ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.848 μέλη

    Ο πάγκαλος γράφει τα απομνημονεύματά του.Τίτλος:μαζί τα φάγαμε!

    optiras
    14.08.2012, 18:14

    Όπως τα ζόμπι στην πασίγνωστη ταινία που γυρνάν στο εμπορικό κέντρο,έτσι και ο πάγκαλος με θράσος θέλει να μας εξηγήσει πως ''τα τρώγαμε μαζί''.Ανοιξε την ομώνυμη ιστοσελίδα και δημοσίευσε το βιβλίο-προς το παρόν σε ηλεκτρονική έκδοση.

    Φυσικά απουσιάζει κάθε αυτοκριτική-άλλωστε αν είχε συναίσθηση του τι έχει κάνει δεν θα έγραφε βιβλίο αλλά θα πηδούσε από κάποιο μπαλκόνι...

    Περιμένουμε τον δεύτερο τόμο με την απολογία του πάγκαλου....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 14-08-2012 21:10 ]


    gikostas
    14.08.2012, 20:49
    Είναι ο μόνος τρόπος για να μείνει στο προσκήνιο,γιατί πολιτικά έχει σβήσει.Όπως και κάποια άλλα λαμόγια πολιτικοί όμοιοί του.
    Rhomeikos
    14.08.2012, 23:13

    Ίσως υπερβάλλει ή το κάνει για άλλους λόγους

    ΑΛΛΑ για πολλούς έχει δίκαιο ο Πάγκαλος

    Πάρα πολλοί Νεοελ. καράμπαμπες είναι όπως τους περιγράφει


    rodantho
    15.08.2012, 12:39

    Απεχθάνομαι τον Πάγκαλο. Όμως πόσο δίκιο έχει......Τώρα βέβαια όλοι θεωρούν ότι πρέπει να είχε αναφέρει και ένα ποσοστό. Δηλαδή να πει ας πούμε "τα έφαγε μαζί μας το 60% του Ελλ. λαού και όχι το 100%". Τότε κανένας δεν θα μπορούσε να του πει τίποτα. Όμως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο αν τα έφαγε μαζί με τον Πάγκαλο το 40%, το 50%, ή το 60%; Όχι το θέμα είναι ότι τα ποσοστά είναι μεγάλα, είναι φίλοι μας, είναι συγγενεις μας, είναι γειτονές μας που ξέρουμε ότι τα φάγανε. Τα ποσοστά είναι τόσο μεγάλα που κάνουν την χώρα ανικάνη να προχωρήσει....αυτή είναι η ουσία. Ας μείνουμε λοιπόν στην ουσία και ας αφήσουμε τις λεπτομέρειες. Με το να κολλάμε στις λεπτομέρειες δεν αλλάζει τίποτα στην χώρα.....πρέπει να αλλάξουμε το τρόπο σκέψης του μισου πληθισμου της χώρας. Άθλος.


    gikostas
    15.08.2012, 19:30
    Και γιατί φίλε μου rodantho τόσα χρόνια που ήταν υπουργός δεν έβγαινε να τα πει;Τι τον εμπόδιζε;Μήπως τον βόλευε το όλο σκηνικό γιατί ήθελε κι αυτός με την σειρά του να βολέψει κάποιους δικούς του,έτσι ώστε να είναι σίγουρος ότι θα είναι στη βουλή και στις επόμενες εκλογές;Τώρα βέβαια που το δημόσιο έχει πήξει και δεν έχουν που να βάλουν άλλους,βγάλανε όλοι γλώσσα.Από ''μετα Χριστόν προφήτες''έχουμε χορτάσει σ'αυτή την χώρα.Φτάνει.Μην τρελλαθούμε που θα συμφωνήσουμε και με τον Πάγκαλο.
    rodantho
    15.08.2012, 19:55
    Μα ακριβώς για αυτόν τον λόγο τον απεχθάνομαι φίλε gikostas. Όμως πρέπει να του αναγνωρίσω ότι είναι ο μόνος πό τους παλαιούς πολιτικούς που λέει την αλήθεια πλέον. Εγώ έχω μάθει να συμφωνώ με την αλήθεια ασχέτως ποιός την λέει. Άλλωστε αυτά που λέει ο Παγκαλος τα έλεγα και τα έγραφα το 2007. Αν δηλαδή ο Πάγκαλος αποφασίσε να συμφωνήσει με εμένα 5 χρόνια μετά πρέπει εγώ να αλλάξω τις απόψεις μου;
    gikostas
    15.08.2012, 20:13
    Κάλώς ή κακώς οι δικές σου απόψεις δεν έχουν την ίδια βαρύτητα με αυτές του Πάγκαλου.Εσύ και που τα έλεγες αυτά 5 χρόνια πριν δεν έγινε και τίποτα.Για σκέψου να τα έλεγε αυτά ο Πάγκαλος 10 και 20 χρόνια πριν.Μπορεί να μην είχαμε φτάσει στο σημείο που είμαστε σήμερα.Και θα χρησιμοποιήσω και κάτι από τον Θουκιδίδη:''Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που ενω κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει''.Εδώ δεν κρίνω έσένα και τις δηλώσεις που έκανες πριν 5 χρόνια,αλλά τα λόγια και τις πράξεις του προδότη Πάγκαλου.
    rodantho
    15.08.2012, 20:55
    Συμφωνώ απόλυτα, όμως πρέπει να αναγνωρίσεις ότι από όλους τους γνωστούς πολιτικούς είναι ο μόνος που λέει την αλήθεια. Βεβαίως γνωρίζεις ότι αρκετοί πολιτικοί μεγάλης εμβέλειας τα έλεγαν πριν 10 και 20 χρόνια αλλά απαξιώθηκαν από τον Ελληνικό λαό και τα κομματά τους (μπορώ να παρθέσω και ονόματα). Αυτός είναι ο Ελληνικός λαός και πρέπει να το αποδεχτούμε δυστυχώς. Άρα θα ήθελα να σου επισημάνω ότι αν ο Πάγκαλος τα έλεγε πριν 20 χρόνια, τώρα δεν θα ήξερες ούτε το όνομά του...θα έπινε τσίπουρα μαζί με τον Μιχάλη Χαραλαμπίδη. Τον Μιχάλη Χαραλαμπίδη τον ξέρεις;
    gikostas
    15.08.2012, 21:07
    Αυτό για να δεις πόσο δύσκολα πέφτουν οι δικτατορίες.Σε πήγα σε άλλη συζήτηση αλλά νομίζω πως το παραδειγμα που αναφέρεις πιο πάνω είναι μια απάντηση σ'εσένα.Πόσοι Μιχάληδες Χαραλαμπίδηδες θα υπήρξαν στην πολιτική ζωή αυτού του τόπου,που με αγνές προθέσεις θέλησαν να αλλάξουν τα πράγματα;Δυστηχώς δεν τα κατάφεραν.Τους κατάπιε το σύστημα.
    rodantho
    16.08.2012, 12:13
    gikostas μα το σύστημα είμαστε εμείς. Εμείς τους ψηφίζουμε. Δίνεται γραμμή από τον αρχηγό καρατομήστε τον Χαραλαμπίδη και όλοι τον καρατομούν γιατί δεν τους ενδιαφέρει το μέλλον της Ελλάδας, αλλα ο διορισμός του παιδιού και το προσωπικό συμφέρον. Οι διαδικασίες περνούν από τον κόσμο, η Ελλαδα ειναι από τις πιο δημοκρατικές χώρες στον κόσμο. Ο Έλληνας δίνει μεγάλη σημασία στην παράδοση, στην οικογένεια κλπ κλπ, και υποστιρίζει 2 - 3 οικογένειες για δεκαετίες ολόκληρες μην αφήνοντας περιθώριο να αλλάξει τίποτα στην χώρα. Δεν του το επιβάλλει κανένας. Είναι απολύτως λάθος η αντίληψη ότι ο κόσμος ακολουθεί τα κόμματα. Τα κόμματα ακολουθούν αυτό που θέλει ο κόσμος.