ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.848 μέλη

    Το πρώτο μου τραγούδι. Πείτε μου τη γνώμη σας.

    menelaosp
    28.08.2012, 13:23

    Καρδιά Γεμάτη

    κουπλέ:

    Κάθε μέρα ταξιδεύω

    μες στο δρόμο της ζωής

    και εμπόδια συναντάω 

    μα τα περνάω πριν με δεις

    Ρεφραίν:

    Καρδιά γεμάτη συναισθήματα

    αγάπη, μίσος και χτυπήματα

    όμως θα αντέξω, δε θα χαθώ

    από εχθρούς δε θα πληγωθώ

    κουπλέ 2:

    Οι άνθρωποι γύρω είναι πολλοί

    όμως λίγοι είναι οι εκλεκτοί

    που θα 'ναι δίπλα μου εκεί

    συμπαραστάτες κάθε στιγμή

    Γέφυρα:

    Όλοι αγωνίζονται για ένα σκοπό

    στο τέλος ένας θα βγει νικητής 

    αυτός που θα παίξει για καλό 

    θα κερδίσει το παιχνίδι της ζωής

    Τι λέτε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : menelaosp στις 30-08-2012 19:20 ]


    stefani-D
    28.08.2012, 22:56
    Είναι πολύ καλό!Κοίτα..το ρεφραίν συνήθως μπαίνει ανάμεσα στα κουπλέ..Πιστεύω πως ταιριάζει ανάμεσα στο δεύτερο με το τρίτο κουπλέ.
    menelaosp
    29.08.2012, 11:23

    Ευχαριστω πολυ!!Smile  Το ρεφραίν το έγραψα στο τέλος για να μη χρειαστεί να το γράψω 2 φορές. Και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 κουπλέ σκέφτομαι να το βάλω και μία φορά στο τέλος όταν θα το τραγουδάω. 


    menelaosp
    30.08.2012, 17:00

    Έβγαλα το τραγούδι γιατί δεν ξέρω πόσο ασφαλείς είναι οι δημιουργίες μας στο σχετικό φόρουμ. Μάλιστα σήμερα θα έκανα νέο τόπικ στα ασφαλιστικά για το ίδιο θέμα. Επειδή μου άρεσε πολύ αυτό το τραγούδι και άρεσε και στους γνωστούς μου (και οι στίχοι και η μουσική)  αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότερο μ' αυτό και μπορεί να κάνω και ντέμο όταν γράψω ένα ακόμη. Φοβόμουνα μήπως το κλέψει κανένας και αν δημοσιεύσουμε και οι δύο τους ίδιους στίχους άντε να βρεις το δίκιο σου μετά. Εσείς τι πιστεύετε; Να τους ξανανεβάσω τπυς στίχους; Είναι αρκετά ασφαλείς;


    Merarxos
    31.08.2012, 04:39
    Μενέλαε από τη στιγμή που το έχεις ανεβάσει και φαίνεται η ημερομηνία έχεις κάθε δίκιο με το μέρος σου οτι το έγραψες εσυ (εαν κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με). Είναι πολύ ωραίοι οι στίχοι σου και θα ήθελα να το δω και σε video-cover εάν είναι δυνατόν. Μπράβο.
    menelaosp
    31.08.2012, 12:12
    εννοείς μελοποιημένο; Αν ναι... δεν έχω πρόγραμμα για καλή ηχογράφηση και η φωνή μου ακούγεται χάλια. (ενώ είναι πολύ καλή απ'ότι μου λένε φίλοι και γνωστοί)
    stefani-D
    31.08.2012, 15:32
    Μενέλαε και εγώ σκεφτόμουν να δημοσιευσω κάποιους από τους στίχους μου για να πάρω γνώμες..αλλά σκέφτηκα ακριβός το ίδιο πράγμα και δεν το έκανα τελικά...
    menelaosp
    31.08.2012, 15:46
    Κάντο. Όπως είπε και ο Merarxos είναι απολύτως ασφαλείς οι δημιουργίες μας. Ρώτησα και άλλα 2 μέλη που έχουν πείρα σ'αυτά και μου είπαν το ίδιο πράγμα. Σε περίπτωση που στο κλέψει κάποιος η ημερομηνία και η ώρα της δημοσίευσης αποτελούν αποδεικτικό στοιχείο της πνευματικής ιδιοκτησίας.
    Merarxos
    01.09.2012, 20:54
    helensyk
    12.09.2012, 13:36
    Υπάρχουν και χειρότερα που έγιναν επιτυχίες. Εγώ θα σου πρότεινα αυτό που θέλεις να πεις να μην το λες τόσο ξεκάθαρα...
    Depoulina
    14.09.2012, 19:09
    Φίλε,πολύ όμορφοι οι στίχοι.Έχουν απίστευτο νόημα.Συνέχισε...
    cobal
    14.09.2012, 19:29
    Να ρωτησω κατι? Σε τι στυλ μουσικης ειναι το κομματι?
    menelaosp
    14.09.2012, 20:25
    παίζω στο πιάνο αρπίσματα στο αριστερό χέρι και τη μελωδία στο δεξί. Δεν μπορώ να το εντάξω σε κάποιο είδος μουσικής. 4/4 είναι... σαν μπαλάντα. Κλασική αρμονία χρησιμοποίησα, όμως δεν πιστεύω να παίζει σημαντικό ρόλο αυτό.
    chateo29
    19.09.2012, 15:53
    πολύ ωραίο!
    mariso
    21.09.2012, 18:14
    Κι εμένα μου αρέσει, είναι αισιόδοξο τραγούδι. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
    estelmusic
    23.11.2012, 23:05
    έχει μια παιδικότητα στη γραφή του, αλλά πιστεύω ότι θα είναι μια ωραία μπαλαντούλα. Προσπάθησε να ξεφύγεις λίγο από τους δεδομένους μελωδραματικόυς στίχους, άποψή μου είναι.