ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη

    Ξέρεις ότι είσαι 1% - 4% Νεάντερταλ;

    rodantho
    19.09.2012, 21:10

    Όλοι οι άνθρωποι εκτός των Αφρικανών είμαστε γενετικό μίγμα του σύγχρονου ανθρώπου (Homo sapiens) κατά 96 - 99% και Νεάντερταλ (Homo sapiens subsp. neanderthalis) κατά 1 - 4%. Πως εξηγείται αυτό λοιπόν;

    1. Ότι το κοινό γενετικό υλικό προέρχεται από έναν κοινό πρόγονο.

    2. Ότι οι σύγχρονοι άνθρωποι αναμίχθηκαν με τους Νεάντερταλ. Μάλιστα λόγω του γεγονότος ότι δεν βρέθηκε κοινό μιτοχονδριακό DNA (κάθε άνθρωπος το παίρνει αυτούσιο από την μητέρα του) αυτή η πιθανότητα ταιριάζει με την θεωρία ότι μόνο η ανάμιξη θηλυκού Homo sapiens και αρσενικού Νεάντερταλ μπορούσε να δώσει απογόνους ενώ το αντίθετο ήταν αδύνατο. Αυτό ουσιαστικά μοιάζει με την περίπτωση των μεγάλων αιλουροειδών λιοντάρι, τίγρης, τζάγκουαρ, λεοπαρδαλη. Μετα από μεγάλο χρονικό διάστημα που δεν ζευγάρωναν μεταξύ τους αυτά τα είδη (λόγω γεωγραφικών περιορισμών) εξελιχτήκαν διαφορετικά και έφτασαν στο σημείο όπου απέχουν μεταξύ τους γενετικά. Επειδή η γενετική απόσταση δεν είναι μεγάλη ως επί το πλείστον (με πολύ λίγες εξαιρέσεις) το κάθε ένα μπορεί να ζευγαρώσει με το άλλο είδος δίνοντας διαφορετικά εντυπωσιακά αιλουροειδή-υβρίδια όπως τα Liger, Tiglon, Ligouar, Tiguar, Leguar, Jagupard και πάει λέγοντας. Παίζει όμως σημαντικό ρόλο ποιό από τα δύο ζώα είναι αρσενικό η θυληκό για το ποιό υβρίδιο θα παρουμε και για το αν είναι δυνατή η ανάμιξη.

     

    Καμία από τις δύο θεωρίες δεν έχει αποκλειστεί προς το παρόν. Θα μου πείτε τι σχέση έχουν αυτά με την μουσική; Καμία …..για αυτό είναι και σε αυτήν την κατηγορία. Παρόλα αυτά έχουν σχέση με παλαιότερη συζήτηση περί ρατσιστικού ροκ, για να διευθετηθούν κάποια πράγματα και κάποιες ανακρίβειες σχετικά με τους Νεάντερταλ και τις γάτες που δεν είναι όλες ίδιες .... αλλά να που οι περισσότερες είναι. Τι ενδιαφέρουσα που είναι η φύση τελικά. Αυτό που σου φαίνεται απίστευτο είναι τελικά δυνατό. Καλό βράδυ να έχουμε όλοι.


    tallos
    19.09.2012, 21:53
    ο κρο μανιον τι ηταν;
    inkve
    20.09.2012, 02:53

    η αλλη ονομασια του  homo sapiens ειναι κρο μανιον...το ιδιο πραγμα ειναι

    rodantho...??

    ο κοινος προγονος του νεατερνταλ και του σαπιενς δεν ηταν αλλος απο τον homo erectus...

    ο erectus ηταν το πρωτο ανθρωποειδες που μεταναστευσε απο την αφρικη και μπηκε στην ευρωπη αλλα και στην ασια...

    οταν αλλαξε το κλιμα και στην ευρωπη υπηρχε καθεστος μονιμου παγετου οσοι erectus επιβιωσαν στο απομονωμενο αυτο περιβαλλον αλλαξαν στην παροδο χιλιαδων ετων σε νεατερνταλ...η αλλαγη αυτη εφερε και την μεταλλαξη στο γεννετικο υλικο και για αυτο δεν αναμιχθηκαν τα δυο ειδη...

    ο erectus που παρεμεινε στην αφρικη εξελιχθηκε διαδοχικα σε homo ergaster και μετεπειτα σε εμας τους homo sapiens...

    τα παραδειγματα που εφερες με τις γατες (liger κτλ)ειναι ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ γεννετικες προσμηξεις που αποφερουν ΣΤΕΙΡΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ....η φυση ειναι ενδιαφερουσα οπως λες αλλα οχι και χαζη θα συμπληρωσω....για αυτο τον λογο καποια ειδη ΔΕΝ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ,,,,

    εχει βρεθει σκελετος(σκορπισμενος)που φερει τα χαρακτηριστικα των νεατερνταλ αλλα και του σαπιενς,,,,

    για την ακριβεια φερει το κρανιο του σαπιενς(στρογγυλεμενο και μικροτερο)και ολος ο υπολοιπος ειναι νεατερνταλ....κοντα-χοντρα και δυνατα ακρα...

    ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΚΕΨΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΘΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΠΟΙΚΟΥΣΕ Ο ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟΙΚΗΣΕ Ο ΣΑΠΙΕΝΣ....

    ΚΑΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΘΑΒΑΝΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ(ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΕΚΤΟΥΣ)

    ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΕΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Ο ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΑΥΤΟΥΣΙΟΣ....ΑΠΛΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΑΝ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΡΑΝΙΟ ΣΑΠΙΕΝΣ

    ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΑΦΗΣΕΣ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΟΥ....ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΕΞΗΓΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΡΑΦΟΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΤΙ...\

    ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΓΕΝΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΛΟΓΩ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΗ,,,

    ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ..!!!ΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΒΛΕΠΕΙΣ???

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΘΑ ΓΙΝΑΝΕ....ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ...

    ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

    1)Ο ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΦΑΝΙΣΤΕΙ,,,,ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕΩΝ-ΘΑΝΑΤΩΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ 2% ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ....ΟΠΟΤΕ Η ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΜΙΞΗ ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕ ΚΑΠΩΣ ΤΗΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΘΑ ΕΥΜΕΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ...

    2)ΘΑ ΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΑΠΙΕΝΣ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ....ΑΥΤΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΑΚΡΑ....ΙΣΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΥΤΗ,,,ΙΣΩΣ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ...ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΓΚΕΓΑΛΟ...Ο ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΛΛΩΣΤΕ,,,,ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΛΑ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...Ο ΣΑΠΙΕΝΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΠΙΟ ΕΠΙΝΟΗΤΙΚΟΣ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ..

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ....

    ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ....


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 20-09-2012 02:57 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 20-09-2012 03:09 ]


    rodantho
    20.09.2012, 03:06
    Token, πρώτα από όλα τα γεννετικά τεστ έδειξαν ότι είμαστε πάνω από 99.5% όμοιοι με τους Νεάντερταλ...αυτό σημαίνει όχι και πολύ μακρυά και πιθανότατα στα όρια του ίδιου είδους. Έχει μάλιστα προταθεί ότι ανήκουμε στο ίδιο είδος και ο ένας ήταν υποείδος του άλλου. Τι έγινε λοιπόν. 300.000 - 600.000 χρονια πριν ένας κλαδος των ανθρώπων μετανάστευσε από την Αφρική στην Ευρώπη. Αυτοί οι άνθρωποι γύρω στα 190.000 χρόνια πριν λόγω του ότι παρέμειναν για χιλιάδες χρόνια χωριστά από τον κλάδο της Αφρικής (όπως το παράδειγμα με τα αιλουροειδή) άρχισαν να παρουσιάζουν λίγο διαφορετικό γονιδίωμα και χαρακτηριστικά. Αυτοί είναι οι Νεάντερταλ. Περίπου 60.000 με 45.000 χρόνια πριν ένας κλάδος των ανθρώπων που ζούσαν στην Αφρική , των μοντέρνων ανθρώπων (Cro-Magnon) άρχισε να μεταναστεύει στην Ευρώπη (δεύτερη έξοδος από την Αφρική) και εκεί συνάντησαν τους Νεάντερταλ. Γνωρίζουμε ότι έζησαν μαζί αλλά δεν ξέρουμε υπό ποιες συνθήκες μέχρι την εξαφάνιση ή την απορρόφηση των Νεάντερταλ από τους Cro-Magnon. Εδώ και 2 χρόνια λόγω του 1 - 4% DNA που μοιραζόμαστε αυτούσιο, είναι παγιωμένη άποψη στην πανεπιστημιακή κοινότητα ότι αναμιχθήκαμε. Μόλις πριν από 3- 4 εβδομάδες βγήκε μια νέα θεωρία που λέει ότι αυτό το 1 - 4% θα μπορούσε να προέρχεται από κοινό πρόγονο. Πάντως οι βασικοί υποστηρικτές και των δύο θεωριών αναγνωρίζουν την αντίθετη θεωρία ως πιθανή επίσης…σε αντίθεση με τον inkve που είναι απόλυτα σίγουρος ότι είμαστε ξεχωριστά είδη 100%. H έρευνα θα δείξει τι συνέβη.
    inkve
    20.09.2012, 03:12

    rodantho υποστηριζω αυτο που γραφω επειδη απλως εξηγω με λεπτομερεια οτι γραφω...

    για ριξε κανενα λινκ απο τις τελευταιες εξελιξεις ομως...αν και το ιντερνετ για τετοια θεματα δεν το εμπιστευομαι αλλα θελω πολυ να διαβασω τα τελευταια νεα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 20-09-2012 03:15 ]


    rodantho
    20.09.2012, 03:29
    Αγαπητέ inkve αισθάνομαι σαν να μου λες "έλα μπαρμπα να σου δείξω την δουλειά σου". Τέλος πάντων .... αντέχω γιατί κάποια από αυτά που γράφεις είναι για επίπεδο Βιολογίας κάτω του Δημοτικού. Πως να ζευγαρώσουν ελεύθερα στην φύση η τίγρης, το λιοντάρι, η λεοπάρδαλη, και το τζάγκουαρ όταν το ένα ζει στην Ασία, το άλλο στην Αφρική, το άλλο επίσης στην Αφρική αλλά σε διαφορετικά μέρη και το τελευταίο στην κεντρικη και Ν. Αμερική. Δυστυχώς δεν έιχαν ανακαλύψει το αεροπλάνο τα καημένα τα αιλουροειδή. Εμείς όμως που το ανακαλύψαμε, τα φέραμε κοντά και όταν τα φέραμε κοντα σε ζωολογικούς κήπους άρχισαν να αγαπιούνται και να γεννούν υβρίδια (). Εσύ κοντεύεις να μας πεις ότι φτιάχνουμε στο εργαστήριο Φρανκεστάιν....εδω δεν έδινε λεφτα ο Μπους να αποκωδικοποιηθει το γονιδίωμα της αρκούδας θα έδινε λεφτα να βγάλουμε ligers. Παρεπιπτώντως τα υβρίδια τίγρης με λιοντάρι είναι απολύτως γόνιμα αν ζευγαρώσουν ξανά με τίγρη ή λιοντάρι και παίρνουμε Liliger kai Litigon.
    rodantho
    20.09.2012, 03:38
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποκλείεις εντελώς να απορροφήθηκε ο Νεάντερταλ από τους Κρο Μανιόν. Η γεωγραφική απομόνωση μπορεί να οδηγήσει σε διαφορετικό είδος όμως όπως είναι προφανές αυτό δεν είναι μια διαδικασία που γίνεται απότομα. Υπάρχει ένα ενδιάμεσο στάδιο όπου παίρνουμε υβρίδια τα οποία όμως μπορεί να είναι και γόνιμα. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση μπορούμε να έχουμε ενδιάμεσες μορφές που αφομοιώνωνται η μπορουν να δημιουργήσουν τον δικό τους κλάδο. Όλα είναι πιθανά.
    inkve
    20.09.2012, 05:35

     

    χρονικό διάστημα που δεν ζευγάρωναν μεταξύ τους αυτά τα είδη (λόγω γεωγραφικών περιορισμών) εξελιχτήκαν διαφορετικά και έφτασαν στο σημείο όπου απέχουν μεταξύ τους γενετικά

    ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ....ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ Ο ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΚΑΙ Ο ΣΑΠΙΕΝΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΜΕΙΧΘΗΚΑΝ ΟΤΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ?

    οσο για τις γατες....τα ειδη αυτα δεν ζευγαρωνουν μεταξυ τους...ναι η γονιμοποιηση γινεται εργαστηριακα και οντως απογονοι υπαρχουν...με τρομερες δυσκολιες προς,η κατα την ενηλικιωση...αποξενωση...καταθλιψη..δυσκολια προσαρμογης...και εν τελη θανατος...η ευθανασια

    ολα αυτα τα υβριδια ειναι "κραχτες"ζωολογικων κηπων η τσιρκων...παγκοσμιως υπαρχουν διαμαρτυρομενες οργανωσεις ωστε να σταματησει η ανουσια αναπαραγωγη υβριδιων προς τερψην τουρισμου και δηθεν "καινουριων ειδων"...

    εισαι πολυ ρομαντικος να νομιζεις πως τα μεταφεραμε σε ζωολογικους κηπους και αγαπηθηκαν....δεν ξερω σε τι ταξη ταξινομεις εσυ τις γνωσεις μου ομως σιγουρα τετοια παραδειγματα ουτε στην χιονατη με τους 7 νανους δεν τα διαβαζεις...

    δεν παω να σου μαθω καμια δουλεια...αλλα αφου το ανεφερες...τι δουλεια κανεις?και αν ειναι οντως το επαγγελμα σου σχετικο με την συζητηση εγω θα χαρω να σε διαβασω....

    οποτε βαλε στην ακρη ειρωνιουλες και χαζα με αεροπλανακια και γραψε κατι με αρχη μεση και τελος....οπως ειδες στο προηγουμενο μηνυμα μεχρι τον erectus σε πηγα ωστε να τεμκηριωσω οτι εγραψα...μεχρι και για ευρηματα σου εγραψα...μεχρι και τι ηταν πιθανοτερο να συμβαινει εαν οντως ειχαμε επιτυχημενα αναμιχθει με τους νεατερνταλ σου εγραψα....

    ε πιστευω την δευτερα δημοτικου να την περασω...εσυ τι λες?

    επισης δεν ειδα να κανεις κανεναν σχολιασμο ως προς τον κοινο προγονο.....μηπως εκει ειναι οντως ολα επιστημονικα τεκμηριωμενα εστω στην πλειοψηφια τους??

    διοτι απο την στιγμη που δεν ειναι ολα 100% παντα αφηνουμε χωρο για περαιτερω ερευνα...ομως τα μεχρι τωρα στοιχεια αυτα που σου γραφω υποδεικνυουν....

    περιμενω σχολιασμο... επισης και απαντηση στην ερωτηση πως απο την στιγμη που γνωριζεις τι αλλαγες μπορει να φερει στο γεννετικο υλικο η χρονια απομονωση γιατι αποκλειεις το γεγονος να μην αναμιχθηκαμε με τους νεατερνταλ??

    οσο για τα υποειδη....ο σαπιενς ειχε ηδη "τελειοποιηθει"οταν εισεβαλε στην ευρωπη...δεν εξελιχθηκε περαιτερω μετα την συναντηση του με τον νεατερνταλ...αν υπηρχε η δυνατοτητα να μεταφερεις εναν σαπιενς σε βρεφικη ηλικια στην δικη μας εποχη δεν θα ειχε καμια διαφορα μεγαλωνοντας απο εσενα η εμενα....ο εγκεφαλος του ηταν το ιδιο εξελιγμενος....οι οποιες ανακαλυψεις και καινοτομιες που ακολουθησαν δεν ηταν θεμα αν θα γινουν....αλλα ποτε θα γινουν...

    αν υπηρχε υποειδος η υποειδη απο την μεταβαση που υποστηριζεις πως εγινε τοτε θα υπηρχαν ευρηματα...ειτε οστα που ναι μεν θα μοιαζουν αλλα θα ειναι προφανως διαφορετικα...ειτε διαφορετικα τυπου εργαλεια κλτ..


    rodantho
    20.09.2012, 19:54

    Λοιπόν επειδή δεν έχω άλλο χρόνο τα πράγματα είναι απλά. Παλιά ξέραμε ότι οι Νεάντερταλ είναι άλλο είδος. Το 2010 με την χρήση γενετικής αποκωδικοποιήσαμε το γονιδίωμα του Νεάντερταλ (http://www.sciencemag.org/content/328/5979/710). Το γονιδίωμα αυτό έδειξε ότι οι Νεάντερταλ ήταν σαφώς πιο κοντά στους σύγχρονους ανθρώπους από ότι περιμέναμε. Επίσης, έδειξε ότι οι Νεάντερταλ ήταν πιο κοντά στους μη Αφρικάνους παρά στους Αφρικάνους. Το άρθρο λέει ότι, εφόσον αποχωρίστηκαν από τον κλάδο μας και έφυγαν από την Αφρική, ο τελευταίος πιο κοντινός κρίκος με τους σύγχρονους ανθρώπους είναι οι άνθρωποι από την Αφρική. Θα έπρεπε δηλαδή να έχουν γονιδίωμα πιο κοντά στο Αφρικάνικο παρά στο μη-Αφρικάνικο. Και όμως η έρευνα έδειξε ότι οι Ευρωπαίοι ας πούμε συγγενεύουν περισσότερο με τους Νεάντερταλ από ότι οι Αφρικάνοι (http://www.sciencemag.org/site/special/neandertal/feature/genomics.html). Η μόνη λογική εξήγηση που βρήκε η επιστήμη για αυτό το αποτέλεσμα ήταν ότι για να είναι πιο κοντά στους Ευρωπαίους οι Νεάντερταλ θα έπρεπε να έχουν αναμιχθεί με αυτούς μετά την έξοδο τους από την Αφρική….κάτι που είναι απόλυτα λογικό. Αυτή λοιπόν είναι η κυριαρχούσα άποψη για το θέμα….και αυτήν παρέθεσα…για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είχα διαβάσει καμία άλλη άποψη. Πριν από 3 εβδομάδες παρουσιάστηκε η άποψη ότι θεωρητικά θα μπορούσε η ομοιότητα μεταξύ Νεάντερταλ και Ευρωπαίων να εξηγηθεί μέσω ενός κοινού προγόνου από την Βόρεια Αφρική (http://www.pnas.org/content/109/35/13956). Γιατί δεν την ανέφερα πιο πριν; ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ. Η θεωρία αυτή είναι 3 εβδομάδων και σίγουρα ταράσσει τα νερά στην παγιωμένη αντίληψη ότι οι Νεάντερταλ και οι σύγχρονοι άνθρωποι αναμίχθηκαν. Υπόψιν όμως ότι είναι μόνο 3 εβδομάδων θεωρία. Είμαι απόλυτα σίγουρος inkve ότι δεν είχες ιδέα για όλες αυτές τις επιστημονικές ανακαλύψεις των τελευταίων 2 χρόνων και τις επιστημονικές απόψεις πάνω στο θέμα. Φαίνεται από τα γραφόμενά σου άλλωστε. Εμένα είναι η δουλειά μου να διαβάζω αυτά τα θέματα και μπορώ να σου πω τι πιστεύουν οι επιστήμονες με πηγές όπως κάνουμε σε όλες τις επιστημονικές δημοσιεύσεις. Αν λοιπόν έχεις πίστη (αν και στην επιστήμη η μη θεμελιωμένη πίστη είναι πολύ κακό πράγμα) τότε μπορείς να γράψεις στους καθηγητές που δημοσίευσαν αυτά τα άρθρα και να τους πεις την άποψή σου πείθοντάς τους για αυτά που πιστεύεις. Ούτε γραμματέας τους είμαι ούτε διδακτορικός φοιτητής τους. Καλό διάβασμα με τα άρθρα που σου έστειλα...ελπίζω να τα διαβάσεις. Και επειδή βλέπω ότι κοιτάς πάρα πολύ τα αρχαιολογικά ευρήματα που συμφωνώ ότι είναι σημαντικά, θα σου πω κάτι. Το θέμα που συζητάμε είναι θέμα προέλευσης προγόνων και ουσιαστικά ένα θέμα πατρότητας, μητρότητας σε πολλες χιλιάδες χρόνια. Χωρίς να θέλω να υποσκελίσω άλλες επιστήμες, όταν κοιτάμε πατρότητα και μητρότητα, το γονιδίωμα είναι το απόλυτο στανταρ και όλα τα άλλα απλά συμπληρωματικά. ΣΤην τελική αν θέλεις να αποδείξεις ότι προέρχεσαι από κάπου το μόνο αποδεκτό τεστ είναι το γονιδιακό τεστ. Άρα το βασικό είναι να εξηγήσουμε πως είμαστε σαν Ευρωπαίοι πιο κοντά στους Νεάντερταλ από ότι οι Αφρικάνοι. Αυτοί λοιπόν οι σημαντικοί επιστήμονες πιστεύω να απαντούν στις διάφορες ερωτήσεις που μου έχεις θέσει...υπόψιν δεν είμαι πιστός...είμαι επιστήμονας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rodantho στις 20-09-2012 20:08 ]


    rodantho
    20.09.2012, 19:57

    Και μια μικρή διόρθωση, δεν υπάρχει τελειοποίηση στην φύση...υπάρχει εξέλιξη. Το τέλειο ενέχει μέσα του την ρατσιστική έννοια της ανωτερώτητας και της κατωτερότητας...είμαστε διαφορετικές εκφάνσεις της ζωής...δεν υπάρχει τελειότητα...υπάρχει το περιβάλλον και η ικανότητα κάθε οργανισμού να επιβιώνει σε αυτό το περιβάλλον.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rodantho στις 20-09-2012 19:58 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rodantho στις 20-09-2012 20:34 ]


    rodantho
    20.09.2012, 20:32
    Και κάτι για τις γάτες, μιας και έχω και κάποια σχέση με το άθλημα. Τα περισσότερα από αυτά τα υβρίδια είναι καταγεγραμμένα επιστημονικά εδώ και 50 - 100 χρόνια. Για παράδειγμα η πρώτη γνωστή γραπτή απόδειξη υπαρξης liger ειναι από το 1823 ενώ υπάρχει ζωγραφιά από το 1798. Τις εποχές εκείνες λοιπόν δεν υπήρχαν εργαστήρια που να ασχολούνται με την γεννετική, την γονιμότητα ζώων κλπ κλπ ..όπως υποθέτω όλοι γνωρίζουμε. Το να παρουσιάζεις ότι όλα αυτά τα υβρίδια είναι αποτέλεσμα εργαστηριακής έρευνας είναι προφανές ότι δεν στέκει....απλά γελοιοποιείσαι. Υπάρχουν χιλιάδες μαρτυρίες και είναι γνωστό στον επιστημονικό κοσμο εδω και αιωνες οτι τα ειδη Panthera οταν βρεθούν μεταξυ τους ερχονται σε σεξουαλικη επαφη. Σου έστειλα το βίντεο αλλά το αποσιώπησες () σαν να μην υπάρχει. Κατάλαβέ το όταν χωρίζονται δύο είδη ο χωρσιμός δεν είναι απότομος. Οι γεννετικές αλλαγές είναι σταδιακές στο DNA και προφανώς τα δύο είδη έρχονται σε μια φάση όπου τα γονίδια είναι διαφορετικά αλλά υπάρχει ακόμα η δυνατότητα τεκνοποιήσης. Δεν είναι δυνατόν ξαφνικά να αλλάξουν τόσο πολυ τα γονιδια που είναι αδυνατον να παραχθει απόγονος. Έτσι έχουμε παντα το σταδιο των υβριδίων όταν χωρίζονται δυο είδη. Βάλε το μυαλο σου να δουλεψει...
    inkve
    20.09.2012, 20:47

    και εσυ ειναι προφανες οτι μπερδεψες τα λογια μου rodantho...

    εγω απλα υποστηριζω πως ο νεατερνταλ ηταν αλλο ειδος και δεν προηλθαμε απο εκει....γονιδιακα φυσικα και θα εχει πολλες ομοιοτητες αφου ηταν επισης ανθρωπος...ολοι οι εν ζωη οργανισμοι πανω στον πλανητη εχουμε γονιδιακες ομοιοτητες....ποσο μαλλον δυο ανθρωπινα ειδη....

    πιστευεις πως μου φαινεται περιεργο ο νεατερνταλ να φερει περισσοτερες γονιδιακες ομοιοτητες με ευρωπαιους και οχι με αφρικανους??

    η διαφορα στο γενετικο υλικο δεν αποκλειει ομοιοτητες...αποκλειει στις περισσοτερες περιπτωσεις ομως την αναπαραγωγη...

    εκει ειναι εμενα η νυξη μου...η αναπαραγωγη...οχι οι ομοιοτητες

    την τελειοποιηση ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ την εβαλα σε εισαγωγικα...."τελειοποιηση"....πιστευω οτι καταλαβαινομαστε....μην εξηγουμαστε και  πιανομαστε απο μια λεξη...

    ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.....Ο ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΒΟΡΕΙΟΑΦΡΙΚΑΝΟΣ ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Ο HOMO ERECTUS....

    ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ....ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΘΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

    ΕΣΥ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ....ΕΓΩ ΣΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΩ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΩ...ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...

    ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ....ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ...ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ....ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΕΙΔΗ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΟΥΜΕ ΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΟΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ....

    ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ...


    rodantho
    21.09.2012, 00:21
    Βρε άνθρωπέ μου όταν εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια πριν χωρίσαμε με τον Νεάντερταλ είμασταν στην Αφρική. Ο Νεάντερταλ ήρθε στην Ευρώπη και χαθήκαμε. Μετά εμείς χωρίσαμε σε Ευρωπαίους και Αφρικάνους πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια. Οι Ευρωπαίοι που ήρθαν εδω απομονώθηκαν απο τους Αφρικάνους συνανθρώπους μας και εξελίχθηκαν διαφορετικά. Ο συνδετικός κρίκος λοιπόν των Ευρωπαίων και των Νεάντερταλ είναι οι Αφρικάνοι. Γενετικά όμως οι θεωρητικά πιο απομακρυσμένοι Νεάντερταλ και Ευρωπαίοι είναι γενετικά πιο κοντά και ο θεωρητικά συνδετικός κρίκος είναι πιο μακρυά και από τους δύο. Επίσης παρατηρούμε γενετικό υλικό να δείχνει ότι έχει περάσει από τους Ευρωπαίους στους Νεάντερταλ ή το αντίστροφο. Το πιο προφανές ότι για να περάσει αυτό το υλικό απο τον ένα στον άλλον ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΙΞΗ ΤΩΝ ΜΟΝΤΕΡΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ. Πως αλλοιώς θα το πήραμε το γενετικό υλικο των Νεάντερταλ; Εβρεχε γενετικό υλικό Νεάντερταλ και ανοίγαμε το στόμα. Μόνο με την ανάμιξη αποκτιεται το γενετικό υλικό...ή από έναν κοινό πρόγονο...ο οποίος όμως επίσης πρέπει να βρεθεί. Δεν έχει βρεθεί ακόμα αυτός ο πρόγονος που υποστιρίζει αυτή η νέα θεωρία που βγήκε πριν από 3 εβδομάδες. Τι δεν κατάλαβες τώρα πες μου. Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν προέρχεσαι μόνο από έναν άνθρωπο. Μπορεί να προέρχεσαι και από τον Νεάντερταλ κατά ένα ποσοστό...αυτό λέμε. Τίποτα δεν προέρχεται 100% από κάτι, πάντα μιλάμε με ποσοστά.
    rodantho
    21.09.2012, 00:26
    Τι θα πει βοήθησε στην εξέλιξη του ανθρώπου; Δεν υπάρχει βοήθεια ή μη. Υπάρχει ένας μοντέρνος άνθρωπος που πιθανότατα καμια φορά ζευγάρωνε με Νεάντερταλ ή πήρε κοινά χαρακτηριστικά από εναν πρόγονο. Τι θα γινόταν αν δεν ζευγάρωνε ή δεν τα έπαιρνε; Ποτέ δεν θα μάθουμε. Η φύση δεν δουλεύει με σκοπό...οι θρησκείες δουλεύουν με σκοπό. Θα πω μια μπούρδα έτσι που μου κατέβηκε....ίσως να μην μπορούσαμε να αντέξουμε στο κρύο αν δεν είχαμε πάρει κάποια γονίδια από τον Νεάντερταλ (γνωστός για την αντοχή στο κρύο). Οπότε ίσως να μην μπορούσαμε να ζήσουμε σε άλλη ζώνη εκτός της τροπικής. Ποτέ δεν θα μάθουμε.
    rodantho
    21.09.2012, 00:31
    Να θυμίσω για την κατανόηση αυτών που λέω ότι ο ορισμός του είδους στους ανώτερους οργανισμούς ορίζεται σχεδόν αποκλειστικά από την ικανότητα τους να ζευγαρώνουν επιτυχώς.
    rodantho
    21.09.2012, 00:34
    Ο bassboost είπε για βελτίωση, εγώ ποτε δεν μιλάω για βελτιώσεις, τελειοποιήσεις κλπ κλπ. Μιλάω μόνο για αλλαγές όπως κάθε βιολόγος που θέλει να σεβεται τον εαυτό του. Κάθε νύξη ανωτερώτητας, βελτίωσης, τελειοποίησης είναι απολύτως ασύμβατη με την λογική της θεωρίας της εξέλιξης. Έχουμε εξέλιξη όχι βελτίωση.
    rodantho
    21.09.2012, 00:35
    Από την στιγμή που αναφέρεσαι σε τελειοποίηση, υπαινίσεσαι ότι υπάρχει κάποια δύναμη που προσπαθεί να βελτιώσει κάτι. Δεν υπάρχει βελτίωση ποτέ.
    inkve
    21.09.2012, 00:59

    rodantho??

    ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΡΕ ΦΙΛΕ....ΤΕΛΕΙΩΣΕ....ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ..ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ!!!!!!!!!ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!!

    ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟ ΠΡΟΓΟΝΟ....

    ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ....

    ΠΡΩΤΟΝ....Ο ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ....ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΟΓΟ...

    ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΠΑΓΕΤΩΝΩΝ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΣΕ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΗΤΑΝ Ο HOMO ERECTUS....ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΟΙΝΟΣ ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΤΩΝ ΣΑΠΙΕΝΣ ΚΑΙ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ....

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΝ ΖΩΗ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΟΝΙΔΙΑΚΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ....ΑΝΑΜΙΧΘΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ???ΟΧΙ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΟΙΝΑ..

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΕΙΔΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ DNA???ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΜΙΧΘΗΚΑΜΕ....

    ΑΠΛΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....Ε ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ..!!!!ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΥΡΗΜΑ...Η ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΜΗ ΘΕΩΡΙΑ ΒΑΣΗ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΕΠΑΡΚΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΑΝΑΜΙΧΘΗΚΑΝ....

    ΕΓΩ ΣΤΟ ΑΠΛΟΠΟΙΩ....ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΑΜΙΧΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ....ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΕΝΟ ΜΕΤΩΠΟ....?ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΡΑΝΙΟ...?ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΑΚΡΑ..?ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΘΕΙ....

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ...ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΑΝΑΜΙΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ....


    rodantho
    21.09.2012, 11:38
    Όσον αφορά τα περί τελειοποίησης και βελτίωσης στα τελευταία μυνήματα δεν αναφερόταν σε εσένα....δεν είσαι μονος στην συζητηση
    rodantho
    21.09.2012, 11:50

    Αγαπητέ inkve εννοώ ότι ο κλάδος και όχι ο ίδιος ο Νεάντερταλ μετοίκησε. Τέλος πάντων. Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις καμία απολύτως ιδέα για την επιστήμη της βιολογίας, και επομένως ότι και να λένε και ότι και να γράφουν σημαντικοι επιστήμονες στον τομέα σε αφήνει αδιάφορο. Ο τραγουδιστής Πασχάλης λοιπόν όταν θα πάει η κόρη του στο δικαστήριο να διεκδικήσει την περιουσία του θα μπορεί να πει..."κύριε δικαστη...όλα τα ζώα έχουν ομοιότητες μεταξύ τους....αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή αυτή η κοπέλα έχει ομοιότητες με εμένα είναι κόρη μου". Είσαι απολύτως άσχετος με θέματα βιολογίας και δυστυχώς δεν μπορω να πείσω κάποιον ο οποιός έχει πλήρη άγνοια για την επιστήμη γενικότερα. Λυπάμαι αλλά απλά έπρέπε να γνωρίζεις ότι υπάρχουν επίπεδα ομοιότητας γονιδιακής. Άλλη η ομοιότητα με την αγελάδα και άλλη η ομοιότητα με τον συνάνθρωπό μας. Αυτό φαίνεται στο DNA καθαρά. Κοιτώντας το DNA μπορείς να πεις καθαρά από που προέρχεται κάποιος. Αυτές τις τεχνικές αποδέχεται όλος ο κόσμος, όλη η επιστήμη, όλα τα κράτη και όλα τα δικαστήρια. Αν εσύ δεν δέχεσαι αυτές τις τεχνικές μπορείς να ζεις στον δικό σου κόσμο...κανένα πρόβλημα. Η απάντησή σου είναι στα επίπεδα παιδιού Δημοτικού...λυπάμαι. Δεν έχεις κανένα απολύτως ενδιαφέρον για την επιστήμη...ή μάλλον να το πω καλύτερα σε ενδιαφέρει μυωπικά μόνο ένα μικρό μέρος της επιστήμης στο οποίο επικεντρώνεσαι και όταν κάποια άλλη επιστήμη σου δείχνει τον δρόμο τότε κολλάς λέγοντας ότι όλα τα ζώα έχουν ομοιότητες μεταξύ τους....... Λυπάμαι.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rodantho στις 21-09-2012 13:03 ]