ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Οι πρώτες μου συνθέσεις.Τί έχετε να πείτε;

    Antonis89P
    23.09.2012, 16:42

    Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Πρόσφατα έγραψα τρία κομμάτια για πιάνο και θα ήθελα να ακούσω σχόλια όλων και γνώμες. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ..!!!!

    α)
    Link

    " target="_new">


    Link

    " target="_new">

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας. Καλό απόγευμα σε όλους..!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-09-2012 12:15 ]


    tapak
    24.09.2012, 08:12
    εξαιρετικές συνθέσεις
    Antonis89P
    24.09.2012, 09:40
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..!!!!!!
    noizreduction
    24.09.2012, 10:46

    Ομορφες συνθεσεις, εχεις καλη βαση μελωδιας, επιρροες απο κλασσικη αρμονια κι αρκετο ρομαντισμο ;).

    Σου ευχομαι καποια στιγμη να μπορεις να δουλεψεις και σε πιο ενορχηστρωμενα θεματα!


    Antonis89P
    24.09.2012, 11:21
    Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ κι εσένα για το σχόλιό σου.Η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά επηρεασμένος από κάποια περάσματα της κλασσικής μουσικής και ελπίζω αυτό να μου βγει σε καλό.Αυτή τη στιγμή δουλεύω ώστε να τα γράψω πλήρως ενορχηστρωμένα και ήδη έχω και κάποια άλλα κομμάτια.Σε ευχαριστώ και πάλι και για το χρόνο που διέθεσες και για να τα ακούσεις και για να μου γράψεις την άποψή σου..!!!!!
    costaspanag
    24.09.2012, 13:35

    Πολύ ωραίες οι συνθέσεις σου. Μου άρεσαν, ιδιαίτερα η "3η". Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.


    Antonis89P
    24.09.2012, 13:41
    Το τρίτο είναι το επικρατέστερο και στην παρέα μου.Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν.Εννοείται οποιαδήποτε παραπάνω παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη.Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και το σχόλιό σας..!!!!
    Antonis89P
    24.09.2012, 18:11
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και εσάς για το χρόνο και το σχόλιό σας.Καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλετε να πείτε και συμφωνώ πως πρέπει να πειραματιστώ παραπάνω.Νομίζω πως για τις πρώτες μου συνθέσεις ακολούθησα λίγο ένα δρόμο ασφαλείας, αλλά ελπίζω σιγά σιγά να βελτιώνομαι όλο και παραπάνω.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι..!!!!!
    eliana555
    25.09.2012, 14:42
    Συγχαρητήρια για τις υπέροχες συνθέσεις που έχεις γράψει και ευχαριστούμε που θέλησες να τις μοιραστείς με άλλους ακροατές. Τα κομμάτια φαντάζουν στο μυαλό ολόκληρες ιστορίες και σε οδηγούν στον κόσμο της ελεύθερης σκέψης και φαντασίας.Μπράβο!
    Antonis89P
    25.09.2012, 14:57
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ελιάνα (αν γράφω σωστά το όνομά σου)..Το σχόλιό σου είναι πραγματικά πανέμορφο και δεν φαντάζεσαι πόσο με χαροποίησες..!!Χαίρομαι ειλικρινά που σου άρεσαν.Ειλικρινά δεν ξέρω τί παραπάνω να σου πώ μετά το σχόλιο σου.Σε ξανα ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ..!!!!!!!!!!
    eliana555
    25.09.2012, 19:51
    Ηλιάνα είναι το σωστό...αυτό το γράφω για τον ιστότοπο;) Σύμφωνα με την απάντηση που έδωσες στο παραπάνω σχόλιο,ειλικρινά είναι ωραίο το γεγονός που ένιωσες τι χαρά! Ελπίζουμε να έχεις κι άλλες τέτοιες δημιουργίες!
    cosmos
    26.09.2012, 18:02
    Κι εμένα μου αρέσαν πολύ, πιο πολύ από τα τρία το 1ο και το τρίτο. Συνέχισε έτσι
    Antonis89P
    26.09.2012, 19:03
    Μ'αρέσει που οι γνώμες είναι διαφορετικές..Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ κι εσένα και για το χρόνο σου και για το σχόλιο σου.Μου δίνετε όλοι κουράγιο..!!!!!!!
    floweraki
    27.09.2012, 16:10

    Αντώνη, εγώ, δυστυχώς, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στη μουσική, γι' αυτό δεν μπορώ να τα αξιολογήσω... Θα σου πω όμως ότι μου άρεσαν! Στην αρχή μου φάνηκαν απλούτσικα, όσο όμως τα άκουγα ξανά και ξανά για να αποκτήσω γνώμη, μου άρεζαν όλο και περισσότερο! Α,  το τρίτο κομμάτι, μου φάνηκε λίγο άριθμο στο ξεκίνημά του, αλλά μάλλον έφταιγε ο κάπως περίεργός του ρυθμός...

    Σου εύχομαι να συνεχίσεις έτσι, και καλύτερα, και πάντα να έχεις αυτό το χαμηλό προφίλ που δείχνεις ότι έχεις από τις απαντήσεις σου...{#emotions_dlg.yes}

    Αλήθεια, φοιτητής σε  μουσική σχολή είσαι ή σε αλλού;


    floweraki
    27.09.2012, 16:15
    συγνώμη, άρρυθμο εννοούσα...
    Antonis89P
    27.09.2012, 21:23
    Σε ευχαριστώ αρχικά και εσένα για το χρόνο που διέθεσες και για να ακούσεις τα κομμάτια μου και για να γράψεις σχόλιο.Είναι όντως άρρυθμο στην αρχή διότι έχω κάνει ένα λαθάκι και επειδή μου άρεσαν πολύ κάποια άλλα σημεία αποφάσισα να μην το ξανα παίξω αλλά έχεις δίκιο.Χαίρομαι ειλικρινά που όσο τα άκουγες σου.Κάνω ιδιαίτερα μουσικής (πιάνο και είμαι στην δεύτερη προς τρίτη ανωτέρα και θεωρητικά επίπεδο αντίστιξης που δίνω τον Γενάρη) και δίνω τις επίσημες εξετάσεις σε ωδείο και το καλοκαίρι τελείωσα τη σχολή του Αντ1, στην οποία πήγα πιο πολύ για να μάθω μουσικά προγράμματα.Σε ξανα ευχαριστώ και εύχομαι ότι καλύτερο για εσένα.Καλό βράδυ.
    hrysi
    28.09.2012, 11:37

    συγχαρητήρια πάρα πολύ ωραίες. η δεύτερη μου άρεσε πολύ και η τρίτη. συνέχισε έτσι!!{#emotions_dlg.clap}


    Antonis89P
    28.09.2012, 11:40
    Ευχαριστώ και εσένα πάρα πάρα πολύ, όπως λέω πάντα, και για το χρόνο που διέθεσες να τα ακούσεις και για το σχόλιο σου.Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε να τα ακούσετε.Και σε ευχαριστώ και για την ευχή να συνεχίσω έτσι..Εκτιμάω πάρα πολύ τα λόγια σου.Καλή σου μέρα και όλα καλά στη ζωή σου..!!!!!!!!
    STEFANOS604
    28.09.2012, 13:02

    Αγαπητέ Antonis89P

    Πραγματικά οι συνθέσεις σου είναι ωραίες , πολύ καλές και οι 3 μελωδίες σου με επιρροή από κλασσική μουσική.

    Επειδή είμαι ερασιτέχνης και τελευταία ασχολήθηκα με θέματα Αρμονίας και Εναρμόνισης και έκτοτε από ερασιτέχνης -εξομολογούμαι ότι με αυτά τα λίγα βασικά για την αρμονία άρχισα να καταλαβαίνω τι είναι η μουσική και έκτοτε θεωρώ τον εαυτό μου ‘’μουσικό’’. Φαντάζομαι πως θα αισθανόμουν αν κατείχα το θέμα πλήρως και ήμουν μουσικός.

    Βρήκα και τα 3 σου κομμάτια ότι μπορεί να γίνουν εκπαιδευτικά-εννοώ ότι είναι εύκολα για έναν αρχάριο να τα εναρμονίσει με την κιθάρα του-ακόμα κι απ’ το πρώτο άκουσμα τους .

    Τα κομμάτια είναι:

    Το  1ο είναι σε Gm αρμονικό

    Το  2ο είναι σε Cm αρμονικό

    To  3ο είναι σε Dm αρμονικό

    Θα περιμένω και κάποια κομμάτια σου σε ματζόρε (κάτι πιο εύθυμο και σε ρυθμούς διαφορετικούς από τα 4/4 και 8/8) και καλόν είναι να γράφεις το μέτρο , το τέμπο και την τονικότητα της κλίμακας γιατί πιστεύω ότι θα τα ακούσουν πολλοί αρχάριοι.

     

    Στέφανος


    nikosapostolakos
    30.09.2012, 11:18

    Αρκετα καλή δουλειά. Παρουσιάζουν ενδιαφέρον και θα πρέπει να το συνεχίσεις. Ελπίζω ότι πριν τα ανεβάσεις στο διαδίκτυο να τα έχεις κατοχυρώσει ως πνευματική ιδιοκτησία. Ακούγοντάς τα πρσπάθησα να τα φανταστώ και με ορχήστρα. Θα άλλαζαν πολύ την αισθητική τους. Βάλτο στην άκρη του μυαλού σου για το μέλλον. 




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία