ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    Λαυρεντης Μαχαιριτσας

    Billy1993Boy
    01.05.2007, 19:21
    Συμφωνώ με την απάντησή σου palmos!Η συνεύντευξη στην ΕΤ1 για την εκπομπή "Ημερολόγια" ήταν εφ' όλης της ύλης.Όσο για τον Λαυρέντη δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω.Μας έχει χαρίσει μεγάλες στιγμές με τα τραγούδια του!
    twister
    02.05.2007, 03:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 21-11-2006 στις 23:59 έγραψε...

    Αγαπητή μου maspa αυτό που λέω είναι ότι ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας είναι από τους Ροκάδες εκείνους που δεν έχουν την ανάγκη να το πούνε. Αν διαβάσεις κατά καιρούς συνεντέυξεις του θα διαβάσεις και θα καταλάβεις τι σήμαινε Ροκάς την δεκαετία των Τερμιτών κτλ. Να λιποθυμάνε από την πείνα στα παγκάκια και να τρώνε το κέρασμα των σπιτιών στις γιορτές. Σε μια εποχή που οι εντός του συγκεκριμένου φόρουμ πικρόχολοι δήθεν ροκάδες δεν είχανε ακόμα παραχθεί ως σπερματοζωάρια. Και αν οι Τερμίτες, Νοστραδαμος, Πολ κλπ, δεν είχανε μείνει πιστοί σε αυτό που πίστευαν, οι σημερινοί ροκάδες θα έψαχναν ακόμη στα λεξικά να ανακαλύψουν ότι η Rock σημαίνει βράχος και συμβολίζει τρόπο ζωής και όπως έλεγαν οι Beatles τη Rock την γεννούν βράχοι ηθικής και αξιών. Ροκ δεν σημαίνει ηλεκτρική κιθάρα. Σημαίνει ρέμπελλος, επαναστάτης, ανατρεπτικός όπως οι ρεμπέτες και όχι τυπάκια με μακριά μαλλιά και μούσια με μαύρες μπλούζες που έχουν τυπωμένα Ροκ συγκροτήματα που τους τα αγόρασε η μαμά τους τα Χριστούγεννα και που ακούνε παραμορφωμένη κιθάρα και κοπανιούνται σαν να έχουν πάθει κρίση επιληψίας.
    Και σαφώς ειρωνεύομαι αυτούς του δήθεν Ροκάδες... Όταν έχεις ζήσει στο πετσί σου την Ρόκ τότε μόνο μπορείς να μιλήσεις έτσι απαξιωτικά για πρόσωπα όπως ο Μαχαιρίτσας, ο Παπακωνσταντίνου, ο Μιτζέλος, ο Τουρνάς, ο Σπάθας, ο Τουρκογιώργης, ο Δημητριάδης κλπ...

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 22-11-2006 00:01 ]





    Αν και 29 χρονών σοφότατα τα λες και σε βρίσκω πολύ κατατοπισμένο!!! Με έχεις καλύψει πλήρως φίλε μου. Συγχαρητήρια.... σου βγάζω το καπέλο.!!!
    mitzelos
    14.07.2007, 14:19
    Γειά σας...Είμαι κι εγώ ένας από τους πολύ άρρωστους fan του Λαυρέντη.Άποψη δεν θα εκφέρω πάνω στο θέμα το συγκεκριμένο γιατί θα είναι τελείως υποκειμενική.Για μένα ο Λαυρέντης είναι τα παιδικά μου χρόνια,η εφηβεία μου,οι πρώτοι έρωτες,τα πάντα!
    Γι αυτό το λόγο λοιπόν δημιούργησα ενα blog για όποιον είναι fan του ώστε να μπορούμε να συζητάμε να ανταλάσσουμε υλικό κτλ..Για όποιον ενδιαφερθεί η διεύθυνση είναι
    lavrentis.blogspot.com
    esta
    14.07.2007, 15:09
    είναι από τους αγαπημένους μου!Αν και δεν έχω συχνά την ευκαιρία να τον δώ από κοντά,αφού δεν έρχεται συχνά πάτρα...


    "Νηστεία,έρωτας και προσευχή...¨"


    Γλυκό μου βράδυ, μαχαίρι χάδι, την πίκρα άνοιξε, που με χωρά
    Μου λες μπουμπούνα, άντε ξεκούνα, πάντα παράνομη, είν' η χαρά
    Πέφτει η ασφάλεια, κι ας είμαι χάλια, δεν θα αντέξω να αντισταθώ
    ό,τι μπορέσω, για να σ' αρέσω, πάλι στα πόδια μου για να σταθώ

    Από που έρχεσαι και που το πας, μέσα σου κλείνεσαι δεν με κοιτάς
    Από που έρχεσαι και που το πας, μια σκέτη τρέλα σαν με φιλάς
    σαν με φιλάς

    Δώδεκα η ώρα, γεμάτη φόρα, νύχτα μου εργάσιμη, τράβα κουπί
    Η ώρα μία, κρύα αστεία, κουτοί που είμαστε και αληθινοί
    Η ώρα δύο, κάνε ταμείο, για να μας φτάσουνε, κάνε ευχή
    Και όταν γυρίσουμε, άδειο ψυγείο, νηστεία έρωτας και προσευχή

    Από που έρχεσαι και που το πας, μέσα σου κλείνεσαι δεν με κοιτάς
    Από που έρχεσαι και που το πας, μια σκέτη τρέλα σαν με φιλάς X2

    Σαν με φιλάς, σαν με φιλάς
    από που έρχεσαι και που το πας
    σαν με φιλάς, σαν με φιλάς
    μέσα σου κλείνεσαι δεν με κοιτάς
    eneni
    15.07.2007, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 16-04-2005 στις 18:55 έγραψε...

    Ανάμεικτα τα αισθήματα για το Μαχαιρίτσα αλλά με τη φωνή του είναι ένα τραγούδι που ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ

    Ερωμένη μου (Τερμίτες)

    Εκεί που σβήνει ο βοριάς
    κι η καταιγίδα γίνεται σταγόνες
    εκεί βρίσκομαι μ'ένα λευκό χαρτί κι ένα μολύβι

    Και γράφω στίχους για σένα
    θάλασσα, ερωμένη μου,
    εκεί που σβήνει ο βοριάς και το χαλάζι της θύελλας

    Εκεί κοιμάσαι γλυκά ναρκωμένη
    απ'το πάλεμα ερωμένη μου
    αμαρτωλό μου μήλο, εκεί σε κλέβω,
    σταγόνα σταγόνα, στίχο το στίχο,
    εκεί χορεύω στο γυμνό σου κορμί

    Με τα νειάτα να γυαλίζουν στον ιδρώτα σου σαν το νερό
    στο σώμα μωρού που το 'πλυνε η μάνα του

    Εκεί που σβήνει ο βοριάς
    κι η καταιγίδα γίνεται σταγόνες
    εκεί βρίσκομαι μ'ένα βλέμμα νυστέρι επικίνδυνο

    Μ'ένα ποίημα αχόρταγο
    που δεν γράφεται γιατί δεν βρίσκω τέλος
    εκεί βρίσκομαι και σε κοιτάζω ερωμένη μου

    Ξημερώνει...





    Κι εγώ το ίδιο. Υπέροχο τραγούδι, κρίμα που δε το λέει συχνά (σχεδόν ποτέ).
    mitzelos
    15.07.2007, 15:37
    Ο Λαυρέντης απο το 1989 που ξεκίνησε την καριέρα του ως solo τραγουδιστής δεν εκμεταλλεύτηκε ποτέ καμία περίσταση για να πρωωθήσει το έργο του..Ήταν πάντα "εκεί"με τη μουσική του να συντροφεύει εμάς τους ακροατές του σε καλές και κακές στιγμές!
    mitzelos
    28.07.2007, 14:22
    Το blog tων Τερμιτών άλλαξε link..Το καινούριο είναι:http://termitesband.blogspot.com
    fireroc
    05.09.2008, 21:11

    τι να πω? ο μαχαιριτσας ηταν αυτος που με εκανε να εκτιμησω την ελληνικη ροκ! δεν ξερω αν καποιοι ψευτοροκαδες για να το πεξουν μαγκες <λενε τι ροκ ειναι αυτο? > ναι ρε ροκ ειναι!  δηλαδη οτι δεν ειναι μεταλ και χαρντ ροκ δεν ειναι ροκ? πολα τραγουδια του δεν ειναι και τοσο  ροκ αλλα ειναι οραια τραγουδια που καποιους  εχουν σημαδεψει! ολοι στιχοι του προσεγμενοι ! ειανι σοβαρος ανθρωπος μετριοφρον σε αντιθεση με καποιους που θελουν να δειξουν την ανοτεροτητα του συγκροτηματους τους και να δειξουν οτι ειαι πιο σωστοι!( ναι μιλω για αυτον που εθιξε πρωτος στο τοπικ την ροκ γνησιοτητα του μαχαιριτσα) δεν ειναι τυχαιο που τα τραγουδια του ακουγονται και απο 40ρηδες αλλα και απο εφηβους! δειχνει οτι ειναι διαχρονικος! προβαλει και νεα συγκροτηματα και καλιτεχνες! αυτος δεν ειναι που επεξε στο φεστιβαλ θεσαλονικης με τους WC?  και τελος ολα τατραγουδια του ειναι βγαλμενα  απο καθημερινες καταστασεις! αυτο ειναι που τον κανει διαχρονικο


    MissRoro
    06.09.2008, 13:55

    Είναι απλά υπέροχος!!! Από τους καλύτερους ερμηνευτές που έχουμε! Δεν χρειάζεται να ακούς ροκ μουσική για να σου αρέσει ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας!

    Το "Παυσίλιπον" αποτελεί για προσωπικούς λόγους κομμάτι της ζωής μου και μαζί ο πρώτος δίσκος που αγόρασα μικρή... :)


    emmanuella
    06.09.2008, 14:00

    Ο Μαχαίρίτσας είναι ο δεύτερος καλύτερος ελληνας μουσικός που έχουμε ...

    Τον λατρεύω !

    Τρία του τραγούδια τα έχω ξεχωρίσει πάρα πολύ για προσωπικούς λόγους

    - Μάτια δίχως λογική
    - Το φλασάκι
    - Απουσία


    fireroc
    06.09.2008, 16:46

    αχ ναι το φλασακι! τι υπεροχο τραγουδι !το αγαπημενο  μου!


    esta
    06.09.2008, 17:12

    χαίρομαι πολύ που θα καταφέρω επιτέλους να τον δω ξανά από κοντά!έρχεται την Παρασκευή με Σταρόβα και Καζούλη στο Κάστρο της Πάτρας!


    emmanuella
    06.09.2008, 17:37

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 06-09-2008 στις 17:12 έγραψε...

    χαίρομαι πολύ που θα καταφέρω επιτέλους να τον δω ξανά από κοντά!έρχεται την Παρασκευή με Σταρόβα και Καζούλη στο Κάστρο της Πάτρας!



    Είναι η καλύτερη συναυλία που έχω πάει !! Μην την χάσεις με τίποτα !!

    Ήταν οι δύο καλύτεροί μου Έλληνες τραγουδιστές μαζί !!

    Ο Μαχαιρίτσας απλά έσκυσε !! Κρύβει τόσο πάθος και δεν διστάζει να το βγάλει όλο στη σκηνη. Όσο για τον Καζούλλη που είναι μαζί του .... τα λόγια περιττά !!


    alkyoni
    06.09.2008, 18:22

    Απο το προγραμμα της "Βαλκανικης Πλατειας" στην Θεσσαλονικη...
    (Υπαρχει αναλυτικα κι εδω:http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=16349&gotolast=1

    Για οσους ενδιαφερονται σημερα το "μενου" ειναι πλουσιο:

    Σάββατο  6 Σεπτεμβρίου

    9:30μ.μ. - Συναυλία    ΛΑΥΡΕΝΤΗ  ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑ, ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΤΑΡΟΒΑ, ΒΑΣΙΛΗ  ΚΑΖΟΥΛΗ , ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ
    (Νεάπολη, πρώην στρατόπεδο Στρεμπενιώτη)

    Καλη διασκεδαση!!!{#emotions_dlg.walkman}


    fireroc
    06.09.2008, 19:39

    Μάτια δίχως λογική     

    Είναι τα μάτια σου
    ένας διάδρομος παλιός
    δάκρυα πνιγμένα
    ξεφλουδίζουνε τους τοίχους
    που ένας ένοικος αθόρυβος κρυφός
    αντί συνθήματα
    ζωγράφισε με στίχους

    Και μέσα υπάρχουν τα σκαλιά
    που οδηγούν
    σ' ένα υπόγειο με παιχνίδια χαλασμένα
    όσα οι άνθρωποι βαριούνται και ξεχνούν
    μετά τη χρήση
    τα φορτώνουνε σε σένα

    Μου λες τα μάτια σου
    να μη τα αγαπώ
    και να μη πάψω
    να πιστεύω στα δικά μου
    μα αυτά τα μάτια όπου χαθώ
    κι όπου βρεθώ
    τα έχω πίσω μου
    και μέσα και μπροστά μου

    Μέσα στην ίριδα ανάβει μια φωτιά
    που κάθε άστεγο
    και άνεργο ζεσταίνει
    κι η καλοσύνη τους
    απλώνει σαν λαδιά
    να μαλακώσει μιαν ανάγκη
    πετρωμένη

    Σ΄αυτά τα μάτια δεν υπάρχει λογική
    όσο βαθιά κι αν τα κοιτάζω
    μ΄αγαπούνε
    της ιστορίας πυρπολούν τη φυλακή
    στα παραμύθια και στ' αστέρια
    να με βρούνε

    καταπληκτικο τραγουδι κατα την γνωμη μου! απλα τελειο! ερμηνεια μαουσικη στιχοι ολα τελεια!


    IlidaKassa
    02.05.2010, 15:42

    [ τροποποιήθηκε από τον/την IlidaKassa, 25-03-2017 01:16 ]


    mariza93
    02.05.2010, 19:38