ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    Τι είναι ακριβώς οι εισαγωγικές εξετάσεις και οι επιτροπές στα Ωδεία;

    Geo15
    12.09.2012, 15:33

    Με λένε Γιώργο και είμαι 15 ετών. Πριν δυο-τρια χρόνια άρχισα να ακούω κλασική μουσική, και κατευθείαν την αγάπησα, γι' αυτό και αποφασίσαμε εγώ κι η οικογένειά μου να πάω στο Ωδείο Αθηνών. Πρέπει να πω πως την προηγούμενη χρονιά έκανα μαθήματα αρμονίου (ή, καλύτερα, μαθήματα πιάνου στο αρμόνιο) του Δήμου Ν. Σμύρνης. Δε θα το έλεγα Δημοτικό Ωδείο, επειδή τα μαθήματα δεν έχουν καμία σχέση με ένα κανονικό Ωδείο! (Κάνουν μέχρι την Κατωτέρα. Για μέση και ανωτέρα πρέπει να πας σε Ωδείο. Ο καθηγητής αρμονίου δεν είναι πιανίστας, αλλά έχει πτυχίο Ανώτερων Θεωρητικών, όπως μου είχε πει.)


    Όταν πήγα εκεί, μας είπαν ότι θα πρέπει να περάσω από μια επιτροπή. Είχα επίσης διαβάσει στο site τους ότι οι μαθητές περνάνε από εισαγωγικές εξετάσεις. Τι είδους είναι αυτές οι εξετάσεις; Εγώ είμαι απλώς ένα παιδί, που ναι μεν έχει πολλά ακούσματα από κλασική μουσική (κάτι το οποίο είναι πολύ θετικό, νομίζω), αλλά δεν έχει και τόσο καλή πρακτική στο αρμόνιο (στα περσινά μαθήματα δεν προλάβαμε να κάνουμε ούτε καν παρεστιγμένα!) Μήπως είναι απλώς μια "συνέντευξη", να πω, για παράδειγμα, τα ενδιαφέροντά μου, το τι μ' αρέσει στη μουσική που ακούω, ποιος είναι ο αγαπημένος μου συνθέτης, ή ό,τι άλλο παρόμοιο.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    BiZ
    19.10.2012, 11:00
    Γεια σου Γιώργο!! Δυστυχώς οι εισαγωγικές εξετάσεις, είναι όντως εξετάσεις και όχι απλώς μια "συνέντευξη". Στο Ωδείο Αθηνών συγκεκριμένα, έχουν σα φιλοσοφία ότι αν είσαι μεγάλος είσαι άχρηστος, οπότε αν δεν έχεις καλή τεχνική θα σου έλεγα να το ξεχάσεις το συγκεκριμένο. Υπάρχουν τόσα ωδεία στην Αθήνα, πήγαινε σε κάποιο άλλο. Στις εισαγωγικές εξετάσεις λοιπόν, είσαι υποχρεωμένος να παίξεις μπροστά σε επιτροπή (2-3 άτομα δηλαδή) συγκεκριμένες ασκήσεις από συγκεκριμένα βιβλία κλασσικού πιάνου. Το τι ακριβώς εξαρτάται από το επίπεδό σου προφανώς και μπορείς να το μάθεις μόνο ρωτώντας στο ίδιο το ωδείο. Επίσης να σου πω ότι αν όντως θέλεις να μάθεις πιάνο πρέπει να πάρεις πιάνο, γιατί με το αρμόνιο κάνεις τη μισή δουλειά.
    Geo15
    19.10.2012, 20:24

    Ευχαριστώ για την απάντηση.


    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να περάσω από εξετάσεις. Δε γίνεται να ξεκινήσω από το μηδέν; Δηλαδή ένας άπειρος μαθητής πώς μπορεί να μπει σ' αυτό το Ωδείο; Θα έπρεπε πρώτα να πηγαίνει σ' ένα άλλο Ωδείο και μετά να μεταγγραφεί σ' αυτό; Το βρίσκω αρκετά παράλογο όλο αυτό κι έχει αρχίσει να με εκνευρίζει!...


    Προτίμησα να πάω στο Ωδείο Αθηνών, μια και είχα την τύχη να γνωρίσω έναν μουσικό, που με συζήτηση καταλήξαμε να πάω εκεί, μια και έχει κι αυτός αποφοιτήσει από αυτό το Ωδείο, συν το ότι έχει ένα κύρος και μια ιστορία και καλόυς καθηγητές.


    ΥΓ.: Πήγα προχθές στις εξετάσεις. Τους είπα ότι είμαι αρχάριος και ότι πέρυσι δεν έκανα τίποτα το σοβαρό, και γενικά τους έδωσα να καταλάβουν ότι πρέπει να ξεκινήσω αν όχι απ' το μηδέν σίγουρα στο 0,5 επίπεδο! Δεν είχα ετοιμάσει κανένα κομμάτι, γιατί μου είχε πει η γραμματέας πριν δώσω ότι δεν είναι απαραίτητο να μάθω κάτι μιας και πέρυσι δεν έγινε τίποτα ουσιαστικά. Παρ' όλα αυτά, αυτοί ήθελαν να παίξω κάτι οπωσδήποτε, έτσι έπαιξα ένα απ' τα κομμάτια που έκανα πέρυσι στα μαθήματα. (Δυστυχώς, διάλεξα στην τύχη ένα μικρό, γιατί είχα μάθει και πιο μεγάλα και δύσκολα.) Στο τέλος σαν να μου φάνηκε ότι τους έκανα μια θετική -ή μάλλον ουδέτερη- εντύπωση (πάντως όχι αρνητική).


    ΥΓ#2: Πάντως, θα έπρεπε να τους είχα παίξει το αρ. 2 από το 6 κομμάτια για πιάνο, έργο 19 του A. Schoenberg. Με λίγη προετοιμασία μια-δυο μέρες πριν τις εξετάσεις και θα τους έπαιζα έργο από συνθέτη γνωστό και θα τους εξέπληττα περισσότερο!

    >

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Geo15 στις 19-10-2012 20:30 ]