ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη
    menelaosp
    27.08.2012, 15:55

    Καλησπέρα σας! Παίζω σαξόφωνο εδώ και τρια χρόνια αλλά πιο πριν έπαιζα κλαρινέτο στη Φιλαρμονική οπότε είμαι αρκετά προχωρημένος. Αυτό που θέλω είναι αν ξέρει κάποιος να μου πει ωραία Jazz τραγούδια για σαξόφωνο τενόρο. Έχω πάρει τα βιβλία Popular colection 1 και 2 αλλά τώρα δεν υπάρχουν πια στην Ελλάδα (έτσι είχα ακούσει, δεν ξέρω αν ισχύει). Θέλω όμως κι άλλα, πιο γνωστά όπως το Summertime, για παράδειγμα.

    Επιπλέον θα ήθελα να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω δρόμους για αυτοσχεδιασμό στο πιάνο. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα τίποτα. 

    Ευχαριστώ!!


    akis-pan
    27.08.2012, 16:48

      Γνώμη μου,και εαν θες την ακούς.

      Η Jazz σαν μουσική είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και ο αυτοσχεδιασμός επάνω σε standards δεν νομίζω οτι καλύπτεται απλώς αγοράζοντας ένα βιβλίο.Οπότε εαν όντως σε ενδιαφέρει αυτή η μουσική καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα καλό δάσκαλο(υπάρχουν πολλοί) ούτως ώστε να αρχίσεις απο την ΑΡΧΗ  να μαθαίνεις ΣΩΣΤΑ  και να σου λύνει ΑΜΕΣΩΣ τις απορίες που θα σου δημιουργούνται αποφεύγοντας παρανοήσεις και λάθη που θα είναι πιο δύσκολο να διορθώσεις αργότερα.

      Βιβλίο με standards είναι το Real Book που μπορείς να το αποκτήσεις είτε σε φυσική μορφή είτε σε PDF και περιέχει τραγούδια όπως αυτα που ψάχνεις.Επίσης υπάρχουν τα Aebersold play along ώστε να τα χρησιμοποιείς ως backing tracks για εξάσκηση.

      Τώρα το "δρόμοι για πιάνο" μου κάνει λίγο άκυρο.Οι τρόποι είναι ΙΔΙΟΙ απο πιάνο εως Theremin.Εαν googlaρεις το "modes" σου βγάζει 3.140.000.000 αποτελέσματα.

      Όμως εαν εννοείς πως παίζονται στο πιάνο ισχύει αυτό που είπα για το δάσκαλο πιο πάνω.

      Συμπληρώνω:

      Για να παίξεις Jazz είναι πολύ βασικό το να ΑΚΟΥΣ και σου ΑΡΕΣΕΙ αυτή η μουσική,οπότε καλό θα ήταν και να αποκτήσεις κάποια πράγματα απο τη Jazz δισκογραφία.Ξεκίνα απο Stan Getz,Paul Desmond(Dave Brubeck's quartet),Charlie Parker,John Coltrane και θα ανακαλύψεις και άλλους ψάχνοντας.

      Καλά ακούσματα.Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : akis-pan στις 27-08-2012 17:25 ]


    menelaosp
    27.08.2012, 22:07

    Κάνω μάθημα με δάσκαλο από τότε που άρχισα να παίζω. Παίζουμε μαζί αυτοσχεδιασμούς και αυτός μου είπε για το Popular Collection αλλά εγώ θέλω κι άλλα βιβλία με τραγούδια και ευχαριστώ για το real book. Μπορώ να το βρω στο ιντερνετ; γιατί είναι δύσκολο να πάω σε μαγαζί με μουσικά είδη επειδή είναι σε άλλη πόλη. 

    Τον όρο mode δεν το έχω ξανακούσει. Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτο; 

    Τραγούδια από αυτούς τους μουσικούς έχω ακούσει. Αν και δεν μου αρέσουν όλα κάποια είναι πολύ ωραία, και αυτός είναι ο λόγος που ψάχνω βιβλίο με τραγούδια τους. 

    Επίσης: και στο πιάνο έχω δάσκαλο αλλά είναι σε μουσική σχολή και δεν ασχολείται καθόλου με τζαζ οπότε δεν μπορεί να με βοηθήσει κάπου γι΄αυτό και ρώτησα εδώ. 


    akis-pan
    27.08.2012, 23:10

    α)Εαν ψάξεις θα το βρεις σίγουρα.Δεν είναι κάτι εξεζητημένο.Νομίζω πως το πουλάει ο Νακας,εαν ναι μπορείς να το παραγγείλεις online ή τηλεφωνικά.Εαν σου φανεί ακριβό εναλλακτικά googlαρισε το"Real Book PDF" .Δεν μπορώ να πω παραπάνω για ευνόητους λόγους.

    Υπάρχει και το "Omnibook" απο Parker αλλά ίσως είναι πάνω απο το επίπεδο σου.Googlαρισέ το όμως και αυτό.

    Υπάρχουν σίγουρα και άλλα :ΡΩΤΑ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ!!!

    β)Τo mode είναι η αγγλική ονομασία του τρόπου.(δηλ. οι δρόμοι που ρωτάς).

    γ)Οπως σου έγραψα googlαρισε το "modes" και θα βρείς σχετικά άρθρα.Τώρα για το πως παίζονται,εαν δεν μπορεί να σου εξηγήσει ο δάσκαλος σου,πως να σου εξηγήσω εγώ μέσα απο ένα Forum?{#emotions_dlg.confused1}?Διάβασε τα άρθρα που θα βρείς.

    Ο αυτοσχεδιασμός στη Jazz δεν είναι ένα κάτι απλό.Σου παίρνει χρόνια για να μάθεις.

    Αλλά πάνω απ'όλα:

    ΑΚΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!Smile


    menelaosp
    28.08.2012, 10:54

    Δεν ήθελα να μάθω πως παίζονται οι τρόποι μέσα από το φόρουμ... να δω που μπορώ να τους βρω ήθελα. Ο δάσκαλός μου μου είχε δείξει μερικούς αλλά δεν τους θυμόμουνα απέξω. Και όταν googlαρα Φρύγιος, Δωρικός, Ιωνικός και τέτοια δεν μου έβγαζε αυτά που ήθελα. Τώρα με την αγγλική ονομασία είναι εντάξει. 

    Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες και διευκρινιστικές απαντήσεις!! {#emotions_dlg.thumbup}