ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Αντρες να χορεύουν τσιφτετέλι ή γυναίκες ζειμπέκικο. Ποιό απεχθέστερο;

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    09.09.2012, 14:12

    Προσωπικά δεν μου αρέσει το "βαρύ" ζεϊμπέκικο από γυναίκα και το "πολυκουνιστό" τσιφτετέλι από άντρα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-09-2012 14:13 ]


    freddieKrueger
    10.09.2012, 12:15
    Όπως και να το κάνουμε...ΠΟΤΕ μου δεν ένοιωσα την ανάγκη να χειροκροτήσω ζειμπεκιά από γυναίκα...ούτε και το τσιφτετέλι είναι χορός κατάλληλος για κάποιον που κουβαλάει όρχεις ανάμεσα στα σκέλια του...
    mary_omikron
    10.09.2012, 12:31

    Συμφωνώ κι εγώ Freddie, ο κάθε χορός από τους δύο έχει τις απαιτήσεις και το background του. Εχουν γίνει πολλές παρεμφερείς συζητήσεις στο ΜΗ και ένα πολύ καλό άρθρο του Χαριτόπουλου που έχει αναδημοσιευθεί είναι 

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=1820

    και τα σχόλια αντιφατικά και  ενδιαφέροντα.

    Θα διαφωνήσω όμως ως προς τους όρχεις, που χωρίς την ανάλογη συμπεριφορά και ψυχή μόνο το φύλο καθορίζουν και τίποτα περισσότερο.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    10.09.2012, 20:22
    Δεκτόν, κλείνει η επί μέρους συζήτηση εδώ και συνεχίζουμε στο θέμα.
    TRAVELOGUE
    11.09.2012, 18:58

    Θα καταθέσω μία εικόνα που αντίκρυσα από παλιά:

    Σουφλί 2004.  Στο στρατόπεδο εξελισσόταν η βραδιά Οπλίτη το ΚΨΜ. Εγώ, πάλι, ως "οπλίτης-φαντάρος" ζούσα λίγο παραπέρα τη δική μου βραδιά με κάτι φιλαράκια στο θάλαμο, με τις μουσικές που αγαπούσαμε κτλ.. 

    Κάποια στιγμή είπαμε να επισκεφτούμε τη βραδιά οπλίτη, έτσι... για την τιμή των οπλων!


    Ανοίγοντας την πόρτα του ΚΨΜ, πάνω σε τραπέζια χόρευαν τα μόνιμα στελέχη (λοχαγοί, λοχίες κτλ) τσιφτετέλι. Νομίζω πως ήταν η πιο αντιαισθητική σκηνή που της στρατιωτικής μου θητείας ! ! !


    Depoulina
    14.09.2012, 18:57
    Ασυζητητί το πιο απεχθέστερο είναι να χορεύει ο άνδρας τσιφτετέλι...
    faidonalkinoos
    14.09.2012, 19:39

    Ο χορός είναι έκφραση...

    Ως έκφραση θα λάβουμε και την προτίμηση του καθ' ενός για το είδος που θα επιλέξει για να χορέψει...

    Αποκλείοντας τις όποιες ιδιατερότητες, απεχθές κι απεχθέστερο δεν υπάρχει...

    Απρεπές κι απρεπέστερο, ίσως...

    Άλλωστε, τις περισσότερες φορές, οι χοροί, συνδυάζονται αδιάσπαστα και με τους στίχους των τραγουδιών, οπότε ο χορός, αποκτάει κι άλλου είδους δεσμό, με τον εκφραζόμενο μέσω αυτού...


    venceremos
    04.11.2012, 02:48

    Γενικως εγω δεν παω το τσιφτετελι σαν νοοτροπια να ανεβαινεις στα τραπεζια και 'να το κουνας ' χμμ δεν ξερω σαν γυναικα δεν με τιμα.. ποια το κουναει καλυτερα οεο; {#emotions_dlg.tt2} επομενως ανεξαρτητως φυλου δεν τον συμπαθω το χορο.. απο κει και περα τεχνικα καποιοι το χορευουν πολυ ωραια δεν το συζητω και αν εχουν κανει και μαθηματα πανω σαυτο αυτο που λενε ανατολιτικος χορος τοτε ειναι μαγεια δεν το συζητω αλλα τοτε πλεον ειναι τεχνικη και οχι αυτο το αλλο που δεν μπορω να βρω λογια καν να περιγραψω το αισθημα που μου δημιουργει.. Απο κει και περα αμα ειναι να αναζητησουμε τις ριζες του καθε χορου η και ειδους μουσικης τοτε συγκεκριμενα ειδη θα πρεπε να γενικως να απαγορευονται προς τον 'πολυ' κοσμο, π.χ. το λατιν μονο για τους λατινους το ταγκο μονο απο τους αργεντινους και παει λεγοντας.. το οτι κολλανε καποιοι ειδικα με το ζειμπεκικο οταν χορευεται απο γυναικα το βρισκω τουλαχιστον γελοιο δεν ηξερα οτι πρεπει να χεις αρχ.. για να το χορευεις.. Αυτα ειναι σεξιστικα καταλοιπα αλλων εποχων πλεον ευτυχως για καποιους δυστυχως για αλλους παρωχημενων.. δεν ηξερα οτι ο νταλκας η ο πληγωμενος εγωισμος του 'αετου' εχουν φυλο.. υπαρχουν και γερακινες οπως και υπαρχουν γενικως ανθρωποι που απλα τους ταιριαζει καλυτερα το ζειμπεκικο π.χ. απο το τσιφτετελι ανεξαρτητως φυλου πως να το κανουμε τωρα.. Σχολιο: οοοοχι δεν χορευω ουτε το ενα ουτε το αλλο, εχω αυτογνωσια, ειμαι αχαρη {#emotions_dlg.tt2}..


    freak
    04.11.2012, 03:41

    Ζειμπεκικο μονο σε ελληνικες ταινιες εχω δει και εφοσον δεν συχναζω σε μαγαζια λαικου ρεπερτοριου δεν εχω δει ποτέ απο κοντα εκτος απο ενα τσιμπουσι μετα απο γαμο, παει καιρος και δεν αφου συχναζω ουτε σε γαμους ουτε σε τελετες γενικως, απορω πως ειχα βρεθει εκει. Ας πουμε πως ηταν μια εξαιρεση. Τελος παντων.

    Τσιφτετελι εχω δει απο κοντα στην Τουρκια και ηταν κατι μαγικο, οχι τόσο το τσιφτετελι ως τσιφτετελι αλλά η χορευτρια και ο τροπος που κουνιοταν.

    Εχω δει trans να χορευει καπως ετσι στην Αμερικη και αν υποθεσουμε πως ηταν αντρας (που ηταν εδω που τα λεμε) μια χαρα χορευε το παληκαρι και ηταν και τροπον τινα θελκτικος εδω που τα λεμε (ως θηλυκη παρουσια).


    kwstasagas
    04.11.2012, 11:24

    Δυστυχώς, στις μέρες μας και οι δύο χοροί - τσιφτετέλι και ζεϊμπέκικο - έχουνε παρεξηγηθεί, είτε όταν τους χορεύουν άντρες, είτε όταν τους χορεύουν γυναίκες ..... Και οι δύο χοροί, όταν, σε πολύ βάθος χρόνου, "ξεκινούσαν την πορεία τους", είχαν άλλη "φιλοσοφία", είχαν σκοπό να εκφράσουν άλλες καταστάσεις .... Σήμερα, όμως, που τα πράγματα έχουν αλλάξει τόσο πολύ, έχασαν και οι δύο χοροί το αληθινό νόημά τους ....  


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 04-11-2012 11:25 ]