ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη
    ORFEASMIRSINIS
    22.09.2012, 10:09

      Αθλητισμός σε ένα μουσικό site? Ναι διότι ο Αθλητισμός και η Μουσική ήταν άρρηκτα δεμένα, πάντα, απο τους προγόνους μας ακόμα. Οι μεγάλοι αθλητικοί αγώνες είχαν και μουσικούς διαγωνισμούς.

       Στα δεκάδες χιλιάδες μέλη του MH, υπάρχουν σίγουρα πολλοί, που ασχολούνται με αυτό το ωραίο άθλημα, το οποίο, ας μου επιτραπεί ο παραλληλισμός, έχει απο τεχνικής απόψεως, τον ίδιο βαθμό δυσκολίας, που έχει και η  εκμάθηση, ενός μουσικού οργάνου.

      Εδώ μπορεί να υπάρξει χώρος για αλληλογνωριμία μελών που παίζουν, σε αναζήτηση συμπαίχτη-αντιπάλου.

       Επίσης ανάλυση κάποιων τεχνικών θεμάτων, ανάρτηση videos κ.λ.π.

       Ξεκινώ με την ανάρτηση ενος βίντεο του καλλιτέχνη, του Νουρέγιεφ του τέννις, του απίστευτου Roger Federer, με μια ανάλυση APAS System, στο φοβερό του Forehand

              
    Link

    ">

       Υ.Γ. δεν ήξερα εαν έπρεπε να μπει στα ανάλαφρα, ας το δούν οι Mods


    jorge
    22.09.2012, 10:49
    Όχι, καλά έκανες. Παίζω κι εγώ τένις, σε αρκετά μέτριο επίπεδο. Δυστυχώς λόγω περικοπών, ο Δήμος Παλλήνης έκοψε το πρόγραμμα τένις για τους πιο προχωρημένους και είμαι σε αναζήτηση...

    Καταπληκτικό βιντεάκι.
    ORFEASMIRSINIS
    22.09.2012, 11:17

      Ευχαριστώ jorge, περιμένω κι άλλους που παίζουν, να "δηλώσουν συμμετοχή" στο MH T.C., για ανταλλαγή ... μπαλιών, απόψεων κ.λπ.


    ORFEASMIRSINIS
    12.10.2012, 00:18

     Και για να "αναζοπυρώσουμε" λίγο το θέμα, ένα πολύ ωραίο βιντεάκι με το Forehand Grip του Roger.

      Αξίζει να προσέξουμε πως η άκρη της λαβής της ρακέτας "εγκλωβίζεται" τελείως μέσα στην παλάμη, δίνοντας μεγάλη ευελιξία στον καρπό

      

        


    jorge
    12.10.2012, 00:34
    Ωραία τα βιντεάκια, δεν ειχα κατσει ποτέ να ψάξω τέτοια λεπτομέρεια. Κανένας άλλος τενίστας να κανονίσουμε κανένα διπλάκι;