ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    Τι κάνω όταν δεν τηλεφωνεί...;;;

    sven
    14.09.2012, 16:25

    Έχω ακούσει από πολλές γυναίκες να αναφέρονται σε άντρες οι οποίοι, ενώ στη διάρκεια της πρώτης τους συνάντησης με αυτές δείχνουν και δηλώνουν πολύ γοητευμένοι, κατόπιν κυριολεκτικά "εξαφανίζονται", μη δίνοντας κανένα σημείο ζωής ή συνέχεια του αρχικού τους "ενδιαφέροντος".

    Το ερώτημα που βάζουν ή υπονοούν πολλές από τις γυναίκες αυτές είναι: "Τι είναι καλύτερο να κάνει κάποια σε μια τέτοια περίπτωση; Να του τηλεφωνήσει ή να αδιαφορήσει;".

    Ποια θα ήταν η δική σας πρόταση και πώς θα τη τεκμηριώνατε;


    aimily
    14.09.2012, 16:40

    Η άποψή μου είναι να αδιαφορήσει.. Γιατί αν ο άλλος δείχνει ενδιαφέρον και μετά εξαφανίζεται σημαίνει ότι το έπαιζε ευγενικός στην συνάντησή τους ενώ στην ουσία δεν την απολάμβανε... Οπότε δεν έχει νόημα να προσπαθήσει να του τηλεφωνήσει γιατί πολύ απλα ο τύπος "δεν ενδιαφέρεται" ....

    Από την άλλη βέβαια, σκέφτομαι μήπως περιμένει και αυτός τηλεφώνημα... Μερικές φορές οι γυναίκες τα περιμένουν όλα από τους άντρες και αυτό είναι λάθος... Αν βέβαια έχει προσπαθήσει να του στείλει μήνμα ή κάτι τέτοιο και δεν της έχει απαντήσει τότε ο τύπος απλά αδιαφορεί και καλά θα κάνει και εκείνη με την σειρά της να αδιαφορήσει....  


    cobal
    14.09.2012, 17:24
    Σιγουρα το καλυτερο ειναι να αδιαφορησει βεβαιως αλλα αυτο, ολοι δυσκολα το κανουν
    inkve
    15.09.2012, 18:03
    στην εποχη μας οι αντρες ειναι μαγοι...μαμανε και εξαφανιζονται...!!!
    sapounofouska
    15.09.2012, 18:08

    Τηλεφωνεις εσυ...Και αναλογως κρινεις..Το να αδιαφορησεις ενω σου αρεσει ο αλλος Ειναι νομιζω καθαρα θεμα εγωισμου..Κανε ενα βημα εσυ μηπως και γινει και ενα απο την αλλη πλευρα...Ποτέ δεν ξερεις...{#emotions_dlg.inlove}


    gikostas
    15.09.2012, 20:26
    Η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να τηλεφωνήσει χωρίς δεύτερη σκέψη.Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική γιατί κάθε φορά έχουμε να κάνουμε με διαφορετικούς χαρακτήρες ανθρώπων-αντρών.Σαν άντρας δέχομαι όλα αυτά περί κυνηγού και ότι πρέπει ο άντρας να κάνει το πρώτο βήμα αλλά δεν χάλασε κι ο κόσμος αν κάνει και ένα τηλέφωνο.Αυτό που συμβουλεύω κατά καιρούς τις φίλες μου σε τέτοιες περιπτώσεις είναι όταν κάποιος ελεύθερος τους αρέσει να τον διεκδικούν.Πάντα με μέτρο όμως.Έτσι ώστε και η γυναίκα να μην χάνει την αξιοπρέπειά της.Το να πάρει 1 ή και 2 τηλέφωνα δεν έγινε και κάτι.Από εκεί και πέρα όμως αν δεν δει ανταπόκριση θα πρέπει να σταματήσει.Αν ο άλλος ενδιαφέρεται πραγματικά θα το εκτιμίσει.
    aimily
    15.09.2012, 22:52

    Voyager

    Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς μαζί μου και η άποψή σου είναι απόλυτα σεβαστή...

    Απλά αν ο άλλος δεν σου δίνει σημασία γιατί να δώσεις εσύ? Εγώ παίρνω αυτή την περίπτωση...

    Όπως διάβασες όμως, έγραψα πως και οι γυναίκες χρειάζεται να κάνουν βήματα για να διεκδικήσουν αυτό που θέλουν και πολλές φορές δεν το κάνουν γιατί τα περιμένουν όλα από τους άντρες και αυτό είναι λάθος... 

    Συμφωνώ απόλυτα ότι μπορούμε να αλλάξουμε την άποψη που σχηματίζει ο οποιοσδήποτε για εμάς βγαίνοντας ξανα μαζί ή κάνοντάς του μια κλήση αλλά όπως σου είπα εγώ πήρα άλλη περίπτωση... Την περίπτωση που προσπαθεί να επικοινωνήσει η γυναίκα και ο άντρας να μην δίνει σημασία..

    Και φυσικά καταλαβαίνω ότι δεν αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά!

    Ο καθένας έχει ένα δικό του πρότυπο για τις γυναίκες και τους άντρες που τον/την γοητεύουν και θα συμφωνήσω μαζί σου... Είναι όμορφο να δείχνει ο άλλος πρώτος ενδιαφέρον...

    Αλλά αν δεν δείχνει ενδιαφέρον τι άλλο μπορείς να κάνεις εκτός από την αδιαφορία? Κι εδώ θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο gikostas.. Θα πάρεις μια... Θα πάρεις και δεύτερη... Από εκεί και πέρα όμως δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...

    Αν πάλι δεν έχεις προσπαθήσει καν να πάρεις τότε απλά πάρε τηλέφωνο και διεκδίκησε αυτό που θές...!


    kamelia8
    15.09.2012, 23:21

    Παλιότερα ήμουν υπέρ του να περιμένει μια γυναίκα και να μην τηλεφωνεί αυτή, αλλά όταν ήρθε η σειρά μου, έκανα εγώ το βήμα μετά το πρώτο ραντεβού. Αλλά μόνο αυτό. Από εκεί και πέρα περιμένεις να δεις και αντιδράσεις.

    Είμαι πολύ υπέρ της άποψης "άντρας-κυνηγός", αλλά αν η γυναίκα βλέπει ότι θα υπάρξει ανταπόκριση, δε νομίζω ότι είναι κακό να κάνει κι αυτή βήμα. Πάντως, στη δική μου περίπτωση, μετά το πρώτο δικό μου μήνυμα, έπεσαν βροχή τα υπόλοιπα από την άλλη πλευρά. Οπότε, δώσε και ένα πράσινο φως, δεν πειράζει! Κι αν δε θέλει, θα το καταλάβεις σύντομα! Αν θέλει, επίσης θα φανεί!


    sven
    16.09.2012, 01:39

    Το σενάριο είναι: «Μία κοπέλα και ένας άνδρας συναντώνται για πρώτη φορά ένα βράδυ, περνούν πολύ καλά μαζί, κάτι που  το δηλώνουν ο ένας στον άλλον, και μετά αυτός δεν δίνει σημεία ζωής, παρόλο το ενδιαφέρον που είχε δείξει για αυτήν».

    Το ερώτημα που τέθηκε ήταν: « Εσείς τι θα κάνατε στην περίπτωση αυτή και γιατί;»

    Οι πιθανές απαντήσεις που θα μπορούσαν να δοθούν αφορούν ΔΥΟ και μόνο ενδεχόμενα: ή παίρνεις ή δεν παίρνεις, και μέχρι εδώ τα πράγματα είναι πολύ απλά, καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να ενεργήσει κατά πως θέλει και ανάλογα με το χαρακτήρα του.

    Όλο το ενδιαφέρον των πιθανών απαντήσεων βρίσκεται -κατά την άποψή μου-  στην αιτιολόγησή τους και μόνο, γιατί δίνει τη δυνατότητα, μέσα από έναν πολύ απλό και «πεζό» τρόπο, να αυτοπαρατηρηθούμε και να πάρουμε μια μικρή γεύση αυτογνωσίας για το πώς λειτουργούμε, αν μη τι άλλο, στο ξεκίνημα των διαπροσωπικών μας σχέσεων.

    Όλες οι απαντήσεις που δόθηκαν κυμαίνονται ανάμεσα στο να αδιαφορήσουμε και το να διεκδικήσουμε τον άντρα αυτόν, εφόσον μας ενδιαφέρει. Οι όποιες αποχρώσεις των απαντήσεων ανάμεσα στα δύο αυτά δίπολα αφορούν στην ουσία το τι είναι σημαντικό για ΕΜΑΣ και το πώς μπορούμε να το αποκτήσουμε/κατακτήσουμε. Η αυθεντική έγνοια για τον Άλλον ΔΕΝ υφίσταται -τουλάχιστον ακόμα- παρά ελάχιστα (μήπως περιμένει να του τηλεφωνήσουμε εμείς),.

    Μία πρώτη αυτονόητη, ανθρώπινη και χωρίς προκαταλήψεις ή αποκλειστικά στηριζόμενη στα προσωπικά μας «θέλω» σκέψη ή απάντηση θα ήταν -πάντα κατά τη γνώμη μου- μήπως του συνέβη κάτι σοβαρό. Και ΜΟΝΟ για το ενδεχόμενο αυτό τηλεφωνώ ως ένας συν-άνθρωπός του που μοιράστηκε μαζί του, πριν από λίγες μέρες, πολύ όμορφες στιγμές…

    Και κάτι ακόμα. Οι περισσότεροι από εμάς χρησιμοποιούμε ή/και αποδεχόμαστε τον όρο «διεκδικώ», αναφερόμενοι σε κάποιον ή στο ενδιαφέρον, στην αγάπη ή, σωστότερα, στον έρωτά του. Η «διεκδίκηση» σημαίνει επικέντρωση στο ατομικό μου «θέλω» και στο στόχο που έχω θέσει, η δε κατάκτηση του Άλλου δεν είναι παρά η ανταμοιβή ή το «τρόπαιο» αυτού του επίμονου και ίσως ακόμα και σκληρού αγώνα.

    Πολύ περιληπτικά, για αυτούς -και όχι μόνον- λόγους, ο έρωτας και τα όποια άλλα αρχικώς συνακολουθούντα συναισθήματα για τον Άλλον έχουν ένα σαφή εγωκεντρικό χαρακτήρα, διαμορφώνονται από τις προσωπικές ανάγκες και προσδοκίες του καθενός μας και συνθέτουν μία εικόνα για τον Άλλον κατά πώς τον φανταζόμαστε και επιθυμούμε, «αδιαφορώντας» στην ουσία για το ποιος πραγματικά είναι…

    Η πραγματική αγάπη ΔΕΝ είναι ποτέ διεκδικητική γιατί εμπεριέχει σε ύψιστο βαθμό την έγνοια για τον Άλλον και το σεβασμό στα δικά του συναισθήματα. Η αληθινή αγάπη κατατίθεται και υπάρχει εκεί ανυστερόβουλα και άδολα, προσδοκώντας και όχι διεκδικώντας ανταπόκριση…

    ΥΓ. Ξεκίνησα να γράψω μερικές αράδες αλλά μου προέκυψε σεντόνι… Πολύ καλό το κρασάκι…

    Καλό ξημέρωμα!!!


    inkve
    16.09.2012, 04:45

    εγω θελω προικα...αλλα χωρις την νυφη...{#emotions_dlg.helpsmilie}


    aimily
    17.09.2012, 09:45

    Voyager : 

    Θα συμφωνήσω απόλυτα στο γεγονός ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι σκέφτεται ο καθένας αλλά πιστεύω πως μπορούμε να καταλάβουμε αν ενδιαφέρεται ή όχι από τις πράξεις του…Σε ένα βαθμό τουλάχιστον..

    Θα συμφωνήσω επίσης,ότι το ενδιαφέρον εξαρτάται από τις προσωπικές ανάγκες του καθενός.. Αλλά για να πάρουμε το κεντρικό θέμα της συζήτησης, όταν μια γυναίκα βγαίνει με έναν άντρα και μετά ενδιαφέρεται αν θα της τηλεφωνήσει ή όχι, (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) δεν της περνάει αδιάφορος! Όμως, (βασιζόμενη ξανα στα λεγόμενά σου) αν ένας άντρας βγαίνει με μια γυναίκα και μετά ενδιαφέρεται (ή όχι) να της τηλεφωνήσει αντίστοιχα ενδιαφέρεται (ή όχι) για την γυναίκα..

    Το πρόβλημα σε αυτή τη συζήτηση είναι αυτό που επισήμανες στον sven.. Εφόσον δεν γνωρίζουμε την οπτική πλευρά του άντρα στην ουσία δεν μπορεί να υπάρξει συζήτηση…

    Και κάτι τελευταίο.. Μην ανησυχείς, πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να καταλάβει ότι πρόκειται απλά για έναν διάλογο μεταξύ μας και ότι με το β’ ενικό πρόσωπο δεν αναφέρεσαι σε εμένα…  

    Υ.Γ : Un souhait petite.... Joyeux anniversaire mon ami.. 
    https://www.youtube.com/watch?v=Pov2sK_C3sY

    Link
    >
    sven
    17.09.2012, 19:19

    Αγαπητή aimily,

    με το «σενάριο» των δύο αράδων(!!!) δεν είχα ως πρόθεση τίποτα περισσότερο από το να δοθεί ένα έναυσμα για ένα παιχνίδι της φαντασίας που θα έδινε μία μικρή γεύση για τον τρόπο που ενδεχομένως αντιμετωπίζουμε τους άλλους, ιδιαίτερα μετά από μία πολύ ήπια ματαίωση του τύπου να μη μας τηλεφωνήσει κάποιος, όπως φανταζόμασταν ή πιστεύαμε.

    Εδώ ΔΕΝ δικάζουμε κάποιον για να χρειαζόμαστε αποδείξεις και πειστήρια για τις προθέσεις ή διαθέσεις του. Μία υπόθεση εργασίας κάναμε, ζητώντας να καταθέσει όποιος θέλει τη ΔΙΚΗ του πιθανή αντίδραση, με βάση το τι ΥΠΟΘΕΤΕΙ ή/και ενδεχομένως νιώθει για τον άντρα που δεν τηλεφωνεί.

    Εδώ ΔΕΝ υπάρχουν σωστές ή λάθος απαντήσεις. Η κάθε απάντηση είναι εξίσου πιθανή με οποιαδήποτε άλλη, από τη στιγμή που ΔΕΝ γνωρίζουμε το λόγο που ο άνδρας δεν τηλεφωνεί, και από τη στιγμή που ο καθένας έχει το δικαίωμα να αντιδράσει όπως θέλει σε κάθε πιθανή περίπτωση. Η κάθε απάντηση είναι όπως και η ερμηνεία που δίνει ο καθένας μας βλέποντας έναν πίνακα αφηρημένης τέχνης ή μία ταινία, ή ακόμα διαβάζοντας ένα ποίημα ή ένα  λογοτεχνικό βιβλίο.

    Το ζητούμενο με το υποθετικό ερώτημα που τέθηκε ΔΕΝ είναι ΓΙΑΤΙ δεν τηλεφώνησε ο άνδρας. Αυτό είναι, για το συγκεκριμένο ερώτημα, ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Το ζητούμενο είναι το τι υποθέτει ή φαντάζεται ο καθένας μας, κάτι που με τη σειρά του λέει κάτι για εμάς τους ίδιους και για τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τους άλλους κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

    Για παράδειγμα, ένα ανασφαλές και με χαμηλή αυτοεκτίμηση άτομο ή κάποια που έχει προδοθεί σχετικά πρόσφατα από ένα αγαπημένο ερωτικό σύντροφο ή από άλλα πολύ σημαντικά πρόσωπα της ζωής της θα υποθέσει πολύ ευκολότερα πως ο άνδρας την έχει εξαπατήσει. Μπορεί, όμως, η υπόθεση που κάνει κάποιος να καθορίζεται, ως ένα βαθμό, και από την επιφυλακτικότητα, προκατάληψη και καχυποψία που συχνά διακρίνει  τις σχέσεις των ανθρώπων γενικώς και των δύο φύλων ειδικώς, στη σύγχρονη κοινωνία…..

    Από τις απαντήσεις διαφαίνεται πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σκέφθηκε ως έναν από τους ΠΙΘΑΝΟΥΣ λόγους που ο άνδρας δεν τηλεφώνησε το ενδεχόμενο να του συνέβη κάτι κακό. Όλες σχεδόν οι απαντήσεις  επικεντρώνονται σε ΑΤΟΜΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ λόγους του καθενός και αποπνέουν μία καχυποψία για τον άνδρα. Είμαι βέβαιος πως ανάλογες θα ήταν και οι απαντήσεις που θα έδιναν οι άνδρες αν αντιστρέφαμε την υπόθεση και βάζαμε στη θέση του άνδρα που δεν τηλεφωνεί μια γυναίκα…..

    Ίσως σημεία της εποχής, ίσως πάλι όχι μόνο…..


    aimily
    17.09.2012, 21:03

    @ sven:

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 17-09-2012 στις 19:19 έγραψε...

    Αγαπητή aimily,

    με το «σενάριο» των δύο αράδων(!!!) δεν είχα ως πρόθεση τίποτα περισσότερο από το να δοθεί ένα έναυσμα για ένα παιχνίδι της φαντασίας που θα έδινε μία μικρή γεύση για τον τρόπο που ενδεχομένως αντιμετωπίζουμε τους άλλους, ιδιαίτερα μετά από μία πολύ ήπια ματαίωση του τύπου να μη μας τηλεφωνήσει κάποιος, όπως φανταζόμασταν ή πιστεύαμε.

    Και το κατάφερες… Όπως παρατήρησες, ξεκίνησε ένα παιχνίδι φαντασίας (και αντιπαράθεσης…) απλά πήρε «λάθος δρόμο» και δεν πήγε προς την κατεύθυνση που εσύ επιθυμούσες....

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 17-09-2012 στις 19:19 έγραψε...

    Εδώ ΔΕΝ δικάζουμε κάποιον για να χρειαζόμαστε αποδείξεις και πειστήρια για τις προθέσεις ή διαθέσεις του. Μία υπόθεση εργασίας κάναμε, ζητώντας να καταθέσει όποιος θέλει τη ΔΙΚΗ του πιθανή αντίδραση, με βάση το τι ΥΠΟΘΕΤΕΙ ή/και ενδεχομένως νιώθει για τον άντρα που δεν τηλεφωνεί.



    Δεν δίκασα κανέναν απλά έκανα τις δικές μου υποθέσεις («αν ο άλλος δείχνει ενδιαφέρον και μετά εξαφανίζεται σημαίνει ότι το έπαιζε ευγενικός στην συνάντησή τους ενώ στην ουσία δεν την απολάμβανε» και «από την άλλη βέβαια, σκέφτομαι μήπως περιμένει και αυτός τηλεφώνημα»)… Οπότε καταλαβαίνεις ότι η δική μου πιθανή αντίδραση θα είναι από τη μία να σκεφτώ την αδιαφορία αλλά από την άλλη να σκεφτώ να δοκιμάσω να τον πάρω ένα τηλέφωνο σε περίπτωση που περιμένει εκείνος να κάνω την πρώτη κίνηση… 

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 17-09-2012 στις 19:19 έγραψε...

    Εδώ ΔΕΝ υπάρχουν σωστές ή λάθος απαντήσεις. Η κάθε απάντηση είναι εξίσου πιθανή με οποιαδήποτε άλλη, από τη στιγμή που ΔΕΝ γνωρίζουμε το λόγο που ο άνδρας δεν τηλεφωνεί, και από τη στιγμή που ο καθένας έχει το δικαίωμα να αντιδράσει όπως θέλει σε κάθε πιθανή περίπτωση. Η κάθε απάντηση είναι όπως και η ερμηνεία που δίνει ο καθένας μας βλέποντας έναν πίνακα αφηρημένης τέχνης ή μία ταινία, ή ακόμα διαβάζοντας ένα ποίημα ή ένα  λογοτεχνικό βιβλίο.

    Δεν χαρακτήρισα καμία απάντηση ως λανθασμένη ή σωστή… Όπως είδες  με άλλες συμφωνούσα και με άλλες διαφωνούσα… Δεν είμαι σε θέση να κρίνω τις απαντήσεις των άλλων!! Ο καθένας αντιδράει με τον δικό του τρόπο και η κάθε αντίδραση είναι απόλυτα σεβαστή από εμένα… Δεν νομίζω να έδειξα κάτι διαφορετικό με την στάση μου… Την γνώμη μου εξέφρασα! 

     

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 17-09-2012 στις 19:19 έγραψε...

    Το ζητούμενο με το υποθετικό ερώτημα που τέθηκε ΔΕΝ είναι ΓΙΑΤΙ δεν τηλεφώνησε ο άνδρας. Αυτό είναι, για το συγκεκριμένο ερώτημα, ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Το ζητούμενο είναι το τι υποθέτει ή φαντάζεται ο καθένας μας, κάτι που με τη σειρά του λέει κάτι για εμάς τους ίδιους και για τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τους άλλους κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

    Για παράδειγμα, ένα ανασφαλές και με χαμηλή αυτοεκτίμηση άτομο ή κάποια που έχει προδοθεί σχετικά πρόσφατα από ένα αγαπημένο ερωτικό σύντροφο ή από άλλα πολύ σημαντικά πρόσωπα της ζωής της θα υποθέσει πολύ ευκολότερα πως ο άνδρας την έχει εξαπατήσει. Μπορεί, όμως, η υπόθεση που κάνει κάποιος να καθορίζεται, ως ένα βαθμό, και από την επιφυλακτικότητα, προκατάληψη και καχυποψία που συχνά διακρίνει  τις σχέσεις των ανθρώπων γενικώς και των δύο φύλων ειδικώς, στη σύγχρονη κοινωνία…..

    Εντάξει αυτός είναι ο «λάθος δρόμος» που ανέφερα πιο πάνω.. Ίσως να έδωσα περισσότερη σημασία στον λόγο που ο άντρας δεν τηλεφώνησε παρά στον τρόπο που αντιμετωπίζει ο καθένας μας τους άλλους…  

     

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 17-09-2012 στις 19:19 έγραψε...

    Από τις απαντήσεις διαφαίνεται πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σκέφθηκε ως έναν από τους ΠΙΘΑΝΟΥΣ λόγους που ο άνδρας δεν τηλεφώνησε το ενδεχόμενο να του συνέβη κάτι κακό. Όλες σχεδόν οι απαντήσεις  επικεντρώνονται σε ΑΤΟΜΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ λόγους του καθενός και αποπνέουν μία καχυποψία για τον άνδρα. Είμαι βέβαιος πως ανάλογες θα ήταν και οι απαντήσεις που θα έδιναν οι άνδρες αν αντιστρέφαμε την υπόθεση και βάζαμε στη θέση του άνδρα που δεν τηλεφωνεί μια γυναίκα…..

    Πράγματι κανείς δεν σκέφτηκε πως μπορεί να συνέβη κάτι κακό… Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις –προσωπικά- ο νους μου θα πήγαινε περισσότερο στην αδιαφορία του άντρα προς εμένα παρά στο ότι συνέβη κάτι κακό… Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω ότι θα πήγαινε ποτέ στο κακό!! 

     

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 17-09-2012 στις 19:19 έγραψε...

    Ίσως σημεία της εποχής, ίσως πάλι όχι μόνο…..



    Δεν ξέρω αν είναι σημεία της εποχής… Εγώ πιστεύω πως είναι στον άνθρωπο.. Υπάρχουν μερικοί που βάζουν αμέσως με το νου τους το κακό.. Υπάρχουν άλλοι που δεν το κάνουν..


    sven
    17.09.2012, 21:21

    aimily,

    τα όσα επισημαίνω στο τελευταίο μου σχόλιο ΔΕΝ σημαίνει πως αναφέρονται σε σένα ή πως εσύ τα εννοείς. Απλά, με αφορμή το δικό σου σχόλιο, άδραξα την ευκαιρία να εξηγήσω λίγο περισσότερο ή σαφέστερα το backgroud του ερωτήματός μου.

    Το μόνο σημείο στο οποίο αναφέρομαι σε σένα είναι αυτό που γράφεις "...Εφόσον δεν γνωρίζουμε την οπτική πλευρά του άντρα στην ουσία δεν μπορεί να υπάρξει συζήτηση…". Με αυτό ως αφορμή έγραψα, μεταξύ άλλων, πως δεν είναι καθόλου απαραίτητο να γνωρίζουμε την οπτική του άντρα, γιατί αυτό, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι παντελως ΑΔΙΑΦΟΡΟ...

    Καλό βράδυ!!!


    aimily
    17.09.2012, 21:41

    Η αλήθεια είναι πως έγινες πιο σαφής... :) 

    Καλό βράδυ! 


    -----------------

    Καληνύχτα Κεμαλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aimily στις 18-09-2012 00:28 ]


    venceremos
    18.09.2012, 03:00

    λοιπον..τι θα εκανα..αναλογα ποσο κοντα ειχα ερθει στον αλλο και τη ανεση θα ειχα αναπτυξει απεναντι του..πιο μικρη οταν μου ειχε συμβει κατι αντιστοιχο περασα ενα καλοκαιρι περιμενοντας..τελικα το μυνημα που ηθελα ηρθε το Σεπτεμβρη και εγω ειχα φυσικα ηδη ξενερωσει..τελικα ποτε δεν εμαθα γιατι αργησε τοσο..υποψιαστηκα οτι οντως του ειχε συμβει κατι κακο..αλλα δεν μπορεσα ποτε να το επιβεβαιωσω..πιο μεγαλη θα ειχα στειλει εγω μηνυμα..αν με ενδιεφερε πολυ το ατομο..αλλα παιρνεις το ρισκο ο αλλος να σε πατησει, να σε παιξει, να σε θεωρησει δεδομενο..να εχει μοιρασει το τηλεφωνο σε αλλες εκατο εκτος απο σενα και να μην θυμαται ποια απολες εισαι χαχα..αλλα να μου πεις κι αυτο ειναι στο παιχνιδι..και το ρισκο και η απωλεια..παιρνεις τηλεφωνο αλλα παντα συγκρατημενος οταν ειδικα προκειται για μια γνωριμια μιας βραδιας..δηλαδη νταξει..αρκετα περιορισμενης αποψης..


    inkve
    18.09.2012, 04:25

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 18-09-2012 στις 03:00 έγραψε...

    λοιπον..τι θα εκανα..αναλογα ποσο κοντα ειχα ερθει στον αλλο και τη ανεση θα ειχα αναπτυξει απεναντι του..πιο μικρη οταν μου ειχε συμβει κατι αντιστοιχο περασα ενα καλοκαιρι περιμενοντας..τελικα το μυνημα που ηθελα ηρθε το Σεπτεμβρη και εγω ειχα φυσικα ηδη ξενερωσει..τελικα ποτε δεν εμαθα γιατι αργησε τοσο..υποψιαστηκα οτι οντως του ειχε συμβει κατι κακο..αλλα δεν μπορεσα ποτε να το επιβεβαιωσω..πιο μεγαλη θα ειχα στειλει εγω μηνυμα..αν με ενδιεφερε πολυ το ατομο..αλλα παιρνεις το ρισκο ο αλλος να σε πατησει, να σε παιξει, να σε θεωρησει δεδομενο..να εχει μοιρασει το τηλεφωνο σε αλλες εκατο εκτος απο σενα και να μην θυμαται ποια απολες εισαι χαχα..αλλα να μου πεις κι αυτο ειναι στο παιχνιδι..και το ρισκο και η απωλεια..παιρνεις τηλεφωνο αλλα παντα συγκρατημενος οταν ειδικα προκειται για μια γνωριμια μιας βραδιας..δηλαδη νταξει..αρκετα περιορισμενης αποψης..



    νοοτροπιες τυπου "αν παρω ειναι ρισκο μη με πατησει" η "θα με θεωρησει δεδομενη" ξερεις που οδηγουν??

    στο να περιμενεις ενα ολοκληρο καλοκαιρι....εκει οδηγουν...

    εγωισμοι δηλαδη και σκεπτικο cosmopolitan....

    οκ ο τυπος ηταν κατα γενικη ομολογια μαλακας....εσυ τι ησουν που περιμενες ενα τηλεφωνο ολο το καλοκαιρι?

    ελπιζω την επομενη οταν θα ερθει ο σεπτεμβρης να μαθεις οτι κατα την διαρκεια του καλοκαιριου βρηκε αλλη γκομενα....οχι επειδη ειμαι κακος...αλλα επειδη μονο ετσι θα μαθεις το παραπανω μαθημα..!!

    ΥΓ δεν σου επιτιθομαι...ομως τετοιου τυπου κολληματα μονο πισω σε πανε σαν ανθρωπο και στην προκειμενη σαν γυναικα...

    απαγκιστρωθειτε απο τετοιου ειδους κολληματα και εκφραστε αυτο που νιωθετε η μαλλον πιο σωστα διεκδικειστε αυτο που ποθειτε....

    αλλιως???οχι μονο καλοκαιρι...χιονια στο καμπαναριο...μαζι με ενα μπουκαλι τσιπουρο και βασιλη καρρα στο στερεοφωνικο!!

    με ολη την καλη διαθεση venceremos...εχεις και ομορφο nickname..!!


    venceremos
    18.09.2012, 18:00

    Χαχαχα.. τι δουλεια κανεις και ξενυχτας κ συ? χαχα.. ενα ολοκληρο καλοκαιρι...!χαχα..το οτι μπορω και τα συζηταω τωρα σημαινει οτι ειναι περασμενα ξεχασμενα..οχι απλα περασμενα ξεχασμενα αλλα ευτυχως παντα βρισκεται κατι πιο δυνατο να σε τραβηξει μπροστα..κοιτα φιλε μου ερωτευμενη ημουνα και πολυ μαλιστα..εχασα ενα καλοκαιρι αλλα κερδισα κατι στιγμες που θα θυμαμαι οσα και να ζησω.. χωρις να θελω να μειωσω αυτες που ακολουθησαν η θα ακολουθησουν.. δεν μετανιωνω ο,τι εζησα γιατι δεν πιεσα τα αισθηματα μου ουτε να ξεπερασω με το ζορι ουτε τιποτα..αλλωστε την αληθεια δεν την εμαθα ποτε..δεν πιστευω πως ηταν μαλακας..αλλα δεν εχει σημασια πια.. τελος παντων αυτα γινανε πριν απο πολλα χρονακια..οταν ημουν παιδι ακομα..δε θα αντιδρουσα το ιδιο τωρα μετα απο αυτες τις εμπειριες..ειμαι αρκετα ενεργητικη οταν μαρεσει καποιος υπερβολικα σε βαθμο που προλαβαινω καταστασεις χαχα..και παραλληλα συγκρατημενη θα λεγα.. τεσπα το μαθημα μου ειναι οτι καλυτερα να ξεκαθαριζεις πραματα και καταστασεις ωστε αν ο αλλος τελικα δεν σε καλυπτει δεν ανταποκρινεται σ αυτα που εσυ θες να φευγεις το γρηγοροτερο δυνατο πριν την πατησεις χαχα..γιατι στην τελικη αν δεν ειναι αυτο που θες οπως λες και συ απλα χανεις το χρονο σου.. ασχετο,εσενα το νικ σου τι σημαινει??χαχα και καρρα ακουω μονο για πλακα....χμμμ και δεν ειμαι χαχας μονο αισιοδοξος ανθρωπος, θαρχισουμε να απολογουμαστε που ειμαστε ευθυμοι σε λιγο μ αυτα που διαβαζουμε :P


    kamelia8
    18.09.2012, 23:22

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 18-09-2012 στις 03:00 έγραψε...

    αλλα παιρνεις το ρισκο ο αλλος να σε πατησει, να σε παιξει, να σε θεωρησει δεδομενο..να εχει μοιρασει το τηλεφωνο σε αλλες εκατο εκτος απο σενα και να μην θυμαται ποια απολες εισαι χαχα..





    Δε νομίζω ότι είναι ΤΟΣΟ μεγάλο ρίσκο ένα μήνυμα! Μια κίνηση θα κάνεις, δε θα του υποσχεθείς αιώνια αφοσίωση! Smile


    renabill
    20.09.2012, 09:59
    αν μου έκανε πραγματικά καλή εντύπωση θα τηλεφωνούσα μια φορά. Και θα έβλεπα μετά!