ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Αναζήτηση Digital Piano - Stage piano

    Cuthalion
    20.09.2012, 22:25

    Καλησπέρα σας

           Ψάχνω εδώ και καιρό ψηφιακά πιάνα, stage πιάνα κτλ. Το θέμα είναι ότι μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική και ιδιαίτερα το όργανο pianoforte. Δεν υπάρχει όμως η δυνατότητα για αγορά πιάνου. Έχω ένα Yamaha psr-290 αρμόνιο με το οποίο παίζω 5 χρόνια όταν θέλω να ηρεμώ. Αλλά έχει μόνο 61 πλήκτρα και αυτό μπορεί να γίνει πολύ εκνευριστικό! Οπότε κατέληξα ότι είναι καιρός να πάρω ένα ψηφιακό πιάνο με 88 πλήκτρα. Τα stage piano είναι ευέλικτα αλλά πιστεύω ότι δεν αξίζουν αγορές πάνω από 1500 euro για τέτοιο εκτός και αν παίζει κανείς σε συναυλιές. Τα digital piano έχουν καλύτερη αίσθηση αλλά θα μου μείνει αξέχαστο όταν μπήκα στο naka και δοκίμασα το yamaha clp 380 που είναι από τα πιο ακριβά. Αμέσως μετά άρχισα να παίζω σε ένα όρθιο πιάνο Yamaha και ξενέρωσα. Καμία σχέση. Σε όλα τα επίπεδα. Έχω παίξει και σε πιάνο με ουρά σε ξενοδοχείο. Ακόμα καλύτερα.! Δεν ξεκόλαγα! Έχω πρόσβαση σε piano 3km από το σπίτι μου στο οποίο μπορώ να κάνω εξάσκηση που και που. Ίσως αργότερα να ξεκινήσω και μαθήματα πιάνου για να έχω και σωστή εκπαίδευση. Διαβάζω ένα βιβλίο του Δέλλιου για θεωρία όταν βρίσκω κάτι που δεν γνωρίζω. Εντωμεταξύ ασχολούμαι με το τένις 11 χρόνια. Έχω ακούσει ότι αυτό επηρεάζει τη τεχνική του πιανίστα. Ισχύει??? Αυτά....off topic όμως..... ->

           Οπότε γενικότερα θέλω ένα digital πιάνο που να έχει πραγματικά καλό ήχο και αν γίνεται καλή αίσθηση. Επίσης να έχει κλαβιέ με δυναμική δειγματοληψία. Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το Kawai CN34....Είναι λίγο ακριβό όμως. Το CL36 είναι καλό. ?Το CN23? Μετά βλέπω υπάρχει και ένα πιο φθηνό Roland F120.Είναι καλό ή απλά θα πληρώσω τη μάρκα?? Ποιο ακριβό λίγο το RP301.   Θέλω να ακούσω κριτικές γι'αυτά και θα ήθελα επίσης να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που να μπορώ να τα δοκιμάζω από κοντά. Μένω Αθήνα. Νομίζω ο Διαμαντόπουλος με καλύπτει για τα Kawai. Roland που μπορεί να δοκιμάσει κανείς?? Αν μου τη δώσει για stage piano Kurzweil SP4-8 και Kawai mp6 είναι καλά.? Kurzweil που μπορώ να δοκιμάσω?Μην μου προτείνετε Nord stage, V piano και τέτοια είπα δεν έχω τη πολυτέλεια. Ευχαριστώ για την υπομονή σας 

    Με εκτίμηση 

    Αλέξανδρος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cuthalion στις 20-09-2012 22:30 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cuthalion στις 20-09-2012 22:32 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cuthalion στις 20-09-2012 22:35 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cuthalion στις 20-09-2012 22:48 ]


    FUZIS
    07.01.2013, 07:48

    Φίλε Αλέξανδρε είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα. Εχω περίπου τις ίδιες απορίες  και ελπίζω κάποιος φίλος να μας βοηθήσει.


    nasiaser
    07.01.2013, 09:07
    Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά! Είχα τις ίδιες ακριβώς απορίες με σας, και έψαχνα το θέμα του ψηφιακού πιάνου για μεγάλο διάστημα, και οι γνώμες που άκουσα ήταν πολλές και ποικίλες. Ισχύει-και πιστεύω κανείς δε θα διαφωνήσει μ' αυτό- ο γενικός κανόνας ότι καλό είναι να δοκιμάσει κανείς και μετά να αποφασίσει. Εγώ προσωπικά δεν είχα αυτή την πολυτέλεια, καθώς μένω στην επαρχία, οπότε βασίστηκα αποκλειστικά και μόνο στις γνώμες όσων είχαν την ευχαρίστηση να μου απαντήσουν. Παράλληλα, έλαβα υπόψη μου κι άλλους παράγοντες, όπως πχ τις ευκολίες πληρωμής: ο Διαμαντόπουλος, λόγου χαρη, όταν αγόραζα πιάνο δε δεχόταν πιστωτικές. Μόλις αγόρασα πιάνο, με πήρανε τηλέφωνο και μου είπαν ότι δέχονται! Πολύ αργά! Τέλος πάντων, εγω πήρα το Roland HP503. Ηθελα το 505, αλλά η αντιπροσωπεία δεν το είχε, γιατί , μάλλον λόγω δυσχερειών ρευστότητας δεν έφερνε πολλά κομμάτια, και δεν ήταν σίγουρο πότε και αν θα το φέρνανε. Είναι πάρα πολύ καλό. Συνέκρινα τον ήχο και το πλήκτρο του με τα Yamaha (τα κλασσικα) του ωδείου: ο ήχος είναι υπέροχος (νομίζω η δειγματοληψία είναι από Steinway) και το πλήκτρο πολύ καλό- ίσως λίγο πιο σκληρό από τα πιάνα του ωδείου, αλλά ωστόσο πολύ καλό.Δεν έχει και πολλα ηλεκτρονικά μαραφέτια (δε με νοιάζει έτσι κι αλλιώς, για πιάνο το πήρα, όχι για αρμόνιο). Το συστήνω ανεπιφύλακτα, αν θέλετε κάτι που να προσεγγίζει αρκετά το κλασσικό πιάνο, αλλά να είναι ψηφιακό.