ελληνική μουσική
    453 online   ·  210.833 μέλη

    Είναι ζειμπέκικος ;

    reteos
    10.09.2012, 21:24

    Θά 'θελα τη γνώμη σας για τον ρυθμό στο παρακάτω κομμάτι . Εχω την εντύπωση πως είναι κλασικός  ζειμπέκικος ,  ισόχρονα "βουβός"  ενδιάμεσα  , αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 10-09-2012 21:26 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 10-09-2012 21:36 ]


    Agia
    10.09.2012, 22:41
    ......μου φέρνει και σε καρσιλαμά, ίσως απταλικο!!!
    costaspanag
    10.09.2012, 22:49

    Kαι βέβαια ζειμπέκικος είναι! Κλασσικός. Ελληνικότατος! Και μάλιστα πολύ ωραίο κομμάτι, άριστα παιγμένο, με κλαρίνο και αρμόνικα (μεσοφωνία). Και λαούτο ή ούτι; Ο Γκαντίνης ήταν φοβερός δεξιοτέχνης του κλαρίνου, γύφτος από τη Σιάτιστα που μετανάστευσε και διέπρεψε στην Αμερική. Επίσης έλληνας ήταν και ο Γιάνναρος. Τέτοια ζειμπέκικα δεν γράφονται σήμερα. Μπράβο Γιάννη που το διάλεξες!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : costaspanag στις 10-09-2012 22:53 ]


    mary_omikron
    10.09.2012, 23:14

    Κι εγώ θεωρώ ότι χορεύεται ζεϊμπέκικος, με κάποια "κοψίματα" αλλά ζεϊμπέκικος. 

    Το κομμάτι είναι πράγματι από τα πολύ ωραία που υπάρχουν, και προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται για μοναδικές αυθεντικές εκτελέσεις ρεμπέτικων, Μικρασιατικων και όχι μόνο, αυτός που μεταφόρτωσε το βίντεο στο youtube είναι ο διαδικτυακός μου φίλος Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος, εξαιρετικά ενημερωμένος συλλέκτης, ο οποίος τα μοιράζεται με όλους όσους αγαπούν το είδος, και μια επίσκεψη στο κανάλι του θα με επιβεβαιώσει: 

    https://www.youtube.com/user/pankonstantopoulos/videos

    https://www.youtube.com/user/pankonstantopoulos?feature=g-u-u


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 11-09-2012 00:26 ]


    reteos
    11.09.2012, 00:25

    Eντάξει Κώστα σ' ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση και τις λοιπές πληροφορίες . Το καταπληκτικό και για μένα αυτό κομμάτι, μου το υπέδειξε η Μαίρη. Στη Μαίρη λοιπόν ανήκουν τα "μπράβο'. 


    gkravar
    11.09.2012, 00:28

    καλησπέρα σε όλους , είδα... φως, καλή παρέα και μπήκα.

    Τελικά όντως είναι ζεΪμπέκικο, η διαφορά του με τα ζειμπέκικο που ξέρουμε είναι ότι στο 5ο και 6ο όγδοο του μέτρου αντί να επαναλάβει το ρυθμικό μοτίβο του 1ου και 2ου ογδόου(δηλαδή δέκατο έκτο-όγδοο-δέκατο έκτο, όπως στο κανονικό ζειμπέκικο) αυτός παίζει ένα τέταρτο και αυτό δημιουργεί την αίσθηση της παύσης ή του τελειώματος του μέτρου, πράγμα όμως που δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα.

    Ωραίο θέμα δεν το είχα ξανακούσει.


    -----------------
    daskalos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gkravar στις 11-09-2012 00:29 ]


    reteos
    11.09.2012, 00:42

    Παράθεση:

    Το μέλος gkravar στις 11-09-2012 στις 00:28 έγραψε...

    καλησπέρα σε όλους , είδα... φως, καλή παρέα και μπήκα.

    Τελικά όντως είναι ζεΪμπέκικο, η διαφορά του με τα ζειμπέκικο που ξέρουμε είναι ότι στο 5ο και 6ο όγδοο του μέτρου αντί να επαναλάβει το ρυθμικό μοτίβο του 1ου και 2ου ογδόου(δηλαδή δέκατο έκτο-όγδοο-δέκατο έκτο, όπως στο κανονικό ζειμπέκικο) αυτός παίζει ένα τέταρτο και αυτό δημιουργεί την αίσθηση της παύσης ή του τελειώματος του μέτρου, πράγμα όμως που δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα.

    Ωραίο θέμα δεν το είχα ξανακούσει.


    -----------------
    daskalos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gkravar στις 11-09-2012 00:29 ]



    Γιώργο καλησπέρα. Καλώς ήρθες στη παρέα μας . Σ΄ευχαριστώ πολύ και σένα για την πληροφόριση. Συμφωνώ και εγώ απόλυτα μαζί σου , γιαυτό άλλωστε και όταν έθεσα το θέμα έγραψα « ισόχρονα βουβός» στα ενδιάμεσα. Εσυ είσαι λεπτομερής . Χαίρομαι για την επιβεβαίωση .Χαίρομαι επίσης  ιδιαίτερα όταν βλέπω σχόλιό σου. Μέλη σαν και σένα είναι πάρα πολύ χρήσιμα στην Κοινότητα  και  έχουμε να παίρνουμε πάρα πολλά εμείς οι ερασιτέχνες, που δεν βρίσκουμε αλλού . 


    AlfaWolf
    11.09.2012, 00:53

    Γιάννη πολύ ωραίο θέμα θενξ και σε σένα και στήν Μαίρη μας :) !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 11-09-2012 00:54 ]


    reteos
    11.09.2012, 01:08

    Νικόλααααααααααααααααααα . Καλώς τον . Που είσαι βρε φίλε; Καλώσόρισες.


    AlfaWolf
    11.09.2012, 03:07
    Να σαι καλά βρε Γιάννη !!! χειμωνιάζει και μαζευόμαστε σιγά σιγά :)))