ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Λογοτεχνικό παιχνίδι με βιβλία

    jorge
    21.09.2012, 19:41

    Διεθνής εβδομάδα βιβλίου.

    Ο κανόνας: Πιάστε το πιο κοντινό βιβλίο, πηγαίνετε στη σελ. 52, και αντιγράψτε την 5η πρόταση εδώ.
    Μην αναφέρετε το βιβλίο.

    "Μετά θυμήθηκε το αντικείμενο του ραντεβού του και, βγάζοντας το μοβ μεταξωτό μαντίλι που εξείχε από την πάνω τσέπη του σακακιού του, σκούπισε το μέτωπό του"


    venceremos
    21.09.2012, 22:13

    Μεταφρασμενο οσο πιο πιστα γινεται απο μενα για να μην μεταφερω το πρωτοτυπο γερμανικο κειμενο

    Ειδα, πως οι σερβιτοροι της καφετεριας μετα απο συντομη συνομιλια στον παγκο πηγαν απο κοινου στο τραπεζι της, μαλλον περισσοτερο τυπικα παρα επισημα, και παρολο που μιλουσαν δειλα και ησυχα, ακουσα, οτι της εκφρασανε πολυ γενικα τα συλλυπητηρια τους..


    mary_omikron
    22.09.2012, 19:11

    ""Κι εγώ που δεν την αναζητούσα, που μου μύριζε νοσηρότητα, θανατίλα και δεν ακολούθησα κανέναν απ΄αυτούς τους δρόμους, έπρεπε να τα βολέψω στον κόσμο όντας πράγματι ανέστιος, -πιο ανέστιος, πλάνης και ξένος κι από τους περιπλανώμενους χίπηδες Γνωστικούς του Εύαγρου.""

    --------------------

    Ωραίο θεματάκι αλλά γιατί να μην γράφουμε από πιο βιβλίο ή έστω συγγραφέα είναι?

    ΥΓ. Εγώ "έκλεψα" λίγο στο παιχνίδι... Το απόσπασμα είναι απ΄το τρίτο βιβλίο, στα δύο πρώτα η 5η πρόταση της σ. 52 ήταν σχεδόν μονολεκτικές Innocent 


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    22.09.2012, 20:50

    Ο Κόλιας έπεσε σε κώμα και την άλλη μέρα εξέπνευσε.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    22.09.2012, 21:02

    Κατά τον πρώτο αιώνα της αυτοκρατορίας,  των προσώπων και οι χειρονομίες έκαναν πρόδηλο τον πολυεθνικό χαρακτήρα της Κωνσταντινουπόλεως.

    Υ.Γ. Και εγώ έκλεψα, γιατί διαβάζω παράλληλα 2 βιβλία.{#emotions_dlg.sad}


    mary_omikron
    22.09.2012, 21:43

    ""Με το θόρυβο που έκανε η χειροβομβίδα καθώς αναπηδούσε και το συριχτό ήχο της αναπνοής του Ντραγκοσάνι να ηχούν στ΄αυτιά του, άνοιξε την ατσάλινη πόρτα που τον έβγαζε στην αυλή και την έκλεισε ερμητικά πίσω του.""

    -------------------------------

    * Ευαγγελία από οποιοδήποτε βιβλίο μπορεί να είναι, όχι απ΄αυτά που διαβάζονται τώρα :) άρα έχουμε περιθώρια.

    * Πάντως διαπιστώνω οταν πρέπει να επιλέξεις συγκεκριμένη σελιδα και πρόταση το αποτέλεσμα έχει πλάκα.. Πολλές φορές καμμιά σχέση με το ύφος και το είδος του βιβλίου :)


    sillia
    23.09.2012, 10:56

    Πολύ ενδιαφέρον το βρίσκω...κάτι σαν παιχνίδι !Μπραβισιμο...Smile

    Ήταν παραδοξολογία αυτό?ρώτησε ο κύριος Έρσκιν.Δεν νομίζω.Ίσως και να 'ταν! Εν πάσει περιπτώσει,η μέθοδος της παραδοξολογίας είναι ο δρόμος για την αλήθεια.Για να δοκιμάσουμε την πραγματικότητα, πρέπει να την βάλουμε να περπατήσει πάνω σ'ένα τεντωμένο σκοινί.'Οταν οι αλήθειες γίνουν ακροβάτισσες τότε μπορούμε να τις κρίνουμε !


    mary_omikron
    23.09.2012, 22:02

    "" Είναι φτιαγμένο σαν κι εμάς αλλά ο τρόπος που κινείται δείχνει οτι δεν είναι της ράτσας μας.""


    vicobubble
    23.09.2012, 22:45
    "Η μυρουδια του σπίρτου ειχε φτασει ως την αντικρυνη μερια του τραπεζιου, κι ο Παμπλο ειχε ξεχωρισει το γνωριμο συστατικο του."
    tallos
    23.09.2012, 23:32
    προσελαβα μια νεα ομαδα στη θεση των προηγουμενων,ουτως ωστε η νεα γενια να γινει η ραβδος των γηρατειων
    trelakias
    23.09.2012, 23:41

    Εγώ θα σας πω μόλις φτάσω στη σελίδα 52...


    aviectus
    24.09.2012, 00:40

    δεν θα το μεταφρασω καθως θα πραξω αμαρτια.

    - Mithrandirwhy the Halfling?

     - I found it is the small everyday deeds of ordinary folk that keep the darkness at bay… small acts of kindness and love.


    loukas76gr
    24.09.2012, 14:39

    "Είναι πράγμα αυτό; Με καρό πουκάμισο θα εμφανιστείς; Τόσα ρούχα έχεις!"

    Πήρα όλη τη φράση από το διάλογο, που περιέχει την 5η πρόταση...


    venceremos
    24.09.2012, 18:02

    Λοιπον αυτη η ατακα μαρεσε πολυ Silllia...

    'Οταν οι αλήθειες γίνουν ακροβάτισσες τότε μπορούμε να τις κρίνουμε.. Καλοοο...

    Παραθετω και γω..

    "Ειναι καιρος, απο δω και περα να ταξιδεψεις μονος σου.."


    yokor
    24.09.2012, 22:27
    -Σιγά σιγά συνηθίζεις, και τελικά ούτε καν που τα βλέπεις αυτά τα συνθήματα, είπε η Βέρα. :)
    alicia0
    25.09.2012, 12:10
    "Ε, να", τόλμησε να πει "αυτός νομίζει πως είναι αυτός ο πρίγκιπας, αλλά στην πραγματικότητα αυτός είναι η κόρη του άλλου βασιλιά, που έχει μεταμφιεστεί σε άντρα".
    loukas76gr
    25.01.2013, 23:29
    Τα μάτια του παππού Ισμαήλ πετούσαν σπίθες, κι έστεκα ν' ακούσω πριν μπω στο δωμάτιό μου.
    tallos
    26.01.2013, 11:55
    ξεσπαει καταιγιδα,η ηρωιδα με την κορη του ηρωα ειναι δτο δασος.