουργο του thread...


    Όλοι μπορούν να ξεχωρίσουν την ποιότητα , το γεγονός του τι επιλέγουν να ακούνε και να βλέπουν είναι άλλο! Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι οι οποιοί παρακολουθούν και θαυμάζουν αξιόλογους καλλιτέχες! Καλλές τέχνες ονομάζονται η ζωγραφίκη , η μουσική, το θέατρο. Έτσι ονομάζονται, τώρα το πως προβάλλονται είναι άλλο θέμα! Μιλόντας για καλλιτεχνικούς χώρους αναφέρομαι πάλι σε διαφορετικούς χώρους τέχνης, όχι κτήρια που στεγάζουν την τέχνη! Γιατί ούτως ή άλλως μπορεί μία παράσταση του Μέγαρου μουσικής να είναι αδιάφορη μπροστά σε μια καλή εμφάνιση ενός τζαζ  ή ροκ συγκροτήματος το οποίο δεν βρίσκεται στο φως της δημοσιότητας. Δεν διαφωνώ μαζί σου, εάν βλέπεις μόνο ότι σου δείχνουν , δεν θα δεις τέχνη! Έαν το ψάξεις όμως θα βρεις πάρα πολλά πράγματα που αντιστοιχούν στις προσδοκίε σου :) 




    hp
    20.03.2013, 22:24

    Ναι ρε συ Ξενάκι όμως δεν σημαίνει οτι ακμάζει η μουσική στη χώρα μας ή στο κόσμο όταν πρέπει να ψάχνουμε και μάλιστα ολοένα και πιο βαθειά να βρούμε την καλή και ποιοτική και αυθεντική, το αντίθετο σημαίνει. Έχεις δίκιο γίνονται πράματα,χθες πήγα σε μια εξαιρετική προβολή στο φεστιβαλ ντοκιμαντερ Θεσσαλονικης και είχε μέσα 5 ανθρώπους, αν μιλούσε για τη ζωή της Τζούλιας θα είχε 500 όμως, καταλαβαίνεις τη διαφορά.

    Αφού υπάρχουν 18-20ρηδες που φτιάνουν μπαντούλες να παίξουν-μιμηθούν μουζουράκηδες και λοιπούς ωραιοπαθείς άμουσους, όχι δεν ακμάζει.

    Αφού οι ''ποιοτικοί'' μπερδέυτηκαν και κατάλαβαν οτι πρέπει να τραγουδάν σα το Μάλαμα με ενορχηστρώσεις Θαλασσινού και στίχους Θ. Παπακωνσταντίνου, όχι δεν ακμάζει.

    Αφού η Rap του ποδαριού και της καλοαναθρεμένου λευκού γιάπη κάνει θραύση στους νεότερους , όχι δεν ακμάζει.

    Και ενώ για κάποιο περίεργο λόγο κάθε μήνα σκάει και καινούρια ''swing'' μπάντα, (απορώ πως μας ξέφυγε το dubstep και το reaggeton), όχι δεν ακμάζει.

    Αφού οι: B.Παπα/νου, Σταρόβες και μαχαιρίτσες, ονιράμες και κάτι μουσάτοι, θεωρούνται ροκ{#emotions_dlg.eek}  και είναι ακόμη sold out οι εμφανίσεις τους, μπα δεν ακμάζει.

    Η ματαιοδοξία ακμάζει η ωραιοπάθεια ο wannabe-ισμός ακμάζει (έχω δει μωρά 2 χρονώ να μιμούνται τους star κάνοντας πως κρατούν μικροόφωνο και τραγουδούν σε κοινό)

    Η ελπίδα μας δεν είναι η κρίση και κανενός είδους δυστυχία, αλίμονο.Να συνέλθουμε πρέπει απο την αποβλάκωση, να τελειώνουμε με την tv,  να αξιοποιήσουμε το Internet, και αυτά τα @%$% κοινωνικά δίκτυα, πρώτη φορά είναι τόσο ευκολο να ασχοληθείς με όλες τις μουσικές του κόσμου -όλων των εποχών- και είμαι σίγουρος πως αυτή θα είναι η αιτία για νεες ''δόξες'' στις μουσικές και τις τέχνες απλώς είμαστε ακόμη στο στάδιο του πρωταρχικού μουδιάσματος και της αμηχανίας. Και πρέπει να τελειώνουμε με το σταριλίκι.


    Xenaki100
    21.03.2013, 18:00
    Αγαπητέ HP Δεν πιστεύω ότι η κρίση και η κάθε δυσκολία κάνει την μουσική να ακμάζει. Ξέρω όμως, σίγουρα. ότι σε κάθε εποχή η μουσική ακμάζει και όσο υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν πράγματα που αξίζουν συνεχίζει να ακμάζει. Και εγώ τρελαίνομαι με το γεγονός ότι προβάλλονται μόνο οι εμπορικές δουλειές και ότι ο κόσμος τσιμπάει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα δεν προχωράνε! Δεν χρειάζεται να ψάξεις βαθιά για να βρεις την ποιότητα , μόνο να ξέρεις που να την ψάξεις! Όσο για τη ραπ επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου, η ραπ είναι περισσότερο ποίηση και πολλές φορές τα κομμάτια έχουν αρκετά καλή μουσική από πίσω αλλά όπως σε όλα τα είδη έτσι και σε αυτό υπάρχει και η άλλη όψη που δεν είναι καλή! Συμφωνώ στο γεγονός ότι υπάρχει τρομερή πλήξη στην μουσική και γενικά στις τέχνες αλλά πιστεύω ότι δεν πρέπει α τα ισοπεδώνουμε όλα, ας κοιτάμε και λίγο παραπέρα.
    gikostas
    21.03.2013, 19:13

    Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως η κακή μουσική παρακμάζει.Αυτό το είδος μουσικης που περιστρεφόνταν γύρω από ένα ανύπαρκτο lifestyle αρχίζει σιγά και ξεφτίζει.Από την άλλη βέβαια δεν βλέπω να ακμάζει και η καλή μουσική.Θα έλεγα παραμένει στάσιμη.Λόγω βέβαια της παρακμής του ενός είδους,αρχίζει και ξεχωρίζει λίγο το άλλο.Ακμή πάντως δεν το λές.Μιλάω πάντα για την ελληνική μουσική.Αντίθετα όσον αφορά τις ξένες δουλειές,ψάχνοντας μπορείς να βρεις αξιόλογα πράγματα.Για την εποχή που διανύουμε θα περίμενα από τους Έλληνες καλλιτέχνες να δώσουν το στίγμα τους μέσα απο τις μουσικές και τους στίχους τους.Άκρα του τάφου σιωπή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 21-03-2013 19:17 ]


    gikostas
    21.03.2013, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 21.03.2013, 19:13 έγραψε...



    -----------------

    Πιστέψτε αυτούς που ψάχνουν την αλήθεια.Αμφιβάλετε για εκείνους που τη βρίσκουν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 21-03-2013 19:18 ]


    hp
    21.03.2013, 22:33

    Aγαπητή Ξένια, μάλλον στον ορισμό είναι η διαφωνία μας,
     λες αρκεί να ξέρει κανείς που να ψάξει και θα βρει ποιοτική μουσική, εγω πάλι πιστεύω πως για να μπορούμε να πούμε πως η μουσική ακμάζει τότε οι πολλοί θα πρέπει να ακούν-παράγουν αυτή τη καλή μουσική που λες ποιοτική και ελάχιστοι θα ασχολούνται με τα σκουπίδια.

    Για τη Rap δε με κατάλαβες. Θέλω να πω πως το  παιδάκι της μαμάς που ραπάρει με το κινητό 500 euro στο χέρι, που δεν έχει καν πλούσιο λεξιλόγιο αλλα και αυτό που έχει το χρησιμοποιεί άγαρμπα, που τα θέματα στα ''τραγούδια''  περιορίζονται στο στήσιμο μιας εμετικά ωραιοπαθούς εικόνας  και φτιάχνει και βιντεοκλιψ να δούμε τη μούρη του είναι κατάντια δεν είναι ραπ.

    Και όχι δε πιστέυω πως σε κάθε εποχή η μουσική ακμάζει, εξ ορισμού δηλαδή πάλι έχουμε διαφωνία, η περίοδος ακμής αναγκαστικά κρατάει λίγο και έρχεται σπάνια.
    πχ η λαϊκή μας μουσική τη περίοδο ~1930-1940  ήκμασε, γράφτηκαν χιλιάδες ναι χιλιάδες αριστουργήματα και είχαν μαζική απήχηση, γράφονταν και σκουπίδια και τότε φυσικά αλλά αφορούσαν μόνο τη μπουρζουαζία της χώρας, την και καλά αριστοκρατεία, μέχρι που χάρη στον Τσιτσάνη το χιώτη το ζαμπέτα    ( μεγάλη η χάρη τους, αλλά τη κουτσουκέλα τη κάνανε) και κάτι παρατρεχάμενους άρχισε να ασχολείται και να γουστάρει και η αστική μας τάξη με αυτή τη μουσική με αποτέλεσμα να τη μολύνει να τη διαφθείρει και τελικά να φτάσουμε στα εκτρώματα του σήμερα.

    -άκρα του τάφου σιωπή λες κώστα τώρα,  να όμως λίγα δείγματα σχολιασμόυ ανάλογης κατάστασης απο τότε..τότε που είχαν τη μουσική για το γλέντι και την εκτόνωση, για να μαζεύονται να ξεσπάσουν, να πιουν να χορέψουν, όχι να γίνουν μούρες και σεκσύμπολζ.


    freak
    21.03.2013, 22:34

    Παράθεση:

    Το μέλος HP στις 20.03.2013, 22:24 έγραψε...


    ....φτιάνουν μπαντούλες να παίξουν-μιμηθούν μουζουράκηδες και λοιπούς ωραιοπαθείς άμουσους, όχι δεν ακμάζει.

    ...Μάλαμα με ενορχηστρώσεις Θαλασσινού και στίχους Θ.Παπακωνσταντίνου, όχι δεν ακμάζει.

    Αφού η Rap του ποδαριού και της καλοαναθρεμένου λευκού γιάπη κάνει θραύση...

    B.Παπα/νου, Σταρόβες και μαχαιρίτσες, ονιράμες και κάτι μουσάτοι, θεωρούνται ροκ{#emotions_dlg.eek}

    Η ελπίδα μας δεν είναι η κρίση και κανενός είδους δυστυχία, αλίμονο.

    Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω πιο πολυ.

    Μόνο που η τελευταια φραση (=να τελειώνουμε με το σταριλίκι) ειναι δυσκολο να επιτευχθει.

    Εχω εναν φιλο που επιτελεσε βασικο στελεχος του ΜΕΛΩΔΙΑ χρονια και ζαμανια και παρολο που εγω δεν ακουγα ουτε ακουω αυτον τον σταθμο (δεν με εκφραζει ουτε με εκφραζε στο παραμικρο), ο ιδιος μου ειπε πως δυστυχως τα πραγματα ειναι σαπια. Δεν χρειαζοταν να μου το πει, το γνωριζα απο πριν. Τα εχουμε πει για το εντεχνο, εξαλλου προσωπικα ημουν αλλου, στην "ροκ" φαση (εναλλακτικη η μη) και φυσικα δεν αναφερομαι σε παπακωνσταντινου, πυξ Β-λαξ, μαχαιριτσες κλπ.

    Θα μου πειτε, ασε την τηλεοραση, εσυ περιμενεις το ραδιοφωνο να κανει την διαφορα? Ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο, ευτυχως τουλαχιστον κατι πιτσιρικια εχουν ανακαλυψει εστω αργα οτι στα FM βασιλευει η συγχρονη βλακεια και εχουν απορριψει σταθμους που υποτιθεται πως ειναι ποιοτικοι ή πχ αλλους που υποτιθεται πως παιζουν ελληνικο ροκ στα fm (μην ξερασω κιολας).

    Κι εδω θα παραθεσω ενα κειμενακι που ειχα γραψει καποτε για την Πρωτοψαλτη:

    "Θυμάμαι το '93 στο Πόρτο Καρράς όταν ψυχαγωγούσε τα αφεντικά μας στην Ευρωπαική σύνοδο κορυφής...

    Όπως θυμάμαι και τη διαφήμιση για τη Millenium Bank...μοιράζοντας πλατιά χαμόγελα να παροτρύνει σε δάνεια...

    Όταν η τέχνη σε σπρώχνει στην αγκαλιά του τοκογλύφου [...]

    Ποιά τέχνη θα μου πεις..."

    Και για την δημιουργο του εν λογω thread καλο θα ηταν να αποσαφηνιζε καποια πραγματα περι "καλου" τραγουδιου οταν ξεκινουσε το συγκεκριμενο topic...ωστοσο ποτέ δεν ειναι αργα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 21-03-2013 22:56 ]