ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.819 μέλη

    Sound Libraries γia Sibelius 7

    akis-pan
    29.08.2012, 18:46

     Εαν κατάλαβα καλά.

     Θα κάνεις export το αρχείο απο το sibelius σε μορφή mid. και μετά μπορείς να πάρεις τους ήχους που χρειάζεσαι απο Vst. χρησιμοποιώντας πχ. το cubase.(εγώ αυτό χρησιμοποιώ), κάνοντας import το midi file σου εκεί.Εκεί επίσης θα κάνεις και τη μίξη σου και στο τέλος όλο αυτό θα το κάνεις export ως wav. με τους ήχους που θα έχεις επιλέξει.

     Το καλό είναι οτι  υπάρχουν free vsts που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλά  δεν έχω κάποια για να σου προτείνω.Βρίσκεις άπειρα με λίγο googling.

     Το κακό είναι οτι όσα απο αυτά έχω ακούσει δυστυχώς δεν συγκρίνονται με τα εμπορικά.

     Θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου και να σχηματίσεις  προσωπική γνώμη.

     Τώρα όσον αφορά το copyright των ήχων γιατί  να τίθεται θέμα?Αφού τα εμπορικά προγράμματα είναι για επαγγελματικη χρήση.Στα free μπορείς να τσεκάρεις και το licence για να σιγουρευτείς αλλά δεν νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα.Στην τελική το όποιο copyright φαντάζομαι θα αφορά τη σύνθεση και όχι τους ήχους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : akis-pan στις 29-08-2012 18:56 ]


    noizreduction
    29.08.2012, 20:30

    Οταν αγοραζεις ενα προγραμμα και μεσα σε αυτο περιεχονται loops, δειγματα ηχων κι οτιδηποτε εχει να κανει με τη μουσικη δημιουργια του προγραμματος, ανηκουν σε σενα. Δηλαδη μεσα στην αδεια αγορας, περιλαμβανεται και η αδεια χρησης τους για οποιοδηποτε σκοπο θες!