ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.826 μέλη

    Κιθάρες, κιθάρες και κιθάρες ...

    faltsoo
    16.04.2005, 19:07
    Τι θα λεγατε να μιλησουμε λιγο για κιθαρες οχι μονο σαν μουσικα οργανα αλλα και σαν φετιχ ? Πολλοι εχουν κολημα με αυτοκινητα και εχουν αφιερωσει ολοκληρα site σ'αυτα, εμεις εδω λεω να την δουμε με κιθαρες, παλιες καινουργιες , ολων των τυπων και των χρωματων. Οποιος γνωριζει να μας πει για κουρδισματα, SET UP, επισκευες , μαγαζια με καλες τιμες η εν τελει για την δικια του κιθαρα που γιάυτον ειναι η μια μονο μια 'και στον κοσμο καμια αλλη δεν ζητω'.







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: orpheus on 18-04-2005 15:03 ]
    επισυναπτόμενα: 100010481xl.jpg 
    faltsoo
    18.04.2005, 12:33


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: faltsoo on 18-04-2005 12:34 ]
    Brokenchord
    27.04.2005, 14:35
    Ωραίος ο τύπος, αλλά η κιθαρίστα που έχεις στην φωτογραφία την έχω χίλιοδει και άμα την ξαναδώ θα τσατιστώ . Έχω τρία φιλαράκια κιθάροπαρέα πήραν το ίδιο σχέδιο κιθάρα χρώμα κτλ. Η ταστιέρες που έχουν είναι ίδιες μετάξι τους. Διαφέρουν όμως από αυτήν της φωτογραφίας, αλλά κατά τα αλλά είναι πανομοιότυπες. Μπορεί να διαφέρουν βέβαια στα ηλεκτρικά μαγνήτες, βάρος ξύλο κτλ αλλά είπαμε να δούμε την κιθάρα σαν fetid και όχι σαν μουσικό όργανο. Για εμένα το τι κιθάρα θα ήθελες να έχεις ( γιατί κάποιες είναι πανάκριβες ) δείχνει και τι κιθαρίστας είσαι αλλά και το γούστο σου. Οπός και με τα αυτοκίνητα. Και επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις ιδού.



















    επισυναπτόμενα: ibanez09.jpg ibanez0 2.JPG 
    vouliakis
    27.04.2005, 16:36
    Make ...music, not war!





    επισυναπτόμενα: gunguitar.jpg 
    faltsoo
    27.04.2005, 17:01
    οι παραπανω κιθαρες ωραιες δεν λεω αλλα πολυ σκληρες στην εμφανιση για τα γουστα μου.
    η stratocaster στη φωτο δεν ειναι η απολυτη κιθαρα απλως ενα σημειο για να ξεκινησεις απο καπου.
    τελος τα ρασα δεν κανουν τον παπα ουτε οι κιθαρες τον κιθαριστα.
    και οι κουβεντουλες για κιθαρες παντα πρεπει να γινονται χαλαραααα
    το δε φετιχ δεν ειναι απαραιτητα και κατι προτοτυπο.



    επισυναπτόμενα: prs_cu22ambqt.jpg 
    antreas_dr
    27.04.2005, 17:47
    Αν μιλάμε για σούπερ κιθάρα, την βρήκα!!!
    Εδω την πάω για αλλαγή κλειδιών



    επισυναπτόμενα: bigguitar.jpg 
    2MEL
    27.04.2005, 23:21

    Brokenchord
    28.04.2005, 12:33
    Βρε παιδί μου faltsoo και εσύ τα παίρνεις όλα οπός φαίνονται και όχι οπός πραγματικά είναι.
    ¨Όταν λέω ότι τσατίζομαι σχήμα λόγου είναι δεν τσιτώθηκε κανένας για να χαλαρώσουμε, και ούτε να στιτώθη έτσι παιδιά , όλοι χαλαροί ήμαστε αν μάλιστα χαλαρώσουμε και άλλο θα κοιμηθούμε όσο για το ότι η κιθαρίτσες είναι λίγο ως πολύ άγριες συμφωνώ αν κρίνεις από την guitar gun του φίλου vouliaki και φίλε Αντρέα η κιθάρα σου είναι τελικά κιθαρίστα μπροστά στην δική μου.

    Εδώ η εικόνα από την κατασκευή της <<ιδική παραγγελιά>> . . .


    Είμαστε εδώ στο forum τρελάρες ε….έτσι να γουστάρουμε.

    Για εμένα το τι κιθάρα θα ήθελες να έχεις ( γιατί κάποιες είναι πανάκριβες ) δείχνει και τι κιθαρίστας είσαι αλλά και το γούστο σου. Οπός και με τα αυτοκίνητα.

    Τα ράσα δεν κάνουν τον παπα ούτε οι κιθάρες τον κιθαρίστα.
    και οι κουβεντούλες για κιθάρες πάντα πρέπει να γίνονται χαλαράααα

    Α και συμφωνώ στο ότι ο κιθαρίστας κάνει την κιθάρα και όχι η κιθάρα τον κιθαρίστα αλλά ….αυτό που ήθελα να πω και με παρεξηγήσατε το καημένο ήταν ότι
    Εσύ μπορεί και σου το εύχομαι να γίνεις ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου θα παίζεις στην ίδια κιθάρα ; Να σας το πω αλλιώς γιατί θα με ξανά παρεξηγήσατε ρε παιδί μου είναι αυτό που είπες στην αρχή.

    την δικιά του κιθάρα που για αυτόν είναι η μια μόνο μια 'και στον κόσμο καμία άλλη δεν ζητώ.

    Brokenchord
    28.04.2005, 13:14
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 28-04-2005 στις 12:33 έγραψε:

    Βρε παιδί μου faltsoo και εσύ τα παίρνεις όλα οπός φαίνονται και όχι οπός πραγματικά είναι.
    ¨Όταν λέω ότι τσατίζομαι σχήμα λόγου είναι δεν τσιτώθηκε κανένας για να χαλαρώσουμε, και ούτε να στιτώθη έτσι παιδιά , όλοι χαλαροί ήμαστε αν μάλιστα χαλαρώσουμε και άλλο θα κοιμηθούμε όσο για το ότι η κιθαρίτσες είναι λίγο ως πολύ άγριες συμφωνώ αν κρίνεις από την guitar gun του φίλου vouliaki και φίλε Αντρέα η κιθάρα σου είναι τελικά κιθαρίστα μπροστά στην δική μου.

    Εδώ η εικόνα από την κατασκευή της <<ιδική παραγγελιά>> . . .



    Είμαστε εδώ στο forum τρελάρες ε….έτσι να γουστάρουμε.

    Για εμένα το τι κιθάρα θα ήθελες να έχεις ( γιατί κάποιες είναι πανάκριβες ) δείχνει και τι κιθαρίστας είσαι αλλά και το γούστο σου. Οπός και με τα αυτοκίνητα.

    Τα ράσα δεν κάνουν τον παπα ούτε οι κιθάρες τον κιθαρίστα.
    και οι κουβεντούλες για κιθάρες πάντα πρέπει να γίνονται χαλαράααα

    Α και συμφωνώ στο ότι ο κιθαρίστας κάνει την κιθάρα και όχι η κιθάρα τον κιθαρίστα αλλά ….αυτό που ήθελα να πω και με παρεξηγήσατε το καημένο ήταν ότι
    Εσύ μπορεί και σου το εύχομαι να γίνεις ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου θα παίζεις στην ίδια κιθάρα ; Να σας το πω αλλιώς γιατί θα με ξανά παρεξηγήσατε ρε παιδί μου είναι αυτό που είπες στην αρχή.

    την δικιά του κιθάρα που για αυτόν είναι η μια μόνο μια 'και στον κόσμο καμία άλλη δεν ζητώ.




    rapsodos
    28.04.2005, 13:43
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 27-04-2005 στις 14:35 έγραψε:

    Ωραίος ο τύπος, αλλά η κιθαρίστα που έχεις στην φωτογραφία την έχω χίλιοδει και άμα την ξαναδώ θα τσατιστώ . Έχω τρία φιλαράκια κιθάροπαρέα πήραν το ίδιο σχέδιο κιθάρα χρώμα κτλ. Η ταστιέρες που έχουν είναι ίδιες μετάξι τους. Διαφέρουν όμως από αυτήν της φωτογραφίας, αλλά κατά τα αλλά είναι πανομοιότυπες. Μπορεί να διαφέρουν βέβαια στα ηλεκτρικά μαγνήτες, βάρος ξύλο κτλ αλλά είπαμε να δούμε την κιθάρα σαν fetid και όχι σαν μουσικό όργανο. Για εμένα το τι κιθάρα θα ήθελες να έχεις ( γιατί κάποιες είναι πανάκριβες ) δείχνει και τι κιθαρίστας είσαι αλλά και το γούστο σου. Οπός και με τα αυτοκίνητα. Και επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις ιδού.





    Χαχαχα ....
    Λοιπόν, τη Strat δεν τη βαριέσαι να την κοιτάς. Δε γίνεται να βαρεθείς να τη χαζεύεις. όπως και τη Les Paul. Κάποια πράγματα ευτυχώς είναι έτσι και δεν αλλάζουν. Τώρα για την ibanez .... άλλο στυλ...για άλλες ηλικίες. Και όπως είπες, το τι κιθάρα σου αρέσει δείχνει το γούστο σου, όπως και τα αυτοκίνητα, μια fender αντιπροσωπεύει αυτοκίνητο χωρίς αεροτομές, φαρδιά λάστιχα και φωτάκια μπλε.
    Γούστα είναι αυτά όμως....
    faltsoo
    28.04.2005, 19:36
    αριστος ο παιχτης orpheus δεν χρειαζονται οι αεροτομες για τα γκαζια.

    προσεξτε τισ καμπυλες τις κυριας

    too old to rock n roll, too young to die
    ....fender strat







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 04-05-2005 11:31 ]
    επισυναπτόμενα: 100009977l.jpg 
    Brokenchord
    28.04.2005, 20:34
    Η κιθαρίτσα που έλεγα και δεν εμφανήστικε
    Brokenchord
    28.04.2005, 21:24
    Ναι ωραία η κύρια και μάλιστα θα σου πω ότι κάνω κλασική κιθάρα εδώ και ένα χρόνο και γουστάρω τρελά. Αλλά αν δεν έχεις καλή αεροτομή μπορεί να σε πετάξει στον γκρεμό αν δεν έχει καλή αεροδυναμική το αυτοκίνητο. Σε συμπάθησα ρε φίλε όλες οι κιθάριτσες που έβαλες μου άρεσαν εκτός από την αρχική που την θεωρώ συνηθισμένη αν και μου αρέσει. Απλά με τσατίζει μέσα σε εισαγωγικά το γεγονός ότι την επιλέγουν πόλοι ενώ η κιθάρα που έχει ο κάθε κιθαρίστας πρέπει να είναι ξεχωριστή και προσωπική υπόθεση του καθενός όπως ο καθένας από μας είναι ξεχωριστός και επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις και πάλι ιδού ίδιο σχέδιο με την δικιά σου αλά άλλο χρώμα.

    [/IMG]

    Ξέρετε πόσο διαφέρει το DNA από άνθρωπο σε άνθρωπο; ¨Ένα της χιλίοις !! και πόσο διαφορετικοί άνθρωποι υπάρχουν !!! τόσο απέχει και το άπειρο για αυτό και το χρώμα κάνει την διάφορά .Α και τι λέτε για την κιθάρα στο προφίλ μου.


    vouliakis
    28.04.2005, 21:42
    Brokenchord, κάποιο λάθος κάνεις σε σχέση με τα Attachments και οι εικόνες σου δεν εμφανίζονται. Προσπάθησε να κάνεις ξανά "Επεξεργασία" στα μηνύματά σου.
    faltsoo
    29.04.2005, 08:51
    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ



    επισυναπτόμενα: ep_g-1275.jpg 
    vouliakis
    29.04.2005, 13:28
    Καλό Πάσχα.

    (Brokenchord, ακόμα δεν μπορούμε να δούμε τις φωτογραφίες που προσπαθείς να ανεβάσεις...)

    Ας παραθέσω κι εγώ κάποιο στιγμιότυπο με την all times classic "γριά" μου:




    επισυναπτόμενα: vouliakis3.jpg 
    Brokenchord
    29.04.2005, 15:28
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 29-04-2005 στις 10:41 έγραψε:

    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ με μουσικη χορό με παρέα και μια κιθάρα σαν και αυτήν.







    Η ζωή είναι ενα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδισε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατι λιγα πράγματα χριάζετε κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλόκουρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Brokenchord on 29-04-2005 15:53 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 29-04-2005 17:16 ]
    επισυναπτόμενα: 5 guitars in 1.jpg 
    faltsoo
    03.05.2005, 19:28
    για ριχτε μια ματια εδω...
    αν σας εχει μπει ποτε η ιδεα να φτιαξετε μια κιθαρα δικια σας.

    www.stewmac.com
    vouliakis
    03.05.2005, 19:46
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 29-04-2005 στις 15:28 έγραψε:


    ...και μια κιθάρα σαν και αυτήν.












    Πάντως, ήρωας ο τύπος. (Αν καταφέρει και δεν μπερδέψει τα ...μπράτσα του )


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 03-05-2005 19:47 ]
    Hastaroth
    03.05.2005, 23:49
    Γιά σκεφτήτε όμως καί πόση ώρα χρειάζεται γιά νά την κουρδίση!!

    Σάν την σαρανταποδαρούσα που έπαιζε ποδόσφαιρο δηλαδή..