ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.830 μέλη

    Midi Keyboard ή Synthesizer - Ορολογίες και Επιλογή

    kimwnas
    30.08.2012, 15:56

    Καλησπέρα παιδά ,

    Ασχολούμε με το τραγούδι , τραγουδάω  Pop , Urban και hip hop μουσική !!Κάρτα ήχου έχω την Yamaha Audiogram 3 ..Θέλω να μου εξηγήσετε αυτά τα Vsti  το ρόλο του midi keyboard και του synthesizer και τις πιο σημαντικές ορολογίες !Βασικά τι μου προτείνετε να πάρω synthesizer ή midi keyboard για να εισάγω μελωδίες πιάνου ή και άλλων οργάνων και να τις φυλάω στον υπολογιστή μου ??


    noizreduction
    30.08.2012, 20:23

    Το midi keyboard βασικα ειναι ενα controller το οποιο στελνει δεδομενα στο DAW σου ( πχ, cubase ) κι ελεγχει καποιο VSTi. Δεν μπορει να αποθηκευσει ηχους γιατι δεν εχει τετοια μνημη, ουτε εχει δικους του ηχους. Στην ουσια, πληρωνεις τα πληκτρα κι οτιδηποτε επιπλεον εχει που αφορα το midi.

    Απο την αλλη, το synth ειναι ενα μηχανημα που παραγει ηχους μεσω γεννητριων ( αναλογικων ή ψηφιακων ή και των 2 ) και μπορει να ειναι επισης και midi controller ( δηλαδη να στελνει εντολες των πληκτρων και των ποτενσιομετρων που εχει προς το DAW σου ). Τα περισσοτερα synths εχουν και ετοιμα preset, ενω μπορουν να αποθηκευσουν τους ηχους σου ( εκτος εαν ειναι καθαροαιμα analog, ειτε φυσικα, ειτε modelling, οπου δεν αποθηκευουν τις ρυθμισεις ).


    Εαν θελεις να αξιοποιεις μονο τα VSTi του DAW σου, καλυτερα παρε ενα midi keyboard. Εαν θες κι εξωτερικους ηχους, προχωρα στην αγορα ενος synth.