ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.826 μέλη

    Μέσ' απ' τα τραγούδια της αιώνια θα ζει κι ας κάηκε η Σμύρνη σαν πουλί 1922-2012

    costaspanag
    14.09.2012, 12:21

    Και δύο υπέροχα Σμυρναίικα ερωτικά τραγούδια  με τον Ρούκουνα, που αυτά σίγουρα δεν χρειάζονται μύηση στα της Ανατολής για να συγκινήσουν. Και σήμερα και πάντα:

    -"Μόρτισσα Σμυρνιά" του Κώστα Καρίπη. Μπουζούκι Σπύρος Περιστέρης, κιθάρα ο συνθέτης.

    -"Ερηνάκι" του Σκαρβέλη. Κιθάρα σόλο ο Σπύρος Περιστέρης, κιθάρα τέμπο ο συνθέτης.


    faidonalkinoos
    15.09.2012, 12:41

    ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΤΗΣ ΓΗΣ 18-12-2011 (Μικρασιάτικο)

    ΝΙΚΟΣ ΣΑΡΑΓΟΥΔΑΣ - ΟΥΤΙ - ΕΤΩΝ 80 & ΓΙΑΣΕΜΗ ΠΕΝΤΑΡΤΖΟΓΛΟΥ Η ΣΥΖΥΓΟΣ

    ΜΊΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΑΤΕΣΣΕΡΑ ΛΕΠΤΑ - ΑΠΟΛΑΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ -

    ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΟ...


    mary_omikron
    15.09.2012, 13:36

    Αναφέρεται σαν παραδοσιακό Σμύρνης και έχει κυκλοφορήσει σε πολλές επανεκτελέσεις  με Στίγκα, Τσαλιγοπούλου, Κατινάρη, Βενετσάνου, Αρβανιτάκη, Αγάθωνα, Νικολαιδη, Ρεμπέτ ασκέρ κλπ κλπ  -άλλες καλλίτερες άλλες υποδεέστερες- αλλά κατά την γνωστή πλέον προτίμησή μου θα αναρτήσω παλιά αυθεντική εκτέλεση...

    Τα παιδιά της γειτονιάς σου - Μαρίκα Παπαγκίκα  (1926)

    Και ένα Μικρασιάτικο παραδοσιακό που ερμηνεύει ο Λεοπόλδ Γαδ ηχογραφημένο το 1929 στην Κωνσταντινούπολη

    Πήραν τα φρύγανα φωτιά

    Και ένα από τα παλαιότερα ρεμπέτικα με βιολί και πιάνο της ανώνυμης δημιουργίας που πρωτοεμφανίστηκε στην Σμύρνη ή στην Κωνσταντινούπολη (δεν είναι σαφές).

    Ερμηνεύει ο Μάριος Λυμπερόπουλος σε ηχογράφηση του 1917. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν οι προσφωνήσεις και τα σχόλια που ακούγονται ενδιάμεσα.

    Πάλε μεθυσμένος είσαι

     


    faidonalkinoos
    15.09.2012, 20:34

    Η Κυρία Φρύνη - υπέργηρος - καλλίφωνος

    ...

    και στη μάννα που σ' εγέννα

    έλα πέρδικα τρυγώνα

    να σωθείς απ' το χειμώνα

    έλα πέρδικα κοντά μου

    για ν΄ακούσεις

    τα τραγούδια τα δικά μου

    ...

    ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ...

    ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ... ΖΕΙ...


    faidonalkinoos
    16.09.2012, 07:44

    Δόμνα Σαμίου - Δεν είν' αυγή να σηκωθώ - Domna Samiou

    Δεν είν' αυγή να σηκωθώ

    να μην αναστενάξω,
    (έβγα ήλιε μου κι έλα μίλιε μου)
    να γείρω στο προσκέφαλο

    κι από καρδιάς να κλάψω,
    (έβγα να σε δω να παρηγορηθώ).

    Στ' Aλάτσατα 'ναι ένα βουνό

    Kαρανταή το λένε,
    (έβγα ταίρι μου και πιάσ' το χέρι μου)
    που παν οι Aλατσατιανές

    και τον καημό τους λένε,
    (πάπια, χήνα μου νά 'χεις το κρίμα μου).

    τί ξεχωριστές και τι όμορφες που είναι οι παρενθετικές φράσεις

    που φαίνονται τόσο άσχετες με το τραγούδι...

    σαν ερωτικός αναστεναγμός...

    Μέσ' απ' τα τραγούδια της... κ' η Δόμνα μας θα ΖΕΙ...


    costaspanag
    18.09.2012, 22:56

    Οι "μανέδες" ήταν πολύ δημοφιλείς στη Σμύρνη. Έχουν τις ρίζες τους στη Βυζαντινή μουσική και το 1934 απαγορεύτηκαν στην Τουρκία από τον Κεμάλ σαν κατάλοιπα των Ελλήνων, με τη δικαιολογία"εξευρωπαισμού" της Τουρκίας. To 1937 o δικτάτορας Mεταξάς τους απαγόρευσε στην Ελλάδα επειδή θεωρήθηκαν "τουρκικό" είδος.

    Ο δημοφιλέστερος και διασημότερος "Μανές" της Σμύρνης ήταν το "Σμυρνέικο μινόρε" ή "μινόρε μανές" σε δρόμο νιαβέντ, με πρώτο δημιουργό τον Γιάννη Αλεξίου ("Γιοβανίκα", 1850-1925) και διάφορες παραλλαγές και στίχους.

    Ήδη το έβαλε η Μαίρη Όμικρον (στο σχόλιο Νο 2) σε γραμμοφώνηση του 1930 ("Πνοή πλέον δεν μ'άφησες"), με τον Κώστα Μασέλλο (Νούρο)

    Επίσης το έβαλα κι εγώ (Σχόλιο Νο3) με τον Γιώργο Τσανάκα & τη Σμυρνέικη Εστουντιαντίνα, σε γραμμοφώνηση του 1909 ("Ενώ σκληρά δεν μ'αγαπάς"), καθώς και με τον Κώστα Ρούκουνα και τον Ογδοντάκη στο βιολί ("Σε ενθυμούμαι και πικρά τρέχουν τα δάκρυά μου"). Επίσης με τον Κώστα Ρούκουνα ("Δάκρυα τρέχουν σαν φωτιά"), Σχόλιο Νο 20.

    Η πιό δημοφιλής εκτέλεση όμως είναι ίσως  αυτή που γραμμοφωνήθηκε στις ΗΠΑ το 1919 με την Μαρία Παπαγκίκα: "Αν μ'αγαπά κι είν'όνειρο". Που τελειώνει με το περίφημο "βάλς της Σμύρνης" και την αναφώνηση "Γειά σου Σμύρνη όμορφη, γειά σου!"

    ο Ιωάννης Χαλκιάς ("Τζακ Γκρέγκορυ") γραμμοφώνησε το Σμυρνέικο μινόρε σαν "μινόρε του τεκέ" και κατάληξη σε ζειμπέκικο με το μπουζούκι του συνοδεία κιθάρας από τον Σοφολή Μικελίδη, στις ΗΠΑ το 1932. Ο δίσκος κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και η διασκευή του από τον Σπύρο Περιστέρη σαν "μινόρε της αυγής" έγινε πασίγνωστη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : costaspanag στις 19-09-2012 00:55 ]


    costaspanag
    18.09.2012, 23:36

    Το Σμυρνέικο μινόρε  "μινόρε του τεκέ" γραμμοφωνήθηκε το 1947 σαν "μινόρε της αυγής", σε διασκευή μουσικής από τον Σπύρο Περιστέρη και στίχους Μίνωα Μάτσα, με τους Απόστολο Χατζηχρήστο, Σπύρο Περιστέρη & Μάρκο Βαμβακάρη.

    Εδώ μια πιο πρόσφατη, επίσης ωραία εκτέλεση, με Κώστα Καπλάνη, Πάππο, Βάσιλα, Κότσιρα, την Ευαγγελία Μαργαρώνη στο πιάνο κ.ά.


    costaspanag
    20.09.2012, 10:26

    Από το "Σμυρνέικο μινόρε" στο "μινόρε του Χαλκιά",  το "μινόρε της αυγής"  και την εμφάνιση του μπουζουκιού στη δισκογραφία. (Από το ντοκυμαντέρ του Κώστα Φέρρη "Η ιστορία του ρεμπέτικου τραγουδιού"):


    faidonalkinoos
    03.10.2012, 12:15

    Σμυρναίκο Μινόρε 1919 - Μαρίκα Παπαγκίκα

    Αχ

    Αν μ' αγαπάς κ' είν' όνειρο

    ποτέ ας μην ξυπνήσω

    ποτέ ας μην ξυπνήσω

    (γεια σου Μαρίκα - γεια σου λέω)

    με τη γλυκιά σου χαραυγή

    Θεέ μου ας ξεψυχήσω

    (Γεια σου Σμύρνη όμορφη - γειά σου)

    τα δίστιχα του τραγουδιού έχουν χρησιμοποιηθεί

    ως λιανοτράγουδα από το Μάνο Χατζιδάκι


    faidonalkinoos
    16.10.2012, 10:54

    ΣΜΥΡΝΑΙΪΚΟ : ΜΠΑΛΟΣ ΚΙ ΑΜΑΝΕΣ

    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΩΦΡΟΝΙΟΥ

    αμαν

    Γυρίζω μόνος μου παντού

    Για να σε αντικρύσω

    αχ

    για να σε αντικρύσω

    Για να σε πω μελαχρινό

    Μαζί σου πως θα ζήσω

    ....................

    εξαιρετικό το παιχνίδισμα του βιολιού.

    σα να εκτοξεύει, στα κενά της φωνής,

    όταν αυτή λείπει, το νόημα των στίχων,

    εξωθώντας τον ακροατή στο χορό.