ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Λαυρεντης Μαχαιριτσας

    Anthos
    08.09.2005, 08:23
    @ spirosk

    Μπορείς φίλε spirosk να δικαιολογήσεις την άποψη σου? Πως και γιατί θεωρείς τον Λαυρέντη "καραγκιόζης και μισός"? Από περιέργια για το ένα και μοναδικό σου ποστ...

    @ forum

    Ο Λαυρέντης είναι από τους πολύ λίγους Έλληνες καλιτέχνες που αξίζουν κατά την γνώμη μου (και από τους 3-4 που ακούω). Με μοναδική φωνή και με επιβλητική σκηνική παρουσία. Και πάρα πολλά αξιόλογα τραγούδια throughout της δισκογραφίας του...
    spirosk
    08.09.2005, 15:41
    Κιτ Κατ,δεν ειρωνεύτηκα κανέναν.Απλά λέω τη γνώμη μου,με ένα τρόπο που ίσως είναι λίγο απότομος αλλά έτσι είμαι.Μαχαιρίτσας,Τσακνής,Πλιάτσικας,Κότσιρες,Κατσιμιχαίοι κλπ ΄θεωρούνται και καλά οι διανοούμενοι του πενταγράμμου,ενώ είναι για τα μπάζα.(πιο σικ δε μπορω να το πω σόρρυ)Ειδικά για το Μαχαιρίτσα μπορώ να σου πω ότι έχει ξεσηκώσει άπειρες ιταλικές μελωδίες (όπως και ο Κορκολής παλιότερα) και τις εχει βαφτίσει δικές του.¨Οσο για το πόσο σκληρός ροκάς είναι το βλέπω από τις γλυκανάλατες εμπορίκλες που κυκλοφορεί.Αν θές να ακούσεις σκληρό ροκ μπες στο σάιτ του συγκροτήματος μου (αν το αντέχεις) www.euroforce.gr.




    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 07-09-2005 στις 15:14 έγραψε:

    Καταρχήν Σπύρο μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά την παράθεση γιατί έτσι φαίνεται σαν να μην είπες τίποτα;
    Κατα δεύτερον, πες αν θες την άποψή σου, αλλά δεν είναι όμορφο να το κάνεις ειρωνευόμενος τις γνώμες των άλλων.

    Και μια και είμαστε στο θέμα...
    Τις προάλλες πήγα, μετά από αρκετά χρόνια, ξανά Μαχαιρίτσα, που είχε έρθει με τον Τσακνή και τον Πλιάτσικα. Δεν ήθελα να πάω γιατί αυτές οι συναυλίες είχαν επενδύσει μουσικά τα σχολικά μου χρόνια και τώρα μου φαίνονταν λίγο "παιδικές". Τελικά πήγα, λόγω παρέας, σχεδόν με το ζόρι. Και διαπίστωσα πως, τελικά, πέρασα πολύ καλά και ξανάνιωσα όπως ένιωθα τότε. Εν αντιθέσει με άλλους καλλιτέχνες που όσο περνούν τα χρόνια "πέφτουν" όλο και περισσότερο μέσα μου... αυτούς ήμουν ικανή να τους ευχαριστηθώ ακόμα και τώρα και τους χάρηκα πολύ! Και εν τέλει έβγαλα το συμπέρασμα πως αυτοί οι δύο άνθρωποι (αυτός κι ο Τσακνής, τον Πλιάτσικα τον αφήνω...) μου δίνουν την εντύπωση πως έχουν μία ροκιά που βγαίνει από μέσα τους... ακόμα κι αν αληθεύει το καβάλημα και η εμπορικότητα που ανέφεραν πολλοί...





    spirosk
    08.09.2005, 15:49
    Άν εννοείς επιβλητική τη παρουσία του απτά 200 κιλά που κουβαλάει θα συμφωνήσω μαζί σου.όσο για τη δικαιολόγηση του ισχυρισμού μου σε παραπέμπω στο άλλο μου ποστ.Θέλει να περάσει ως ασυμβίβαστος σκληρός έντεχνος ροκάς ,με τις γλυκανάλατες πατατομπαλάντες που κυκλοφορεί.Και καλά επαναστάτης .my ass.Σορυ που τα χώνω στο είδωλο σας,αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει επιτέλους.





    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 08-09-2005 στις 08:23 έγραψε:

    @ spirosk

    Μπορείς φίλε spirosk να δικαιολογήσεις την άποψη σου? Πως και γιατί θεωρείς τον Λαυρέντη "καραγκιόζης και μισός"? Από περιέργια για το ένα και μοναδικό σου ποστ...

    @ forum

    Ο Λαυρέντης είναι από τους πολύ λίγους Έλληνες καλιτέχνες που αξίζουν κατά την γνώμη μου (και από τους 3-4 που ακούω). Με μοναδική φωνή και με επιβλητική σκηνική παρουσία. Και πάρα πολλά αξιόλογα τραγούδια throughout της δισκογραφίας του...




    KIT_KAT
    08.09.2005, 16:15
    Quote:

    Το μέλος spirosk στις 08-09-2005 στις 15:41 έγραψε:

    Οσο για το πόσο σκληρός ροκάς είναι...




    Κανείς δεν είπε πως είναι σκληρός ροκάς.

    Quote:

    Το μέλος spirosk στις 08-09-2005 στις 15:49 έγραψε:

    Σορυ που τα χώνω στο είδωλο σας




    Επίσης ουδείς είπε πως είναι το είδωλό μας.

    Όσο για τις αναφορές στους άλλους καλλιτέχνες λυπάμαι που δεν έχω όσο χρόνο θα ήθελα για να κάτσω να ασχοληθώ....
    soloffor7
    08.09.2005, 18:58
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά spirosk για να λέγεται κάποιος ροκάς για σένα πρέπει να είναι <70 κιλά, να μην πουλάει δίσκους, να κάνει βαβούρα με τις κιθάρες του και να είναι αδυσώπητος στην κριτκή του για τους άλλους.
    Χωρίς να είμαι ενθουσιώδης ακροατής του Μαχαιρίτσα θεωρώ ότι μόνο για τα χρόνια που αντέχει και υπάρχει αξιοπρεπώς στο καλλιτεχνικό στερέωμα και φυσικά για την πληθώρα των νέων θαυμαστών που έχει καταφέρει να αποκτήσει όντας κατά κανόνα συνεπής και προς τους παλαιότερους οπαδούς του, αξίζει την αναγνώριση όσων ασχολούνται με θέμα (και ειδικά αυτών).
    Είναι εύκολη η κριτική μέσα από την ανωνυμία αλλά στα λόγια σου κρύβεται κακία και πιθανά το αποτέλεσμα απωθημένων συμπλεγμάτων που σε προδιαθέτουν στην εμπάθεια και στην οργή. Το νόημα της κριτικής είναι να χτίζεις κάτι καλύτερο και όχι να γκρεμίζεις και να απαξιώνεις δεδομένες καταστάσεις. Κι' όπως συχνά έλεγε κάποιος αείμνηστος πολιτικός "αν δεν έχεις τίποτα καλό να πεις, κάλύτερα μη λες τίποτα"
    Voltage
    08.09.2005, 19:52
    Quote:

    Το μέλος soloffor7 στις 08-09-2005 στις 18:58 έγραψε:

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά spirosk για να λέγεται κάποιος ροκάς για σένα πρέπει να είναι <70 κιλά, να μην πουλάει δίσκους, να κάνει βαβούρα με τις κιθάρες του και να είναι αδυσώπητος στην κριτκή του για τους άλλους.
    Χωρίς να είμαι ενθουσιώδης ακροατής του Μαχαιρίτσα θεωρώ ότι μόνο για τα χρόνια που αντέχει και υπάρχει αξιοπρεπώς στο καλλιτεχνικό στερέωμα και φυσικά για την πληθώρα των νέων θαυμαστών που έχει καταφέρει να αποκτήσει όντας κατά κανόνα συνεπής και προς τους παλαιότερους οπαδούς του, αξίζει την αναγνώριση όσων ασχολούνται με θέμα (και ειδικά αυτών).
    Είναι εύκολη η κριτική μέσα από την ανωνυμία αλλά στα λόγια σου κρύβεται κακία και πιθανά το αποτέλεσμα απωθημένων συμπλεγμάτων που σε προδιαθέτουν στην εμπάθεια και στην οργή. Το νόημα της κριτικής είναι να χτίζεις κάτι καλύτερο και όχι να γκρεμίζεις και να απαξιώνεις δεδομένες καταστάσεις. Κι' όπως συχνά έλεγε κάποιος αείμνηστος πολιτικός "αν δεν έχεις τίποτα καλό να πεις, κάλύτερα μη λες τίποτα"





    Μα δεν κριτικάρει ο παγκοσμίως άγνωστος, αγαπητός Σπύρος...Απλά, φτερνίζεται !
    Anthos
    09.09.2005, 08:12
    Ο φίλος spirosk είναι ο δεύτερος βαρετός ροκκάς που έχει δικό του συγκρότημα και τα χώνει σε κάποιο αξιωμένο καλιτέχνη...ο άλλος φυσικά υποστήριζε ότι τα τραγούδια των Πυξ Λαξ δεν τα έγραφαν μόνοι τους αλλά κάποιος Μάνος Ξυδούς!!! και ότι είχε δει στο στούντιο πόσο άσχετοι μουσικοί ήταν...

    Φίλε spirosk, ακούω εδώ και 17-18 χρόνια metal και ροκ αλλά με σύγχυσε η σελίδα του συγκροτήματος σου...τι ακριβώς είναι ο συνδυασμός "Neoclassical/Power/Progressive Metal" που παίζετε?? Θα κατεβάζω 1-2 Mp3s να ακούσω...

    Και κάτι άλλο. Μάθε πρώτα από όλα ότι για να είσαι ροκάς/μεταλλάς δεν φτάνουν τα βαρετά riffs...Όταν το μάθεις αυτό θα συνηδητοποιήσεις ότι πολλοί καλιτέχνες που θεωρείς έσυ φλώρους, είναι 10 φορές περισσότερο ροκάδες από πολλούς που το παίζουν και γαμώ τους ροκάδες. Ροκ είναι πολύ περισσότερα από ότι νομίζεις...

    Καλή επιτυχία με το "Neoclassical/Power/Progressive Metal" group σου...
    spirosk
    09.09.2005, 15:08
    Συγχαρητήρια φίλε.Μπας και συνετιστούν μερικοί μερικοί.

    Quote:




    Το μέλος Sideline στις 16-04-2005 στις 18:25 έγραψε:

    Εμένα δεν μου αρέσει-βρίσκω την φωνή του αρκετά πεζή, χωρίς να έχει αυτό το κάτι που να την κάνει να ξεχωρίζει. Το ίδιο πιστεύω και για τα τραγούδια του. Οι μόνες εξαιρέσεις είναι αυτά που ερμηνεύει αλλά δεν είναι δικά του (αρκετά απο ιταλούς δημιουργούς).

    Αλλά ο καθένας με τα γούστα του :)




    spirosk
    09.09.2005, 15:18
    Πριν βγάλεις συμπέρασμα για το σχήμα μου ακουσε πρώτα.Είδες που είσαι προκατελειμένος?Αλλά μη μπεις στο κόπο,δε θα το εκτιμήσεις,για να ακούς Μαχαιρίτσα..."Αξιωμένος¨ καλλιτέχνης ο Μαχαιρίτσας?Ποιος τον ξέρει έξω απτην Ελλάδα?Α ναι,ξέχασα οι ομογενείς.Και οι ιταλοί των οποίων τα τραγούδια εχει κατακλέψει.


    Quote:




    Το μέλος Anthos στις 09-09-2005 στις 08:12 έγραψε:

    Ο φίλος spirosk είναι ο δεύτερος βαρετός ροκκάς που έχει δικό του συγκρότημα και τα χώνει σε κάποιο αξιωμένο καλιτέχνη...ο άλλος φυσικά υποστήριζε ότι τα τραγούδια των Πυξ Λαξ δεν τα έγραφαν μόνοι τους αλλά κάποιος Μάνος Ξυδούς!!! και ότι είχε δει στο στούντιο πόσο άσχετοι μουσικοί ήταν...

    Φίλε spirosk, ακούω εδώ και 17-18 χρόνια metal και ροκ αλλά με σύγχυσε η σελίδα του συγκροτήματος σου...τι ακριβώς είναι ο συνδυασμός "Neoclassical/Power/Progressive Metal" που παίζετε?? Θα κατεβάζω 1-2 Mp3s να ακούσω...

    Και κάτι άλλο. Μάθε πρώτα από όλα ότι για να είσαι ροκάς/μεταλλάς δεν φτάνουν τα βαρετά riffs...Όταν το μάθεις αυτό θα συνηδητοποιήσεις ότι πολλοί καλιτέχνες που θεωρείς έσυ φλώρους, είναι 10 φορές περισσότερο ροκάδες από πολλούς που το παίζουν και γαμώ τους ροκάδες. Ροκ είναι πολύ περισσότερα από ότι νομίζεις...

    Καλή επιτυχία με το "Neoclassical/Power/Progressive Metal" group σου...




    spirosk
    09.09.2005, 15:21
    Voltage πίσω στο ταμείο σου να δώσεις την σύνταξη στη γιαγιά που περιμένει,και άσε τη συζήτηση περι μουσικής στους γνώστες.

    Quote:

    Το μέλος Voltage στις 08-09-2005 στις 19:52 έγραψε:

    antonLOrd
    10.09.2005, 14:37
    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 09-09-2005 στις 08:12 έγραψε:

    Ο φίλος spirosk είναι ο δεύτερος βαρετός ροκκάς που έχει δικό του συγκρότημα και τα χώνει σε κάποιο αξιωμένο καλιτέχνη...ο άλλος φυσικά υποστήριζε ότι τα τραγούδια των Πυξ Λαξ δεν τα έγραφαν μόνοι τους αλλά κάποιος Μάνος Ξυδούς!!! και ότι είχε δει στο στούντιο πόσο άσχετοι μουσικοί ήταν...





    Anthos, ίσως να μην το ξέρεις αλλά οι Πυξ-Λαξ ήταν στην ουσία 3 άτομα. Ο Πλιάτσικας, ο Στόκας και ο Ξυδούς.... Και είναι αλήθεια ότι τα περισσότερα κομμάτια τα έχει γράψει ο Μάνος..
    Όσον αφορά το θέμα ικανότητας στην μουσική, δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο(το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι..), αλλά δεν βρίσκονταν στο χάλι που είχε αναφέρει σε άλλο topic ο φίλος μας...
    Voltage
    10.09.2005, 14:50
    Quote:

    Το μέλος spirosk στις 09-09-2005 στις 15:21 έγραψε:
    [I]
    Voltage πίσω στο ταμείο σου να δώσεις την σύνταξη στη γιαγιά που περιμένει,και άσε τη συζήτηση περι μουσικής στους γνώστες.




    Το κοκτέΐλ ημιμάθειας και αλλαζονείας, είναι σκέτη μπόμπα, φίλε. Τουλάχιστον μην πίνεις του σκασμού ! Σε παει σε παραλήρημα !


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-09-2005 09:51 ]
    Anthos
    12.09.2005, 08:37
    @ antonLOrd
    "Anthos, ίσως να μην το ξέρεις αλλά οι Πυξ-Λαξ ήταν στην ουσία 3 άτομα. Ο Πλιάτσικας, ο Στόκας και ο Ξυδούς.... Και είναι αλήθεια ότι τα περισσότερα κομμάτια τα έχει γράψει ο Μάνος.."

    Φίλε, αυτό έλεγα...ειρωνικά το είπα ότι ο άλλος βαρετός ροκάς με το δικό του γκρουπακί δεν ήξερε καν ότι ο Μάνος ήταν ιδρυτικό μέλος και παρέμεινε για 17 χρόνια στους ΠΛ και έλεγε ότι δεν γράφουν καν μόνοι τους τα τραγούδια τους...Δεν θα έμπαινα σε συζήτηση για τους ΠΛ αν είμουν τόσο άσχετος

    @ spirosk

    Δεν έχεις σωτηρία φίλε...καλή τύχη (το εννοώ)...

    Θα πάω να ακούσω κανένα μαγιώ και καμιά χελώνα, ή ακόμα να δραπετεύσω από καμιά παρέα...άχρηστα τραγουδάκια που μπορεί να γράψει και να ερμηνεύσει ο καθένας...

    vaninoui
    14.09.2005, 04:44
    An k mou aresei o Maxairitsas i teleutaia sinaulia tou pou ekane stin Kypro prin 4-5 meres mazi me Pliatsika kai Tsakni den mou aresei ka8olou.Prin ftasi i sinaulia stin mesi arxisa na bariemai,bare8ika ta idia songs me ton idio tropo ektelesis kai me tis idies atakes DEN KSERW AN FTAEI O MAXAIRITSAS I AN ALAKSA EGW PANTOS KATI DEN MOU KA8OTANE SE EKEINI TIN SINAULIA
    Ania
    23.01.2006, 16:06
    para poli kalos...tromeri fwni.wraia tragoudia...
    vaia
    23.01.2006, 17:19
    Και μένα μου αρέσει πολύ ο Λαυρέντης παιδιά!’ξιος!’ξιος!


    vasiloukos
    02.02.2006, 21:13
    Φίλτατε SPIROSK δεν είμαι Ο πωρωμένος με τον Μαχαιρίτσα, γουστάρω αρκετά τραγούδια του αλλά θα σου πω αυτό: α] όσοι δηλώνουν ροκ δεν είναι, β] η πολλή (αυτο)διαφήμιση μάλλον οδηγεί στη γελοιοποίηση γ] όταν ακουστεί έστω και 1 από τα τραγούδια που γράφεις και 200 άτομα από δω μέσα πουν "τι μαλακίες γράφεις" θα δεις τι ωραία που είναι...

    ΕΛΕΟΣ!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasiloukos στις 02-02-2006 21:13 ]
    rory166
    02.02.2006, 22:18
    Ζηλευω τοοοοοο μικρο σου το γατιιι
    στα ποδια σουουουου κοιμαται οταν διαβαζεις
    δεν ξερω αααααν κοιμαστε και μαζιιι
    Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟΟΟΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ!!!
    Αυτο το τραγουδι μου θυμιζει μια κοπελα,αγνωστη,που το ειχαμε τραγουδησει μαζι σε ενα καραοκε στου Ψυρρη...απο τοτε δεν την ξαναειδα...αααχ...2 εβδομαδες εκανα να την ξεπερασω..!!
    KIT_KAT
    03.02.2006, 12:03
    Quote:

    Το μέλος rory166 στις 02-02-2006 στις 22:18 έγραψε:

    Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟΟΟΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ!!!




    Μάλλον ή μ' άλλον;;

    Quote:

    Το μέλος rory166 στις 02-02-2006 στις 22:18 έγραψε:

    2 εβδομαδες εκανα να την ξεπερασω..!!




    Τι λες βρε παιδί!
    antonLOrd
    03.02.2006, 13:26
    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 12-09-2005 στις 08:37 έγραψε:

    @ antonLOrd
    "Anthos, ίσως να μην το ξέρεις αλλά οι Πυξ-Λαξ ήταν στην ουσία 3 άτομα. Ο Πλιάτσικας, ο Στόκας και ο Ξυδούς.... Και είναι αλήθεια ότι τα περισσότερα κομμάτια τα έχει γράψει ο Μάνος.."

    Φίλε, αυτό έλεγα...ειρωνικά το είπα ότι ο άλλος βαρετός ροκάς με το δικό του γκρουπακί δεν ήξερε καν ότι ο Μάνος ήταν ιδρυτικό μέλος και παρέμεινε για 17 χρόνια στους ΠΛ και έλεγε ότι δεν γράφουν καν μόνοι τους τα τραγούδια τους...Δεν θα έμπαινα σε συζήτηση για τους ΠΛ αν είμουν τόσο άσχετος








    To λάθος είναι δικό μου.. Απλώς δεν πρόσεξα τι είχε γίνει πιο πριν. Δεν σε θεώρησα άσχετο και συγνώμη αν σε προσέβαλε ο τρόπος μου..(αν και νομίζω ότι ήταν σωστός)..
    Τεσπα, κερνάω....