ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.830 μέλη

    Αισχρή επίθεση του Μανώλη Καψή σε Αλεξίου, Γαλάνη, Κότσιρα

    jorge
    11.09.2012, 20:17

    Διαβάστε τα εμετικά σχόλια που κάνει ο γνωστός δημοσιογράφος στο λογαριασμό του στο Twitter και φρίξτε:

    γιατί φθάσαμε στο μνημόνιο? γιατί κάτι τσόλια σαν την Αλεξίου και τη Γαλάνη δεν πληρωσαν ποτε φόρο και τώρα κάνουν αντίσταση

    αυτοί οι δήθεν αριστεροί, τυπου Χαρ Αλεξίου και Γαλάνη που δεν πληρωσαν ποτε φόρο.. ειναι οι πιό σιχαμένοι

    αντε καλήνύχτα Γαλάνη. Εσύ φαντάζομαι με 3000 ευρώ εισοδημα τον χρόνο... κοιμάσαι κάτω απο την γεφυρα..και ετοιμάζεσαι για την ταξικη μαχη

     το να έχεις εταιρεία και να μην πληρώνεις τους φορους σου ειναι νομιμο. ειναι ηθικό Δημητρούλα? για ρώτησε τον Βουλγαράκη..

    οταν η Χαρούλα έλεγε να φύγει η χούντα.. το ΣΔΟΕ εννούσε?

    οσοι έχετε παλιά ρούχα τα μαζευουμε στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής για να τα δώσουμε στην Γαλάνη και τον Κότσιρα που υποφέρουν...

    Η απάντηση της Χάρις Αλεξίου πριν λίγο:

    Μανώλη Καψή,

    Κανείς πριν από εσένα δεν με έχει κάνει μέχρι τώρα να νοιώσω τέτοιο ανακάτεμα στο στομάχι με την επίθεση του.

    Γιατί ; είπα. 
    Τέτοιο μίσος, τέτοια αηδία μπορεί να έχω προκαλέσει σε έναν άνθρωπο που δεν με ξέρει παρά μόνο μέσα από το τραγούδισμα μου;

    Γιατί δεν έχω το δικαίωμα να έχω γνώμη για ότι συμβαίνει στον τόπο μου ακόμη κι αν κάνω λάθος ;
    Γιατί αφού εσύ πονάς περισσότερο την χώρα από εμένα δεν έψαξες να βρεις (μια και δεν είδες το δικό μου όνομα στις λίστες που δεν είναι δική μου ευθύνη) το πόσο εντάξει ή όχι είμαι ;
    Αν ψάξεις και εκπλαγείς θα ζητήσεις συγνώμη ;

    Έχεις το δικαίωμα να διασύρεις ανθρώπους και να χρησιμοποιείς τέτοιο λεξιλόγιο χωρίς λόγο ;

    Μήπως δεν είσαι εσύ, αλλά κάποιος άλλος κακοήθης που χρησιμοποιεί το όνομά σου ;

    Μόνο “Γιατί” έχω να επαναλαμβάνω .

    Δεν υπάρχει λογική στα γραφτά σου για να μπορέσω να σε κατανοήσω ακόμη κι αν τα έγραψες εν θερμώ (;).
    Μακάρι να μην είσαι ο αληθινός.
    Τί να πω; 

    Χαρούλα Αλεξίου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-09-2012 20:18 ]


    Hastaroth
    11.09.2012, 20:31

    Υποτίθεται ότι ένας σωστός,επαγγελματίας δημοσιογράφος,πρίν προβή σε οποιαδήποτε δημοσίευση,κάνει μιά λεπτομερή έρευνα ώστε να δημοσιεύση τεκμηριωμένες και διασταυρωμένες πληροφορίες.

    Την έκανε αυτήν την έρευνα ο Καψής;

    Ακόμα κι'άν η Αλεξίου,η Γαλάνη,ο Κότσιρας,δέν είναι εντάξει ώς πρός τίς φορολογικές τους υποχρεώσεις,ο δημοσιογράφος ώφειλε πρώτα-πρώτα να κάνη την έρευνά του και μετά,με πολιτισμένο τρόπο,να δημοσιεύση το άρθρο του.Διότι όπως και να το κάνουμε,οι ανωτέρω τρείς προαναφερόμενοι είναι καλλιτέχνες με σημαντική προσφορά στο πολιτιστικό γίγνεσθαι τής χώρας και άν μή τι άλλο,έναν σεβασμό από μέρους τού κ.Καψή (και τού κάθε Καψή) τον δικαιούνται.

    Και εν πάσει περιπτώσει,η απάντηση "γιατί φτάσαμε στο μνημόνιο" είναι πολύ πιό πολύπλοκη από το απλό "γιατί κάποιοι δέν πλήρωναν τους φόρους τους".


    faidonalkinoos
    11.09.2012, 21:05

    ας περιμένουμε λίγο...

    μη και δεν είναι ο Καψής...

    ας περιμένουμε λίγο...

    ........................................

    από χτες πάντως, η όλη επίθεση κατά των καλλιτεχνών, δε δείχνει πως είναι καλό σημάδι...

    το όλον της απαξίωσης των πάντων, δεν είναι καλό σημάδι...

    ........................

    τα δύο τελευταία χρόνια, που σταμάτησαν οι Δήμοι κ' οι Νομαρχίες, τις προπληρωμένες εκδηλώσεις,

    τώρα που πλέον οι καλλιτέχνες, με εισιτήριο καλούνται να καλύψουν τα έξοδά τους, για κάθε παράσταση,

    τώρα πια ξεκίνησε και το ξεσκόνισμα...

    .............................

    τώρα πια που το σύστημα: έσοδα μείον έξοδα δείχνει ακόμα αρνητικές διαφορές, λόγω μη προσέλευσης θεατών, που χρόνια τώρα είχαν, από τους ίδιους τους καλλιτέχνες, καλομάθει να μην πληρώνουν...

    ακόμα λόγω του ακριβού εισιτηρίου...

    και φυσικά της κρίσης μεσούσης...

    τώρα θυμήθηκαν τα καθαρά δηλωθέντα εισοδήματα των καλλιτεχνών;;;

    ................................

    όταν δένανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα;;; τότε τι κάνανε;;;

    όταν τα σκυλάδικα είχαν χαρακτηριστεί πολιτιστικά κέντρα;;; τότε τι κάνανε;;;

    όταν βούιζε ο κόσμος κι ο ντουνιάς πως τα μεροκάματα ήταν αστρονομικά;;; τότε τι κάνανε;;;

    ....................................

    και τα ονόματα βέβαια τότε δεν ήσαν αυτά...

    άλλα ήσαν...

    ..............................

    το όλον της απαξίωσης των πάντων, δεν είναι καλό...

    καλό δε μου ακούγεται...

    ...................................

    ας περιμένουμε όμως και λίγο...

    ....................................

    ας ψάξουν κι εσώτερα οι κυβερνητικοί μας...

    εκεί που έβγαζαν τις χορηγήσεις, σε ποιους πήγαιναν, ποιοι πλούτισαν, εσώτεροι, αλλά και λαβόντες...

    ................................

    και τα ονόματα τότε δεν ήσαν αυτά...

    άλλα ήσαν...

    ..........................

    αλλά ας περιμένουμε λίγο...

    μη και δεν είναι ο Καψής...


    mary_omikron
    11.09.2012, 21:06

    Aποστολή (δουλειά) του κάθε δημοσιογράφου είναι να προβάλλει εξακριβωμένη είδηση χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, επιθέσεις, μνησικακίες και ειρωνείες. Ακόμη και για δολοφόνους επεβλήθη να λένε "φερόμενος" μέχρι καταδίκης, τώρα γιατί τόση εμπάθεια και κραυγές?

    Αποπροσανατολισμός από τα σοβαρότερα η έμφαση στις αμοιβές και φοροδιαφυγή καλλιτεχνών?  


    jorge
    11.09.2012, 21:12

    Πάντως Φαίδωνα, για να πω και μια πιο βαθιά μου σκέψη, δεν περίμενα οτι ο Καψής θα εκφραζόταν έτσι. Πάντως απ' οτι έχει γράψει και ο Χατζηνικολάου εδώ, ο συγκεκριμένος λογαριασμός είναι του συγκεκριμένου δημοσιογράφου. Και ο ίδιος πάντως δεν έχει διαψεύσει κάτι, αν και έχουν περάσει τόσες ώρες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-09-2012 21:12 ]


    noizreduction
    11.09.2012, 21:15

    Αναμεσα στις ( ψευδεις ή οχι ) δηλωσεις τον καλλιτεχνων και στους σπασμενους παγκους των μεταναστων απο τους Χρυσαυγιτες, υπαρχει κι ενα πακετο 11,5δις το οποιο καλυπτεται υπεροχα απο το συστημα!

    Περα απο τα παραπανω ( που αποτελουν προσωπικη αποψη ), με λυπει το γεγονος πως χρειαστηκαν οι δημοσιευσεις των φορολογικων τους στοιχειων για να ενωθουν οι καλλιτεχνες προς εναν κοινο εχθρο! Μετα απο 2 χρονια προβληματων του ελληνικου λαου, η μονη στιγμη που ακουσαμε τις φωνες τους ενωμενες ηταν τωρα...κι οχι για την Ελλαδα.

    Οσο για τον Καψη...συγνωμη, ποιος τον ορισε δημοσιογραφο; Innocent


    jorge
    11.09.2012, 21:31
    Έτσι ακριβώς... Φάγαμε 10 μέρες να ασχολούμαστε με τη ΧΑ και 2-3 με τους καλλιτέχνες και όλο και κάτι θα σκάσει αύριο (νομίζω έχουν ξεχάσει τους ποδοσφαιριστές)
    TRAVELOGUE
    11.09.2012, 23:05

    Μα δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από τον Καψή. Το μεγαλύτερο φερέφωνο του τρομολαγνικού πολιτικού συστήματος. Γκεμπαιλίσκος!!!


    freak
    11.09.2012, 23:41

    Συμφωνω. Ο Καψης ειναι γκεμπελισκος. Ωστοσο δεν εχω καμια εκτιμηση ουτε για τους τρεις προαναφερθεντες. Μιλαμε για ατομα που ηταν και ειναι χωμενα βαθια μεσα στο συστημα (ονομα και πραγμα). Ειδικα η Γαλανη ειναι ειδικη περιπτωση.  Ολα αυτα απο την δεκαετια του 80 και μετα. Πριν ηταν επαναστατριες οι δυο κυριες...


    jorge
    12.09.2012, 00:51

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 11-09-2012 στις 23:41 έγραψε...

    Μιλαμε για ατομα που ηταν και ειναι χωμενα βαθια μεσα στο συστημα (ονομα και πραγμα).

    Έχω βαρεθεί να ακούω τα παραπάνω για όλους τους μεγάλους τραγουδιστές. Κι έχω βαρεθεί γιατί ποτέ δεν παρουσιάζονται στοιχεία και η γενικολογία καλύπτεται πίσω από τον όρο "σύστημα".


    sven
    12.09.2012, 01:59

    Η στάση των ανθρώπων απέναντι στο νόμο ήταν ΠΑΝΤΑ αμφιθυμική. Από τη μία, αποδεχόμαστε τους νόμους ως μέρος μιας ευνομούμενης πολιτείας, και, από την άλλη, δείχνουμε μια υπερευαισθησία απέναντι σε οτιδήποτε περιορίζει την ελευθερία μας. Μία σημαντική πλευρά της σχέσης μας με το νόμο και το δίκαιο έχει να κάνει με την ηθική.

    Η προσωπική ηθική, όμως, όπως και η φορολογική μας στάση δεν παραμένουν ανεπηρέαστες σε μία κοινωνία όπου επικρατεί η διαφθορά, η διαπλοκή, η κατάλυση κάθε αισθήματος δικαίου και αλληλεγγύης. Η φορολογική μας συνείδηση εξαρτάται ΑΜΕΣΑ από το αν πιστεύουμε ή όχι πως και οι άλλοι πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους. Δεν είναι μόνον υπεκφυγή όταν πολλοί λένε: «Αφού όλοι φοροδιαφεύγουν γιατί να πληρώσω εγώ;». Η πεποίθηση πως όλοι όσοι έχουν τη δυνατότητα φοροδιαφεύγουν, σε συνδυασμό με το διεφθαρμένο πολιτικό μας σύστημα και τη λεηλασία του δημόσιου χρήματος, κάνουν την πλειοψηφία των φορολογουμένων απρόθυμη να είναι φορολογικά συνεπής.

    Δικαιολογημένη η όποια οργή απέναντι σε όσους έχουν πολλά αλλά αρνούνται να συνεισφέρουν, έστω φορολογικά σε μια κοινωνία που παραπαίει. Ας κρατάμε, όμως, μικρό καλάθι και ας μη κρίνουμε τόσο εύκολα όλους όσους έχουν χρήματα και φοροδιαφεύγουν, γιατί μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα οι περισσότεροί μας το ίδιο θα έκαναν, αν ήσαν στη θέση τους. Είναι πολύ εύκολο, ιδίως σε τέτοιους δύσκολους καιρούς να γίνει αδάμαστο θεριό ο φθόνος και η αναζήτηση αποδιοπομπαίων τράγων για τη δυστυχία μας…

    Ας αρχίσουμε, λοιπόν, από τον εαυτό μας και από το κεφάλι του...ψαριού, αυτό που βρωμά εδώ και δεκαετίες κι εμείς συνεχίζαμε να λέμε: "Αχ, τι νόστιμο που είναι!!!"...


    Mad4U
    12.09.2012, 03:56
    Μπορει να ξεχασε το twitter ανοιχτο και να γραφουν οτι να ναι oi φιλοι του. Αν το επομενο post ειναι "εβγαλα μια τεραστια κουραδα" μην εκλπαγειτε!
    natalia90
    12.09.2012, 12:03

    Δυστυχώς το διάβασα κι εγώ σε ένα μπλογκ και δε το πίστευα!
    Όχι ότι περίμενα κάτι καλύτερο από τον.. Καψή!
    Έχει ξεχάσει τα παντελόνια και το πτυχίο του από τότε που προσελήφθη στο.. μεγάλο κανάλι!

    Βέβαια η εμμονή των δημοσιεύσεών του στο ποιός είναι αριστερός και ποιός δεξιός νομίζω εξηγεί απόλυτα την ευθιξία του! lol

    Προσωπικά θα του "τραβούσα" μια ωραιότατη μήνυση με πολλά μηδενικά αποζημίωση, έτσι για να συνέλθει!

    Διαφορετικά, να βγει δημόσια και να διαψεύσει το λογαριασμό και τις δημοσιεύσεις αυτές, αν και όλοι ξέρουν ότι είναι εντελώς πραγματικός.


    tallos
    12.09.2012, 12:35
    αν ο καψης με την ιδιοτητα του δημοσιογραφου εγραφε κατι τετοιο σε μια εφημερηδα θα ηταν αλοιως,με τουητερ ,φειμπσμπουκ και λοιπες σαχλαμαρες δεν πιανετε.στο τουητερ γραφει και ο πιο απιθανος μαλακας,πιτσιρικια και βαλε.ισως να ειναι και το αλλο,ο καψης δεν ειναι δημοσιογραφος 24 ωρες το 24ωρο.μπορει να πει και τη γνωμη του ελαφρα καρδιαν σαν ιδιωτης.και σεις γραφετε καποια ωραια πραγματα εδω μεσα και μετα ,ισως,στην καφετερια να πινετε ενα μπουκαλι ουισκι και να αρχιζετε τις μαλακιες.
    jorge
    12.09.2012, 15:14
    Τα ίδια μυαλά όμως κουβαλάει Tallos. Την ίδια αρρωστημένη λογική έχει, είτε όταν βγαίνει στο MEGA, είτε όταν γράφει στο Twitter του. Δεν είναι δικαιολογία αυτό που λες.
    ilio
    12.09.2012, 15:42

    Και που σαι ακόμα ... Η αγάπη  ολοένα συρρικνώνεται αντί να επεκτείνεται για να μπορέσουμε να αντέξουμε τη νέα τάξη πραγμάτων και ο καθένας βγάζει τα απωθυμένα του και τα κόμπλεξ του.Τώρα είναι στην επικαιρότητα το μένος έναντι των επωνύμων.Αύριο πολύ φοβάμαι πως θα είμαστε εσύ και εγώ απέναντι ... Αν δεν είμαστε ήδη ...


    despinakontogianni
    12.09.2012, 16:06

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 12-09-2012 στις 12:35 έγραψε...

    αν ο καψης με την ιδιοτητα του δημοσιογραφου εγραφε κατι τετοιο σε μια εφημερηδα θα ηταν αλοιως,με τουητερ ,φειμπσμπουκ και λοιπες σαχλαμαρες δεν πιανετε.στο τουητερ γραφει και ο πιο απιθανος μαλακας,πιτσιρικια και βαλε.ισως να ειναι και το αλλο,ο καψης δεν ειναι δημοσιογραφος 24 ωρες το 24ωρο.

    {#emotions_dlg.confused1} 

    Ε; "Με twitter, facebook και λοιπές σαχλαμάρε δεν πιάνεται"...; Δημόσια δεν τα είπε κι αυτά; Γιατί στο twitter δεν εμφανίζεται ως ιδιώτης, αλλά ως ο Μανώλης Καψής-γνωστός δημοσιογράφος. Δεν είναι ο "φίλο Μανώλης" ή "ο χ Μανώλης" που πίνουμε μαζί καφέ κι αν έχει περίεργη άποψη δεν πειράζει, γιατί ό,τι λέμε είναι μεταξύ μας. 

    Και, ναι, tallos, όταν είσαι δημοσιογράφος είσαι όλο το 24ωρο. Στην προκειμένη περίπτωση είσαι ΚΑΙ δημόσιο πρόσωπο. 



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 12-09-2012 16:06 ]


    jorge
    12.09.2012, 18:59

    Η απάντηση του Καψή. Για την κατάσταση της χώρας φταίνε οι ...γιατροί, οι δικηγόροι και οι καλλιτέχνες. Σε 2-3 χρόνια τον βλέπω και Υπουργό.


    Ok ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Υπερασπίζομαι με πάθος τις απόψεις μου, και ορισμένες φορές- μεσ’ στα νεύρα μου- ναι, έχω παρεκτραπεί. Το ομολογώ και κάνω την αυτοκριτική μου. Θα ήθελα, μάλιστα -αν μου δινόταν η ευκαιρία- να ζητήσω και συγγνώμη από ορισμένους ανθρώπους -όπως η Χαρούλα Αλεξίου και η Δήμητρα Γαλάνη- για τους οποίους ξεπέρασα το όριο.

    Υπερασπίζομαι με πάθος τις απόψεις μου και γι' αυτό έχω υποστεί -και υφίσταμαι- χυδαίες επιθέσεις από συγκεκριμένους ανθρώπους και ιδεολογικούς χώρους, όπως και απειλές για την σωματική μου ακεραιότητα. Τι για χούντες έχω ακούσει -εγώ και πολλοί άλλοι που δεν ακολουθήσαμε το ρεύμα- τι για εντολές από αφεντικά, τι για εγκληματικές απόψεις για τις οποίες θα κληθούμε να λογοδοτήσουμε, τι για λαϊκά δικαστήρια και άλλα πολλά...

    Αλλά αυτό δεν δικαιολογεί να κάνω το ίδιο, να χρησιμοποιήσω την ίδια φρασεολογία, τις ίδιες μεθόδους, όσο κι αν είμαι θυμωμένος και αγανακτισμένος. Πιστεύω ότι όλοι έχουμε δικαίωμα να έχουμε τις απόψεις μας και να τις υπερασπιζόμαστε όπως θέλουμε. Πιστεύω ότι όλοι μας μπορούμε να ψηφίζουμε και να προπαγανδίζουμε για τον Σύριζα, τη ΝΔ ή ακόμα και την Χρυσή Αυγή, χωρίς να δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν. Γι' αυτό και θέλω να κάνω την αυτοκριτική μου...

    Αφού είπα αυτά, να προσθέσω ότι θεωρώ έγκλημα την φοροδιαφυγή. Γιατί αυτά που δεν πληρώνουν είτε οι γιατροί είτε οι δικηγόροι είτε οι καλλιτέχνες... είναι τα χρήματα που λείπουν από το δημόσιο και αναγκάζεται η κυβέρνηση να κόβει τις συντάξεις. Όλοι αυτοί που δεν κόβουν αποδείξεις μας κλέβουν... και στην περίπτωση των καλλιτεχνών η ιστορία με τις εταιρίες είναι μια σκαστή υπόθεση φοροδιαφυγής... Ούτε νόμιμο ούτε ηθικό. Απλά απαράδεκτο.

    Επίσης είναι πολύ ενοχλητικό -αυτή τη φορά προσέχω τις εκφράσεις μου- άνθρωποι που αποκαλύπτεται να κρύβουν τα εισοδήματά τους -και επιμένω ότι είναι αυτή ακριβώς η στάση παρά πολλών Ελλήνων που μας οδήγησε στη χρεοκοπία- να κουνάνε το χέρι στους υπολοίπους και να δίνουν μαθήματα. Και όταν, μάλιστα, αυτοί οι άνθρωποι επικαλούνται την Αριστερά, τότε είναι δυο φορές υποκριτές. Υποκριτές, όμως. Υποκριτές και φοροφυγάδες, όχι κάτι


    mary_omikron
    12.09.2012, 19:53
    Δημοσιογράφοι? εκδότες? μεγαλοβιομήχανοι? πετρελαιάδες? χαλυβουργοί? πολιτικοί μήπως?
    ilio
    12.09.2012, 20:06

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-09-2012 στις 18:59 έγραψε...

    Η απάντηση του Καψή. Για την κατάσταση της χώρας φταίνε οι ...γιατροί, οι δικηγόροι και οι καλλιτέχνες. Σε 2-3 χρόνια τον βλέπω και Υπουργό.


    Ok ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Υπερασπίζομαι με πάθος τις απόψεις μου, και ορισμένες φορές- μεσ’ στα νεύρα μου- ναι, έχω παρεκτραπεί. Το ομολογώ και κάνω την αυτοκριτική μου. Θα ήθελα, μάλιστα -αν μου δινόταν η ευκαιρία- να ζητήσω και συγγνώμη από ορισμένους ανθρώπους -όπως η Χαρούλα Αλεξίου και η Δήμητρα Γαλάνη- για τους οποίους ξεπέρασα το όριο.

    Έτσι ξοφλάς με μια απλή συγγνώμη;;;;;;Εδώ έσυρε τα εξ αμάξοις και στις δυο τους και λέει πως "ξεπέρασε το όριο";;;;Έτσι απλά;;;;{#emotions_dlg.scared}