ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.842 μέλη

    Κιθάρες, κιθάρες και κιθάρες ...

    Serendipity
    27.08.2005, 16:19
    Εγω αλλαξα χορδες στην gibson μου και μετα απο 1 ωρα επαιξα σε συναυλια.Την κουρδισα μια φορα και οταν τελειωσα ηταν ακομα κουρδισμενη.Οσο για το αν πρεπει να προσεχεις τις κιθαρες η οχι,αποψη μου ειναι πως δεν πρεπει να τις κακομεταχειριζεσαι αλλα ουτε και να εισαι υπερπροστατευτικος.Με την φθορα του χρονου,η κιθαρα αποκτα χαρακτηρα και επισφραγιζει την σχεση σου μαζι της.
    Brokenchord
    27.08.2005, 17:13
    Serendipity Ακρυβος και για το Hearing through your ears,is not the same as hearing through your bones και για το (Οσο για το αν πρεπει να προσεχεις τις κιθαρες η οχι,αποψη μου ειναι πως δεν πρεπει να τις κακομεταχειριζεσαι αλλα ουτε και να εισαι υπερπροστατευτικος.Με την φθορα του χρονου,η κιθαρα αποκτα χαρακτηρα και επισφραγιζει την σχεση σου μαζι της.) Συμφωνώ απόλυτα.
    και προτίνω να ακουσετε



    επισυναπτόμενα: coverdessypris.jpg 
    Serendipity
    27.08.2005, 18:21
    η απόλυτη κιθαρα-φετιχ,βρισκεται ακριβως απο κατω απ το post μου.Τοσο παλια και ομως φρεσκια και ελκυστικη οσο καμια...
    antonLOrd
    27.08.2005, 18:59
    Δεν λέω ότι η Les Paul δεν είναι αρκετά ελκυστικές, όμως θα προτιμούσα μια Stratocaster (όσο πιο παλιά γίνεται...).
    Brokenchord
    28.08.2005, 00:18
    Αντωνη τότε τι θα έλεγες για αυτην



    επισυναπτόμενα: mailedD22.jpg 
    faltsoo
    31.08.2005, 18:01
    να και η καινουργια













    επισυναπτόμενα: 519987.jpg 
    bon_scott
    04.09.2005, 20:17
    re paides mipws kserei kaneis se poio magazi sth thessaloniki mporw na vrw hlektrkh gibsonSG?
    SonarNSonic
    10.09.2005, 04:39
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 28-04-2005 στις 19:36 έγραψε:

    αριστος ο παιχτης orpheus δεν χρειαζονται οι αεροτομες για τα γκαζια.

    προσεξτε τισ καμπυλες τις κυριας

    too old to rock n roll, too young to die
    ....fender strat





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 04-05-2005 11:31 ]



    Αυτή η ακουστική κιθάρα είναι μάλλον η EJ-200 της Epiphon, αν δεν κάνω λάθος.

    Η σιωπή είναι πολύτιμη...άκουσε την.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SonarNSonic στις 10-09-2005 04:41 ]
    faltsoo
    10.09.2005, 11:20
    δεν κανεις λαθος αυτη ειναι
    το fender strat..
    δεν παει στη φοτο αλλα ηταν στην υπογραφη.





    επισυναπτόμενα: 100010481xl.jpg 
    nightwalker
    10.09.2005, 12:17
    Πιστευω οτι για οποιον δεν εχει πολλα λεφτα να παρει μια Fender,οι Squier(που ειναι θυγατρικη της μαμας Fender) ειναι το καλυτερο!(και μαλιστα λενε στο μπρατσο:Squier by Fender)
    Serendipity
    10.09.2005, 14:00
    Nomizw prepei na exei bonstudio stin thessaloniki.Ekei tha vreis sigoura,einai i antiproswpos ths gibson.Genika epeidi eimai kenourios sthn thessaloniki,mporei na mou dwsei kapoios dieuthinseis merikwn kalwn mousikwn oikwn/magaziwn me kithara??? Thnx ek twn proterwn...
    katsaou
    11.09.2005, 02:16
    μία κιθάρα με συγκίνησε τόσα χρόνια
    μια BLADE

    ξερεί κανείς τίποτα παραπάνω για αυτές τις κιθάρες????
    SonarNSonic
    11.09.2005, 05:55
    Quote:

    Το μέλος bon_scott στις 04-09-2005 στις 20:17 έγραψε:

    re paides mipws kserei kaneis se poio magazi sth thessaloniki mporw na vrw hlektrkh gibsonSG?



    1. Bon Studio AEBE 17ης Νοέμβρη & Κ.Παλάμά 1 (τέρμα-τέρμα Ανω Τούμπα).
    Τηλ. 2310947676-7-8
    www.bonstudio.gr

    2. Στόλας (απέναντι από το ΦΙΞ στο λιμάνι, περιοχή ΜΥΛΟΥ)
    3. Μαυρομουστάκης (Αγίας Σοφίας-Κέντρο)
    4. Λιόλιος (απέναντι από το Ιπποκράτιο το νέο κτήριο)
    5. Ακόμη ένας που δεν θυμάμαι το όνομα (επί της Παπαναστασίου πρός Χαριλάου λίγο πρίν την Μπότσαρη νομίζω).
    6. Νάκας (στην Χαριλάου στον δρόμο προς Πανόραμα χαμηλά κοντά στο γήπεδο το ¶ρη).

    Αυτοί είναι οι σημαντικότεροι μουσικοί οίκοι στην Σαλονίκη.

    ¶ντε και καλό ψάξιμο με καλή αγορά.

    eneni
    22.11.2005, 23:34
    Ε-surfing για κιθαρίστες

    Τη δυνατότητα να περιπλανώνται στο διαδίκτυο χωρίς να αποχωρίζονται στιγμή το αγαπημένο τους μουσικό όργανο υπόσχεται να δώσει στους κιθαρίστες μια νέα hi-tech δημιουργία της Intel. Πρόκειται για μια έξυπνη κιθάρα, που επιτρέπει στον κάτοχό της να σερφάρει στο Internet και να στέλνει e-mail, στα μουσικά του διαλείμματα, τόσο, όταν δουλεύει μόνος του, είτε βρίσκεται πάνω στη σκηνή! Παράλληλα, μπορεί να "κατεβάζει" από το διαδίκτυο τις αγαπημένες του μελωδίες και να τις παίζει κατευθείαν χωρίς καν να αγγίζει τις χορδές της. Το όνομά της είναι Intel Concept Telecaster Guitar και προς το παρόν βρίσκεται στο στάδιο της τελειοποίησης. Η εταιρία δεν έχει ανακοινώσει ακόμα πότε και αν το προϊόν θα κυκλοφορήσει στην αγορά. Αυτό, πάντως, που φαίνεται σίγουρο, είναι, ότι η hi-tech καταγωγή της και οι σπάνιες ικανότητές της θα ανεβάσουν αρκετά την τιμή της!

    πηγη http://news.ert.gr

    τι εχετε να πειτε οι κιθαριστες;;



    zw
    08.02.2006, 19:52
    Εμενα παντως η κιθαρα ειναι η ζωη μου.Εχω δυο μια ηλεκτρικη και μια κλασικη.fender Stratocaster και η αλλη Granada ισπανικη.Η ηλεκτρικη ειναι μαυρο,ασπρο.Βασικα αμα επαιρνα τωρα μια ηλεκτρικη θα επαιρνα φυσικα ενα αλλο χρωμα γιατι αυτο που εχω ειναι λιγο συνηθισμενο.Αλλα το πηρα ετσι γιατι ειμουν και λιγο μικρος οταν την πηρα οποτε αυτη μου φαινοτανε τελοια.
    sunwing
    09.02.2006, 18:40
    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 27-04-2005 στις 17:47 έγραψε:

    Αν μιλάμε για σούπερ κιθάρα, την βρήκα!!!
    Εδω την πάω για αλλαγή κλειδιών










    Καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Πάντως εγώ βρήκα στη Ρόδο μια μινιατούρα κιθάρα που κόστιζε 298 ευρώ!!
    Σαφώς δεν την αγόρασα αλλά πολύ τη ζήλεψα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    sunwing
    09.02.2006, 18:41
    Quote:

    Το μέλος eneni στις 22-11-2005 στις 23:34 έγραψε:

    Ε-surfing για κιθαρίστες

    Τη δυνατότητα να περιπλανώνται στο διαδίκτυο χωρίς να αποχωρίζονται στιγμή το αγαπημένο τους μουσικό όργανο υπόσχεται να δώσει στους κιθαρίστες μια νέα hi-tech δημιουργία της Intel. Πρόκειται για μια έξυπνη κιθάρα, που επιτρέπει στον κάτοχό της να σερφάρει στο Internet και να στέλνει e-mail, στα μουσικά του διαλείμματα, τόσο, όταν δουλεύει μόνος του, είτε βρίσκεται πάνω στη σκηνή! Παράλληλα, μπορεί να "κατεβάζει" από το διαδίκτυο τις αγαπημένες του μελωδίες και να τις παίζει κατευθείαν χωρίς καν να αγγίζει τις χορδές της. Το όνομά της είναι Intel Concept Telecaster Guitar και προς το παρόν βρίσκεται στο στάδιο της τελειοποίησης. Η εταιρία δεν έχει ανακοινώσει ακόμα πότε και αν το προϊόν θα κυκλοφορήσει στην αγορά. Αυτό, πάντως, που φαίνεται σίγουρο, είναι, ότι η hi-tech καταγωγή της και οι σπάνιες ικανότητές της θα ανεβάσουν αρκετά την τιμή της!

    πηγη http://news.ert.gr

    τι εχετε να πειτε οι κιθαριστες;;








    Απλώς έμεινα άφωνη....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    odis13
    04.05.2006, 15:37
    Παιδιά δείτε τις Huber να σαλέψετε......












    επισυναπτόμενα: h4.jpg flying_full_501.jpg flying_zarge_501.jpg dolphin_blau_2_400.jpg 
    odis13
    04.05.2006, 15:42
    Πλατεία Ναβαρίνου
    Λούη 1
    Τσέλιος
    Εκεί θα βρείς φοβερές κιθάρες


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 04-05-2006 15:42 ]
    nasosziambas
    02.06.2006, 21:55
    Den leo kali kitara ala ketenas to stil tou.



    Mousiki einai to Pan
    Alla to pan den einai mousiki